Sołtys OSP

Dyskusje na temat lokalnych problemów Solectwa
Post Reply
Żar-Letni
Posts: 2
Joined: 30 May 2023, 14:03

Sołtys OSP

Post by Żar-Letni »

Witam Mieszkańców Żarek-Letnisko,

w kontekście zbliżających się wyborów m.in. sołtysa Żarek-Letnisko pomyślałam, że warto przypomnieć wszystkie dotychczasowe zasługi obecnego sołtysa, pana Michała Drzewieckiego:
- (brak)
- (brak)
- (brak)...

...i to by było na tyle - to człowiek kompletnie niewidoczny jeśli chodzi o jakikolwiek pozytywny wkład w rozwój i wygląd Żarek-Letnisko.

Ponadto, warto przypomnieć najważniejsze zasługi Michała Drzewieckiego vel "sołtys OSP" - tak więc po kolei:

Jesienią 2022r. na Zebraniu Sołeckim Michał Drzewiecki, wraz z Radą Sołecką, bez jakichkolwiek konsultacji czy chociażby publicznej zapowiedzi swojego pomysłu, zaproponowali by budżet sołecki w wysokości 55.000zł podzielić następująco:
1. 45.000zł przeznaczyć na "zaprojektowanie i zagospodarowanie terenu sąsiadującego z parkingiem Lewiatana"
2. 10.000zł przeznaczyć na zakup "wentylatora/klimatyzatora do remizy OSP"


- sołtys, Michał Drzewiecki, przekonywał, wraz z Radą Sołecką, urzędnikami gminnymi oraz specjalnie zwołanymi na tę okazję członkami OSP (na czele z głównym orędownikiem pomysłu przeznaczenia pieniędzy sołeckich na OSP panem Arkadiuszem Białym) mocno lobbował, by 45.000zł przeznaczyć na projekt(!) i posianie 150m2 trawnika! Argumentacja: "to jest samo centrum miejscowości, wizytówka, która musi być piękna na sezon letni 2023r." Ponadto, wykonane specjalne ogrodzenie/słupki powstrzymają klientów Lewiatana przed dalszym rozjeżdżaniem tego terenu.

- pan techniczny z Gminy Poraj, Adam Zaczkowski, wprost przyznał, że kilka dni wcześniej właściciel Lewiatana przyszedł z propozycją utwardzenia, wyrównania i zaopiekowania tego terenu na swój koszt. Najwyraźniej czuł się odpowiedzialny za wygląd tego obszaru bo zniszczenia/dziury na tym terenie głównie były spowodowane budową Lewiatana a następnie zostały rozjeżdżone przez klientów Lewiatana. Co zrobił z taką propozycją pan Adam Zaczkowski z Gminy Poraj? Odrzucił tę propozycję(!) argumentując, że za kilka dni odbędzie się spotkanie wiejskie na którym to zostanie złożona przez sołtysa Michała Drzewieckiego oraz Radę Sołecką propozycja (nie do odrzucenia?) wykonania tego zakresu prac z pieniędzy Funduszu Sołeckiego!
Pan Adam Zaczkowski z Gminy Poraj na pytanie z sali czy spytał jaki budżet właściciel Lewiatana chce przeznaczyć na ten cel, i czy zabezpieczył ten budżet (choćby po to by obniżyć nakład Funduszu Sołeckiego) odpowiedział, że nie(!) - po prostu radośnie, bez konsultacji(?) chociażby z sołtysem/radą sołecką, mieszkańcami odmówił przyjęcia takiej oferty!

Podsumowując: OSP otrzymała 10.000zł dla siebie, blisko 1/5 rocznego budżetu na całą miejscowość a reszta (45.000zł!) została przeznaczona na projekt(!) i posianie skrawka trawnika(!!).

Minął rok, i jesienią 2023r. na kolejnym zebraniu Sołeckim Michał Drzewiecki, przy głośnym wtórowaniu pana Adama Zaczkowskiego, radośnie oświadczył, że... trawnika się nie udało zrobić bo... czas leci, rok minął - ale jest i dobra(!!!) wiadomość bo po roku poszukiwań właściciela Lewiatana w Żarkach-Letnisko udało się z nim skontaktować telefonicznie(!) i ten rzekomo zapewnił, że sam z wielką chęcią, jeszcze jesienią 2023r. zaopiekuje ten kawałek ziemi z własnych środków finansowych. No po prostu cud, miód, malina! (dziś, blisko pół roku później - wciąż nic! W sumie po 1,5 roku - nic! nie zostało zrobione)

Reasumując - po roku zrobienia nic, po tym jak przez kolejny okres wakacyjny wizytówką miejscowości było jedynie pobojowisko zamieniające się wielką kałużę, mając zabezpieczony budżet na ten cel, pan Sołtys Michał Drzewiecki wraz z panem Adamem Zaczkowskim z zadowoleniem tłumaczą, że osiągnęli "sukces" bo dodzwonili się do właściciela Lewiatana. Do tego samego właściciela, który rok wcześniej chciał zrobić to z własnej woli i własnych środków finansowych! To nic, że przy inflacji blisko 20% fundusz sołecki 45.000zł stracił na wartości, to nic, że kolejny rok centrum Żarek-Letnisko straszy błotem, dziurami i kałużami. Najważniejsze, że Sołtys Michał Drzewiecki jest z siebie zadowolony(!).
Tu kluczowe pytania do Sołtysa Michała Drzewieckiego - co z odsetkami za te 45.000PLN uzbieranymi przez rok? Co ze stratą wynikającą z blisko 20% inflacji?? Bo nie było żadnej informacji w ostatnich sprawozdaniach.

To jednak nie wszystko, bo tu, w tym momencie, sołtys Michał "OSP" Drzewiecki wychodzi z radosną wiadomością, że w takim razie mamy (Żarki-Letnisko) "ekstra" 45.000zł do zagospodarowania w 2023r. i, że on ma cudowny pomysł co jest najbardziej potrzebne całej naszej społeczności Żarek-Letnisko, co sprawi, że będzie nam się lepiej, przyjemniej żyło, co będzie oko cieszyło zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych, dzieci będą miały wielką radość a i dorośli będą pękali z dumy i zachwytu: WYMIEŃMY OKNA W OSP ŻL! Pełna sala pieje z zachwytu nad tym doskonałym pomysłem! - no, może nie cała sala, ale na pewno większość - bo tą, dziwnym trafem losu, stanowią członkowie OSP Żarki-Letnisko z prezesem Mariuszem Karkochą na czele, oraz część osób nie będącymi nawet mieszkańcami Żarek-Letnisko, ale 'zorganizowanymi' w celu przegłosowania korzyści dla OSP (to osobny ciekawy temat - bo Sołtys wraz z Radą Sołecką, dziwnym trafem, nie są zainteresowani by pilnować tego, że w głosowaniu mieszkańców Żarek-Letnisko biorą udział tylko mieszkańcy Żarek-Letnisko).

Co ważne i istotne - sołtys Michał Drzewiecki po roku nie robienia kompletnie nic w tym temacie, nie ogłosił przed spotkaniem sołeckim w żaden sposób, że jest niewykorzystany budżet i w związku z tym mieszkańcy mają okazję przemyśleć i zaproponować coś wg własnego uznania, własnych potrzeb - a tylko z zaskoczenia wyszedł z jednym jedynym pomysłem przesunięcia pełnej kwoty z użyteczności miejscowości Żarki-Letnisko na komercyjną działalność OSP! Mało tego, przy głośnym wsparciu strażaków OSP oraz urzędników gminnych (m.in. pana Adama Zaczkowskiego) bombardował wszelkie pomysły płynące z sali argumentując, że są "nieprzemyślane", "nierealne", "niepotrzebne", "niewykonalne w 2023r." - tylko dlaczego OSP miało czas na "przygotowanie" swojego projektu a społeczność Żarek-Letnisko nie? Dlaczego sołtys Żarek-Letnisko nie wysunął żadnego pomysłu z benefitem dla Żarek-Letnisko a tylko i wyłącznie skupił się na beneficie komercyjnym OSP? Dlaczego odrzucił chociażby pomysł sezonowego uruchomienia basenu jak w poprzednich latach (czyli m.in. sprzątanie, ratownik, chlorowanie).

W wyniku powyższych działań, 100% budżetu sołeckiego MIESZKAŃCÓW Żarek-Letnisko za rok 2022, dzięki lobbingowi pana Sołtysa Michała "OSP" Drzewieckiego (i wielkim wsparciu zarządców OSP, panów Arkadiusza Białego i Mariusza Karkochy oraz pana z Gminy Poraj Adama Zaczkowskiego) został przekazany tylko i wyłącznie na OSP.
Oczywiście ktoś powie "OSP ŻL" służy mieszkańcom ŻL. Po części racja, po części. Na pewno jednak sala komercyjna, na której OSP zarabia na swoje 'ekstra' wydatki (m.in. wycieczki krajowe i zagraniczne) to nie jest wartość dodana wprost dla mieszkańców. Klimatyzacja/wentylacja to podniesienie jakości komercyjnej oferty OSP, wymiana okien również, plus potencjalne obniżenie kosztów ogrzewania co jest kosztem Gminy Poraj(!) - stąd wielki lobbing w tym temacie pana Adama Zaczkowskiego oraz pani Wójt Katarzyny Kaźmierczak.
Należy zdać sobie sprawę, że z budżetu sołeckiego mieszkańców Żarek-Letnisko zasponsorowaliśmy podniesienie jakości komercyjnej sali OPS ŻL oraz obniżyliśmy koszty ogrzewania Gminie Poraj. Zero korzyści dla mieszkańców Żarek-Letnisko, zero!

I jeszcze w temacie samych okien (które wcale nie wydawały się w złym stanie - po prostu mają swoje lata, ale czy konieczna jest już wymiana to temat mocno dyskusyjny): pan Mariusz Karkocha, przekonując, że wymiana okien OSP to rzecz kluczowa dla codziennego życia mieszkańców Żarek-Letnisko, miał już rzekomo wycenę okien na dokładnie (bez kilku złotych) taką kwotę jaki budżet niezagospodarował Michał Drzewiecki oraz twierdził, że wymiana okien obniży koszty ogrzewania o 30-40%. Skąd takie dane? Jestem ciekawa czy po wymianie okien zostało to zweryfikowane? Czy okna zostały faktycznie wymienione w 2023r. (co było podobno warunkiem koniecznym - wydatkowanie w 23r.) Czy Rada Sołecka dysponuje wyceną i fakturą za 'dokonaną' wymianę okien w roku 2023? Co się stało z ewentualnym nieskonsumowanym budżetem? Czy została zweryfikowała deklarowana obniżkę kosztów, które były argumentem wniosku? A nawet jeśli tak, to jak Gmina zamierza się odwdzięczyć mieszkańcom Żarek-Letnisko za wkład o obniżenie im rachunków? Co zrobił w tej sprawie sołtys Drzewiecki?

O zgrozo, "Sołtys OSP" w obecnej kampanii szczyci się znajomością z "Kasią Kaźmierczak" i tym jak "wiele wspólnych akcji na rzecz mieszkańców" razem przeprowadzili (szkoda, że żadnej wymienić nie potrafił), a w swym programie nie omieszkał zamieścić punkt niezmiernie istotny: "Zakup ciężkiego wozu strażackiego dla jednostki OSP Żarki-Letnisko".
Wszystko pod hasłem "Dobra Gmina Poraj"!

Podsumowując:
opisane powyżej postępowanie sołtysa Michała Drzewieckiego, Prezesa OSP ŻL Mariusza Karkochy, pani Wójt Katarzyny Kaźmierczak oraz Adama Zaczkowskiego i Arkadiusza Białego pozostawiam już w ocenie każdego z Mieszkańców Żarek-Letnisko - warto jednak pamiętać, że wszystkie te osoby wciąż mają wprost (lub pośrednio) chęć objęcia funkcji zarządzających naszymi Żarkami-Letnisko i naszym regionem!
Czy zasługują???
Attachments
OSP3.jpg
OSP3.jpg (189.04 KiB) Viewed 2948 times
OSP2.jpg
OSP2.jpg (198.69 KiB) Viewed 2948 times
OSP1.jpg
OSP1.jpg (134.77 KiB) Viewed 2948 times
jaselka35
Posts: 3
Joined: 10 Apr 2024, 09:33

Re: Sołtys OSP

Post by jaselka35 »

Żar-Letni wrote:
28 Mar 2024, 20:27
Witam Mieszkańców Żarek-Letnisko,

w kontekście zbliżających się wyborów m.in. sołtysa Żarek-Letnisko pomyślałam, że warto przypomnieć wszystkie dotychczasowe zasługi obecnego sołtysa, pana Michała Drzewieckiego:
- (brak)
- (brak)
- (brak)...

Wszystko pod hasłem "Dobra Gmina Poraj"!

Podsumowując:
opisane powyżej postępowanie sołtysa Michała Drzewieckiego, Prezesa OSP ŻL Mariusza Karkochy, pani Wójt Katarzyny Kaźmierczak oraz Adama Zaczkowskiego i Arkadiusza Białego pozostawiam już w ocenie każdego z Mieszkańców Żarek-Letnisko - warto jednak pamiętać, że wszystkie te osoby wciąż mają wprost (lub pośrednio) chęć objęcia funkcji zarządzających naszymi Żarkami-Letnisko i naszym regionem!
Czy zasługują???
To zasługi pani Wójt Katarzyny Kaźmierczak i poprzedniej rady, dobrze że nastąpiła zmiana rady jeszcze tylko wójta trzeba wymienić.
Igor
VIP
Posts: 384
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Sołtys OSP

Post by Igor »

Czy ktoś może przetłumaczyć ten bełkot?
memento
Ania
Stały bywalec
Posts: 57
Joined: 26 Aug 2005, 21:06

Re: Sołtys OSP

Post by Ania »

Tak - niektórzy nie umieją "ze sceny zejść niepokonanym" i tak próbują wylać swoje żale.
Anna Słabosz-Ożga
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1700
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sołtys OSP

Post by Zdzisława Polak »

Szanowni Mieszkańcy Żarek Letniska
Teren gminny - cześć parku od strony Lewiatana ( ta która kiedyś była rozjeżdżona przy budowie Lewiatana) została nawieziona i uporządkowana.
Jak widać teren ten został zagospodarowany pod parking dla klientów sklepu. I to nas oburza, ponieważ nie jest to działka prywatna tylko Gminy Poraj i zawsze był to teren naszego parku i tak powinno pozostać. Tam należy posadzić krzewy, może żywopłot oddzielający Park od parkingu Lewiatana. Pamiętacie Państwo że planowaliśmy tam ustawić tężnie solankową , ławeczki aby było to miejsce do odpoczynku.
Prosimy Pana Sołtysa i Wójta Gminy Poraj o zajęcie się tą sprawą i nie pozwolenie na wykorzystanie parku gminnego pod prywatny parking.
Z. Polak.
Ania
Stały bywalec
Posts: 57
Joined: 26 Aug 2005, 21:06

Re: Sołtys OSP

Post by Ania »

Też jestem za terenem zielonym z takim elementem oddzielającym (np w formie donic) od parkingu.
O tężni sołtys mówił. Świetny pomysł!
Anna Słabosz-Ożga
Jakub Kocur
Gość
Posts: 14
Joined: 24 Mar 2024, 21:08

Re: Sołtys OSP

Post by Jakub Kocur »

Żar-Letni wrote:
28 Mar 2024, 20:27
Witam Mieszkańców Żarek-Letnisko,

w kontekście zbliżających się wyborów m.in. sołtysa Żarek-Letnisko pomyślałam, że warto przypomnieć wszystkie dotychczasowe zasługi obecnego sołtysa, pana Michała Drzewieckiego:
- (brak)
- (brak)
- (brak)...

...i to by było na tyle - to człowiek kompletnie niewidoczny jeśli chodzi o jakikolwiek pozytywny wkład w rozwój i wygląd Żarek-Letnisko.

Ponadto, warto przypomnieć najważniejsze zasługi Michała Drzewieckiego vel "sołtys OSP" - tak więc po kolei:

Jesienią 2022r. na Zebraniu Sołeckim Michał Drzewiecki, wraz z Radą Sołecką, bez jakichkolwiek konsultacji czy chociażby publicznej zapowiedzi swojego pomysłu, zaproponowali by budżet sołecki w wysokości 55.000zł podzielić następująco:
1. 45.000zł przeznaczyć na "zaprojektowanie i zagospodarowanie terenu sąsiadującego z parkingiem Lewiatana"
2. 10.000zł przeznaczyć na zakup "wentylatora/klimatyzatora do remizy OSP"


- sołtys, Michał Drzewiecki, przekonywał, wraz z Radą Sołecką, urzędnikami gminnymi oraz specjalnie zwołanymi na tę okazję członkami OSP (na czele z głównym orędownikiem pomysłu przeznaczenia pieniędzy sołeckich na OSP panem Arkadiuszem Białym) mocno lobbował, by 45.000zł przeznaczyć na projekt(!) i posianie 150m2 trawnika! Argumentacja: "to jest samo centrum miejscowości, wizytówka, która musi być piękna na sezon letni 2023r." Ponadto, wykonane specjalne ogrodzenie/słupki powstrzymają klientów Lewiatana przed dalszym rozjeżdżaniem tego terenu.

- pan techniczny z Gminy Poraj, Adam Zaczkowski, wprost przyznał, że kilka dni wcześniej właściciel Lewiatana przyszedł z propozycją utwardzenia, wyrównania i zaopiekowania tego terenu na swój koszt. Najwyraźniej czuł się odpowiedzialny za wygląd tego obszaru bo zniszczenia/dziury na tym terenie głównie były spowodowane budową Lewiatana a następnie zostały rozjeżdżone przez klientów Lewiatana. Co zrobił z taką propozycją pan Adam Zaczkowski z Gminy Poraj? Odrzucił tę propozycję(!) argumentując, że za kilka dni odbędzie się spotkanie wiejskie na którym to zostanie złożona przez sołtysa Michała Drzewieckiego oraz Radę Sołecką propozycja (nie do odrzucenia?) wykonania tego zakresu prac z pieniędzy Funduszu Sołeckiego!
Pan Adam Zaczkowski z Gminy Poraj na pytanie z sali czy spytał jaki budżet właściciel Lewiatana chce przeznaczyć na ten cel, i czy zabezpieczył ten budżet (choćby po to by obniżyć nakład Funduszu Sołeckiego) odpowiedział, że nie(!) - po prostu radośnie, bez konsultacji(?) chociażby z sołtysem/radą sołecką, mieszkańcami odmówił przyjęcia takiej oferty!

Podsumowując: OSP otrzymała 10.000zł dla siebie, blisko 1/5 rocznego budżetu na całą miejscowość a reszta (45.000zł!) została przeznaczona na projekt(!) i posianie skrawka trawnika(!!).

Minął rok, i jesienią 2023r. na kolejnym zebraniu Sołeckim Michał Drzewiecki, przy głośnym wtórowaniu pana Adama Zaczkowskiego, radośnie oświadczył, że... trawnika się nie udało zrobić bo... czas leci, rok minął - ale jest i dobra(!!!) wiadomość bo po roku poszukiwań właściciela Lewiatana w Żarkach-Letnisko udało się z nim skontaktować telefonicznie(!) i ten rzekomo zapewnił, że sam z wielką chęcią, jeszcze jesienią 2023r. zaopiekuje ten kawałek ziemi z własnych środków finansowych. No po prostu cud, miód, malina! (dziś, blisko pół roku później - wciąż nic! W sumie po 1,5 roku - nic! nie zostało zrobione)

Reasumując - po roku zrobienia nic, po tym jak przez kolejny okres wakacyjny wizytówką miejscowości było jedynie pobojowisko zamieniające się wielką kałużę, mając zabezpieczony budżet na ten cel, pan Sołtys Michał Drzewiecki wraz z panem Adamem Zaczkowskim z zadowoleniem tłumaczą, że osiągnęli "sukces" bo dodzwonili się do właściciela Lewiatana. Do tego samego właściciela, który rok wcześniej chciał zrobić to z własnej woli i własnych środków finansowych! To nic, że przy inflacji blisko 20% fundusz sołecki 45.000zł stracił na wartości, to nic, że kolejny rok centrum Żarek-Letnisko straszy błotem, dziurami i kałużami. Najważniejsze, że Sołtys Michał Drzewiecki jest z siebie zadowolony(!).
Tu kluczowe pytania do Sołtysa Michała Drzewieckiego - co z odsetkami za te 45.000PLN uzbieranymi przez rok? Co ze stratą wynikającą z blisko 20% inflacji?? Bo nie było żadnej informacji w ostatnich sprawozdaniach.

To jednak nie wszystko, bo tu, w tym momencie, sołtys Michał "OSP" Drzewiecki wychodzi z radosną wiadomością, że w takim razie mamy (Żarki-Letnisko) "ekstra" 45.000zł do zagospodarowania w 2023r. i, że on ma cudowny pomysł co jest najbardziej potrzebne całej naszej społeczności Żarek-Letnisko, co sprawi, że będzie nam się lepiej, przyjemniej żyło, co będzie oko cieszyło zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych, dzieci będą miały wielką radość a i dorośli będą pękali z dumy i zachwytu: WYMIEŃMY OKNA W OSP ŻL! Pełna sala pieje z zachwytu nad tym doskonałym pomysłem! - no, może nie cała sala, ale na pewno większość - bo tą, dziwnym trafem losu, stanowią członkowie OSP Żarki-Letnisko z prezesem Mariuszem Karkochą na czele, oraz część osób nie będącymi nawet mieszkańcami Żarek-Letnisko, ale 'zorganizowanymi' w celu przegłosowania korzyści dla OSP (to osobny ciekawy temat - bo Sołtys wraz z Radą Sołecką, dziwnym trafem, nie są zainteresowani by pilnować tego, że w głosowaniu mieszkańców Żarek-Letnisko biorą udział tylko mieszkańcy Żarek-Letnisko).

Co ważne i istotne - sołtys Michał Drzewiecki po roku nie robienia kompletnie nic w tym temacie, nie ogłosił przed spotkaniem sołeckim w żaden sposób, że jest niewykorzystany budżet i w związku z tym mieszkańcy mają okazję przemyśleć i zaproponować coś wg własnego uznania, własnych potrzeb - a tylko z zaskoczenia wyszedł z jednym jedynym pomysłem przesunięcia pełnej kwoty z użyteczności miejscowości Żarki-Letnisko na komercyjną działalność OSP! Mało tego, przy głośnym wsparciu strażaków OSP oraz urzędników gminnych (m.in. pana Adama Zaczkowskiego) bombardował wszelkie pomysły płynące z sali argumentując, że są "nieprzemyślane", "nierealne", "niepotrzebne", "niewykonalne w 2023r." - tylko dlaczego OSP miało czas na "przygotowanie" swojego projektu a społeczność Żarek-Letnisko nie? Dlaczego sołtys Żarek-Letnisko nie wysunął żadnego pomysłu z benefitem dla Żarek-Letnisko a tylko i wyłącznie skupił się na beneficie komercyjnym OSP? Dlaczego odrzucił chociażby pomysł sezonowego uruchomienia basenu jak w poprzednich latach (czyli m.in. sprzątanie, ratownik, chlorowanie).

