sokpol niesmiec

OSP w Żarkach-Letnisku. 70-lecie OSP i Dzień Strażaka

OSP 70 lecie

Gospodarzem tegorocznych Gminnych Obchodów Dnia Strażaka była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach-Letnisku, która obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. W sobotę 6 maja w miejscowej strażnicy odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której podziękowano strażakom za ich pracę oraz wręczono zasłużonym druhom odznaczenia i medale.

Sobotnia uroczystość, w niesprzyjających warunkach pogodowych, rozpoczęła się zbiórką strażaków ze wszystkich jednostek OSP z Gminy Poraj. Poczty sztandarowe wystawiły: OSP z Poraja, OSP z Choronia, OSP z Jastrzębia, OSP z Gęzyna, OSP z Żarek Letniska i OSP z Kuźnicy Starej. Na zaproszenie wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak i prezesa ZOSP RP Poraju Mariusza Karkochy odpowiedzieli i swoją obecnością zaszczycili uroczystości: starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk, wicestarosta Mariusz Morawiec, radni powiatowi: Anna Socha-KorendoRafał Kępski i Zdzisława Polak, dh Henryk Kiepura – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, dh Klemens Podlejski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myszkowie, dh Zdzisław Ucieklak – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myszkowie, przedstawiciele PSP w Myszkowie i KPP w Myszkowie: Mateusz Nocoń i Michał CholaSylwester Sawicki – Przewodniczący Rady Gminy Poraj i radni: Krzysztof KlimekŁukasz BorońJolanta ChmuraMarcin MakuchBartosz RajczykDagmara Superson-Kosztyła i Andrzej TkaczMichał Drzewiecki – sołtys Sołectwa Żarki-Letnisko, Józef Zimoląg- Prezes Stowarzyszenia Seniorów Wigor Gminy Poraj, Barbara Kulikowska – Przewodnicząca Wigor Gminy Poraj w Żarkach-Letnisku, Barbara Woźniak – prezes TPŻL, Urszula Gwara – KGW Żareckie Jarzębinki, Zbigniew Wieczorek – Zespół Wokalno –Instrumentalny, Anna Trąbska – sekretarz Gminy Poraj, Anna Kukla – skarbnik Gminy Poraj, Magdalena Ryziuk – Wilk - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju, Joanna Sawicka – dyr. Przedszkola i Żłobka w Żarkach Letnisku, Edyta Ząbkiewicz – Z-ca Kierownika GOPS w Poraju, Adam Zaczkowski – kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków, Ilona Hadzińska – kierownik USC w Poraju, Andrzej Kozłowski – Z-ca Kierownika Referatu Organizacyjnego i Spraw Społecznych oraz strażacy z jednostek: w Żarkach-Letnisku, w Choroniu, w Jastrzębiu, w Poraju, w Kuźnicy Starej, w Gęzynie, w Nadwarciu, w Myszkowie Nowej Wsi i w Złochowicach.

Galeria TUTAJ

Mszę św. w intencji strażaków sprawował ks. dziekan Maciej Klekowski – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach Letnisku.

Po mszy, ze względu na warunki pogodowe i padający ulewny deszcz, część oficjalna odbyła się w niecodzienny sposób w Sali bankietowej budynku strażnicy. Zebranych gości i druhów powitał prezes dh Mariusz Karkocha, który poprowadził uroczystość. Druhna Marta Janusiewicz przedstawiła zarys historii jednostki.

Następnie zostały wręczone odznaczenia. Doceniając trud i wierną służbę w ratowaniu mienia i życia ludzkiego oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Gminy Poraj. Za aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Poraj, za pełną poświęceń i wielu wyrzeczeń pracę strażaka ochotnika wraz z życzeniami dalszych sukcesów w wypełnianiu tej ciężkiej, społecznej misji, wytypowani druhowie z jednostek otrzymali specjalne wyróżnienia od wójt Katarzyny Kaźmierczak, które trafiły do: OSP Poraj – Konrada Hadzińskiego, OSP Choroń – Grzegorza Ociepki, OSP Kuźnica Stara – Marka Landeckiego, OSP Gęzyn – Dawida Majchrzaka, OSP Żarki-Letnisko – Sebastiana Czajkowskiego i OSP Jastrząb – Adama Bajora.

Władze Związku uhonorowały trzech strażaków Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”, który otrzymali: dh Krzysztof Imiołczyk, dh Mieczysław Chejduk i dh Wiesław Komar. Srebrny Medal otrzymali: dh Łukasz Pigoń, dh Mateusz Kołacz, dh Roman Szydłowski, dh. Katarzyna Szydłowska, dh Karol Prauza, dh Przemysław Sawicki, dh Krzysztof Klimek i dh Waldemar Kostarczyk, natomiast Brązowy Medal: dh Przemysław Boroń, dh Adrian Gradoń, dh Jarosław Pigoń, dh. Anna Trąbska, dh Adam Bajor, dh. Anna Karkocha, dh. Monika Sosnowicz, dh Stefan Szczepańczyk, dh. Marzena Toruńska i dh. Bożena Wieczorek.

logo UG

Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak i prezes ZOSP RP w Poraju złożyli podziękowania dla osób, które wspierają i niosą wszelką pomoc dla ochotniczych straży pożarnych w Gminie Poraj: Piotra Kołodziejczyka Starosty Myszkowskiego, dha Henryka Kiepury Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, dha Klemensa Podlejskiego Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myszkowie, dha Zdzisława Ucieklaka Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myszkowie, st. bryg. Sergiusza Wiśniewskiego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie, Sylwestra Sawickiego Przewodniczącego Rady Gminy Poraj i Radnych Rady Gminy Poraj, a prezes Karkocha dla Wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak.

Po ceremonii dekoracji zasłużonych strażaków wójt Katarzyna Kaźmierczak w swoim wystąpieniu złożyła wszystkim strażakom życzenia z okazji ich święta i podziękowała, że mimo stale wzrastającego zakresu zadań i obowiązków, są stale w gotowości do bezinteresownego niesienia pomocy bliźnim w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Ostatnia część spotkania, integracyjna, odbyła się w sali bankietowej remizy.

Napisali o nas

Pijana 46 latka spowodowała kolizję w Żarkach-Letnisku

police Policja

Myszkowscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która miała spowodować kolizję drogową.

Więcej…

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka.

Więcej…

Seniorzy

Bal Seniora 2023 rok.

Jesien zycia 2023

„Jesień życia nie musi być szara” to motto tegorocznego Balu Seniora zorganizowanego przez Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj. Seniorzy wiedzą, że starzenie się to nie wyrok , a wielki dar , który trzeba wykorzystać. 21 października 2023 roku to dzień w którym  seniorzy pokazali jak potrafią się cieszyć życiem.

Więcej…

Wycieczka na wody termalne

Termy 2023

W środę 27 września grupa seniorów zrzeszona w Stowarzyszeniu Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj wyjechała na wycieczkę na wody termalne do Szaflar z noclegiem w Poroninie.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby zebrania wiejskie odbywały się przynajmniej 2 razy w roku, zgodnie ze Statutem Sołectwa Żarki Letnisko

Wirtualny spacer

spacer