Odpoczywalnia w Żarkach Letnisku

Odpoczynek Zarki Letnisko
Żarki Letnisko 1 marca, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku zyskali niezwykłe miejsce do relaksu - „Odpoczywalnię”. Szkoła Podstawowa im. Pokoju w Żarkach Letnisku jest jedną z modernistycznych Szkół Tysiąclecia, wybudowaną w latach 60. XX wieku w ramach jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Ma szerokie, ciemne korytarze, klasy z dużymi oknami i spore, ustawne łączniki. 
I właśnie taki łącznik, mieszczący się na parterze budynku, pomiędzy szkolną świetlicą i jadalną a sklepikiem, od jakiegoś czasu stał niewykorzystany, mimo że uczniowie uwielbiali w nim spędzać wolny czas. Miejsce to aż prosiło się o to, by je odpowiednio zagospodarować. Konieczne było przemalowanie ścian na jasne kolory, by je rozjaśnić - łącznik ten, pomimo dwóch okien, jest dość ciemny, gdyż znajduje się pomiędzy dwoma korytarzami; do tej pory ściany pomalowane były co prawda żywymi kolorami, ale dość ciemnymi. Stary, zniszczony dywan położony na podłodze już nie spełniał swojej funkcji, mimo iż w tym miejscu wszyscy chętnie siedzieli. Skromny kącik czytelniczy z wysłużonymi ciemnymi fotelami i starym regałem wystawienniczym również nie zachęcał do lektury ani odpoczynku. 
logo UG
Wszystko to tworzyło smutny obrazek, który rodzice postanowili jakoś zmienić. Na wieść o rozpoczęciu nowej edycji konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander rodzice sami postanowili działać.
Wstępny pomysł zakładał zagospodarowanie łącznika w celach rekreacyjnych. Koordynatorem projektu została jedna z mam, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, Jolanta Lisowska. To właśnie ona wymyśliła chwytliwą nazwę „Odpoczywalnia” i napisała wniosek, który zyskał aprobatę jury konkursowego czwartej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” i tym samym zdobył grant w wysokości 5.000 zł.
Mając już świetną nazwę, pomysł i fundusze, zaczęto tworzyć całą koncepcję.
„Odpoczywalnia” z założenia miała być miejscem, gdzie uczniowie będą mogli w komfortowych i przyjaznych warunkach odpocząć podczas dnia spędzanego w szkolnych murach. Obserwacja zachowań dzieci i młodzieży podczas przerw między lekcjami doprowadziła do smutnych wniosków, że w szkole coraz trudniej o ciszę, spokój i dyscyplinę. Uczniowie mają problemy z opanowaniem własnych emocji dając im upust poprzez hałaśliwe zachowania, nie potrafią rozmawiać ze sobą spokojnie, bez krzyku. Dlatego rodzice chcieli stworzyć takie miejsce, gdzie będą one mogły odpocząć, zająć się czymś kreatywnym i ciekawym, porzucając gapienie się w ekrany telefonów komórkowych i ganianie po korytarzach na rzecz ciekawych gier, książek i rozmów z rówieśnikami.
Zaprzyjaźniona mama ze Studia Projektowego AMO przygotowała wstępną koncepcję wyposażenia oraz aranżacji wnętrz. Projekt został lekko zmodyfikowany pod kątem użyteczności i wkroczył w etap realizacji.
Wszystkie grubsze roboty budowlane zostały zaplanowane na okres ferii zimowych, które w tym roku przypadały w naszym województwie w terminie 11-22 lutego. Właśnie wtedy do Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku wkroczyła ekipa pracowni budowlanej Centrum Integracji Społecznej w Poraju pod czujnym okiem instruktora Adama Rogali. Uczestnicy warsztatów zajęli się drobnymi pracami remontowymi, przygotowaniem i ostatecznie malowaniem oraz wykończeniem ścian łącznika.
Prace te szły bardzo sprawnie, w związku z czym Rada Rodziców, po konsultacji z panią dyrektor szkoły, postanowiła przekazać dalsze środki finansowe, którymi dysponuje i poszerzyć zakres prac o sąsiadujące z łącznikiem korytarze. Tak sprzyjającej okazji, tzn. posiadania materiałów, które zostały do wykorzystania oraz rąk do pracy, które w błyskawicznym tempie wykonywały kolejne etapy remontu, nie można było zmarnować. Dzięki temu wiosenne przeobrażenie objęło również korytarz prowadzący od wejścia głównego do byłego gimnazjum, wzdłuż dużej sali gimnastycznej, aż do świetlicy środowiskowej (która to gruntowny remont przeszła dokładnie rok temu, w trakcie zeszłorocznych ferii zimowych, również dzięki pracy ekipy CIS w Poraju) oraz mniejszy korytarz prowadzący z holu głównego podstawówki do „Odpoczywalni”. Dzięki temu zabiegowi nasza szkoła zaczyna wyglądać spójnie, jest już w dużej części odświeżona i czysta oraz przygotowana na dalsze prace (które mamy nadzieję ruszą w okresie wakacyjnym).
W trakcie przeprowadzania remontu grupka zaangażowanych w projekt rodziców działała pełną parą: opracowywała dalszą część prac, wyszukiwała i zamawiała niezbędne artykuły, jeździła na zakupy (głównie do Katowic, ale zdarzały się także wyprawy aż do Krakowa i Wrocławia!), gromadziła sprzęty, nabywała rośliny i składała meble.
W stolarni Spółdzielni Socjalnej „Poractive” w Poraju udało się również wykonać drewniane skrzynki na kwiaty, których wykończeniem oraz zaopatrzeniem w rośliny zajęli się rodzice.
Po zakończeniu malowania przez ekipę CIS, już po feriach, przystąpiono do wstępnych prac wykończeniowych. Każdego dnia popołudniami grupka rodziców spotykała się w szkole, by montować szafki i haczyki, malować siedziska, skręcać meble, tworzyć zabudowę grzejników, szyć poduchy, kleić wykładzinę, projektować plakaty i napisy, ustawiać sprzęty i dopieszczać tworzony kącik.
Ostateczne szlify zostały wykonane w czwartek 28 lutego wieczorem oraz w piątek 1 marca rankiem tak, by można było przed weekendem oficjalnie otworzyć „Odpoczywalnię”. Dzięki temu 1 marca o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczystość oddania łącznika do użytkowania. Na zaproszenie Rady Rodziców oraz pani dyrektor zjawili się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wójt Katarzyna Kaźmierczak, kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Poraj Anna Socha-Korendo, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Poraju Ewelina Drzewiecka, a także rodzice zaangażowani w realizację projektu oraz uczniowie i nauczyciele z sąsiadującej świetlicy szkolnej.
Podczas otwarcia „Odpoczywalni” symbolicznie przecięto wstęgę, a uczniowie zaprezentowali swoje muzyczne talenty. Korzystając z okazji koordynatorka projektu opowiedziała o całej akcji i podziękowała wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania „Odpoczywalni” oraz wszystkim rodzicom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas prywatny, by wspólnie stworzyć coś dla dzieci. Poprosiła także uczniów o właściwe dbanie o stworzony właśnie kącik i odpowiednie korzystanie ze sprzętów, by służyły wszystkim na lata. Następnie wójt Katarzyna Kaźmierczak podziękowała całej Radzie Rodziców za niezwykłą aktywność w życiu szkoły oraz wspólne dbanie o rozwój i pozytywne zmiany w placówce. Wskazała, że takie działanie jest jedyną w swoim rodzaju akcją przeprowadzaną na terenie całej Gminy Poraj i pozostali rodzice powinni brać przykład z Żarek Letniska.
Zaraz po oficjalnym otwarciu „Odpoczywalnia” została od razu udostępniona swoim prawowitym użytkownikom, czyli uczniom, którzy od razu, intuicyjnie i właściwie zaczęli z niej korzystać. Nie sposób opisać zadowolenia oraz prawdziwego zachwytu, który był widoczny na twarzach dzieci. Zresztą sami uczniowie podkreślali nie raz, że cały projekt jest super i bardzo im się podoba, zwłaszcza piłkarzyki, które od samego początku przyciągały tłumy. I właśnie ta prawdziwa, nieudawana radość jest wystarczającym podziękowaniem dla wszystkich rodziców za trud i wysiłek włożony w powstanie „Odpoczywalni”.
„Odpoczywalnia” powstała dzięki grantowi „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander Bank Polska SA im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. W ramach grantu przeprowadzono malowanie ścian łącznika, zakupiono meble i wykładzinę, uszyto poduchy do siedzenia, wykonano plakaty motywacyjne oraz drewniany napis, kupiono gry planszowe oraz profesjonalny stół do piłkarzyków, zasadzono roślinki w okiennym eko-ogródku, dokonano prac wykończeniowych, a także przeprowadzono uroczystą imprezę inauguracyjną.
Galeria Odpoczywalni TUTAJ

Napisali o nas

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer