Towarzystwo Obserwatorów Słońca

Zjazd Obserwatorow slonca Zarki Letnisko 2017

W dniach 1 – 2 lipca 2017 r w Żarkach Letnisko został zorganizowany Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskego.

To właśnie w Żarkach Letnisko mieszkał  założyciel Stowarzyszenia Pan Wacław Szymański. Jego prywatne obserwatorium astronomiczne można zobaczyć na posesji przy ulicy Kopernika 1. W pierwszym dniu spotkania w gościnnych progach hotelu „Kinga” odbyło się ogólne spotkanie członków stowarzyszenia , gdzie zostały wybrane władze na kolejną czteroletnią kadencję. Po południu odwiedziliśmy miejscowy cmentarz , aby zapalić znicze na grobach naszych zmarłych kolegów : Jana Brylskiego, Jerzego Dudały, państwa Łucji i Wacława Szymańskich. Wieczorem zorganizowaliśmy  pokaz nieba dla mieszkańców Żarek Letnisko. Mimo nienajlepszej pogody udało się dokonać obserwacji Księżyca, Jowisza i Saturna oraz gwiazdozbiorów letniego nieba.

Niedzielny ranek przywitał nas pochmurną i deszczową pogodą. Zaplanowane na godzinę 10.00 w Centrum Żarek obserwacje Słońca niestety nie doszły do skutku. Po południu już przy lepszej aurze w miłej przyjacielskiej atmosferze żegnaliśmy gościnne Żarki Letnisko.

Bardzo dziękujemy Paniom: Jadwidze Dulias oraz Krystynie Bodnar–Miler za pomoc przy organizacji Zjazdu, a pracownikom Hotelu „Kinga” za gościnność  i miłą obsługę.

Przewodniczący TOS:

Piotr Urbański

Fotorecje z tego spotkania mozna zobaczyć TUTAJ

Napisali o nas

Zaginiony grzybiarz.

las sosnowy Zarki Letnisko 1
Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 63-letniego mieszkańca Myszkowa, przeprowadzone wtorkowego wieczoru przez policjantów z Myszkowa i Koziegłów. Po kilkugodzinnej akcji kryminalni z Myszkowa odnaleźli zaginionego grzybiarza w masywie leśnym w Żarkach Letnisku.
Więcej…

Dwa lata więzienia za naruszenie miru domowego na ulicy Leśnej.

zatrzymany

Mężczyzna, który wtargnął do mieszkania 24-latka, został zatrzymana przez koziegłowskich policjantów. Napastnik bez powodu zdemolował mu mieszkanie i groził pozbawieniem życia. 26-latek trafił do policyjnego aresztu. Wobec podejrzanego zastosowano policyjny dozór.

Więcej…

60-letni mieszkaniec Żarek Letniska potrącony w Myszkowie

Dwóch pieszych z obrażeniami ciała trafiło do szpitala. To efekt wypadków drogowych do których doszło na drogach powiatu w miniony weekend. Przyczyny i okoliczności obu zdarzeń wyjaśniają teraz myszkowscy śledczy. Do pierwszego wypadku doszło w sobotę około godziny 19.00 na ulicy Dąbrówka w Cynkowie. 68-letni kierowca opla jadąc w kierunku Woźnik, najechał na pieszego idącego w przeciwnym kierunku.
Więcej…

Sprzedaż nieruchomości położonej w miejscowości Żarki Letnisko

Dzialka do sprzedania2016

 

Więcej…

Województwo Częstochowskie

Batalia o województwo częstochowskie została zakończona po tym jak ministerstwo rozwoju stwierdziło, że nie widzi sensu w dzieleniu regionów? Nie wszyscy zamierzają składać broń. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk kontynuuje zbieranie podpisów pod wnioskiem o reaktywację województwa, a do gmin, które chcą się w nim znaleźć w czwartek dołączył Poraj w powiecie myszkowskim. Podczas XXIV sesji Rady Gminy Poraj, która odbyła się w czwartek 27 października, radni jednogłośnie poparli ideę utworzenia nowego województwa.

Więcej…

UCHWAŁA w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Żarki Letnisko

ulica Poranna

**********************************

Seniorzy

Kolacja opłatkowa w klubie Czarka

kolacja oplatkowa seniorow w Zarkach Letnisku

W sobotę 16.12.2017 r. seniorzy zrzeszeni w Klubie „Czarka” spotkali się na uroczystej kolacji wigilijnej.

Więcej…

Święto seniorów w Żarkach Letnisku

bal seniorow Zarki Letnisko 2017

W sobotę 21.10.2017. swoje święto obchodzili seniorzy w Żarkach Letnisku na balu w remizie OSP.

 

Więcej…

Zebranie Zarządu PZERiI

zebranie seniorow

W czwartek 28,09.2017 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze PZERiI koła nr.2.

Więcej…

Zakończenie sezonu rowerowego

Sezon rowerowy

W tym roku odbyliśmy szereg wycieczek rowerowych. Zaczęliśmy w maju spotykając się przy ognisku w Kępinie na polanie wiaty myśliwskiej.

Więcej…

Perełki Dolnego Śląska

Seniorzy z Zarek Letniska zamek Ksiaz

Na przełomie czerwca i lipca spora grupa seniorów z Klubu „Czarka” podziwiała uroki kotliny jeleniogórskiej.

Więcej…

Spotkanie seniorów z Poraja z seniorami z Żarek Letniska

Wycieczka rowerowa seniorow

W drugiej połowie czerwca Klub Seniora w Żarkach Letnisku odwiedziła grupa  rowerowa  seniorów z Poraja.

Więcej…

Żarki Letnisko maj 2017

Zareki Letnisko maj 2017

W ostatnim tygodniu maja Seniorzy udali się na majówkę . Po krótkiej modlitwie przy przydrożnej kapliczce udali się na nieopodal położoną polanę gdzie w miejscu dozwolonym piekli na ognisku kiełbaski.

Więcej…

Wirtualny spacer

spacer