W wyniku powyższych działań, 100% budżetu sołeckiego MIESZKAŃCÓW Żarek-Letnisko za rok 2022, dzięki lobbingowi pana Sołtysa Michała "OSP" Drzewieckiego (i wielkim wsparciu zarządców OSP, panów Arkadiusza Białego i Mariusza Karkochy oraz pana z Gminy Poraj Adama Zaczkowskiego) został przekazany tylko i wyłącznie na OSP.
Oczywiście ktoś powie "OSP ŻL" służy mieszkańcom ŻL. Po części racja, po części. Na pewno jednak sala komercyjna, na której OSP zarabia na swoje 'ekstra' wydatki (m.in. wycieczki krajowe i zagraniczne) to nie jest wartość dodana wprost dla mieszkańców. Klimatyzacja/wentylacja to podniesienie jakości komercyjnej oferty OSP, wymiana okien również, plus potencjalne obniżenie kosztów ogrzewania co jest kosztem Gminy Poraj(!) - stąd wielki lobbing w tym temacie pana Adama Zaczkowskiego oraz pani Wójt Katarzyny Kaźmierczak.
Należy zdać sobie sprawę, że z budżetu sołeckiego mieszkańców Żarek-Letnisko zasponsorowaliśmy podniesienie jakości komercyjnej sali OPS ŻL oraz obniżyliśmy koszty ogrzewania Gminie Poraj. Zero korzyści dla mieszkańców Żarek-Letnisko, zero!

I jeszcze w temacie samych okien (które wcale nie wydawały się w złym stanie - po prostu mają swoje lata, ale czy konieczna jest już wymiana to temat mocno dyskusyjny): pan Mariusz Karkocha, przekonując, że wymiana okien OSP to rzecz kluczowa dla codziennego życia mieszkańców Żarek-Letnisko, miał już rzekomo wycenę okien na dokładnie (bez kilku złotych) taką kwotę jaki budżet niezagospodarował Michał Drzewiecki oraz twierdził, że wymiana okien obniży koszty ogrzewania o 30-40%. Skąd takie dane? Jestem ciekawa czy po wymianie okien zostało to zweryfikowane? Czy okna zostały faktycznie wymienione w 2023r. (co było podobno warunkiem koniecznym - wydatkowanie w 23r.) Czy Rada Sołecka dysponuje wyceną i fakturą za 'dokonaną' wymianę okien w roku 2023? Co się stało z ewentualnym nieskonsumowanym budżetem? Czy została zweryfikowała deklarowana obniżkę kosztów, które były argumentem wniosku? A nawet jeśli tak, to jak Gmina zamierza się odwdzięczyć mieszkańcom Żarek-Letnisko za wkład o obniżenie im rachunków? Co zrobił w tej sprawie sołtys Drzewiecki?

O zgrozo, "Sołtys OSP" w obecnej kampanii szczyci się znajomością z "Kasią Kaźmierczak" i tym jak "wiele wspólnych akcji na rzecz mieszkańców" razem przeprowadzili (szkoda, że żadnej wymienić nie potrafił), a w swym programie nie omieszkał zamieścić punkt niezmiernie istotny: "Zakup ciężkiego wozu strażackiego dla jednostki OSP Żarki-Letnisko".
Wszystko pod hasłem "Dobra Gmina Poraj"!

