30.11.2023 godz. 11:00 Sesja Rady Gminy Poraj

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1700
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

30.11.2023 godz. 11:00 Sesja Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

W dniu jutrzejszym tzn. 29.11.2023r o godz 11:00 odbędzie się Sesja Rady Gminy Poraj.
Proszę zapoznać się z projektami uchwał na jutrzejszą sesję. poniżej link do projektów.
http://bip.ugporaj.pl/a,535,projekty-uc ... miny-poraj
Proszę szczególnie przeanalizować Załącznik Nr 7 do uchwały budżetowej - pt "Plan wydatków majątkowych na 2023 rok"
Jak widać dział 010 rozdział 01044 Infrastruktura Sanitacyjna Wsi
W tym właśnie rozdziale jest zapis, że na kanalizacje dla Żarek Letnisko mamy 0 zł. Dlaczego taki zapis? skoro na rok 2023 Gmina Poraj otrzymała ze środków rządowych promesę na kanalizację w Żarkach Letnisku w kwocie 4,6 mln. zł. Gdzie są te środki? Dlaczego żareccy Radni nie walczą o to?
Byly
VIP
Posts: 742
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: 30.11.2023 godz. 11:00 Sesja Rady Gminy Poraj

Post by Byly »

Nie jestem znawcą polityki, tyle się znam co usłyszę lub przeczytam. Ale jak dobrze pamiętam to te pieniądze były tylko wypisane na czeku tekturowym? Jeżeli tak to przecież żaden Bank nie wypłaci pieniędzy z takiego czeku, chyba, że też tekturowe :lol:
Pani Polak Polska się zmieniła, proszę już nie sugerować, że coś było, proszę podawać konkretne fakty. Jeżeli tak było, że na konto Gminy Poraj wpłynęły takie pieniądze na kanalizację w Żarkach letnisku, proszę powołać jakąś komisję lub jakiś śledczych ze Starostwa podobnych do Joński - Szczerba i niech ci śledczy skontrolują Gminę Poraj. Jeżeli pieniądze zaginęły to proszę złożyć wniosek do prokuratury o malwersacje finansowe. W Nowej Polsce na pewno niezależna prokuratura zajmie się taką sprawą.
Proszę już nie wypisywać takich niedomówionych tematów w swoich postach, kampania już się zakończyła. Bylibyśmy wszyscy wdzięczni, gdybyśmy od Pani mogli usłyszeć fakty a nie plotki. Pani jest u władzy, to powinna Pani wiedzieć wszystko i informować nas mieszkańców na bieżąco. Na to wszyscy czekamy.
Teraz jeszcze doczytałem w poście pani Polak, że była to PROMESA! Pani Polak, czy jest pani cynikiem, czy nie rozumie Pani, że tych pieniędzy nie ma? Czy Pani celowo wprowadza w błąd mieszkańców podburzając w ten sposób mieszkańców przeciwko gminie, czy pani wierzy, że te pieniądze są? Premier, posłowie rozdawali takie tektury jako promesy i miały to być pieniądze z KPO. Przypominam Państwu, że ustępujący rząd nawet nie złożył wniosku o przyznanie tych pieniędzy z KPO z UE.
Wstyd Pani Polak :oops:
Promesa – przyrzeczenie, obietnica dokonania określonej czynności lub spełnienia określonego świadczenia, a także zobowiązanie organu państwowego do wydania decyzji po dopełnieniu przez zainteresowanego odpowiednich formalności. Jest to jednocześnie nazwa dokumentu zawierającego takie przyrzeczenie. Wikipedia
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1700
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: 30.11.2023 godz. 11:00 Sesja Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Gminą Poraj zarządza Wójt Gminy Poraj i to do Wójta kieruj swoje pytania i wątpliwości, które środki finansowe wpłynęły już do Gminy, a które są jeszcze na etapie przyrzeczenia(promesy), bo ja nie mam takich informacji i nie jestem zatrudniona na stanowisku rzecznika prasowego Urzędu, więc nie jestem zobowiązana tłumaczyć się przed tobą . Wiem jednak z ustawy o finansach publicznych, że jeśli wójt ogłasza przetarg na inwestycje i podpisał nawet umowę z wykonawcą na kanalizację ( publicznie o tym poinformował), to musi mieć na ten cel zabezpieczone środki w budżecie, bo jeśli tak nie jest, to naruszona została dyscyplina finansów publicznych.
Były- ocenianie mnie i ciągła krytyka nie uzdrowi finansów gminy, a ty jesteś zwykłym trollem .
Proszę zobaczyć przebieg sesji w Poraju z dnia 30.11.2023r, oto link :
https://ugporaj.sesja.pl/portal/videos/ ... 30d3a1beb7
Tutaj można zobaczyć jak traktowany jest mieszkaniec, który przychodzi na sesję i chce zabrać głos.
Krystian Brymora
Bywalec
Posts: 20
Joined: 16 Aug 2022, 14:41

