Gmina Poraj najlepsza w powiecie

Zalew porajski

W opublikowanych w ostatnim czasie rankingach, w tym Ministerstwa Finansów, Gmina Poraj plasowana jest na znacząco wysokich pozycjach. Ranking liderów rozwoju – Gmina Poraj najlepsza w powiecie.

Gmina Poraj zajęła 178. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się gmin wiejskich w Polsce. Na szczeblu wojewódzkim zajmujemy 24. miejsce, natomiast w powiecie myszkowskim jesteśmy na 1. miejscu.

Ranking Politechniki Warszawskiej Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Swym zakresem obejmuje 2478 samorządów.

- Ranking jest tworzony przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej i ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego, a także promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców – wyjaśnia Andrzej Kozłowski, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Poraj.

W tegorocznej edycji rankingu liderem wśród gmin wiejskich został Kleszczów (woj. łódzkie). Gmina Poraj zajęła wysokie 178. miejsce wśród wszystkich 2478 gmin wiejskich całej Polski. W skali całego województwa śląskiego uplasowała się na 24. miejscu, zaś na szczeblu powiatu zajęła pierwsze miejsce jako najdynamiczniej rozwijająca się gmina wiejska powiatu myszkowskiego.

 Gmina Poraj wysoko w stawce najbogatszych gmin

W opublikowanych w ostatnim czasie rankingach, w tym Ministerstwa Finansów, Gmina Poraj plasowana jest na bardzo wysokich pozycjach.

Minister Finansów wysoko ocenił zrównoważony rozwój Gminy Poraj. Każda gmina w Polsce czerpie dochody z tytułu podatków od nieruchomości i innych opłat, np. eksploatacyjnych, a także osiąga wpływy z podatków CIT i PIT. Ich wysokość przekłada się m.in. na realizowane inwestycje, a w konsekwencji na jakość życia mieszkańców.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane o dochodach gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca za 2016 r. Na ponad 2500 gmin w Polsce, Poraj znalazł się na 472. pozycji. To bardzo wysoko. Dla porównania Koziegłowy uplasowały się na pozycji 1002, Żarki 1521, a Niegowa na 2122 pozycji!

 Gmina Poraj wysoko w rankingu liderów inwestycji

Gmina Poraj znalazła się wysoko w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2014-2016 zajmując 289. miejsce na wszystkie 1559 zbadane gminy wiejskie.

Ranking „Wspólnoty” zatytułowany „Liderzy inwestycji” to opracowane przez Pawła Swianiewicza, profesora ekonomii, kierownika Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julię Łukomską, doktora nauk ekonomicznych UW, zestawienie wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów.

Z podsumowania raportu wynika, że poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. Jeśli spojrzeć na budżety wszystkich JST, to rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu notujemy spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Ale rok 2016 był wyjątkowo niedobry, gdyż wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r. Obecnie zaś oczekuje się, że 2017 rok przyniesie wzrost w tej dziedzinie, głównie ze względu na uruchomienie nowej puli środków unijnych. Od jakiegoś czasu większość gmin coraz mniej inwestuje w oświatę i ochronę zdrowia, większy nacisk kładąc na inwestycje transportowe, kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków.

Podobna sytuacja jest także w Gminie Poraj, która zajęła 289. miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2014-2016 ze średnimi wydatkami per capita na wysokości 753,72 zł.

logo UG - W latach 2013-2015 zrealizowaliśmy szereg inwestycji z dużym udziałem środków zewnętrznych. Kolejne lata to lekki zastój związany głównie z oczekiwaniem na uruchomienie przez rząd kolejnych transz środków unijnych. Począwszy od tego roku wszyscy powinni odczuć ożywienie w realizacji kolejnych inwestycji. Niemniej jednak wszędzie dokoła widać, jak dużo zmieniło się w Gminie Poraj. I nadal będzie się zmieniać. – mówi wójt Łukasz Stachera.

