Aktualności

Wysypisko żużla w Żarkach Letnisko

Zuzel na ulicy

Od dłuższego czasu na terenie Żarek na drogach : Długa, Masłonska, Grzybowa i w obszarze lasu pomiędzy ul. Masłońska tory PKP wysypywany jest żużel w ilościach prawie przemysłowych. Czynione jest to co 7 -10 dni z samochodu dostawczego o nr rej, SMY XXXX. Zwracanie uwagi kierowcy i pomocnikowi nic nie dają - odjeżdżają dalej i wracają z opróżniona skrzynią. Interwencje w UG tez są bez efektu.

Proszę o pomoc w zwalczaniu tego zjawiska poprzez jego napiętnowanie bo LETNISKO to nie  ŻUŻLOWISKO.  A może macie Państwo  jakiś pomysł jak walczyć o wspólne dobro.

W złączeniu przesyłam zdjęcia dokumentujące skalę zjawiska. 

Mieszkaniec.

Wyprawka dla niemowlaka w Gminie Poraj

BecikFoto
Patrycja Kluza i Anna Męcik z Referatu Komunikacji Społecznej Urzedu Gminy prezentują specjalne pakiety dla niemowlaków.
 
Od 1 stycznia 2016 r. Urząd Gminy Poraj ma dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców z terenu naszej gminy wyjątkowy prezent. Każdy nowonarodzony mieszkaniec otrzyma specjalnie przygotowaną gminną wyprawkę, w skład której wchodzą: ciepły becik, skarpetki, śpiochy, chusteczki nawilżane, oliwka pielęgnacyjna oraz kolorowa zabawka. Zestawy dla „Skarbów Gminy Poraj” przygotowano w dwóch wariantach: niebieski dla chłopców, różowy dla dziewczynek.

Czytaj więcej...

Policjanci w Gimnazjum w Żarkach Letnisku

Gimnazjum w Zarkach Letnisku
Myszkowscy policjanci odwiedzili uczniów z Gimnazjum w Żarkach Letnisku. Podczas spotkania funkcjonariusze omówili zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich, jak również uświadamiali młodzieży, jak ważna jest w życiu znajomość prawa. W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2016” omówiono także zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.
Policjanci z Myszkowa zostali zaproszeni przez dyrekcję Gimnazjum w Żarkach Letnisku na spotkanie z uczniami klas II.

Czytaj więcej...

Ogłoszenie o wydawaniu żywności

********************************************************************

Ogloszenie 1

 ********************************************************************

Zatrzymany z narkotykami

Zatrzymany 2

Policjanci zajmujący się przestępczością wśród nieletnich, zatrzymali 18-letniego mieszkańca gminy Poraj przy którym znaleźli narkotyki. Mężczyzna ukrywał przed stróżami prawa łącznie 16 gram nielegalnych substancji. Za ich posiadanie odpowie przed sądem. Grożą mu nawet 3 lata więzienia.
Policjanci z zespołu do spraw nieletnich myszkowskiej komendy na ul. Kwiatkowskiego w Myszkowie postanowili wylegitymować młodego mężczyznę. Nerwowe zachowanie 18- latka, wzbudziło podejrzenie stróżów prawa, że może mieć coś na sumieniu.
logo policja
 
Podczas kontroli ujawnili przy nim 10 gram niedozwolonej substancji. Jak się okazało, była to marihuana. Ponadto w jego mieszkaniu stróże prawa odnaleźli jeszcze 6 gram tego samego suszu. 18- latek został zatrzymany. Usłyszał zarzuty posiadania narkotyków za co grożą mu nawet 3 lata więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Poszukujemy właściciela wyrzynarki i kompresora

wyrzynarka

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie poszukują właściciela wyrzynarki do drewna marki„Skil” oraz kompresora- model FY-015. Zabezpieczone przedmioty najprawdopodobniej pochodzą z przestępstwa. Osoba, która rozpozna swoją własność proszona jest o pilny kontakt z Komendą Powiatową Policji w Myszkowie.

policja logo

Poniżej publikujemy zdjęcia przedmiotów, które mogą być utracone w wyniku przestępstwa. Właściciel tych rzeczy proszony jest o pilny kontakt osobisty lub telefoniczny z Dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie tel. 34-315-32-55 lub 997. Przedmioty zostaną wydane w przypadku okazania dokumentów zakupu lub podania bardzo szczegółowego opisu.

Bezpłatne porady prawne w Urzędzie Gminy

logo UG

Od Nowego Roku w Urzędzie Gminy w Poraju można skorzystać z darmowych porad prawnych udzielanych przez powiatowych adwokatów i radców prawnych. Punkt pomocy prawnej czynny będzie w każdy czwartek i piątek w godz. 8.00-12.00, pok. nr 214.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać:

-osoby, które nie ukończyły 26. roku życia - osoby, które w poprzednim roku kalendarzowym otrzymały świadczenia z pomocy społecznej 
- osoby, które ukończyły 65 lat 
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny 
- kombatanci 
- weterani 

- osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Udzielana pomoc będzie polegała na: 
- poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach 
- wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego 

Czytaj więcej...

Odpowie za znieważenie i atak na policjantów

logo policjaInterweniujący w miniony weekend myszkowscy policjanci zatrzymali agresywnego mężczyznę, który podczas interwencji zaatakował i znieważył mundurowych. Agresor został osadzony w policyjnym areszcie i usłyszał już zarzuty. Za popełnione przestępstwa może trafić za kraty nawet na 3 lata.

Myszkowscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na terenie dworca PKP w Żarkach Letnisku dwóch młodych mężczyzn ma zakłócać porządek publiczny. Po przybyciu na miejsce policjanci z koziegłowskiego komisariatu potwierdził zgłoszenie i przystąpili do legitymowania tych mężczyzn. W czasie wykonywanych czynności służbowych, jeden z nich stał się niezwykle agresywny i wulgarny. Interweniujący policjanci podjęli decyzję o jego zatrzymaniu i po krótkiej szamotaninie został obezwładniony, a następnie trafił do policyjnego aresztu. Jego badanie wykazało 2 promile alkoholu w organizmie. Wczoraj 21- letni mieszkaniec Myszkowa usłyszał zarzuty znieważenia i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji. Teraz o jego losie będzie decydował sąd i prokurator.

II Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych Poraj 2015

pierogi owoce nalewka wojta

W sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju odbyła się II Gminna Prezentacja Potraw Bożonarodzeniowych. Smaczne, wyszukane i te tradycyjne, a do tego przepięknie udekorowane dania jak zawsze przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina”. Mieszkańcy Gminy mogli w tym roku spróbować ponad 30 potraw. Na Gminnym Stole Bożonarodzeniowym znalazły się min.: moczka śląska, karp z musem borowikowym, mus pstrągowo-łososiowy, kaczka z jabłkami, pierś gęsia z sosem śliwkowym, pasztet z królika, mięso w waflu z niespodzianką, pierogi ze śliwką, pierogi z grzybami i ziemniakami, uszka z grzybami i kapustą, schab ze szpinakiem w cieście francuskim, kulebiak z grzybami i kapustą, strucla z makiem, keks, makowiec na biszkopcie, piernik, chorońskie śledzie, barszcz czerwony. Degustację poprzedził koncert kolęd, który wprowadził wszystkich w atmosferę pięknych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

Napisali o nas

Modernizacja sali w remizie.

Sala OSP 00

Przed paroma laty przeprowadzono termomodernizację remizy w Żarkach Letnisku. Jednak sala bankietowa wymagała niezbędnego remontu. Właśnie kończy się jej gruntowna modernizacja wraz z klatką schodową.

Więcej…

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy. Nie zabrakło reprezentantów naszego Klubu Sztuk i Sportów Walki „Shogun” Żarki Letnisko.

Więcej…

WOŚP w tym roku zebrała w Poraj ponad 38 tysięcy złotych!

wosp 2018 Poraj
W piątek, 8 marca, prezes WOŚP Jerzy Owsiak podał do publicznej wiadomości kwotę, jaką zebrano podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest rekordowa i co do grosza wynosi: 175 938 717,56 zł. To blisko 50 mln zł więcej niż podczas zeszłorocznych zbiórek i licytacji. Wynik Sztabu w Poraju to 38.310,49 zł!
Więcej…

Konkurs Piosenki Angielskiej

ZL szkola
W „My Favourite Song” najlepsze uczennice z Żarek Letniska i Poraja. W Miejskim Domu Kultury w Myszkowie odbył się Regionalny Konkurs Piosenki Angielskiej „My Favourite Song” organizowany przez szkołę Podstawową Nr 3 w Myszkowie.
Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisko

Biblioteka Zarki Letnisko 2018Z okazji nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych, w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarkach Letnisku odbyło się spotkanie przypominające o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Biblioteka gościła grupę 6-latków z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Żarkach Letnisko wraz z wychowawcą.
Więcej…

Seniorzy

Wielkanoc w Klubie Seniora

Wielkanoc seniorzy 2019

W sobotę 27.04.2019 r. w klubie „Czarka” spotkali się seniorzy na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Święto Seniorów - 2018 rok

Swieto Seniora Zarki Letnisko 2018

W sobotę 17.11.2018 r.  sali OSP swoje święto czcili seniorzy. Życzenia szanownym jubilatom składali : przewodnicząca PZERiI  Genowefa Lasecka,

Więcej…

Zakończenie wycieczek rowerowych w 2018 roku

Rowerzysci Zarki Letnisko 01

W jeden z ostatnich ciepłych dni października zakończyliśmy w tym roku wycieczki rowerowe.

Więcej…

Pożegnanie lata 2018

Zarki Letnisko koniec lata 2018

W sobotę 6.10 .2018 r. seniorzy pożegnali lato i powitali ciepłą złotą Jesień.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy 2018 Zarki Letnisko

4 lipca 2018 w piękny słoneczny dzień seniorzy zorganizowali zabawę. Nowy członek koła - myśliwy zaprosił seniorów na degustację przygotowanego przez jego syna –gulaszu z dziczyzny.
Więcej…

Sobótki-Noc Kupały

W tym roku 23.06 jak i w poprzednich latach nasi seniorzy uczcili święto Nocy Świętojańskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody (zimno i deszczowo ) rozpalili by płeć piękna mogła śpiewając i tańcząc puścić na wodę przygotowane wianki.

Więcej…

Wielkanocne Spotkanie Seniorów

Wielkanoc Zarki Letnisko 2018

Jak co roku w pierwszą sobotę po Świętach Wielkanocnych w Klubie „Czarka” seniorzy spotkali się na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Karnawał Seniorów 2018

Karnawal seniorow 2018 Zarki Letnisko

W ostatnią sobotę stycznia 2018 r. Seniorzy bawili się w klubie „Czarka „. Czas im szybko upływał przy grach, zabawach, jedzeniu, piciu i  tańcach .

R.K

Więcej…

Sonda

Czy Gmina może sprzedawać tereny w Żarkach Letnisku, pod budownictwo indywidualne?

Wirtualny spacer

spacer