KAPLICA NA CMENTARZU

Dyskusje na temat tutejszej parafii
Post Reply
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

KAPLICA NA CMENTARZU

Post by BARBARA »

Na ostatnim zebraniu wiejskim pani Lidia Szczagiel zaapelowała do mieszkańców o poparcie koncepcji budowy na cmentarzu kaplicy, popierając swój wniosek argumentami natury sanitarnej i organizacyjnej. O ile rozbudowa kościoła, czy budowa nowego jest u nas dosyć kontrowersyjna o tyle wniosek pani Doktor moim zdaniem zasługuje na szerokie poparcie.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Barbaro
Jestem zdumiona , że Ty powołując się na wystąpienie Pani S. wypowiadasz się na temat rozbudowy kościoła.
Tobie jako osobie nie uczęszcającej do kościoła jest obojętne czy uczestnicy mszy św. stoją w zatłoczonym kościele czy marzną na mrozie bo Ciebie to nie dotyczy. Pozwól , że decyzję w tym temacie podejmą osoby które stanowią żywy kościół i osoby które finansowo wspierać będą dzieło rozbudowy.
Nie można zakładać alternatywy rozbudowa kościoła albo budowa kaplicy cmentarnej ponieważ obydwa te zadania są dla nas ważne.
ZP
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Cieszy mnie mądrość Księdza Proboszcza, który szanuje zdanie mieszkańców w tej kwestii i nie ulega presji kilku ambitnych osób.
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Sz, Pani Polak.......jeszcze nikt nigdy nie "pojechał tak po bandzie"jak pani w tym poście ! Nie pani sprawa kto chodzi do kościoła a kto nie ...... nie miała pani prawa pisać imiennie .....Z tego co widzę zieje pani nienawiścią do pani Barbary , ale to nie powinno znależć sie na forum....Prywatne animozje prosze załatwiać ......poza forum !!!!!!Barbara jest mieszkanką ŻAREK-L...i ma prawo do wypowiedzi na każdy temat .....Troche pokory i tolerancji pani Polak....!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Mecenasie
Barbara może mnie opluwać publicznie chociażby na ostatnim zebraniu wiejskim a mnie nie wolno wyrazić swojego zdania bo jest inne niż punkt widzenia Barbary.
Piszesz" Barbara jest mieszkanką Żarek L. i ma prawo do wypowiedzi na każdy temat" a ja wg Ciebie mam zakaz wypowiedzi - czy to jest ta Twoja tolerancja?
Proszę zwrócić uwagę na jedno, jak ja nie zgadzam się z Barbarą to z reguły atakuje mnie Mecenas. Czy to czysty zbieg okoliczności ? .ha..,ha
Pozdrawiam
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Pani Polak..........nie byłem na zebraniu i pewnie nie tylko ja , nie rozróżnia pani polemiki na zebraniu od pisania postów na forum ? i ocenianie cudzego życia ! Chyba na tym zebraniu nie była poruszana kwestia tego czy Barbara chodzi do kościoła czy nie .....To nie jest zbieg okoliczności że ja piszę po atakach pani, ponieważ nikt inny w tak perfidny sposób nie atakuje drugiej osoby jak robi to pani.....
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Urwanie głowy z tą Polakową :lol: :lol: :lol:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Mecenasie
Nie będę się tłumaczyć bo tylko winni się tłumaczą.
Ja nie atakuję nikogo w " perfidny sposób" tylko piszę prawdę. A prawda ostatnio nie jest mile widziana.
Były
Masz rację , że niektórzy mają ze mną urwanie głowy.
Ponieważ ja poruszam niewygodne dla władzy tematy typu:
-żle wykonana inwestycja czy remont,
-żle wydane społeczne pieniądze,
-nieuzasadniona wycinka drzew,
-nieuzasadniona podwyżka cen wody,kanalizacji.
-pytam dlaczego są 43% straty wody /różnica między wodą wydobytą ze studni a wodą sprzedaną/,
-pytam dlaczego w nowobudowanym żłobko-przedszkolu nie będzie kuchni,
- dlaczego koło cmentarza i na innych ulicach /Księżycowa,Wierzbowa itp/ nie ma światła pomimo tego , że było zaplanowane i obiecane.
-pytam dlaczego zbyt dużo wydajemy na promocję władz gminnych,
- mówię o 100 % wzroście kosztów utrzymania administracji,
-pytam dlaczego uszczuplamy mienie gminne bez konsultacji z naszymi mieszkańcami,
-itp
Władze gminy za to właśnie wypowiedziały mi wojnę .
Za to właśnie rok temu odwołano mnie 5 głosami Radnych z funkcji przewodniczącej Komisji d/s budżetu ,inwestycji i remontów.
Na ostatniej Sesji Rady Gminy dokonano zmian w Statucie Gminy , które to ograniczyły czas wypowiedzi radnych i gości oraz ograniczayły tematykę zadawanych pytań i składanych wniosków.
Pozdrawiam
ZP
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Pani Polak ......był czas gdy popierałem pani działania.....ale to co teraz pani wyprawia na forum .........przechodzi ludzkie pojęcie !!!! Pani uważa że wszyscy powinni mieć to samo zdanie co pani.........jak ktoś ma inne .....jest WROGIEM.......to moje zdanie o pani postach........
Chrupek
Gość
Posts: 10
Joined: 12 Sep 2013, 19:21

