Imieniny Hrabiny 2018

Imieniny Hrabiny 2018
W sobotę 11 sierpnia mieszkańcy Żarek Letniska i Gminy Poraj oraz licznie przybyli letnicy hucznie świętowali Imieniny Hrabiny. Jak zawsze był barwny korowód, parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy, recitale oraz wspaniała zabawa. Pogoda dopisała idealnie, ściągając tłumy na widowni. Organizatorem imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska i Rada Sołecka. 
Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego. Organizatorami wydarzenia byli Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej i Rada Sołecka. Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Poraj. W tym roku w rolę Hrabiny wcieliła się Agnieszka Grzyb, a Hrabiego tradycyjnie wójt Łukasz Stachera. Imieniny Hrabiny poprowadziła mieszkanka Żarek Letniska Elżbieta Jatulewicz. Całe wydarzenie tradycyjnie rozpoczynał kolorowy korowód mieszkańców, przebranych w stroje z epoki lat. 20. i 30., podróżujących zabytkowymi pojazdami, a także konno, bryczkami i powozami, który udał się pod zabytkową Willę Nałęcz, by tam powitać Hrabinę i Hrabiego. Po krótkim wstępie wszyscy razem udali się w malowniczym pochodzie do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Po drodze uczestnicy pochodu zrobili krótki przystanek, by w Parku przy obelisku ku czci Hrabiostwa Raczyńskich złożyć wiązankę kwiatów. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, po czym udali się na scenę. Tam prowadząca powitała przybyłych gości, a Hrabina oficjalnie rozpoczęła uroczystość. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć pokaz parady koni ze stajni: „Ranczo Krzywy Kołek” i „Golden Horse”, oraz paradę zabytkowych pojazdów z epoki, a po nim pokaz iluzjonistyczny. Głos zabrał Hrabia, czyli wójt Łukasz Stachera, który powitał wszystkich i zachęcił do wspólnej zabawy. Wręczona została przez prezes TPŻL Ilonę Mrowiec, statuetka VICTORIA ŻARECKA, czyli specjalna nagroda dla zasłużonych mieszkańców Żarek Letniska. Uhonorowano nią Elżbietę Jatulewicz, która od lat promuje miejscowość, a także pośmiertnie Eugenię Cieślę, b. dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku. Słowa przesłania do mieszkańców Gminy Poraj skierował Starosta Gminy Bela-Dulice Igor Kapusta, który wraz z delegacją partnerskiej gminy uczestniczył w Imieninach. Następnie odbył się konkurs na najlepszy strój z epoki. Jury, któremu przewodniczył Tadeusz Zawadzki oceniało zgłoszone postacie i ich kreacje. W konkursie przyznano tylko nagrody za udział, bez punktowanych miejsc. Gwiazdą wieczoru był Jacek Borkowski, znany aktor i piosenkarz, szerszej publiczności znany jako „Rafalski” z telenoweli „Klan”, który wystąpił z koncertem przebojów z epoki. Artysta ujął publiczność wspaniałą interpretacją utworów, bezpośrednim kontaktem oraz czarującą osobowością. Wszyscy goście chętnie śpiewali z gwiazdą i pomagali mu w wykonaniu niektórych piosenek. Kolejnym wydarzeniem podczas Imienin Hrabiny były całkiem współczesne pokazy lotnicze, które miały miejsce nad basenem na rzece Czarka. Na pierwszy ogień poszły modele samolotów, które w powietrzu imitowały walki wojenne, a następnie niebem zawładnęły dwa śmigłowce, które odegrały wspaniały pokaz lotniczy z użyciem kolorowych ładunków pirotechnicznych, a nawet pokazały swoje niesamowite umiejętności w locie free style. Po powrocie pod scenę widzowie mieli przyjemność obejrzeć występ Teatru Wojciecha Kowalskiego, aktora Teatru From Poland z Częstochowy, twórcy wielu happeningów, konferansjera i animatora życia kulturalnego. Żegnając się z zaproszonymi gośćmi i rozstając z rolą Hrabiego wójt Łukasz Stachera, podziękował organizatorom za przygotowanie wytwornych i klimatycznych Imienin Hrabiny, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Gminy Poraj. Publiczność wysłuchała koncertu „Szalonej Piątki Plus”. Panie porwały publiczność do wspaniałej zabawy i zachęciły do wspólnego śpiewu. Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół „Devis”, który serwował wszystkim przeboje muzyki rozrywkowej, dzięki czemu szampańska zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
logo UG
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Zbyszek Górawski - Promotor Gminy Poraj i Redakcja "Dziennika Zachodniego" (red. Janusz Strzelczyk).

Napisali o nas

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer