Parking przed szkołą w Żarkach Letnisku

Dyskusje na temat edukacji; szkoły podstawowej i Gimnazjum.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Parking przed szkołą w Żarkach Letnisku

Post by Zdzisława Polak »

Zgodnie z Państwa oczekiwaniami rozpoczęłam starania o parking przy szkole i przedszkolu.
W dniu wczorajszym na Komisji d/s budżetu , dzisiaj na Komisji Oświaty
i jutro również czyli 30.09.2015 r. na Sesji Rady Gminy wnioskować będę aby 350 tys.,które Pan wójt planuje wydać na współfinansowanie chodnika przy drodze powiatowej w Jastrzębiu przeznaczyć koniecznie na wykonanie parkingu przy naszej szkole i przedszkolu.
Chodniki przy drogach powiatowych niech finansuje Powiat.
Ustawa o finansach publicznych zakazuje inwestowania w obce środki trwałe(a takim środkiem trwałym dla naszej gminy jest droga powiatowa).
Dlaczego Pan Wójt nie bierze tego pod uwagę?
Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, bardzo pilne jest wykonanie parkingu przy szkole( około godz 8 rano w rejonie szkoły i przedszkola jest stan kryzysowy z uwagi na ilośc samochodów dowżących dzieci).
Przypominałam również i jutro powiem , że bardzo potrzebny jest chodnik przy ulicy Szkolnej, Spokojnej i Cichej.
I te 350 tys zł. winny być wyłożone na inwestycje gminne w Żarkach L. a nie na chodnik w drodze powiatowej . Mam nadzieję, że nasi Radni poprą mój wniosek. Zobaczymy?
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Bardzo dobra inicjatywa, a dlaczego inni Radni z Żarek nie angażują się w sprawy naszej miejscowości?.....
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Jak myślałam tak się stało.
Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy nikt z naszych Radnych nie poparł mojego wniosku aby te planowane na chodnik w drodze powiatowej w Jastrzębiu 350.000 zł wydać na wykonanie parkingu przy szkole w Żarkach Letnisku lub również bardzo potrzebny chodnik w ulicy Szkolnej, Spokojnej i Cichej. Apelując do Radnych i Pana Wójta dałam do tego odpowiednie uzasadnienie ale niestety, Radni wolą wydać pieniądze na inwestycje powiatową w Jastrzębiu niż na gminną w Żarkach Letnisku. Cóż ja sama mogę?
Może zapytajmy naszych radnych dlaczego tak głosowali?
Pozdrawiam
ZP
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Nie wiem czy mnie oczy mylą i czy czytam ze zrozumieniem....? jako to Radni z ZL głosowali przeciw swojej miejscowości? dla nich priorytetem jest chodnik w innym sołectwie niż bezpieczeństwo naszych uczniów???
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Post by Klara »

Co to za radni !!! chyba tam mieszkają , skoro głosują .... nie dla swojej miejscowości !
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

ZG, Klaro
Dobrze to zrozumieliście. Nasi Radni mieszkają w Żarkach Letnisku,
głosowali wczoraj za inwestycją powiatową w Jastrzębiu.
Tak to jest.
Dodam jeszcze, że planowany koszt tego chodnika w drodze powiatowej to 700.000zł a długość chodnika to 1km. Moim zdaniem inwestycja bardzo droga.
pozdrawiam
ZP
Stanislaw_KK
Posts: 6
Joined: 28 Mar 2015, 21:01

Post by Stanislaw_KK »

Pani Radna ja słyszałam że nie 1km tylko kilka, chodnik ten ma się zaczynać za mostem w Poraju a kończyć się w Gęzynie, tak więc jeśli z Poraja do Gęzyna jest 1 km to gratulacje:)
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Panie Radny K
Proszę podać żródło Pana informacji?
Ja pytałam o długość tego planowanego odcinka chodnika samego Pana Wójta na Komisji Budżetu i usłyszałam w odpowiedzi, że około 1 km.
Zaraz więc pytałam dlaczego tak drogo?
Można to przeczytać w Protokole z Komisji Budżetowej.

pozdrawiam
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Witamy ciepło kolejnego radnego na forum - Pana K(tak wynika z postu Pani Radnej Polak). Liczymy na udział w dyskusjach na forum ze strony Pana Radnego. Co do obecnej wypowiedzi Pana myślę , że wielu wyborców chciało by poznać motywy głosowania radnych przeciwko inwestycji w "swojej" miejscowości. Tym bardziej, że jak wynika z postu Pani Radnej Polak są to pieniądze przeznaczone na cele oświatowe. Nie ma sensu przekomarzać się o długość chodnika, który powinien sfinansować powiat.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

ZG
Nie pisałam,że są to pieniądze oświatowe. Są to piniądze gminne a o ich przeznaczeniu decyduje Rada Gminy Poraj. I zdecydowała aby te 350.000 zł przeznaczyć na współfinansowanie inwestycji powiatowej w Jastrzębiu.
Jeśli przeznaczylibyśmy te pieniądze np. na parking przy szkole lub chodnik w ulicy Szkolnej to inwesytcje te służyłyby naszym mieszkańcom a przde wszystkim dzieciom, młodzieży i ich rodzicom jak również osobom, które chodzą głosować do szkoły jako lokalu wyborczego.
pozdrawiam
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Dziekuję za wyjaśnienie, ale jednak myslę, że mieszkańcy wybierając swoich przedstawicieli do RG liczyli na to, ze będą oni popierali inwestycje w swojej miejscowości.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Ależ oczywiście , że tak.
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

No cóż może zadziałał jakiś układ przy tym głosowaniu.
Trzeba to wziąć pod uwagę podczas następnych wyborów.
Faktycznie przy szkole czy przedszkolu nie ma gdzie zaparkować, czasami nawet autobus szkolny nie ma gdzie stanąć bo mu miejsce zajmą. A już najgorzej jest przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Cichej, potrafi się to czasem zaklinować.

Pani Zdzisławo czy Pani się orientuje w którym miejscu dokładnie mógłby taki parking powstać ? Czy gmina dysponuje tam jakimś terenem ?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Oczywiście, że wiem. Za "Orlikem" od strony wschodniej jest gminna działka. Parking można tam zrobić wzdłuż ulicy Cichej wcinająć się tylko trochę w las na długośc samochodu .Auta mogły by stać prostopadle do ulicy Cichej. Było by to również dobre dla nawierzchni ul.Cichej gdzie korzenie drzew rujnują nawierzchnie. Propozycje powyższe wielokrotnie przekazywałam wójtowi na komisjach i jakoś nic się nie dzieje.
Podpowiadałam również aby na czas urządzenia parkingu pracownicy Przedszkola ,Żłobka i Szkół mogli parkować na terenie tych instytucji.
Odblokowane będą wtedy i pobocza ulic i ten malutki parking przed Żłobkiem od strony ul Szkolnej. Jak widać też nic się nie dzieje a jest to bezkosztowa reorganizacja.

Pozdrawiam
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

Ups :roll:
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

W dniu wczorajszym tj.19.10.2015 wszystkie nasze dyrektorki były
u pana wójta na audiencji. Być może załatwiały pieniążki na parking :D :?:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

W ostatni poniedziałek tj. 04.01.2016r. o godz 9:15 odbyła się wizja lokalna w sprawie ustalenia terenu pod parking przy naszej szkole w Żarkach Letnisku.
Mimo mrożnego poranka w spotkaniu tym udział wzięli:
1. Pan Strzelczyk ze Starostwa.
2.Pan P. Przystalski z Urzędu Gminy.
3.Pani J. Dulias członek Komisji do spraw wycinki drzew.
4.I ja Z. Polak- radna.
Pod parking wyznaczony został teren gminny położony między lewą stroną ulicy Szkolnej, ul.Miłej i ul. Cichej.
Sprawa ruszyła jest więc nadzieja, że korek przy szkole i przedszkolu w godzinach rannych zostanie rozładowany.
Pozdrawiam
ZP
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

I wszystkie drzewa z tej działki pojda pod noż? Zdzisławo to sa ponad stuletnie drzewa :-)

...ale tak na serio - wiadomo jaki jest pomysł? Czy całą działkę przerabiają na parking czy tylko zatoczki wzdłuż ulic?
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

Według mojej oceny zatoczki nie rozwiążą obecnej sytuacji, samochody już teraz tam parkują.
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

Mówimy o działce na rogu Cichej i Szkolnej, a nie tej za orlikiem przy Cichej. Tak? Jeśli tak, to nie widze tam samochodów zaparkowanych.

Tak czy owak, jesli zatoczki bedą, to sensowniej zrobić parkowanie prostopadłe do jezdni, a nie równoległe. Bo rzeczywiście jesli zrobimy miejsce na równoległe, to mówimy 5-10 miejscach max, a przy prostopadłym ta ilośc sie podwaja.

... no chyba że tak jak zapytałem wczesniej - pomysł UG to wygolić całą działkę i zabrukować betonem. Mam nadzieję że tak nie zrobią...
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

Chyba mowa o działce po lewej stronie jadąc od kościoła w stronę szkoły i tam parkują już samochody bo po prostu już nie ma gdzie.
Praktycznie cała ulica Cicha w okolicy szkoły i przedszkola jest zastawiona włącznie ze skrzyżowaniem z ulicą Szkolną gdzie czasami wszystko się klinuje. Miejsce postoju autobusu szkolnego też wydaje się nie najszczęśliwsze.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Spokojnie.
Szanowni Państwo. Parking jest planowany na gminnej działce położonej między ulicami: Miłą , Szkolną i Cichą. Nie będzie wycinki drzew na całej działce lecz tylko kilku drzew. Tereny do parkowania to planowane zatoczki wzdłuż w/w ulic /na długość samochodu/. Parking ten ma służyć do parkowania pojazdów pracowników szkoły, żłobka i przedszkola oraz do postoju autobusu . Dla innych osób udostępnione zostaną tereny do parkowania przy ul. Cichej /skręcając na prawo od ul. Szkolnej oraz dotychczasowy parking przy żłobku po prawej stronie ul. Szkolnej.
Myślę, że jest to dobre rozwiązanie. Należy go tylko szybko wdrożyć.
ZP
mieszkaniec111
Bywalec
Posts: 27
Joined: 04 Dec 2009, 13:39

Post by mieszkaniec111 »

chodzi też o bezpieczeństwo dzieci tych które chodzą do szkoły na nogach nie raz byłem świadkiem jak dzieci biegają między samochodami żeby przejść na drugą stronę ulicy do furtki szkolnej a rodzice jakby sie dało podjechać do drzwi samej szkoły by wjeżdżali więc jakiś zakaz parkowania przed samą szkołą też by się przydał a rano wszyscy na ostatnią chwilę i jeszcze autobus z za którego nic nie widać oby nie doszło kiedyś do nieszczęścia więc nie rozpaczajmy bardzo za stuletnimi drzewami ale to zazwyczaj wypowiadają sie te osoby co ze szkołą nie mają nic wspólnego
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

Czyli jednak równolegle do drogi? Chyba tylko po to, zeby wracac do problemu za pół roku - zamiast zrobic prostopadłe...

Co do zakazu parkowania na skrzyzowaniu, to znaki dodatkowe nie sa potrzebne, bo to wynika z przepisow o ruchu drogowym. Co by sie przydało to kilka wizyt radiowozu i pare mandacików - wieśc sie rozniesie błyskawicznie i bedzie dobrą nauczka.
Post Reply