sokpol niesmiec

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku,
zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. Każdy kto dojeżdża koleją do Częstochowy i w kierunku Katowic może obserwować trwające od ponad roku intensywne prace na tym odcinku kolejowej trasy. Roboty rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku od odcinków Częstochowa – Poraj i Myszków – Zawiercie. Odczuwamy to również poprzez opóźnienia pociągów, zmieniający się rozkład jazdy bądź funkcjonowanie komunikacji zastępczej, do których wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. Inwestycja opiewająca na ok. 380 mln zł współfinansowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a inwestorem PKP PLK. Zmodernizowane zostały już perony na stacjach w Myszkowie, na Światowicie, Mrzygłodzie i w Borowym Polu. Intensywnie modernizowany jest odcinek między Porajem a Częstochową. Dobiegają końca prace na torowisku, zmodernizowano perony na Rakowie i Korwinowie. Wszyscy jadący koleją i ul. 3 Maja w Poraju mogą obserwować postępujące błyskawicznie prace przy budowie nowoczesnej nastawni w Poraju, gdzie nowoczesne urządzenia zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Lada moment rozpocznie się remont odcinka z Myszkowa do Poraja wraz z przystankami na Nowej Wsi, w Żarkach Letnisku i na Masłońskim, gdzie powstaną zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej. Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku to najpoważniejsza na naszym odcinku budowa infrastruktury. Przejście podziemne w Poraju zaprojektowane zostało dla pieszych w formie tunelu. Wyjścia z przejścia pod torami wybiegać będą na peron nr 1, do ul. Zielonej oraz do ul. 3 Maja. Co zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców podróżujących koleją. Jak pamiętamy, w tym miejscu, wielokrotnie dochodziło do śmiertelnych wypadków na torowisku. Zbudowane zostaną wraz z pochylniami, zadaszeniem oraz windą dla niepełnosprawnych. Pasażerowie zyskają lepszą obsługę na stacjach i przystankach. logo UG Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmuje także wymianę torów i sieci trakcyjnej. Nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem zapewnią sprawny przejazd pociągów. Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj-wybuduj”, więc rozpoczęcie robót uzależnione jest od firmy wykonawczej. Zakończenie wszystkich prac przewidziano na III kwartał 2020 roku.
 
Fot. Koleje Śląskie - P.Farana.

Napisali o nas

Zderzenie rowerzystów

Zderzenie rowerzystow Zarki Letnisko 1

Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny, w czasie pandemii wydawać by się mogło...bezpieczny dla użytkowników. Niestety nie zawsze tak jest.

Więcej…

Konkurs „Z książką Ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej w Żarkach Letnisku rozstrzygnięty został konkurs „Z książką Ci do twarzy” organizowany przez szkołę. Jego głównym celem i założeniem było popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie talentów fotograficznych oraz pobudzanie twórczej wyobraźni.

Więcej…

Dzień kota w Przedszkolu

Dzien kota

Dzień kota w Przedszkolu w Żarkach Letnisku. Puszyste, miękkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Jednym słowem – koty!

Więcej…

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota.

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto.

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer