sokpol niesmiec

REKO - nowa firma od śmieci

Kosze smieci

Już wiadomo, że od stycznia 2022 roku przez 15 miesięcy za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenów zamieszkałych będzie odpowiedzialna firma REKO z Myszkowa.

Choć sytuacja na rynku śmieciowym nadal jest trudna, Urzędowi Gminy udało się przeprowadzić skutecznie przetarg i wyłonić nowego operatora na terenie gminy. Na razie nie planuje się zmiany wysokości opłat śmieciowych.

Gmina Poraj na realizację zamówienia w postaci odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Poraj zamierza przeznaczyć kwotę w wysokości: 5 745 000 zł (brutto). Do przetargu przystąpiły cztery firmy: PZOM Strach Sp.z O.O. Sp.K. (5.161.744,60 zł), Zakład Oczyszczania Miasta (5.085.105,00 zł), P.H.U.”REKO” Jakub Ciupiński (4.874.569,20 zł) i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „SANIKO” Sp. z O.O (4.936.030,00 zł).

Każda z nich oszacowała, za jaką kwotę byłaby gotowała zająć się przez 15 miesięcy zbieraniem, transportem i zgodnym z przepisami zagospodarowaniem śmieci wrzucanych do przydomowych pojemników. Są to kwoty szacunkowe, bo od połowy 2020 roku, gdy zamieniły się przepisy, Urząd Gminy musi rozliczać się z operatorem rynku śmieciowego powykonawczo. Płaci za faktycznie odebraną ilość odpadów, a ta niestety systematycznie rośnie.

W zakresie zamówienia jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości: - jednorodzinnej, - wielorodzinnej, - nieruchomości niezamieszkałych, będących w posiadaniu Gminy Poraj i jej jednostek organizacyjnych oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Poraj.

Umowa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 i będzie obowiązywać do 31 marca 2023 roku.

logo UG

Warto jednak przypomnieć, że wysokość opłat praktycznie nie zależy od samorządów, ale zupełnie innych czynników: zmieniających się przepisów środowiskowych, nowych obowiązków nakładanych na firmy śmieciowe, rosnącego strumienia odpadów, wysokości pensji minimalnej, cen paliw czy coraz wyższych opłat za składowanie odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia. To wszystko operatorzy wliczają do cen oferowanych potem gminom na przetargach.

Nie zmieniają się dotychczasowe zasady odbioru odpadów. Nie będzie również potrzeby wymiany koszy. Kosze są własnością gminy. Jedynie zaistnieje konieczność wymiany pojemników przy blokach. Co najważniejsze, przynajmniej na razie o podnoszeniu cen za odbiór odpadów nie ma mowy.

Napisali o nas

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Zatrzymani z narkotykami

Narkotyki w Zarkach Letnisku

Kierowca BMW lat 44 i pasażer lat 24 wpadli z narkotykami.

Więcej…

Seniorzy

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz. Jak na majówkę przystało wszystkie potrawy pochodziły z grilla.

Więcej…

Wielkanocne spotkanie seniorów w Klubie „Czarka”

Wielkanoc 2022 Zarki Letnisko

W sobotnie popołudnie (23 kwietnia) w Klubie „Czarka” odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Żarek Letniska i Masłońskiego. Była to pierwsza okazja do bezpośredniego spotkania, po ponad dwuletnim okresie przerwy spowodowanej pandemią. Było wzruszenie, ale też dużo radości i humoru!

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem w Żarkach Letnisku prawa wycinania drzew na prywatnych działkach tylko pod zabudowę i w sytuacjach zagrożenia?

Wirtualny spacer

spacer