Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku,
zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. Każdy kto dojeżdża koleją do Częstochowy i w kierunku Katowic może obserwować trwające od ponad roku intensywne prace na tym odcinku kolejowej trasy. Roboty rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku od odcinków Częstochowa – Poraj i Myszków – Zawiercie. Odczuwamy to również poprzez opóźnienia pociągów, zmieniający się rozkład jazdy bądź funkcjonowanie komunikacji zastępczej, do których wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. Inwestycja opiewająca na ok. 380 mln zł współfinansowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a inwestorem PKP PLK. Zmodernizowane zostały już perony na stacjach w Myszkowie, na Światowicie, Mrzygłodzie i w Borowym Polu. Intensywnie modernizowany jest odcinek między Porajem a Częstochową. Dobiegają końca prace na torowisku, zmodernizowano perony na Rakowie i Korwinowie. Wszyscy jadący koleją i ul. 3 Maja w Poraju mogą obserwować postępujące błyskawicznie prace przy budowie nowoczesnej nastawni w Poraju, gdzie nowoczesne urządzenia zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Lada moment rozpocznie się remont odcinka z Myszkowa do Poraja wraz z przystankami na Nowej Wsi, w Żarkach Letnisku i na Masłońskim, gdzie powstaną zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej. Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku to najpoważniejsza na naszym odcinku budowa infrastruktury. Przejście podziemne w Poraju zaprojektowane zostało dla pieszych w formie tunelu. Wyjścia z przejścia pod torami wybiegać będą na peron nr 1, do ul. Zielonej oraz do ul. 3 Maja. Co zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców podróżujących koleją. Jak pamiętamy, w tym miejscu, wielokrotnie dochodziło do śmiertelnych wypadków na torowisku. Zbudowane zostaną wraz z pochylniami, zadaszeniem oraz windą dla niepełnosprawnych. Pasażerowie zyskają lepszą obsługę na stacjach i przystankach. logo UG Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmuje także wymianę torów i sieci trakcyjnej. Nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem zapewnią sprawny przejazd pociągów. Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj-wybuduj”, więc rozpoczęcie robót uzależnione jest od firmy wykonawczej. Zakończenie wszystkich prac przewidziano na III kwartał 2020 roku.
 
Fot. Koleje Śląskie - P.Farana.

Napisali o nas

Konkurs „Z książką Ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej w Żarkach Letnisku rozstrzygnięty został konkurs „Z książką Ci do twarzy” organizowany przez szkołę. Jego głównym celem i założeniem było popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie talentów fotograficznych oraz pobudzanie twórczej wyobraźni.

Więcej…

Dzień kota w Przedszkolu

Dzien kota

Dzień kota w Przedszkolu w Żarkach Letnisku. Puszyste, miękkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Jednym słowem – koty!

Więcej…

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer