OSP

Walne Zebranie w OSP

OSP Zarki Letnisko

23 marca odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP w Żarkach Letnisku. Z uwagi na trwający aktualnie kapitalny remont wnętrza remizy, zebranie odbyło się w Szkole Podstawowej. Było to ostatnie zebranie z serii zebrań strażackich w jednostkach w tym roku.

Spotkanie uświetniły przedszkolaki z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej „Iskierki”, działającej w Przedszkolu, które zaprezentowały się w tańcu z szarfami. Mijający rok był dla jednostki bardzo pracowity.

Po odczytaniu sprawozdania z działalności, sprawozdania finansowego i po przedstawieniu przez dh Sebastiana Kamińskiego  projektu planu działalności i planu finansowego na rok 2019 zarząd otrzymał absolutorium. Jednogłośnie przyjęty został również plan pracy oraz plan finansowy na bieżący rok. Sprawozdania prezentowali dh Arkadiusz Białydh Marta Janusiewiczdh Damian Zamora. Zebranie poprowadził dh Mariusz Karkocha. Jednostka w Żarkach Letnisku to aktywnie działających ponad 100 osób, które nie szczędzą swojego czasu do społecznej pracy, uczestnicząc w akcjach, ale także pracując na rzecz remizy i społeczności lokalnej. W jednostce działa Klub Honorowego Dawcy Krwi PCK „Ochotnik”, Dziecięca Drużyna Pożarnicza „Iskierki”, Dziecięca Drużyna Pożarnicza „Błyskawice”, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza „Fire”, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, drużyna piłkarska oraz zespół wokalno-instrumentalny. W ubiegłym roku zorganizowany został jubileusz 65-lecia jednostki połączony z obchodami Dnia Strażaka. Nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa jednostki, dha Jarosława Słabosza, który ustąpił na własną prośbę, zastąpił dh Mariusz Karkocha. Zmieniał się także gospodarz jednostki, obecnie funkcję tę powierzono Janowi Szczęsnemu. W trakcie roku wykonano szereg prac remontowych. Na szczególna uwagę zasługuje tutaj wsparcie sponsorów i społeczna praca druhów. Obecnie trwa kapitalny remont Sali bankietowej i części remizy. Dzięki wsparciu Urzędu Gminy wyremontowano schody, co wsparły także firmy: Sokpol Roman Sobczyk, Markus Marek Bartoszek, Premesso Maciej Krauss, a także zamontowano poręcz, co wykonał Damian Szpak. Sponsorów pozyskał dh Marcin Makuch. Przy wsparciu Urzędu Gminy i firmy Sokpol zakupionych zostało grubo ponad sto krzeseł na salę. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wykonała samodzielnie remont sali bilardowej. Wykonany został także parking przed remizą. W sumie, w akcjach strażacy uczestniczyli 110 razy, z czego m.in. 20 razy do pożarów i 60 razy do różnego rodzaju innych zagrożeń. Strażacy z Żarek Letniska, również w ocenie zawodowej straży, do każdego z działań podchodzili sumiennie, ale przede wszystkim profesjonalnie. Strażacy uczestniczyli w różnego rodzaju działaniach na szczeblu gminnym, w ćwiczeniach organizowanych przez straż zawodową z powiatu i województwa. Wielokrotnie, gdy tylko byli wzywani do pomocy przy organizacji wydarzeń gminnych i imprez, zawsze byli na miejscu. Czyścili także nieckę basenu. Za to oddanie sprawom lokalnym i nieustanną gotowość do akcji, druhom z Żarek Letniska dziękowali: wójt Katarzyna Kaźmierczak, sołtys Mirosław Kozieł, komendant gminny dh Tomasz Marchewkaks. dziekan Maciej Klekowski, kierownik dh Andrzej Kozłowski i prezes TPŻL Ilona Mrowiec. Słowa szczerego uznania należą się druhom za poświęcony czas i pracę na rzecz jednostki, przy pracach remontowych oraz akcjach. Jednostka posiada również dobre wyposażenie sprzętowe: 3 pojazdy pożarnicze, w tym 1 ciężki, 1 średni i 1 lekki oraz szereg sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Wyróżnikiem jednostki w Żarkach Letnisku jest młodzieżowa drużyna pożarnicza i dziecięca drużyna pożarnicza, którymi opiekują się m.in. dh Marta Janusiewicz i Agata Rosikoń z Przedszkola. Swojego wsparcia dla jednostki nie szczędził Urząd Gminy. W ostatnich latach samorząd gminny przeprowadził kompleksową termomodernizację remizy, remont części jej pomieszczeń, garażu. Strażacy zyskali komfortowe warunki wypełniania swojej misji społecznej.