Post by Chrupek »

Wydaję mi się tak czytając posty Pani Polak, że chyba jednak za bardzo Pani się zapędza w tych swoich wypowiedziach. Jeżeli nawet Pani była atakowana na zebraniu przez Panią Barbarę to wtedy powinna Pani załatwiać takie sprawy a nie na formu. Ocena czy ktoś chodzi do kościoła czy też nie chyba nie jest tematem który powinien być w taki sposób oceniany na formu. Pani wypowiedzi jako osoby chodzącej do kościoła mijają się z prawdziwą postawą chrześcijaniny. Nawet Jezus kiedy był szykanowany to zachował spokój i milczenie. Warto brać w swoim życiu przykład z Chrystusa i popatrzeć niekiedy na siebie w krytyczny sposób. Z pani postów dla mnie osobiście wynika jedna rzecz: Pani się ciągle przechwala a przecież prawda sama się obroni i nie zawsze musi się Pani wypowiadać na każdy temat bo robi się niekiedy niesmacznie. Jak tylko wejdę na formu to prawie zawsze Pani komentarze. Życzę łagodności i spokoju. Niech Pani działa i walczy ale w kulturalny sposób. Pozdrawiam.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Chrupek
Serdeczne dzięki za pouczające rady i wykazaną troskę o mnie.
Uwagi Twoje potraktuje jako szczere i postaram się je przemyśleć.
Temat uczęszczania do kościoła to każdego z nas indywidualna sprawa.
Jeżeli zaś oceniamy czy potrzeba robudować kościół czy jakiś inny budynek użyteczności publicznej to cenniejsze spostrzeżenia dostarczą osoby korzystające z tych instytucji.
Apropos ilości moich wypowiedzi na tym forum : jest ich 296
dla porównania postów Barbary jest 418 .
A tak wogóle to celem moich postów jest przekazywanie informacji mieszkańcom Żarek L. co dzieje się w naszej gminie ponieważ należy się im taka wiedza.
Pozdrawiam
ZP
jasiek
Ekspert
Posts: 116
Joined: 16 Apr 2013, 22:50

Post by jasiek »

Kiedyś poruszyłem ten temat, lecz prawie nie było odzewu?

Poruszę temat, który jest zwykle omijany ze względu na to, że o śmierci się raczej nie mówi. To zrozumiałe, że trudno pogodzić się z czyimś odejściem, ale może warto pomyśleć o samej organizacji uroczystości pogrzebowej, a zwłaszcza tych dniach, kiedy oczekuje się na pochówek? Niegdyś był zwyczaj, że nieboszczyka zaraz po śmierci przechowywało się w domu, aż do dnia pogrzebu. Teraz też jest taka konieczność, ze względu na brak podstawowej infrastruktury, która właściwie powinna być normą. Mowa tu o domu przedpogrzebowym. Bywałem w różnych miejscach w Polsce i za granicą, i o dziwo bardzo często spotykałem się z tego rodzaju budynkiem, który usytuowany był obok cmentarza. Na początku nie wiedziałem do czego ta budowla służy, jednak wszystkiego dowiedziałem się z wyjaśnień ludzi, a nawet od lokalnego proboszcza. Od tego czasu zastanawiam się dlaczego to, co u innych jest normą dla nas stanowi pewną nieosiągalną nowość? Dom przedpogrzebowy wyposażony jest w chłodnię, zwykle pieczę nad nim sprawuje zarządca cmentarza, często budynek stanowi własność gminy. Oczywiście za każdorazowe użytkowanie chłodni płacą ludzie, jednak to naprawdę dobry pomysł, który pozwoliłby zlikwidować problem przechowywania zmarłego w naszym domu, co niektórym wiąże się z wielkim stresem. Nigdy nie zapomnę jaką przeżyłem traumę, gdy zmarł mój dziadek, a jego ciało jeszcze dwa dni po śmierci leżało w pokoju obok. Długo potem po prostu nie potrafiłem tam wejść, a samo pomieszczenie już zawsze przywoływało złe wspomnienia. Przyznam, że chciałbym oszczędzić takich wspomnień własnym dzieciom, dlatego proszę o dyskusję w sprawie zasadności wybudowania takiego budynku w naszej miejscowości. Nie zapominajmy, że podczas letnich, upalnych dni, ciało zmarłego powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także higienicznych. Przecież nieboszczyk wydziela groźne dla nas opary i substancje. Aż boję się myśleć, jaki to może mieć na nas wpływ...
Uważam, że taki dom przedpogrzebowy to konieczność i naprawdę warto się zastanowić nad jego powstaniem. Proszę o wasze opinie.
Franio
Ekspert
Posts: 121
Joined: 25 Jul 2013, 14:30

Post by Franio »

Również uważam , że DOM POGRZEBOWY jest bardzo potrzebny :roll:
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

jasiek teraz już nie ma takiej konieczności by trzymać nieboszczyka w domu, jeżeli ktoś to robi to na własne życzenie i nie zmieni tego dom przedpogrzebowy który by to miał powstać w Żarkach Letnisko. Są domy pogrzebowe w Myszkowie i Poraju wyposażone w chłodnie (odległość od naszej miejscowości 7-8km) więc nie ma żadnego problemu, dodatkowo zajmują się przygotowaniem zmarłego do pochówku, mogą go przywieź do domu przed pogrzebem lub od razu do kościoła. Firmy te proponują rozliczenie bezgotówkowe, także nie interesuje nas transport zmarłego ze szpitala i inne formalności związane z zasiłkiem. Są to firmy prywatne, dzięki temu my nie musimy płacić na ich codzienne utrzymanie, tak jak by to było z naszym domem przedpogrzebowym. Trzeba rozważyć jakie koszty ponieślibyśmy za utrzymanie takiego domu 365 dni w roku. Nie jestem temu przeciwny, ale nie można też argumentować potrzeby powstania takiego domu, brakiem innych możliwości.
Jeśli by zaś zestawiać budowę takiego domu z rozbudową kościoła to ja jestem w pierwszej kolejności za rozbudową świątyni.
IWONA
Gość
Posts: 10
Joined: 17 May 2014, 17:41

Post by IWONA »

Witam serdecznie;
Popieram pomysł Pana Ślimaka, że należy policzyć koszty utrzymania domu pogrzebowego przez 365 dni. Odpowiedzieć sobie na pytania :Ile średnio jest pogrzebów ? Ile osób skorzysta z tego rozwiązania ? Kiedy zacząłby "zarabiać na siebie" ? Starsze pokolenie mieszkańców jest bardziej przywiązane do tradycyjnych pogrzebów niż młode .Czy rzeczywiście jest on niezbędny i czy będzie wykorzystany? Może warto wrócić do dyskusji w tym temacie jeszcze raz.
Pozdrawiam
Post Reply