sokpol niesmiec

Statystyki USC i ewidencji ludności w 2023 roku.

USC PORAJ

Początek nowego roku to najlepszy czas na podsumowania. Poznaliśmy najważniejsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju i ewidencji ludności za 2023 rok, z których dowiadujemy się m.in. o liczbie narodzin, zgonów, zawartych małżeństw.

W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 57 urodzeń. Urodziło się 18 dziewczynek i 39 chłopców. „Na urzędowej liście przebojów, czyli najchętniej nadawanych imion królowały - dla dziewczynek: Helena, Lena, Iga, Melisa, Apolonia, Nela i Jagoda, a dla chłopców Nikodem, Aleksander, Wiktor, Jakub, Antoni, Mikołaj i Jan” – wylicza Ilona Hadzińska, kierownik USC w Poraju.

W związek małżeński wstąpiło 38 par. Z tej liczby 13 było ślubami cywilnymi. Spośród nich 2 śluby udzielone zostały w plenerze, w restauracji. Zawieranie związków małżeńskich to zawsze doniosła chwila, którą każdy ze stających na ślubnym kobiercu pamięta do końca życia. Wiele w tej danej chwili zależy od mistrza ceremonii, którym jest udzielający ślubu. Biorący śluby w porajskim USC doceniają oprawę i podniosłość tego ważnego momentu życiowego.

USC odnotował także 13 sporządzonych aktów urodzeń (Holandia, Ukraina, Niemcy, Irlandia, Dania, Wielka Brytania). Urząd z rejestru małżeństw wykreślił 19 par, gdyż tyle z nich rozwiodło się w ubiegłym roku i ta liczba kilkunastu rozwodów w ciągu roku utrzymuje się od kilku lat.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku w Gminie zameldowanych na pobyt stały było 10330 osób, w tym: 5424 kobiety i 4906 mężczyzn. Na pobyt czasowy 141 osób, w tym: 73 kobiety i 68 mężczyzn.

Cudzoziemcy (obywatelstwo - pobyt stały; pobyt czasowy): Ukraińskie (5;28), Białoruskie (1;1), Austriackie (1;0) Francuskie (7;1), Słowackie (1;0), Niemieckie (3;0), Bułgarskie (2;0), Rosyjskie (1;0), Szwajcarskie (1;0), Islandzkie (1;0), Włoskie (2;1), Belgijskie (1;0), Amerykańskie (0;1), Bangladeskie (0;1), Ogółem: 26;33.

„133 osoby opuściły nas na zawsze, gdyż tyle zgonów odnotował urząd” – mówi Agnieszka Męcik z ewidencji ludności w porajskim Urzędzie Gminy.

logo UG

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Poraju wydano 1448 odpisów aktów stanu cywilnego, 27 zaświadczeń, 11 decyzji dotyczących zmiany imienia i nazwiska. Zarejestrowano 300 wniosków o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego, a także 44 wnioski o nadanie medali spraw związanych z wręczeniem Medali za długoletnie pożycie małżeńskie dla par małżeńskich z gminy. W ubiegłym roku aż trzykrotnie obchodzono również urodziny stulatek.

„Numer PESEL nadano 49 obywatelom Ukrainy, których w sumie obsłużono 148, w tym poprzez przywrócenie statusu UKR, dodanie nowego dokumentu tożsamości cudzoziemca oraz wydawanie zaświadczeń” – uzupełnia dane Beata Polak, z ewidencji ludności.

W tym roku do zadań ewidencji ludności przybyła także czynność zastrzeżenia numeru PESEL. Na tę czynność zdecydowało się 110 osób.

Napisali o nas

Pijana 46 latka spowodowała kolizję w Żarkach-Letnisku

police Policja

Myszkowscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która miała spowodować kolizję drogową.

Więcej…

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka.

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka - 2024

Dzień Babci i dziadka 2024 Zarki Letnisko

19 stycznia 2024 r. w klubie Seniora „Czarka” Zarząd Oddziału zorganizował „Dzień Babci i Dziadka” z muzyką Romka listonosza. Było nas 38 osób . Zabawy emerytów zawsze były wyjątkowe i udane ale tegoroczny „Dzień Babci i Dziadka” pobił wszystkie inne imprezy.

Więcej…

Spotkanie Wigilijne Seniorów. Żarki - Letnisko 2023 rok.

Wigilia Seniorow 2023

Jak co roku tradycyjnie seniorzy w grudniu spotkali się na kolacji wigilijnej. Wśród zaproszonych gości byli:

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby zebrania wiejskie odbywały się przynajmniej 2 razy w roku, zgodnie ze Statutem Sołectwa Żarki Letnisko

Wirtualny spacer

spacer