Towarzystwo Obserwatorów Słońca

Zjazd Obserwatorow slonca Zarki Letnisko 2017

W dniach 1 – 2 lipca 2017 r w Żarkach Letnisko został zorganizowany Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskego.

To właśnie w Żarkach Letnisko mieszkał  założyciel Stowarzyszenia Pan Wacław Szymański. Jego prywatne obserwatorium astronomiczne można zobaczyć na posesji przy ulicy Kopernika 1. W pierwszym dniu spotkania w gościnnych progach hotelu „Kinga” odbyło się ogólne spotkanie członków stowarzyszenia , gdzie zostały wybrane władze na kolejną czteroletnią kadencję. Po południu odwiedziliśmy miejscowy cmentarz , aby zapalić znicze na grobach naszych zmarłych kolegów : Jana Brylskiego, Jerzego Dudały, państwa Łucji i Wacława Szymańskich. Wieczorem zorganizowaliśmy  pokaz nieba dla mieszkańców Żarek Letnisko. Mimo nienajlepszej pogody udało się dokonać obserwacji Księżyca, Jowisza i Saturna oraz gwiazdozbiorów letniego nieba.

Niedzielny ranek przywitał nas pochmurną i deszczową pogodą. Zaplanowane na godzinę 10.00 w Centrum Żarek obserwacje Słońca niestety nie doszły do skutku. Po południu już przy lepszej aurze w miłej przyjacielskiej atmosferze żegnaliśmy gościnne Żarki Letnisko.

Bardzo dziękujemy Paniom: Jadwidze Dulias oraz Krystynie Bodnar–Miler za pomoc przy organizacji Zjazdu, a pracownikom Hotelu „Kinga” za gościnność  i miłą obsługę.

Przewodniczący TOS:

Piotr Urbański

Fotorecje z tego spotkania mozna zobaczyć TUTAJ

Napisali o nas

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer