Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Na BIP-ie Urzędu Gminy Poraj ukazało się zawiadomienie o terminie posiedzeń komisji Rady Gminy Poraj i tak:
- w dniu 24.04.2023 o godz. 8:30 jest wspólne posiedzenie dwóch Komisji (d/s Budżetu i Gospod. Komun. oraz komisji Oświaty)-
nadal w trybie ZDALNYM.
- będzie też posiedzenie Komisji Rewizyjnej w tym samym dniu tj. 24.04.2023 o godz. 7:15.
Dodać należy, że komisja Rewizyjna ma zbyt krótki czas (tylko 1 godzinę) by zrealizować taki ambitny program? Bo już o godz. 8:30 jest kolejna w/w komisja.
Mam jeszcze jedno publiczne zapytanie ; dlaczego Rzecznik Urzędu Gminy Poraj nie odbiera od mieszkańców Gminy telefonów ? Po wybraniu nr 886055655 zaraz włącza się poczta. Do jakich celów Urząd Gminy utrzymuje stanowisko Rzecznika?
Proszę sprawdzić ten numer.
Dodam jeszcze, że od kilku dni oczekuję odpowiedzi na pytanie, które zadałam Panu Rzecznikowi osobiście.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

A Sesja Rady Gminy Poraj jest w dniu 27.04.2023 o godz. 7:15 i nadal w trybie zdalnym oto link:
http://bip.ugporaj.pl/download/ZAWIADOM ... 997772.pdf
I wcale Radni nie liczą się ze zdaniem mieszkańców -sesja on-line
a tutaj link do projektów uchwał na tą sesję http://bip.ugporaj.pl/a,294,projekty-uc ... miny-poraj
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

W porządku obrad zbliżającej się kwietniowej Sesji Rady Gminy Poraj mamy dwa kontrowersyjne punkty o których społeczeństwo głośno mówi. Jeden punkt nr 10. to uchwała w /s udzielenia pomocy finansowej Policji (dopłata do planowanego zakupu samochodu dla myszkowskiej policji) i drugi punkt nr 9 to projekt uchwały w/s dopłat przez Gminę Poraj do podwyższonych stawek za 1m3 wody pobranej z wodociągu oraz dopłat do podwyższonych stawek za 1 m3 ścieków.
Mieszkańcy pytają mnie czy to konieczne i o co to chodzi i jakie to podwyżki cen wody i kanalizacji i jakie dopłaty. Dobrze by było, aby nasi gminni Radni wypowiedzieli się w tej sprawie i zaprezentowali swoje stanowisko w tej sprawie. Czekamy.
Mamy nadzieję, że Radni gminni napiszą nam jak będą głosować w tych punktach.
Link do porządku Sesji i projektów uchwał załączyłam wyżej w poprzednim moim poście. Można poczytać i sprawdzić.
warcaby
Guru
Posts: 208
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by warcaby »

...
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Już jutro Sesja w Poraju a radni nadal milczą? Dlaczego nie chcą zaprezentować swojego stanowiska jak będą głosować w/s podwyżek cen wody i ścieków odprowadzanych do kanalizacji oraz w/s dopłat Gminy Poraj do tych mediów. Podyskutujcie z nami i zapoznajcie się czego chcą mieszkańcy Gminy Poraj nie decydujcie za nas bez nas.
Warcaby coś napisały ale zawarły w trzech kropkach. O co chodzi w tej wypowiedzi warcabom?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Już tylko kilka godzin zostało do jutrzejszej sesji i głosowań a nasi kochani Radni milczą nadal. Zobaczymy jak jutro będą głosować?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Dzisiejszą Sesję Rady Gminy Poraj oglądałam od 7:15 do końca. Sesja trwała dzisiaj około 1 godziny ( nieco dłużej niż zwykle), a to dzięki wystąpieniu Komendanta Policji Powiatowej w Myszkowie pana Marcina Lemańskiego.
Radni większością głosów zdecydowali, że sesję chcą realizować w trybie zdalnym mimo nadal występujących kłopotów technicznych z połączeniami Radnych( przez zrywanie połączeń niektórzy radni radne nie brali udziału w głosowaniu kilku uchwał).
Jednak ta uchwała w/s dopłat Gminy Poraj do cen wody i ścieków została przyjęta tylko przy jednym głosie wstrzymującym się (Pana Radnego Lacha).
Co z tej uchwały wynika? Otóż to, że Gmina Poraj, mimo kłopotów finansowych przyjęła na siebie obowiązek płacenia dla Spółki Poreco dopłat do każdego m3 pobranej przez mieszkańca wody i oddanych ścieków. Postaram się to wyjaśnić jak to działa.
Środki finansowe Gminy to nie są pieniądze ani Pani Wójt ani Państwa Radnych, bo to są pieniądze Gminy, czyli nasze wspólne wszystkich mieszkańców. W świetle tej uchwały z tych naszych wspólnych pieniędzy będą przekazywane dla Poreco dopłaty do wody i ścieków. A co w tej sytuacji powiedzą mieszkańcy tych sołectw, którzy nie mają podłączeń do kanalizacji lub nie korzystają z wody gminnej z wodociągu? Przecież Ci wszyscy mieszkańcy będą finansować te dopłaty tym, którzy posiadają te media. Czy jest to uczciwe i sprawiedliwe społecznie? Nie. Chyba, że Pani Wójt z Radą ustali też dopłaty dla tych wszystkich mieszkańców za wywóz ścieków z naszych szamb. Nie dosyć tego, że Gmina nie skanalizowała wszystkich sołectw, co jest Jej obowiązkiem, i my mieszkańcy, musimy słono płacić za wywóz naszych ścieków z szamb dla Firm Asenizacyjnych, to na dodatek (w świetle tej uchwały) musimy jeszcze dopłacać tym szczęśliwym posiadaczom podłączeń do kanalizacji. Proszę to przemyśleć i wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. Komu tą uchwałą pomagamy, a kogo dodatkowo obciążamy cudzymi kosztami?. Nie wiem, czy Radni otrzymali wszystkie potrzebne informacje i wyjaśnienia w sprawie tej uchwały i co spowoduje ta uchwała? Obawiam się że nie.
Jeszcze jedno, dlaczego Radni nie naciskają na Panią Wójt aby Spółka Poreco zmniejszyła te ogromne straty wody ( różnica między woda wydobytą a sprzedaną) przecież to powoduje wymierne koszty, które wpływają na cenę 1 m3 wody. I dlaczego za nieuzasadnione koszty i podwyżki znów muszą płacić mieszkańcy ?
Zobaczcie zresztą sami oto link do sesji Rady Gminy Poraj z dnia 27.04.2023 https://ugporaj.sesja.pl/portal/videos/ ... 3f1542c643
Last edited by Zdzisława Polak on 27 Apr 2023, 18:25, edited 2 times in total.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by widz »

Nie jest to tylko kiełbasa wyborcza?
Wójt pokazuje jaki to jest dobry, bo dopłaci ludziom do podniesionych znów cen wody i ścieków. Szkoda tylko, że nie ze swojej kieszeni tylko z naszej.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Byly »