Napisali o nas

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisku

Przedszkole Zarki Letnisko 2019
W Samorządowym Przedszkolu Publicznym w Żarkach Letnisku odbyły się warsztaty muzyczne dla nauczycieli. 
Więcej…

Modernizacja sali w remizie.

Sala OSP 00

Przed paroma laty przeprowadzono termomodernizację remizy w Żarkach Letnisku. Jednak sala bankietowa wymagała niezbędnego remontu. Właśnie kończy się jej gruntowna modernizacja wraz z klatką schodową.

Więcej…

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy. Nie zabrakło reprezentantów naszego Klubu Sztuk i Sportów Walki „Shogun” Żarki Letnisko.

Więcej…

WOŚP w tym roku zebrała w Poraj ponad 38 tysięcy złotych!

wosp 2018 Poraj
W piątek, 8 marca, prezes WOŚP Jerzy Owsiak podał do publicznej wiadomości kwotę, jaką zebrano podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest rekordowa i co do grosza wynosi: 175 938 717,56 zł. To blisko 50 mln zł więcej niż podczas zeszłorocznych zbiórek i licytacji. Wynik Sztabu w Poraju to 38.310,49 zł!
Więcej…

Seniorzy

Wielkanoc w Klubie Seniora

Wielkanoc seniorzy 2019

W sobotę 27.04.2019 r. w klubie „Czarka” spotkali się seniorzy na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Święto Seniorów - 2018 rok

Swieto Seniora Zarki Letnisko 2018

W sobotę 17.11.2018 r.  sali OSP swoje święto czcili seniorzy. Życzenia szanownym jubilatom składali : przewodnicząca PZERiI  Genowefa Lasecka,

Więcej…

Zakończenie wycieczek rowerowych w 2018 roku

Rowerzysci Zarki Letnisko 01

W jeden z ostatnich ciepłych dni października zakończyliśmy w tym roku wycieczki rowerowe.

Więcej…

Pożegnanie lata 2018

Zarki Letnisko koniec lata 2018

W sobotę 6.10 .2018 r. seniorzy pożegnali lato i powitali ciepłą złotą Jesień.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy 2018 Zarki Letnisko

4 lipca 2018 w piękny słoneczny dzień seniorzy zorganizowali zabawę. Nowy członek koła - myśliwy zaprosił seniorów na degustację przygotowanego przez jego syna –gulaszu z dziczyzny.
Więcej…

Sobótki-Noc Kupały

W tym roku 23.06 jak i w poprzednich latach nasi seniorzy uczcili święto Nocy Świętojańskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody (zimno i deszczowo ) rozpalili by płeć piękna mogła śpiewając i tańcząc puścić na wodę przygotowane wianki.

Więcej…

Wielkanocne Spotkanie Seniorów

Wielkanoc Zarki Letnisko 2018

Jak co roku w pierwszą sobotę po Świętach Wielkanocnych w Klubie „Czarka” seniorzy spotkali się na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Karnawał Seniorów 2018

Karnawal seniorow 2018 Zarki Letnisko

W ostatnią sobotę stycznia 2018 r. Seniorzy bawili się w klubie „Czarka „. Czas im szybko upływał przy grach, zabawach, jedzeniu, piciu i  tańcach .

R.K

Więcej…

Sonda

Czy Gmina może sprzedawać tereny w Żarkach Letnisku, pod budownictwo indywidualne?

Wirtualny spacer

spacer