Re: 30.11.2023 godz. 11:00 Sesja Rady Gminy Poraj

Post by Krystian Brymora »

Szanowni,
Przekazałem wniosek ws. informacji o inwestycjach z Polskiego Ładu z uwagi na fakt że 09.10.2023 o godzinie 8:11 wydzwaniał do mnie podekscytowany radny GP informując, że dostaliśmy 8 mln PLN dofinansowania i będziemy z tego budować ul. Wesołą :) Postanowiłem to sprawdzić o czym niżej.

Faktycznie GP wzięła udział w 8 edycji programu (ciekawią mnie też inwestycje z poprzednich edycji). I prostuję, jako aktywny uczestnik rynków finansowych, to nie są "wirtualne środki" jak to powiedziała Pani Wójt z "chińskich banków". Program faktycznie jest finansowany z długu, ale obejmowanego przez gł. krajowych inwestorów jak banki. Banki lokują tam swoją nadpłynność bo mają duże możliwości zwiększenia akcji kredytowej, na którą po COVID nie było popytu. Jedynie <15% zadłużenia rządowego jest w rękach inwestorów zagranicznych. Z drugiej strony mamy wysoki NOMINALNY (powiększony o inflację) wzrost gospodarczy. Nie będę tu jednak tłumaczył kto jest największym beneficjentem inflacji bo chyba widać :)
https://www.gov.pl/web/finanse/struktura-inwestorow
A tu można zobaczyć, że z tych środków fizycznie powstają inwestycje. Porozmawiajcie z radnymi/burmistrzami z sąsiednich samorządów. Trzeba tylko chcieć i umieć :)
https://www.bgk.pl/inwestycje/realizacj ... egicznych/

Rozgadałem się, ale do meritum. Niekompetentną i ogólną odpowiedź pani Wójt można odsłuchać na nagraniu od 48 minuty sesji RD z 30.11.2023:
https://ugporaj.sesja.pl/portal/videos/ ... 30d3a1beb7

I teraz kilka słów komentarza:
- nie jest prawdą, że to tylko wirtualne środki i to tylko promesa. Część wyjaśniłem wyżej, a odnośnie promesy BGK, to rynek działa tak, że na podstawie promesy BGK można, a nawet trzeba w przeciągu pół roku ogłaszać przetargi w formule "projektuj i buduj". Polecam pytania i odpowiedzi i punkt 3.
https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-osma/#c28866
https://samorzad.pap.pl/kategoria/bgk-d ... ieniadze-z

- prawdą jest, że Pani Wójt tych środków nie otrzymała i nie otrzyma. A dlaczego ? Gmina Poraj złożyła wniosek o dotację na... "Budowa i modernizacja dróg gminnych w Gminie Poraj", czyli zadanie ogólne, jak inne gminy składały na konkretne projekty:
https://samorzad.pap.pl/sites/default/f ... A8skie.pdf
Tu screen jak to robią inni w regionie:
https://ibb.co/ZKbkwY4

- i teraz, jak się składa taki ogólny wniosek, to ciekawe czy w ramach niego będzie można ogłosić kilka przetargów ? Bo jeśli nie, to ciekawe jaka firma lokalna taki przetarg weźmie i za jakie pieniądze ? Specyfiką Polskiego Ładu jest to, że przetargi są w formule "projektuj i buduj" za zryczałtowaną kwotę i płatnością na koniec inwestycji. Więc jaka firma weźmie taki przetarg na swój bilans za 8 mln PLN mając przez 2 lata ujemny cash flow -7 mln PLN (koszty) ? A jeśli weźmie to będzie chciała to sobie wynagrodzić w marży oczywiście. Inaczej, firma budowlana w tym przypadku finansuje projekt w okresie budowy. Jak są małe zadnia to jest to do zrobienia, bo pracy na rynku budowlanym jest obecnie coraz mniej... Ale przy dużych firma naraża się na utratę płynności finansowej:
https://www.money.pl/gospodarka/polski- ... 3504a.html

- a komentarz Pani Wójt od 50 min., że "(...) proszę mi wierzyć, radni mają pełne ręce roboty" i przynoszą propozycje "na bieżąco konsultując społecznie", i że "mówimy o jakiejś efemerydzie" proszę wybaczyć, zostawię bez komentarza. Ta Pani powinna mieć na drugie Efemeryda, bo jej funkcja szybko przeminie na wiosnę, choć nie bez śladu..., długi i zmarnowany potencjał zostaną.

Podsumowując, pieniędzy faktycznie nie dostaną, bo na "piękne oczy" nikt ich nie da. Trzeba mieć przygotowane projekty, składać wnioski o dotacje i ogłaszać przetargi. To wymaga chęci, inteligencji i pracy, a nie przesiadywania bez przerwy na UW. Zobaczcie na sąsiednie gminy, które mają podobne budżety do gminy Poraj. Te gminy mają dużą skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Drogi, baseny, instalacje PV etc. to nie są efemerydy :)

My w Żarkach Letnisko potrzebujemy przede wszystkim infrastruktury drogowej. O przejezdność drogi ul. Wesołej (2 km) oficjalnie walczymy od 2021, kiedy ponad 60 mieszkańców poparło naszą petycję. Na marginesie jedyny radny, który jej nie poprał to radny z Ż-L Krzysztof Klimek, choć jak się finalnie okazało organem mającym ją rozpatrzyć miał być Wójt a nie RG- uchwałę później unieważnił Śląski Urząd Wojewódzki. Niech to będzie jasny sygnał niekompetencji urzędników, a Gmina Poraj to istny Monty Python (wiem, bo spotykaliśmy się w małym gronie z Panią Wójt przez 2 lata).

Natomiast chodzi mi też o to lekceważące, z dużą pogardą podejście urzędników do ludzi. Pan Przewodniczący Sawicki, odmierzając z zegarkiem w ręku 5 minut wypowiedzi, zachował się skandalicznie. To Urząd jest dla nas, nie my dla Urzędu. To urzędnicy otrzymują wynagrodzenie z naszych podatków (nie wiem czy wiecie, ale w styczniu dostaniecie podatek od nieruchomości +18% r/r i +54% w okresie 2019-2024) i to my mamy prawo ich zwolnić jeśli uznamy, że się nie nadają. Krótko mówiąc, pracują dla nas. Korzystajmy z tej możliwości.

Pozdrawiam,
KB
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1700
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: 30.11.2023 godz. 11:00 Sesja Rady Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Wójt Gminy Poraj opublikowała Zarządzenie w sprawie wykazu nieruchomości położonych w Jastrzębiu nad Zalewem , które chce użyczyć (czyli udostępnić za darmo) na okres 3 lat - na cele szkoleń żeglarskich dzieci i młodzieży.
Warto skorzystać z takiej oferty.
oto link:
http://bip.ugporaj.pl/index.php?c=article&id=540
Post Reply