Ble ble ble Pani Polak:)

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Byly
VIP
Posts: 738
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Ble ble ble Pani Polak:)

Post by Byly »

Tydzień temu Gazeta Myszkowska poświęciła dwie strony na temat zebrania w Żarkach letnisku. Jeden artykuł podaję lin poniżej, drugiego nie znalazłem. Drugi też w większości dotyczy Radnej Polak. Pani Polak jako jedyna osoba głosowała przeciwko obniżeniu ceny wody w Żarkach Letnisku. To jakaś paranoja, by radna z Żarek Letniska chciała by mieszkańcy płacili więcej za wodę? W mediach same negatywne oceny radnej, w internecie, też nie widzę pozytywów. Bardzo mnie ciekawi, kto głosuje w sondzie na www.zarkiletnisko.pl że najlepiej funkcję radnego z Żarek Letniska pełni właśnie Pani Polak :lol:
http://www.gazetamyszkowska.pl/articles/4276
Byly
VIP
Posts: 738
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Zdjęcie mówi wszystko o "przemówieniach" P. Polak :lol:
http://www.gazetamyszkowska.pl/articles/4276
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1698
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Były
Dobrze nazwałeś te artykuły prasowe “ Ble , ble, ble . “
Dzięki Ci również za to , że w ogóle poruszyłeś ten temat ponieważ mieszkańcom należy się pewne wyjaśnienie i pokazanie prawdy.
W punkcie 8.7 porządku obrad Sesji Rady Gminy Poraj z dnia 22.11.2013r podejmowana była uchwała w sprawie “zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na okres od 18.12.2013r do 17.12.2014r” W taryfie tej cena za wodę i ścieki nie uległy zmianie. Podwyższono tylko opłatę abonamentu z 1,50 zł /m-c netto na 6,07zł/ 2m-cenetto czyli mamy ponad 100% wzrost abonamentu. W przypadku tej Uchwały głosowałam przeciw bo jest to niekorzystne dla mieszkańców . Zabrałam głos i podpowiadałam inne rozwiązania aby nie podnosić tego abonamentu.

W punkcie 8.8 porządku obrad w/w Sesji było uchwalenie dopłat z budżetu gminy do taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków dla Firmy Poreco .
Tak podjęta uchwała spowodowała zmniejszenie o połowę gminnej dopłaty do wody i ścieków.
W rezultacie powoduje automatyczną podwyżkę faktycznej ceny wody i ścieków dla nas wszystkich.
Cena wody od 18.12 .2013r wzrasta ze 1,84zł/m3 netto na 2,20zł/m3 netto. Ceny ścieków nie podaję bo nas na razie nie dotyczy.
W przypadku tej uchwały również głosowałam przeciw gdyż powoduje ona podwyżkę cen wody
i ścieków jest to niekorzystne dla mieszkańców całej gminy. Jak mogłabym inaczej Były?
Ja zawsze wiem co się głosuje i jakie skutki rodzi dana uchwała .Nigdy nie podniosę ręki za uchwałą, która jest niekorzystna dla mieszkańców.
W tym punkcie obrad również zabrałam głos i mówiłam, że przyczyn podwyżek cen wody i ścieków należy szukać u źródeł . A jedyną taką przyczyną było powołanie Spółki Poreco.
Pan Wójt mówił nam radnym , że Spółkę taką należy powołać bo ona zarobi na siebie , będzie pozyskiwać środki pozabudżetowe , zlikwiduje straty występujące w wodzie itp..
Tak się jednak nie stało.
Firma Poreco zwiększyła tylko koszty a zwłaszcza koszty zatrudnienia /około 100%/.
Od Gminy na rozruch otrzymała100 tys. zł. Następnie powołano prezesa, zarząd, radę nadzorczą i zatrudniono kilkadziesiąt pracowników. Uruchomienie takiej Firmy spowodowało potężny wzrost kosztów co automatycznie podniosło cenę wody i ścieków.
Środków pozabudżetowych nie pozyskują a straty wody wynoszą grubo ponad 40%. Dla wyjaśnienia podam co to jest strata wody, jest to różnica między ilością wody pozyskaną z ujęcia wody w Masłońskim a ilością wody sprzedaną odbiorcą. Jakby udało się zlikwidować te straty to cena wody mogłaby się obniżyć nawet o połowę.
Serdecznie pozdrawiam mieszkańców.
ZP
jasiek
Ekspert
Posts: 116
Joined: 16 Apr 2013, 22:50

Post by jasiek »

Pięknie byłoby, gdyby tutaj znalazła się odpowiedź Pani Barbary? Wyjaśnienie P. Polak wydają mi się sensowne? Zawsze uważam, że należy wysłuchać wszystkich stron, później wydawać werdykt. Pani Barbara głosowała inaczej, chętnie poznamy jej wyjaśnienia? Na odpowiedź P. Klimka chyba nie mamy co liczyć, szkoda :cry:
pejo45
Mieszkaniec
Posts: 46
Joined: 25 Jan 2008, 18:36

Post by pejo45 »

Jasiek w pełni popieram Twój wpis.Pani Barbara jako przedstawicielka naszej społeczności powinna przedstawić swoje stanowisko.Prawda jest taka-co tam nieuzasadnione straty wody,co tam zatrudnianie nadmiernej liczby pracowników biurowych,ludzie i tak muszą zapłacić wyższe stawki czy im się to podoba czy nie.
zg
VIP
Posts: 540
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Może nie jest aż tak źle jak się wydaje, na pocieszenie powiem, że np w cze-wie zimna woda kosztuje ok 10zł (ze sciekami ) czyli ok 100% drożej.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Jedyną, prawdziwą przyczyną podniesienia cen wody jest REZYGNACJA Z DOPŁATY, jaka co roku z budżetu gminy przeznaczana była na gospodarkę wodno-ściekową. Przez całe lata sztucznie utrzymywano niskie ceny wody i ścieków dla mieszkańców dofinansowując je z budżetu kwotą prawie 1 miliona złotych. Oczywiście o tym wiedzieli tylko radni, bo kwota ta "ginęłą" w sprawozdaniach finansowych, w ogólnych wydatkach na gospodarkę komunalną.Można za to było chwalić się niskimi cenami wody i ścieków oraz niskimi kosztami administrowania. nie prowadzono bowiem żadnych inwestycji, modernizacji ograniczając się tylko do naprawiania coraz częściej występujących awarii. Mało kto wie,że w niektórych sołectwach woda płynie nadal rurami z azbestu.Ten system zarządzania zakwestionowała nawet NIK zalecając natychmiastowe zmiany. Dopłaty z budżetu do wody i ścieków są stopniowo likwidowane. W tym roku to radni zobowiązali wójta do zmniejszenia ich o połowę, co Zdzisława Polak z właściwą sobie życzliwością dla wójta, określiła "niech pan wójt nie robi z nas dziadów, i nie funduje wszystkim dopłat". Nie jest prawdą, że działalność spółki wpływa na ceny wody i ścieków, gdyż spółka wypracowała zysk w wysokości 37 tyś. złotych, przeznaczony na zwiększenie jej kapitału. Nie jest też prawdą, że zwiększyła zatrudnienie, które jest na takim poziomie jak w chwili jej powołania.
Likwidacja strat wody, to proces długotrwały i mający różne przyczyny, przede wszystkim błędy w odczycie liczników, które nie były legalizowane od chwili ich zamontowania i zaniżają wskazania. Spółka systematycznie wymienia stare liczniki, co jak udokumentował Prezes znacznie ograniczyło straty wody.Przeprowadzono także kontrolę posesji pod kątem nielegalnych podłączeń wody i ścieków, co też przyniosło wymierne efekty. To co ewidentnie mogłoby ograniczyć wzrost cen to zwiększenie ilości podłączeń wody i przede wszystkim ścieków.
I jeszcze ważne wyjaśnienie, ustalanie cen wody i ścieków bardzo dokładnie regulują stosowne przepisy ministerialne, to nie jest tak, że zarządzający siecią może je dowolnie kształtować, dlatego też konieczne było dostosowanie do obowiązujących przepisów sposobu naliczania abonamentu, co niestety spowodowało jego podwyżkę.
Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pozwolą zainteresowanym na własną ocenę faktów.
jasiek
Ekspert
Posts: 116
Joined: 16 Apr 2013, 22:50

Post by jasiek »

Mnie bardziej przekonuje P. Barbara. Jasno, wyraźnie, zrozumiale dla każdego wyjaśniła sprawę. P. Polak myślę, podając tutaj rożne kwoty, może tymi kwotami manipulować. To bardzo łatwo, nie możemy tego zweryfikować, bo nie znamy szczegółów. Głoszenie że Poreco, generuje koszty, zwiększa zatrudnienie, Poreco jest niepotrzebne, to takie hasła populistyczne, nie poparte faktami.
P. Polak trochę pokory, trochę mniej złośliwości. Pięknie kiedyś Pani odpisał "chrupek" :oops:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1698
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Szanowni
Nie będę przekonywać o słuszności moich racji . Ale podawane przeze mnie liczby można zweryfikować czy to w dokumencie jakim jest "wykonanie bużetu gminy "za dany rok, czy w " Projekcie budżetu gminy na 2014r" /dokumenty te są w Urzędzie Gminy i na stronie internetowej BIP Gminy/.
Kłamstwem jest ,że do wody były stosowane dopłaty od wielu lat.
Dopłaty do wody i kanalizacji wprowadzone zostały przez obecną Radę Gminy w ubiegłym roku od momentu rozpoczęcia działalności Sp-ki Poreco co potwierdza określona Uchwała Rady Gminy Poraj .
Na ostatniej Sesji jak już pisałam również Uchwałami zmniejszaliśmy te dopłaty. Proszę aby Barbara na potwierdzenie swich słów ,że." od wielu lat były takie dopłaty do wody " podała na podstawie jakiej uchwały były te dopłaty stosowane przez gminę?
Zaś ceny wody nie były "sztuczne" lecz ustalane były wtedy i teraz w oparciu o kalkulacje , czyli wynikają z kosztów . Jest jasne jak koszty większe to i cena 1m3 wyższa. Pytanie tylko czy są to koszty uzasadnione?
Trudno mi jest tłumaczyć wszystko od początku.
Z ocenami płynącymi od Państwa pod moim adresem nie będę dyskutować.
Ale zgadzam się ze słwami, które usłyszałam wczoraj ,że z prądem rzeki płynie się łatwo ale z prądem rzeki płyną śnięte ryby i śmieci.
Zaś pod prąd płynie się znacznie gorzej . Refleksje pozostawiam Państwu.
Pozdrawiam
Post Reply