Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by Zdzisława Polak »

Wprawdzie nie jest jeszcze podany termin tej Sesji nadzwyczajnej są projekty uchwał na tą Nadzwyczajną Sesję w Poraju. Warto zapoznać się z projektami uchwał i uczestniczyć w Sesji.
Oto link https://poraj.bip.net.pl/?a=7508 - ten link okazał się niekompletny gdyż brakuje w nim uchwały WPF
Podaję od nowa poprawiony link https://poraj.bip.net.pl/?a=7508
Już jest termin sesji podany oto link https://poraj.bip.net.pl/?a=7507
Mało tego, że Sesja Rady Gminy w Poraju jest zwołana w trybie Nadzwyczajnym to na dodatek jest w trybie Zdalnym i żeby jeszcze bardziej utrudnić udział mieszkańców to Wójt ustaliła godz. 7: 15. Dlaczego w tak niedogodnej porze?
Last edited by Zdzisława Polak on 28 Aug 2022, 17:51, edited 4 times in total.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Mam prośbę do Radnych gminnych z Żarek Letniska aby zapytali na Sesji Rady przed podjęciem uchwały w/s zmian w budżecie gminy dlaczego w Załączniku nr 6 w Planie Wydatków Majątkowych na 2022 r brak jest zapisu "wydatki na kanalizację w Żarkach Letnisku" ?. Przecież Gmina Poraj otrzymała od Rządu dotację w kwocie 4,600 mln zł z przeznaczeniem na budowę kanalizacji w Żarkach Letnisku. Gdzie są te pieniądze?
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj

Post by Igor »

A co pani sądzi o uchwale dającej wójtowi nadzwyczajne uprawnienia w gospodarowaniu mieniem komunalnym?
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Igor Już się na ten temat wypowiadałam ale powtórzę, że decyzje w sprawach dotyczących sprzedaży, zakupu czy zamiany działek ( czyli gospodarowanie mieniem gminy) to kompetencje Rady Gminy. I nie należy w żadnym wypadku przenosić uprawnień Rady Gminy na Wójta.
Rada jest ciałem uchwałodawczym a Wójt ciałem wykonawczym tzn. co uchwali Rada to Wójt wykonuje.
Pozdrawiam
Od nowa załączam link do projektów uchwał bo w tym pierwszym Urząd Gminy nie opublikował projektu WPF ( wieloletnia prognoza finansowa)
Oto link prawidłowy https://poraj.bip.net.pl/?a=7508
Proszę zapoznać się szczegółowo z całym tym projektem Uchwały w/s WPF bo zawiera bardzo dokładne dane o stanie finansów gminy.
Proszę zwrócić też uwagę na str 7 kolumna 6 , poz. za 2022 r - widnieje tam aktualna kwota długu ( 30.959.851 zł) czyli prawie 31 mln zł , Do tego dodać należy coroczne odsetki , które wykazane są na innej stronie.
Jest podany termin sesji nadzwyczajnej w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15 oto link do zawiadomienia https://poraj.bip.net.pl/?a=7507
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by Zdzisława Polak »

Dzisiejsza Sesja nadzwyczajna Rady Gminy Poraj trwała około 1 godziny. Nawet było trochę dyskusji. Jednak bardzo zdziwiło mnie głosowanie pani Radnej z Żarek Letniska. Otóż drodzy Państwo ta Pani Radna oddała swój głos "ZA" za budżetem w którym nie zabezpieczono środków na kanalizację w Żarkach Letnisku, co jeszcze raz potwierdziła głosując również "ZA" za WPF. Takie zachowanie jest dla dla mnie ( mieszkanki Żarek L.) niezrozumiałe. Czy może doszło do jakiejś pomyłki? , ponieważ wcześniej zabrała głos i przekonywała radnych, że kanalizację należy wykonać w Żarkach Letnisku a potem zagłosowała za wykonaniem kanalizacji w Jastrzębiu. Bardzo chciałbym poznać przyczyny takiego głosowania, myślę, że Państwo również.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by Zdzisława Polak »

I taki to budżet mamy aktualnie w gminie Poraj (po ostatnich zmianach) oto link https://poraj.bip.net.pl/?a=7529
Proszę o szczególne przeanalizowanie załącznika nr6 do Uchwały 360/z dnia 30.08.2022 W załączniku tym jest Plan wydatków majątkowych do realizacji w 2022 a więc wszystkie inwestycje które planuje się wykonać w poszczególnych sołectwach.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by Zdzisława Polak »

Jak łatwo zauważyć w budżecie nie ma zapisanych środków na realizację kanalizacji w Żarkach Letnisku, ani na remont basenu kąpielowego, ani na drogi ani na amfiteatr.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by Marcin »

Pani Zdzisławo, ochoczo wypowiada się pani o budżecie a na najbardziej proste pytanie pt. skąd rząd bierze pieniądze - nie potrafi pani odpowiedzieć.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by Marcin »

Zdzisława Polak wrote:
08 Sep 2022, 12:05
Jak łatwo zauważyć w budżecie nie ma zapisanych środków na realizację kanalizacji w Żarkach Letnisku, ani na remont basenu kąpielowego, ani na drogi ani na amfiteatr.
Oczywiście, że nie ma, bo tak jak pisałem w osobnym wątku sytuacja jest dramatyczna z uwagi na rosnące ceny energii i ogólnie inflację. Tymczasem pani zarzuciła mi "zastraszanie" i napisała, że nie ma czym się przejmować, bo "rząd da pieniądze". Na pytanie skąd te pieniądze rząd weźmie już pani nie potrafiła odpowiedzieć.

Image
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by Marcin »

W dodatku nie posiada pani wiedzy na podstawowe kwestie dotyczące finansowania samorządu. Ten sam rząd na który się pani powołuje w kontekście ratowania budżetu gminy przecież gminie pieniądze ZABRAŁ. I to tylnymi drzwiami. W ramach Polskiego Ładu podwyższono osobom prowadzącym działalność gospodarczą składkę zdrowotną (czyli de facto nałożono na nich dodatkowy podatek). W związku z tym duża ilość przedsiębiorców (w tym i ja) zmieniła sposób rozliczenia na ryczałt. Problem w tym, że podatki od rozliczających się ryczałtem trafiają bezpośrednio do skarbu państwa, a nie do lokalnych jednostek samorządowych. W ten oto sposób ograbiono samorządy w całej Polsce i pozostawiono je na lodzie w tych trudnych czasach.

Na prostym przykładzie: z mojego PIT-36L do tej pory rocznie trafiało do do gminy i powiatu kilkaset tysięcy złotych (ok. 40% do gminy i 10% do powiatu). Po zmianach związanych z Polskim Ładem zarówno do gminy jak i powiatu trafia obecnie równe ZERO złotych. Wszystko idzie do Warszawy i tam jest rozporządzane według widzi misie urzędników na szczeblu centralnym.
letnik

Re: Sesja nadzwyczajna w Gminie Poraj 30.08.2022 godz. 7:15

Post by letnik »

Bardzo się cieszę, że nie stracił Pan zapału i jest Pan dalej z nami.
Post Reply