Podsumowując:
opisane powyżej postępowanie sołtysa Michała Drzewieckiego, Prezesa OSP ŻL Mariusza Karkochy, pani Wójt Katarzyny Kaźmierczak oraz Adama Zaczkowskiego i Arkadiusza Białego pozostawiam już w ocenie każdego z Mieszkańców Żarek-Letnisko - warto jednak pamiętać, że wszystkie te osoby wciąż mają wprost (lub pośrednio) chęć objęcia funkcji zarządzających naszymi Żarkami-Letnisko i naszym regionem!
Czy zasługują???

Wyczuwam tutaj w tych wypowiedziach sfrustrowaną po wyborach Panią Radną z okręgu 15.
Bardzo dobrze przygotowana w kwestii obrażania i poniżania. Na zebraniu wiejskim był dyktafon to można odsłuchać czy sołtys rzucał stwierdzenia " niemożliwe " " nierealne " itp.
Byłem i czegoś takiego nie było.
Do momentu wyborów na sołtysa będziecie szczuć i gryźć bez opamiętania.
Brak współpracy z Radnymi to ciężko działać samemu.
Teraz po dobrych wyborach to się zmieni. Młodzi górą.
Sołtys wreszcie ma porządne wsparcie. A o to właśnie chodzi. Dobra współpraca popłaca z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. Bo przecież o to chodzi, prawda?
Ania
Stały bywalec
Posts: 57
Joined: 26 Aug 2005, 21:06

Re: Sołtys OSP

Post by Ania »

Najgorzej, że sołtys chce zrezygnować. Także zobaczymy kto będzie chciał zostać sołtysem no obrażać i pokazywać, że wszystko źle jest najłatwiej.
Anna Słabosz-Ożga
Jakub Kocur
Gość
Posts: 14
Joined: 24 Mar 2024, 21:08

Re: Sołtys OSP

Post by Jakub Kocur »

Poniżej informację ze strony www.gov.pl

Fundusz sołecki

• Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego.

• Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. To zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. Dlatego też, to samym mieszkańcom zależy na tym, aby środki były wydawane w sposób prawidłowy i efektywny.

• Ustawą o funduszu sołeckim wprowadzono zestandaryzowany system wsparcia inicjatyw lokalnych, który umożliwia realizację ważnych społecznie przedsięwzięć na terenie sołectwa. Dzięki ustawie o funduszu sołeckim nastąpił znaczny wzrost aktywności społecznej i inicjatyw obywatelskich na terenach wiejskich.


Zasady tworzenia i realizacji funduszu sołeckiego

• Decyzja o utworzeniu funduszu sołeckiego pozostaje w gestii rad gmin.

• Zasady tworzenia i realizacji funduszu sołeckiego oraz zasady zwrotu (z budżetu państwa) części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego (obecnie wysokość zwrotu wynosi 20, 30 i 40%, najwyższy zwrot dostają gminy najuboższe, a najmniejszy te najbogatsze) – reguluje ustawa o funduszu sołeckim.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. poz. 301 z późn. zm.)
 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0140000301
Jakub Kocur
Gość
Posts: 14
Joined: 24 Mar 2024, 21:08

Re: Sołtys OSP

Post by Jakub Kocur »

Ania wrote:
12 Apr 2024, 07:21
Najgorzej, że sołtys chce zrezygnować. Także zobaczymy kto będzie chciał zostać sołtysem no obrażać i pokazywać, że wszystko źle jest najłatwiej.
Pani Aniu Zachęcam do rozmowy z poprzednikami Pana Michała. Potwierdzają jak niewdzięczna jest to praca społeczna! Jak tutaj zostali zniszczeni przez ludzi, przez swoich mieszkańców. Pan Kozieł zrezygnował dla własnego zdrowia psychicznego. Pan Michał miał pomoc ze strony Rady sołeckiej ale tylko na samym początku.
Czekamy z niecierpliwością kto się odważy objąć tak trudną funkcję.
Post Reply