Pani Polak szukająca dziury w całym. Tak odwróci kota ogonem, że nie wiadomo o co jej chodzi. Typowy pisowiec. Nie ma co aktualnie krytykować to czepia się Poreco i dopłaty do samochodu dla Policji.
Co ja o tym myślę:
Policja jako organ państwowy powinien mieć środki na zakup samochodu od Państwa. Niestety nawet gdyby dostał czek tekturowy od PISU to za tekturę żaden salon samochodowy, samochodu nie sprzeda Policji, dlatego Pan komendant musi chodzić po gminach i prosić (żebrać) o pomoc w zakupie samochodu. O próbie zakupu samochodu przez policje w ten sposób wiem z poprzednich postów Polakowej. Nie rozumiem o co tutaj chodzi Polakowej? Czy to dobrze, czy to źle, trudno zrozumieć.
Druga sprawa Polakowej to cena wody dostarczanej przez Poreco.
Znalazłem rachunki za wodę z Poreco z 2015 roku. To jest rok w którym PIS objęło rządy w naszym kraju.
w 2015 roku za wodę płaciłem 2,59 zł/m3
w 2023 roku za wodę płacę 3,48 zł/m3
jest to podwyżka 34%
Porównałem tę cenę do innych podstawowych produktów od objęcia rządów PIS do dnia dzisiejszego:
masło 2015 rok - 3,08 zł/kostkę
masło 2023 rok - 5,99 zł/kostkę 200 gram
podwyżka 95%
chleb 2015 rok - 2,20 zł
chleb 2023 rok - 4,80 zł
podwyżka 125%
Mógłbym tutaj pokazać każdy towar ile zdrożało za rządów PIS ale każdy to sam widzi gdy kupuje w sklepie. Więc nie rozumiem o co Ci chodzi Pani radna powiatowa? Czy to źle, czy dobrze że woda w Gminie nie drożeje? Czy to dobrze, czy źle, że Pan Lemański musi jeździć i prosić o pomoc finansową przy zakupie samochodu? Przecież Pan Lemański nie pracuje jako menager w Policji tylko jako policjant i do jego obowiązków należy by pilnował porządku i łapał bandytów a nie kupował samochody.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Były chciał napisać o mnie a opisał jednak swoje przewrotne działania.
1. Po pierwsze, to Ty Były "odwracasz kota ogonem" nie ja, bo ja napisałam na temat sesji, a Ty o cenach .
2. Po drugie na jakiej podstawie stawiasz mi zarzut, że "czepiam się dopłat do samochodu dla Policji" - w oparciu o co wysnułeś taki zarzut?
Jeśli chcesz poznać moje zdanie na ten temat, to proszę zobacz jak głosowałam na Sesji Rady Powiatu w Myszkowie w sprawie dopłaty do zakupu policyjnego samochodu ( byłam za).
3. Jeśli chodzi o udział online Komendanta Policji w Sesji w Poraju, to ja nie oceniłam zasadności, czy potrzeby zabierania głosu przez Niego, napisałam jedynie, że dzięki Jego udziałowi Sesja trwała nieco dłużej niż zwykle( więc pochwaliłam).
4. Nie zakwestionowałam też podwyżek cen wody i ścieków ( pod warunkiem, że są uzasadnione). Nie podobają mi się jednak coroczne dopłaty Gminy dla Spółki Poreco po 650 tys. zł /rok i teraz kolejne dopłaty Gminy Poraj do różnicy w cenach wody i ścieków. Moim skromnym zdaniem jest to naganne, bo jak się dokładnie przeanalizuję te dopłaty, to widać jak na dłoni, że np. do ścieków dopłacamy wszyscy nawet Ci co nie korzystają z kanalizacji. Czy to jest uczciwe?
Przemyśl to Były i nie pisz więcej głupot.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by widz »

Ja tam wole aby każdy płacił za siebie. Ciekawe kto zapłaci za zabawy na Marinie? dzisiaj się też tam bawią.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Marcin »

Zdzisława Polak wrote:
28 Apr 2023, 19:40
Przemyśl to Były i nie pisz więcej głupot.
W pisaniu głupot to pani już dawno zdobyła złoty medal. Jest pani BEZKONKURENCYJNA.

Pozdrawiam, udanej niedzieli.
warcaby
Guru
Posts: 208
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by warcaby »

Popieram :lol:
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by widz »

Marcin i wielka dama pod nazwą Warcaby to towarzystwo wzajemnej adoracji, tylko koleżanka kolesia "popiera". Nie stać Was już na zrobienie czegoś dobrego dla tej Gminy?
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Kwietniowe Komisje Rady Gminy Poraj

Post by Marcin »

widz wrote:
07 May 2023, 18:34
Marcin i wielka dama pod nazwą Warcaby to towarzystwo wzajemnej adoracji, tylko koleżanka kolesia "popiera". Nie stać Was już na zrobienie czegoś dobrego dla tej Gminy?
Przecież napisałem prawdę, w czym problem? Ilość głupot wypisywana tutaj przez Z.P. już dawno przebiła wszelkie normy.

Kłamstwa i głupotę należy piętnować.
Post Reply