sokpol niesmiec

Rok 2021 w liczbach USC

USC Poraj 2021

Tradycyjnie, na początku nowego roku, Urząd Stanu Cywilnego w Poraju przygotował nieco danych statystycznych z minionego roku. Ile zawarto związków małżeńskich, ile osób opuściło nas na zawsze, a ile urodziło się dzieci. Jakie imiona najczęściej były nadawane nowym mieszkańcom gminy?

Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z lektury ubiegłorocznych danych Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju i z ewidencji ludności. W 2021 roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 63 urodzenia. Urodziły się 34 dziewczynki i 29 chłopców. Na urzędowej liście przebojów, czyli najchętniej nadawanych imion, królowały - dla dziewczynek: Antonina, Zofia i Maja, a dla chłopców: Nikodem, Adam i Karol. „Rodzice odchodzą od imion obco brzmiących, choć i one się jeszcze zdarzają”- mówi Ilona Hadzińska, kierownik USC w Poraju.

W związek małżeński wstąpiło 35 par. Z tej liczby 15 było ślubami cywilnymi. Spośród nich 2 śluby udzielone zostały w plenerze, w gospodarstwie agroturystycznym i w restauracji. Zawieranie związków małżeńskich to zawsze doniosła chwila, którą każdy ze stających na ślubnym kobiercu pamięta do końca życia. Wiele w tej danej chwili zależy od mistrza ceremonii, którym jest udzielający ślubu. Warto podkreślić, że na ręce kierownik USC Ilony Hadzińskiej napłynęło w ubiegłym roku szereg podziękowań za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w czasie ślubów, pomimo trudnej sytuacji pandemicznej. W swoich podziękowaniach piszący podkreślają często również nowoczesny wystrój porajskiej sali ślubów. USC odnotował także 8 transkrypcji ślubów, wśród nich były te zawarte w Niemczech, Hiszpanii i Belgii. „Nie da się ukryć, że terminy ślubów dopasowywane są do konkretnych sytuacji związanych z pandemią.” – zauważa Ilona Hadzińska.

Urząd z rejestru małżeństw wykreślił 12 par, gdyż tyle z nich rozwiodło się w ubiegłym roku i ta liczba kilkunastu rozwodów w ciągu roku utrzymuje się regularnie od kilku lat.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku w Gminie zameldowanych na pobyt stały było 10471 osób, w tym: 5510 kobiet i 4961 mężczyzn. Na pobyt czasowy 196 osób, w tym: 98 kobiet i 98 mężczyzn. Cudzoziemcy (obywatelstwo - pobyt stały; pobyt czasowy): Ukraińskie (4;37), Gruzińskie (0;1), Białoruskie (1;3), Francuskie (6;2), Słowackie (1;0), Niemieckie (3;0), Bułgarskie (2;0), Szwajcarskie (1;0), Islandzkie (1;0), Irlandzkie (0;1), Włoskie (1;1), Tajlandia (0;1), Algierskie (0;1), Bangladeskie (0;1), Ogółem: 20;48.

"181 osób opuściło nas na zawsze, gdyż tyle zgonów odnotował nasz urząd. Dla porównania, w 2020 roku odnotowano 178 zgonów" - informuje Agnieszka Męcik, inspektor ds. ewidencji ludności.

Liczba zgonów jest więc porównywalna z rokiem poprzednim. To był kolejny rok inny niż dotychczasowe. Naznaczony epidemią koronawirusa, która wpływała na wszelkie aspekty życia , co znalazło swoje odzwierciedlenie również w danych statystycznych.

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Poraju wydano 1448 odpisów aktów stanu cywilnego, 27 zaświadczeń, 11 decyzji dotyczących zmiany imienia i nazwiska. Zarejestrowano 300 wniosków o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego, a także 44 wnioski o nadanie Medali za długoletnie pożycie małżeńskie dla par małżeńskich z naszej gminy.

Napisali o nas

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Seniorzy

Bal Seniorów WIGOR 2022 rok w Żarkach Letnisku

Bal Seniorów XI 2022

W sobotę 19.11.2022r w sali remizy OSP w Żarkach-Letnisku odbył się I-szy Bal Seniora organizowany przez nowo powstałe  Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj. Prezes Stowarzyszenia Józef Zimoląg powitał dostojnych Jubilatów nie tylko z Żarek-Letniska ale również z Choronia, zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników balu.

Więcej…

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem w Żarkach Letnisku prawa wycinania drzew na prywatnych działkach tylko pod zabudowę i w sytuacjach zagrożenia?

Wirtualny spacer

spacer