Propozycja sondażu

Informacje od moderatorów forum.
Post Reply
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Propozycja sondażu

Post by kinga98 »

Do nowych wyborów samorządowych pozostał 1 rok, warto by więc opublikować sondę o ocenę naszych radnych. To moja propozycja dla administratora następnego sondażu. Można by potem powtórzyć przed wyborami na kogo będą głosowali mieszkańcy, gdy będą już znane kandydatury. Teraz będzie trudniej bo wybierać będziemy w każdym okręgu tylko 1 radnego.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Sznowni Mieszkańcy
W związku z tym,że nasz Sejm podjął ustawę o wprowadzeniu w gminach do 20.000 mieszkańców jednomandatowych okręgów wyborczych a nasza Rada Gminy Poraj podjęła konsekwentnie taką samą uchwałę w tej sprawie mamy diametralne zmiany w ordynacji wyborczej w naszej miejscowości. Otóż Żarki Letnisko zostały podzielone na 3 okręgi wyborcze
i w każdym okręgu wyborczym można będzie głosować tylko na jednego kandydata na radnego zamiast na 3 jak do tej pory.
Dlatego mam inną prpozycje do Żareckiej Sondy , a mianowicie:
1 Czy jesteś za taką ordynacją wyborczą ?
2.Czy jesteś przeciw
Pozdrawiam ZP
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Post by kinga98 »

Przepraszam, ale jakie znaczenie dla wyborów ma nasza ocena ordynacji wyborczej, przecież i tak wygra ten kto dostanie najwięcej głosów, tylko te głosy nie będą się mnożyły przez 3.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Kingo 98
Widzę,że nie rozumiesz.
Przykładowo Kinga kandyduje z okręgu wyborczego Nr1 wraz z innymi kandydatami.
W związku z tym mieszkańcy okręgu wyborczego Nr 1 głosują oddając tylko 1 głos np na Kingę.
Z okręgu wyborczego nr 2 i nr 3 nie mogą oddać głosu na Kingę pomimo tego że chcieliby aby ich reprezentowała w radzie.
Wyborcy z okręgu nr 2 głosują tylko na jednego z kandydatów startujących w okręgu nr 2. Zaś wyborcy z okręgu nr 3 mogą wybrć 1 kandydata tylko w swoim okręgu nr3.
I tak wyborcy z okręgu nr 2 i 3 nie mają wpływu na wybór kandydata z okręgu nr 1 i nawzajem.
Wydaje mi się że wytłumaczyłam jasno.
Często z rozmów z mieszkańcami dowiaduję się, że chcieliby jak dotychczas mieć wpływ na wybór 3 osób do rady a nie tylko 1 osoby.
I dlatego proponuję sondę.
Bo znowu ktoś zadecydował w Sejmie za nas bez nas.
A póżniej radni podjęli taką samą uchwałe.
Sedecznie pozdrawiam ZP
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Rozumiem z wypowiedzi, że Żarki Letnisko będą posiadały dalej trzech radnych jak dotychczas??? Będą trzy okręgi, chyba nawet ktoś pisał tutaj na forum które ulice będą należały do którego okręgu, ale nie mogę znależć?
Nie wiem jak będą zgłaszane kandydatury, czy koniecznie kandydat musi mieszkać w danym okręgu wyborczym? Jeżeli tak byłoby, to trochę źle. Może tak być że w jednym okręgu będzie mieszkać dwóch bardzo dobrych kandydatów, wygra tylko jeden. W drugim okręgu będzie kiepski kandydat i on wygra, bo ktoś musi? A żeby było śmieszniej w tzrcim okręgu nikt nie będzie kandydował? Mam nadzieję że się mylę :D
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Były masz częściowo racje taka jest logika nowej ordynacji wyborczej do władz gmin. Jeżeli jest tylko jeden kandydat w danym okręgu wyborczym, to on wygrywa z automatu i nie przeprowadza się w tym okręgu wyborów. Natomiast jeżeli w terminie przewidzianym w danym okręgu nie zgłosi się zaden kandydat to przedłuża się o 7 dni, ale tylko dla tego okręgu, termin zgłaszania kandydatur, a jeżeli i w drugim terminie nie ma zgłoszeń miejscowość traci radnego. Tak jest w teorii, w praktyce, ponieważ kandydować można w każdym okręgu, na pewno nie będzie okręgów nieobsadzonych. A szanownej pani Zdzisławie zwracam uwagę, że delegacja tej ustawy nakładała na radę gminy t y l k o obowiązek uchwalenia okręgów wyborczych, o reszcie zadecydował sejm. Jak na osobę uchwalającą prawo, chociażby tylko lokalne, jest pani mało precyzyjna
Post Reply