Napisali o nas

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy. Nie zabrakło reprezentantów naszego Klubu Sztuk i Sportów Walki „Shogun” Żarki Letnisko.

Więcej…

WOŚP w tym roku zebrała w Poraj ponad 38 tysięcy złotych!

wosp 2018 Poraj
W piątek, 8 marca, prezes WOŚP Jerzy Owsiak podał do publicznej wiadomości kwotę, jaką zebrano podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest rekordowa i co do grosza wynosi: 175 938 717,56 zł. To blisko 50 mln zł więcej niż podczas zeszłorocznych zbiórek i licytacji. Wynik Sztabu w Poraju to 38.310,49 zł!
Więcej…

Konkurs Piosenki Angielskiej

ZL szkola
W „My Favourite Song” najlepsze uczennice z Żarek Letniska i Poraja. W Miejskim Domu Kultury w Myszkowie odbył się Regionalny Konkurs Piosenki Angielskiej „My Favourite Song” organizowany przez szkołę Podstawową Nr 3 w Myszkowie.
Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisko

Biblioteka Zarki Letnisko 2018Z okazji nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych, w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarkach Letnisku odbyło się spotkanie przypominające o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Biblioteka gościła grupę 6-latków z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Żarkach Letnisko wraz z wychowawcą.
Więcej…

Karol Sioła wicemistrzem Europy

Karol Siola ME 2018 Bolonia
W Bolonii we Włoszech odbyły się Mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców w ju-jitsu. Polskę na zawodach reprezentował zawodnik z klubu „Shogun” Żarki-Letnisko Karol Sioła.
Więcej…

Seniorzy

Święto Seniorów - 2018 rok

Swieto Seniora Zarki Letnisko 2018

W sobotę 17.11.2018 r.  sali OSP swoje święto czcili seniorzy. Życzenia szanownym jubilatom składali : przewodnicząca PZERiI  Genowefa Lasecka,

Więcej…

Zakończenie wycieczek rowerowych w 2018 roku

Rowerzysci Zarki Letnisko 01

W jeden z ostatnich ciepłych dni października zakończyliśmy w tym roku wycieczki rowerowe.

Więcej…

Pożegnanie lata 2018

Zarki Letnisko koniec lata 2018

W sobotę 6.10 .2018 r. seniorzy pożegnali lato i powitali ciepłą złotą Jesień.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy 2018 Zarki Letnisko

4 lipca 2018 w piękny słoneczny dzień seniorzy zorganizowali zabawę. Nowy członek koła - myśliwy zaprosił seniorów na degustację przygotowanego przez jego syna –gulaszu z dziczyzny.
Więcej…

Sobótki-Noc Kupały

W tym roku 23.06 jak i w poprzednich latach nasi seniorzy uczcili święto Nocy Świętojańskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody (zimno i deszczowo ) rozpalili by płeć piękna mogła śpiewając i tańcząc puścić na wodę przygotowane wianki.

Więcej…

Wielkanocne Spotkanie Seniorów

Wielkanoc Zarki Letnisko 2018

Jak co roku w pierwszą sobotę po Świętach Wielkanocnych w Klubie „Czarka” seniorzy spotkali się na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Karnawał Seniorów 2018

Karnawal seniorow 2018 Zarki Letnisko

W ostatnią sobotę stycznia 2018 r. Seniorzy bawili się w klubie „Czarka „. Czas im szybko upływał przy grach, zabawach, jedzeniu, piciu i  tańcach .

R.K

Więcej…

Kolacja opłatkowa w klubie Czarka

kolacja oplatkowa seniorow w Zarkach Letnisku

W sobotę 16.12.2017 r. seniorzy zrzeszeni w Klubie „Czarka” spotkali się na uroczystej kolacji wigilijnej.

Więcej…

Sonda

Czy Gmina może sprzedawać tereny w Żarkach Letnisku, pod budownictwo indywidualne?

Wirtualny spacer

spacer