Imieniny Hrabiny 2017

Imieniny Hrabiny Zarki Letnisko 2017

Tradycyjnie już w pierwszą sobotę września całe Żarki Letnisko hucznie świętują Imieniny Hrabiny. Jak zawsze był barwny korowód, parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy, recitale oraz wspaniała zabawa.

Pomimo niesprzyjającej pogody impreza ściągnęła liczną widownię, zarówno mieszkańców miejscowości, jak i całej Gminy Poraj, a także gości i turystów.

Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego. Organizatorami wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej wraz z Urzędem Gminy Poraj i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poraju. W organizacji przedsięwzięcia pomagali także druhowie z jednostki OSP w Żarkach Letnisku i Rada Sołecka. Honorowy patronat nad imprezą jak zawsze objął wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.

logo UG Tego roku w rolę hrabiny Stefanii Raczyńskiej wcieliła się Joanna Dobosz, natomiast hrabią został wójt Łukasz StacheraImieniny Hrabiny poprowadziła mieszkanka Żarek Letniska i śpiewająca artystka Elżbieta JatulewiczWśród zaproszonych gości pojawiła się wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, która w imieniu Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego reprezentowała jednego ze sponsorów imprezy – Starostwo Powiatowe w Myszkowie. Całe wydarzenie tradycyjnie rozpoczynał kolorowy korowód mieszkańców, przebranych w stroje z epoki lat. 20. i 30., podróżujących zabytkowymi pojazdami, a także konno, bryczkami i powozami, który udał się pod zabytkową Willę Nałęcz, by tam powitać Hrabinę i Hrabiego. Po krótkim wstępie wszyscy razem udali się w malowniczym pochodzie do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Prowadziła ich wspaniała Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po drodze uczestnicy pochodu zrobili krótki przystanek, by w Parku przy obelisku ku czci Hrabiostwa Raczyńskich złożyć wiązankę kwiatów. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, a dzieciakom rozdawali słodycze, po czym udali się na scenę. Tam prowadząca Elżbieta Jatulewicz powitała przybyłych gości, a Hrabina oficjalnie rozpoczęła uroczystość.

Zgromadzeni, niestety w strugach deszczu, mieli okazję wysłuchać kilka wspaniałych utworów w wykonaniu Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz obejrzeć paradę koni z lokalnych stadnin. W międzyczasie zaprezentowany został publiczności łazik marsjański MODERNITY, który zajął w tym roku II miejsce w międzynarodowym konkursie NASA w pustynnej bazie Mars Desert Research Station w Utah w USA. Studenci Politechniki Częstochowskiej, którzy zbudowali łazik, chętnie opowiadali o swojej maszynie i demonstrowali jej zalety. Sterowany przez studentów łazik budził powszechny zachwyt i fantastycznie nawiązywał kontakt z publicznością, zwłaszcza z dzieciakami, z którymi przybijał piątki, podawał łapkę, gonił i straszył. Cały czas obok sceny żołnierze służb specjalnych prezentowali swój sprzęt i pomagali chętnym trafić do celu z krótkiej broni pneumatycznej.

Jednak pierwszym punktem uroczystej części imprezy był wywiad z Hrabiną, który przeprowadziła dziennikarka rodem z II Rzeczypospolitej. Reporterka, w rolę której wcieliła się Aldona Łapajska, wcześniej rozdała publiczności najświeższy numer „Kuriera Częstochowskiego”, w którym można było poczytać o ówczesnych wydarzeniach. Po wywiadzie zabrał głos Hrabia, czyli wójt Łukasz Stachera, który powitał wszystkich i zachęcił do wspólnej zabawy. Następnie Hrabina wraz z Hrabią i prezesem TPŻL Iloną Mrowiec, wręczyli VICTORIĘ ŻARECKĄ, czyli specjalną nagrodę dla zasłużonych mieszkańców Żarek Letniska. Pierwszą uhonorowaną została dr Lidia Osika Szczagiel, która od wielu lat angażuje się w rozwój miejscowości, a także walczyła o powstanie gazociągu, wodociągu oraz infrastruktury technicznej, a także o zorganizowanie wywozu śmieci w początkowych latach istnienia Żarek Letniska. To właśnie dzięki niej mamy takie Żarki Letnisko, jak wszyscy teraz znają. Wzruszona laureatka nie kryła emocji i serdecznie dziękowała za to wyróżnienie. Kolejną statuetkę otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Żarek Letniska, która zawsze wspiera mieszkańców w potrzebie, a Towarzystwu Przyjaciół Żarek Letniska rok rocznie chętnie pomaga przy organizacji Imienin Hrabiny. Nagrodę wraz z listem gratulacyjnym odebrał prezes OSP w Żarkach Letnisku Jarosław Słabosz.

Następnie odbył się konkurs na najlepszy strój z epoki. Jury w składzie: HrabinaHrabiaDorota Malczewska-Pawelec oraz Tadeusz Zawadzki oraz oceniali zgłoszone postacie i ich kreacje. W konkursie zwyciężyła stylizacja Ewy Krulik z Myszkowa. Zaraz za nią znalazł się duet babci i wnuczki, czyli Danuty Zenderowskiej i Lilianki, obu z Żarek Letniska. Ostatnia na podium stanęła Ewa Rasiewicz.

W międzyczasie członkinie TPŻL i Rady Sołeckiej rozdawały publiczności pyszne ciasta domowego wypieku.

Artystycznym gwoździem programu był koncert przebojów z lat 20-30. XX wieku w wykonaniu aktorkiOlgi Bończyk. Artystka ujęła publiczność wspaniałą interpretacją utworów, ciekawymi anegdotami oraz czarującą osobowością. Wszyscy goście chętnie śpiewali z gwiazdą i pomagali jej w wykonaniu niektórych piosenek. Ponadgodzinny recital nie obył się bez bisów, które aktorka chętnie dla żareckiej publiczności wykonała.

Kolejnym wydarzeniem podczas Imienin Hrabiny były całkiem współczesne pokazy lotnicze, które miały miejsce nad basenem na rzece Czarka. Na pierwszy ogień poszły modele samolotów, które w powietrzu imitowały walki wojenne przy dźwiękach „Cwału Walkirii” Ryszarda Wagnera, znanego z filmu Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”. Następnie niebem zawładnęły dwa śmigłowce, które odegrały wspaniały pokaz lotniczy z użyciem kolorowych ładunków pirotechnicznych, a nawet pokazały swoje niesamowite umiejętności w locie free style.

Po powrocie pod scenę widzowie mieli przyjemność obejrzeć pokazy taneczne Ogniska Baletowego z Żarek. Para taneczna Dominika Babiarz i Łukasz Zasik zaprezentowała koncert baletowy oraz burleskę taneczną. Z kolei ich uczennice zatańczyły wspaniałe „Bolero” Maurica Ravela. Wspólny taniec dziewcząt w różnych grupach wiekowych i odmiennych stylach był niezwykle widowiskowy. Zgromadzona publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami zwłaszcza, że zdecydowały się zatańczyć podczas bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych: siąpił deszcz, było bardzo zimno, a na ziemi zamiast betonu było błoto. Odważne i harde tancerki nie zważały ani na to ani na swoje skąpe stroje. Dzięki temu ich pokaz był naprawdę niezwykły i bardzo heroiczny.

Wójt Łukasz Stachera przygotował także specjalną niespodziankę dla Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska. Żegnając się z zaproszonymi gośćmi i rozstając z rolą Hrabiego, podziękował organizatorom za przygotowanie wytwornych i klimatycznych Imienin Hrabiny, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Gminy Poraj. Na ręce prezes TPŻL Ilony Mrowiec złożył piękne kwiaty i pamiątkową statuetkę z podziękowaniami za współpracę i promocję naszej małej ojczyzny.

Zaraz po pokazach tanecznych i wręczeniu statuetki dla TPŻL na scenie wystąpiła Hrabina, która żegnając się z publicznością zaśpiewała wszystkim finałową piosenkę. Schodząc ze sceny zapowiedziała także występ zespołu „Szalona Piątka Plus”, który wykonał największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, a także kilka hitów włoskich i francuską frywolną piosenkę. Panie porwały publiczność do wspaniałej zabawy i zachęciły do wspólnego śpiewu.

Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół „Tedi Band”, który serwował wszystkim przeboje muzyki rozrywkowej, dzięki czemu szampańska zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Napisali o nas

Dzień kota w Przedszkolu

Dzien kota

Dzień kota w Przedszkolu w Żarkach Letnisku. Puszyste, miękkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Jednym słowem – koty!

Więcej…

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku,
Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer