Imieniny Hrabiny 2017

Imieniny Hrabiny Zarki Letnisko 2017

Tradycyjnie już w pierwszą sobotę września całe Żarki Letnisko hucznie świętują Imieniny Hrabiny. Jak zawsze był barwny korowód, parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy, recitale oraz wspaniała zabawa.

Pomimo niesprzyjającej pogody impreza ściągnęła liczną widownię, zarówno mieszkańców miejscowości, jak i całej Gminy Poraj, a także gości i turystów.

Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego. Organizatorami wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej wraz z Urzędem Gminy Poraj i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poraju. W organizacji przedsięwzięcia pomagali także druhowie z jednostki OSP w Żarkach Letnisku i Rada Sołecka. Honorowy patronat nad imprezą jak zawsze objął wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.

logo UG Tego roku w rolę hrabiny Stefanii Raczyńskiej wcieliła się Joanna Dobosz, natomiast hrabią został wójt Łukasz StacheraImieniny Hrabiny poprowadziła mieszkanka Żarek Letniska i śpiewająca artystka Elżbieta JatulewiczWśród zaproszonych gości pojawiła się wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, która w imieniu Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego reprezentowała jednego ze sponsorów imprezy – Starostwo Powiatowe w Myszkowie. Całe wydarzenie tradycyjnie rozpoczynał kolorowy korowód mieszkańców, przebranych w stroje z epoki lat. 20. i 30., podróżujących zabytkowymi pojazdami, a także konno, bryczkami i powozami, który udał się pod zabytkową Willę Nałęcz, by tam powitać Hrabinę i Hrabiego. Po krótkim wstępie wszyscy razem udali się w malowniczym pochodzie do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Prowadziła ich wspaniała Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po drodze uczestnicy pochodu zrobili krótki przystanek, by w Parku przy obelisku ku czci Hrabiostwa Raczyńskich złożyć wiązankę kwiatów. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, a dzieciakom rozdawali słodycze, po czym udali się na scenę. Tam prowadząca Elżbieta Jatulewicz powitała przybyłych gości, a Hrabina oficjalnie rozpoczęła uroczystość.

Zgromadzeni, niestety w strugach deszczu, mieli okazję wysłuchać kilka wspaniałych utworów w wykonaniu Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz obejrzeć paradę koni z lokalnych stadnin. W międzyczasie zaprezentowany został publiczności łazik marsjański MODERNITY, który zajął w tym roku II miejsce w międzynarodowym konkursie NASA w pustynnej bazie Mars Desert Research Station w Utah w USA. Studenci Politechniki Częstochowskiej, którzy zbudowali łazik, chętnie opowiadali o swojej maszynie i demonstrowali jej zalety. Sterowany przez studentów łazik budził powszechny zachwyt i fantastycznie nawiązywał kontakt z publicznością, zwłaszcza z dzieciakami, z którymi przybijał piątki, podawał łapkę, gonił i straszył. Cały czas obok sceny żołnierze służb specjalnych prezentowali swój sprzęt i pomagali chętnym trafić do celu z krótkiej broni pneumatycznej.

Jednak pierwszym punktem uroczystej części imprezy był wywiad z Hrabiną, który przeprowadziła dziennikarka rodem z II Rzeczypospolitej. Reporterka, w rolę której wcieliła się Aldona Łapajska, wcześniej rozdała publiczności najświeższy numer „Kuriera Częstochowskiego”, w którym można było poczytać o ówczesnych wydarzeniach. Po wywiadzie zabrał głos Hrabia, czyli wójt Łukasz Stachera, który powitał wszystkich i zachęcił do wspólnej zabawy. Następnie Hrabina wraz z Hrabią i prezesem TPŻL Iloną Mrowiec, wręczyli VICTORIĘ ŻARECKĄ, czyli specjalną nagrodę dla zasłużonych mieszkańców Żarek Letniska. Pierwszą uhonorowaną została dr Lidia Osika Szczagiel, która od wielu lat angażuje się w rozwój miejscowości, a także walczyła o powstanie gazociągu, wodociągu oraz infrastruktury technicznej, a także o zorganizowanie wywozu śmieci w początkowych latach istnienia Żarek Letniska. To właśnie dzięki niej mamy takie Żarki Letnisko, jak wszyscy teraz znają. Wzruszona laureatka nie kryła emocji i serdecznie dziękowała za to wyróżnienie. Kolejną statuetkę otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Żarek Letniska, która zawsze wspiera mieszkańców w potrzebie, a Towarzystwu Przyjaciół Żarek Letniska rok rocznie chętnie pomaga przy organizacji Imienin Hrabiny. Nagrodę wraz z listem gratulacyjnym odebrał prezes OSP w Żarkach Letnisku Jarosław Słabosz.

Następnie odbył się konkurs na najlepszy strój z epoki. Jury w składzie: HrabinaHrabiaDorota Malczewska-Pawelec oraz Tadeusz Zawadzki oraz oceniali zgłoszone postacie i ich kreacje. W konkursie zwyciężyła stylizacja Ewy Krulik z Myszkowa. Zaraz za nią znalazł się duet babci i wnuczki, czyli Danuty Zenderowskiej i Lilianki, obu z Żarek Letniska. Ostatnia na podium stanęła Ewa Rasiewicz.

W międzyczasie członkinie TPŻL i Rady Sołeckiej rozdawały publiczności pyszne ciasta domowego wypieku.

Artystycznym gwoździem programu był koncert przebojów z lat 20-30. XX wieku w wykonaniu aktorkiOlgi Bończyk. Artystka ujęła publiczność wspaniałą interpretacją utworów, ciekawymi anegdotami oraz czarującą osobowością. Wszyscy goście chętnie śpiewali z gwiazdą i pomagali jej w wykonaniu niektórych piosenek. Ponadgodzinny recital nie obył się bez bisów, które aktorka chętnie dla żareckiej publiczności wykonała.

Kolejnym wydarzeniem podczas Imienin Hrabiny były całkiem współczesne pokazy lotnicze, które miały miejsce nad basenem na rzece Czarka. Na pierwszy ogień poszły modele samolotów, które w powietrzu imitowały walki wojenne przy dźwiękach „Cwału Walkirii” Ryszarda Wagnera, znanego z filmu Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”. Następnie niebem zawładnęły dwa śmigłowce, które odegrały wspaniały pokaz lotniczy z użyciem kolorowych ładunków pirotechnicznych, a nawet pokazały swoje niesamowite umiejętności w locie free style.

Po powrocie pod scenę widzowie mieli przyjemność obejrzeć pokazy taneczne Ogniska Baletowego z Żarek. Para taneczna Dominika Babiarz i Łukasz Zasik zaprezentowała koncert baletowy oraz burleskę taneczną. Z kolei ich uczennice zatańczyły wspaniałe „Bolero” Maurica Ravela. Wspólny taniec dziewcząt w różnych grupach wiekowych i odmiennych stylach był niezwykle widowiskowy. Zgromadzona publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami zwłaszcza, że zdecydowały się zatańczyć podczas bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych: siąpił deszcz, było bardzo zimno, a na ziemi zamiast betonu było błoto. Odważne i harde tancerki nie zważały ani na to ani na swoje skąpe stroje. Dzięki temu ich pokaz był naprawdę niezwykły i bardzo heroiczny.

Wójt Łukasz Stachera przygotował także specjalną niespodziankę dla Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska. Żegnając się z zaproszonymi gośćmi i rozstając z rolą Hrabiego, podziękował organizatorom za przygotowanie wytwornych i klimatycznych Imienin Hrabiny, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Gminy Poraj. Na ręce prezes TPŻL Ilony Mrowiec złożył piękne kwiaty i pamiątkową statuetkę z podziękowaniami za współpracę i promocję naszej małej ojczyzny.

Zaraz po pokazach tanecznych i wręczeniu statuetki dla TPŻL na scenie wystąpiła Hrabina, która żegnając się z publicznością zaśpiewała wszystkim finałową piosenkę. Schodząc ze sceny zapowiedziała także występ zespołu „Szalona Piątka Plus”, który wykonał największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, a także kilka hitów włoskich i francuską frywolną piosenkę. Panie porwały publiczność do wspaniałej zabawy i zachęciły do wspólnego śpiewu.

Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół „Tedi Band”, który serwował wszystkim przeboje muzyki rozrywkowej, dzięki czemu szampańska zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Napisali o nas

Zaginiony grzybiarz.

las sosnowy Zarki Letnisko 1
Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 63-letniego mieszkańca Myszkowa, przeprowadzone wtorkowego wieczoru przez policjantów z Myszkowa i Koziegłów. Po kilkugodzinnej akcji kryminalni z Myszkowa odnaleźli zaginionego grzybiarza w masywie leśnym w Żarkach Letnisku.
Więcej…

Dwa lata więzienia za naruszenie miru domowego na ulicy Leśnej.

zatrzymany

Mężczyzna, który wtargnął do mieszkania 24-latka, został zatrzymana przez koziegłowskich policjantów. Napastnik bez powodu zdemolował mu mieszkanie i groził pozbawieniem życia. 26-latek trafił do policyjnego aresztu. Wobec podejrzanego zastosowano policyjny dozór.

Więcej…

60-letni mieszkaniec Żarek Letniska potrącony w Myszkowie

Dwóch pieszych z obrażeniami ciała trafiło do szpitala. To efekt wypadków drogowych do których doszło na drogach powiatu w miniony weekend. Przyczyny i okoliczności obu zdarzeń wyjaśniają teraz myszkowscy śledczy. Do pierwszego wypadku doszło w sobotę około godziny 19.00 na ulicy Dąbrówka w Cynkowie. 68-letni kierowca opla jadąc w kierunku Woźnik, najechał na pieszego idącego w przeciwnym kierunku.
Więcej…

Sprzedaż nieruchomości położonej w miejscowości Żarki Letnisko

Dzialka do sprzedania2016

 

Więcej…

Województwo Częstochowskie

Batalia o województwo częstochowskie została zakończona po tym jak ministerstwo rozwoju stwierdziło, że nie widzi sensu w dzieleniu regionów? Nie wszyscy zamierzają składać broń. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk kontynuuje zbieranie podpisów pod wnioskiem o reaktywację województwa, a do gmin, które chcą się w nim znaleźć w czwartek dołączył Poraj w powiecie myszkowskim. Podczas XXIV sesji Rady Gminy Poraj, która odbyła się w czwartek 27 października, radni jednogłośnie poparli ideę utworzenia nowego województwa.

Więcej…

UCHWAŁA w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Żarki Letnisko

ulica Poranna

**********************************

Seniorzy

Kolacja opłatkowa w klubie Czarka

kolacja oplatkowa seniorow w Zarkach Letnisku

W sobotę 16.12.2017 r. seniorzy zrzeszeni w Klubie „Czarka” spotkali się na uroczystej kolacji wigilijnej.

Więcej…

Święto seniorów w Żarkach Letnisku

bal seniorow Zarki Letnisko 2017

W sobotę 21.10.2017. swoje święto obchodzili seniorzy w Żarkach Letnisku na balu w remizie OSP.

 

Więcej…

Zebranie Zarządu PZERiI

zebranie seniorow

W czwartek 28,09.2017 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze PZERiI koła nr.2.

Więcej…

Zakończenie sezonu rowerowego

Sezon rowerowy

W tym roku odbyliśmy szereg wycieczek rowerowych. Zaczęliśmy w maju spotykając się przy ognisku w Kępinie na polanie wiaty myśliwskiej.

Więcej…

Perełki Dolnego Śląska

Seniorzy z Zarek Letniska zamek Ksiaz

Na przełomie czerwca i lipca spora grupa seniorów z Klubu „Czarka” podziwiała uroki kotliny jeleniogórskiej.

Więcej…

Spotkanie seniorów z Poraja z seniorami z Żarek Letniska

Wycieczka rowerowa seniorow

W drugiej połowie czerwca Klub Seniora w Żarkach Letnisku odwiedziła grupa  rowerowa  seniorów z Poraja.

Więcej…

Żarki Letnisko maj 2017

Zareki Letnisko maj 2017

W ostatnim tygodniu maja Seniorzy udali się na majówkę . Po krótkiej modlitwie przy przydrożnej kapliczce udali się na nieopodal położoną polanę gdzie w miejscu dozwolonym piekli na ognisku kiełbaski.

Więcej…

Wirtualny spacer

spacer