Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

W dniu 16.12.2016r (piątek ) odbyła się Sesja Rady Gminy Poraj w której najważniejszym punktem było przyjęcie Budżetu na 2017r i Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF),
Dokładnie z Budżetem można się zapoznać na BIP Poraj.
Ja przedstawię Państwu moje wnioski i uwagi, które składałam na komisjach i Sesji Rady Gminy Poraj.

I . Sama konstrukcja budżetu budzi zastrzeżenia, gdyż jak wiemy każdy plan buduje się w oparciu o wykonanie za poprzedni rok ( u nas nie).
-wykonanie dochodów w 2016r. jest w wysokości 41 mln.zł to pytam dlaczego w nowym budżecie planuje się aż 45,5mln. zł,
-w tym wykonanie dochodów majątkowych (czyli sprzedaż gminnego majątku) w 2016r wynosi 2,2 mln. zł to dlaczego planuje się w 2017r dochody majątkowe w kwocie aż 9,4 mln,zł. Co Gmina sprzeda żeby osiągnąć taki duży dochód?

II.
1. Nie zapisano w budżecie 2017 r co najmniej 2 mln. zł , na II etap kanalizacji w Żarkach Letnisku . Wnioskowałam o wygospodarowanie i zapisanie tej kwoty ponieważ oczyszczalnia ścieków w Żarkach letnisku nie wykorzystuje nawet 5 % swojej mocy ponieważ odbiera ścieki tylko od 20 domostw. Czyli jedzie na jałowym biegu tworząc ogromne koszty. Dlatego bardzo pilnym i ważnym jest wykonywanie kolejnych etapów kanalizacji a tym samym i podłączeń.
2. Na budowę i modernizację dróg zapisano tylko 1,5 mln. zł ( wnioskowałam o zwiększenie kwoty gdyż stan dróg zwłaszcza w Żarkach Letnisku jest tragiczny).
III.
1. Natomiast na budowę centrum przesiadkowego z drogami rowerowymi i parkingami na terenie PKP wokół dworca PKP w Poraju zaplanowano w budżecie kwotę 1,5 mln. zł .( nie zgadzam się z tym wydatkiem z uwagi na fakt ,że Gmina Poraj nie jest nawet właścicielem tego terenu czyli będzie to inwestycja w obcy środek trwały co jest niedopuszczalne).
2.Kontrowersyjny jest także wydatek w kwocie 200 tys. zł na budowę budynku rekreacyjno-sportowego przy boisku sportowym w Poraju
Wg słów Kierownika Gosp. Komunalnej P. Zaczkowskiego mają to być gabinety odnowy biologicznej dla sportowców . Jak to możliwe , że dla Żarek Letniska nie ma środków na kanalizację a w Poraju mają być budowane gabinety odnowy biologicznej ?
3. Zapisana jest też kwota 589 tys zł na rewitalizację ośrodka żeglarskiego na rzecz wsparcia centrum usług społecznych na terenie wokół zbiornika wodnego w miejscowości Jastrząb. (czy to też jest ważniejsze od naszej kanalizacji, czy np. chodnika przy ul. Szkolnej, czy odwodnienia ulicy Wiejskiej czy wykonania rowu przy ul. Letniskowej?)
4. Zapis w wydatkach kwoty 700 tys, zł na rzecz Spółki Poreco na jej dokapitalizowanie to już poważne "przegięcie"( proszę sprawdzić jest to dział 900 rozdział 90095 który brzmi : zakup obligacji i udziałów oraz wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego). Pytałam p.wójta na co konkretnie to powiedział na remont oczyszczalni porajskiej , wtedy skwitowałam skoro Poreco kupiło oczyszczalnie od Gminy Poraj to niech remontują na własny koszt bo to ich majątek kupiony notarialnie.
IV. Podam również niektóre zapisy w budżecie 2017r:
1. Na GOK zaplanowano wydatek 850 tys. zł. (w 2010r. było poniżej 200 tys. zł)
2. Na utrzymanie Urzędu Gminy 4,6 mln. zł ( w 2010 r było około 2 mln. zł)
3.Na obsługę długu (spłata samych odsetek) to kwota ponad 900 tys. zł
4. Promocja gminy 110 tys. zł.(w 2010r była poniżej 4 tys. zł)

Dodam jeszcze, że zaproponowany przez Pana Wójta budżet na 2017 r. jest bardzo niekorzystny dla Żarek Letniska i wnioskowałam o wprowadzenie poprawek. Ale nie otrzymałam wsparcia nawet od naszych żareckich Radnych. Budżet bez żadnych poprawek został przegłosowany tylko przy 2 głosach przeciwnych ( głos radnej z Jastrzębia M. Rodek i mój.)

Bulwersującym jest również zgoda Rady Gminy Poraj na bardzo wysokie limity upoważnień wójta do zaciągania pożyczek i innych zobowiązań:

1. Upoważnienie do zaciągania pożyczek na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu gminy (tzw debet) do kwoty 5mln. zł
2. Upoważnienie do zaciagania zobowiązań z tytułu umów , których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy w latach 2017-2020
do kwoty 7 mln zł.
Głosowanie w sprawie upoważnień przebiegało podobnie jak w/s budżetu (tylko 2 głosy przeciw).
Proszę Państwa o opinię i uwagi.
Pozdrawiam
Last edited by Zdzisława Polak on 23 Dec 2016, 19:51, edited 1 time in total.
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Klara »

Pani radna .... przedstawia pani nam tu budżet i zadaje pytania ! My natomiast (forumowicze ) może nie wszyscy , ale oczekujemy zdania radnej na tejże Sesji !!! Nas tam nie ma , a to co uchwalono , jak rozumiem bez pani udziału , to już .... poszło ! Pani tu przedstawia swoje zdanie na temat budżetu ...... a co my możemy !!! Pani jest przedstawicielką całej naszej społeczności , wybraną ...by przedstawiać .....nasze zdanie.... w każdej kwestii dotyczącej naszej miejscowości !!! A tu KLOPS ....ani jednego słowa na ten temat !!!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Klaro, proszę przeczytaj jeszcze raz mój post ze zrozumieniem. Ja przecież napisałam, że wnioskowałam, zabierałam głos i głosowałam przeciw.
I proszę nie przeceniaj mnie, pisząc ,że ja " jestem przedstawicielką całej naszej społeczności " bo oprócz mnie jest jeszcze dwóch radnych , którzy też są przedstawicielami naszej społeczności. Napisałam po to aby mieszkańcy wiedzieli jakie inwestycje w gminie będą robione w 2017r.
i proszę o opinie czy Wam się podoba taka struktura budżetu czy nie. Dla Żarek Letniska zaplanowana jest tylko budowa amfiteatru za 200tys.zł., którego projekt został przez naszych mieszkańców na Zebraniu Wiejskim odrzucony.
Pozdrawiam
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Klara »

Pani radna ..... czytam ze zrozumieniem (bez obawy ) ale z tego co pani wyjaśniła .... znaczy że dla naszej miejscowości nie ma żadnych inwestycji !!! Jeśli chodzi o pozostałych radnych ..... to są (na papierku ) a tak jakby ich wcale nie było !!! KTO WYBIERA TAKIE MIERNOTY !!!
Chyba ci co mają w tym jakiś interes !!!
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by BARBARA »

Budżet gminy wbrew powszechnemu mniemaniu w niewielkim tylko stopniu zależy od dochodów własnych gminy, w większości są to różne "przelewy"" z budżetu centralnego.Ustawa budżetowa ma to do siebie, że uchwalana być musi w momencie, gdy szereg parametrów dotyczących przelewów centralnych jest nieznana więc się je tylko szacuje.Dlatego w ciągu roku ustawę budżetową zmienia się wielokrotnie.Jak zapewniał wójt na ostatnim zebraniu wiejskim, od marca 2017 r nastąpi finansowe "ELDORADO" bo ruszą programy unijne.Chcecie to wierzcie, ja w boom inwestycyjny w naszej miejscowości nie wierzę, bo jest ona traktowana jak każde inne sołectwo w naszej gminie z wyjątkiem oczywiście Poraja. Nasze oczekiwania, że Żarki Letnisko staną sie perełką w koronie gminy Poraj nie są absolutnie podzielane przez pozostałych radnych i to w każdej kadencji, o dotychczasowe doświadczenie pozwala na stwierdzenie, że nie jest również podzielane przez wójta. Oczkiem w głowie jest Poraj i zalew porajski.Dlatego "z niczego" tworzy się ośrodek Marina nad zalewem, a w Żarkach Letnisku, jak w średniowieczu chodzimy po nie oświetlonych ulicach i po 10 latach inwestycji kanalizacyjnej, tym cywilizacyjnym osiągnięciem cieszy się 30 z ponad 1000 istniejących gospodarstw.Nie wiem dlaczego wśród kolejnych włodarzy naszej gminy nie może przebić się świadomość, że największa terytorialnie miejscowość w gminie, a druga co do liczby mieszkańców potrzebuje proporcjonalnych inwestycji. Lukasz Stachera zrobił bardzo dużo by te dysproporcje wyrównać, ale z całą pewnością mógł zrobić więcej, gdyby zrozumiał, że Żarki Letnisko to jednak nieco inna miejscowość niż Jastrząb czy Kużnica nie wyłączając Choronia.
Amelka
VIP
Posts: 440
Joined: 18 Jan 2016, 12:17

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Amelka »

zrobił dużo , a Wy i tak PYSZCZYCIE ...wiecznie Wam źle ...Ż. L , to WÓR BEZ DNA .....ciągle malł :mrgreen: , mało i jeszcze raz mało
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by zg »

Kogo masz na myśli pisząc "Wy" ?
User avatar
Bruner
Guru
Posts: 276
Joined: 03 Dec 2008, 08:08

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Bruner »

Pani Zdzisławo a jak będą wyglądały stawki podatku od nieruchomości.?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Uchwały dotyczące stawek podatkowych od nieruchomości i inne na 2017r podjęte zostały na Sesji Rady Gminy Poraj w dniu 25.11. 2016 r. Można je wszystkie odczytać na BIP Poraj.
od budynków mieszkalnych - 0,73zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
od budynków w których prowadzona jest działalność gospodarcza - 18,02 /m2.

od gruntów związanych z działalnością gospod. - 0,79zł/m2,
od gruntów pozostałych - 0,26zł/m2,
Resztę proszę doczytać na BIP-ie
User avatar
Bruner
Guru
Posts: 276
Joined: 03 Dec 2008, 08:08

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Bruner »

W Polsce nadal ludzi którzy prowadzą działalność gospodarczą traktuje się jak krowy dojne i złodziei. Dlatego działalność prowadzę cywilizowanym kraju, w Czechach i z polskim prawem nie chce mieć nic wspólnego.
Mi_Ki
Mieszkaniec
Posts: 39
Joined: 28 Dec 2016, 13:54

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Mi_Ki »

Wszystko ładnie pięknie, ale ....

Mam pytanie do Pani Zdzisławy, dlaczego tak skrupulatnie pisząc wszystko na tym forum, nie podała Pani informacji, że jest na BIP-ie urzędu gminy, czy chociażby an tablicy ogłoszeń w gminie informacja o zmianie kwalifikacji gruntów na naszej wsi??

Pisząc teraz o zmianie podatków i nawet powołując się na BIP, nigdzie nie piszecie, że zmiany są spowodowane również tą zmianą o której pisałam powyżej.
Najgorsze jest w tym wszystkim to, że teraz nawet jeśli się z tym nie zgadzamy, i podatki drastycznie wzrosną to aby to wyprostować trzeba zrobić to na własny koszt (zatrudnić geodetę i zrobić pomiary).
Tak czy tak zmiana, która miała miejsce nie dotyczyła tylko gruntów, ale też budynków.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Zmiany kwalifikacyjne gruntów zrobiło Starostwo już 2 lub 3 lata temu. Radni nie mieli na to żadnego wpływu. Jak widać Pan Wójt postanowił uwzględnić te zmiany w decyzjach podatkowych. I tyle mogę powiedzieć na ten temat. O szczegóły należy pytać w Urzędzie Gminy.
Ale na temat podatków jest inne miejsce a tutaj mamy dyskusję na temat budżetu na 2017r. I o takie wypowiedzi proszę w tym miejscu.
pozdrawiam
mieszkaniec111
Bywalec
Posts: 27
Joined: 04 Dec 2009, 13:39

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by mieszkaniec111 »

a co z innymi radnymi pan karkocha pan klimek pozują tylko do zdjec przy wójcie i tyle
Mi_Ki
Mieszkaniec
Posts: 39
Joined: 28 Dec 2016, 13:54

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Mi_Ki »

Fakt mamy 3 radnych, i ani jeden nie poinformował o tym fakcie.

A o ile mnie pamięć nie myli budżet ustala się również i z podatków - w końcu jest Pani księgową, więc tym bardziej nie powinnam Pani pouczać w tej sprawie.
Co do tematu 2-3 lata, to dlaczego Pani kłamie?? Z tego co wiem, ta sytuacja miała miejsce w czerwcu 2016 roku, jak by na to nie patrzeć, to nie jest aż tak długi okres czasu (no chyba, że ja się nie znam na matematyce).

Waszym PSIM OBOWIĄZKIEM jako radni jest informowanie ludzi o wszystkim, co może ich dotyczyć, a nie tylko wybiórcze przekazywanie informacji, tak jak Pani to robi.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

MI-ki
I co wynika z Twojej wypowiedzi? Chyba tylko oplucie mnie i bezpodstawny zarzut , że ja kłamie. Otóż jeszcze raz stwierdzam, że zmiany w ewidencji gruntów wykonało Starostwo Powiatowe w Myszkowie dwa lub trzy lata temu. To raczej radni powiatowi mogli o tym powiadomić mieszkańców. Radni gminni nie byli o tym fakcie informowani. Pan wójt być może w 2016r postanowił te zmiany wdrożyć do wyliczenia podatków wg nowej klasyfikacji. Ale też radnych ( przynajmniej mnie ) nie informował o tym.
Widać, że chodziło Ci tylko o to, żeby mi dokuczyć. Jeśli musisz tak postępować to trudno. Przeżyję kolejne upokorzenie.
Mi_Ki
Mieszkaniec
Posts: 39
Joined: 28 Dec 2016, 13:54

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Mi_Ki »

To, że nadzór miało Starostwo to doskonale wiem, jednak na BIP-ie Starosta w Myszkowie wyraźnie jest napisane, iż informacja powinna się znaleźć na ten temat w Urzędzie gminy Poraj na tablicy ogłoszeń.
A niestety My MIESZKAŃCY nie jesteśmy codziennie w urzędzie aby kontrolować, czy taki fakt ma miejsce czy też nie. Za to WY RADNI w gminie jesteście zdecydowanie częściej.

Proszę z siebie nie robić ofiary, bo ja tylko stwierdzam fakty, że kłamie Pani, iż były to lata wcześniejsze.
Pisząc w ten sposób daje Pani do zrozumienia iż jest Pani po prostu nie doinformowana.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Skoro MI-Ki wie lepiej kto miał nadzór i że informacja powinna być na tablicy ogłoszeń ( dodam, że na tablicach ogłoszeń w każdym sołectwie).
W takim razie proszę pytać Pana Wójta dlaczego nie podał tych informacji do publicznej wiadomości jeśli jest taki wymóg.
A mnie proszę zostawić w spokoju. Bo nie jestem niczemu winna i nikogo nie okłamałam.
Amelka
VIP
Posts: 440
Joined: 18 Jan 2016, 12:17

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Amelka »

Sprawa podatków była zaniedbywana przez lata......w gminie Poraj mieszkam ponad 30 lat ...zawsze płaciłam bardzo niski podatek od nieużytków rolnych.....obecnie teren jest zalesiony samosiejkami....ciekawe jaki mi podatek przyjdzie zapłacić......już dawno znajoma twierdziła , że z podatkami gmina musi zrobić PORZĄDEK..... :evil: również czekam z niecierpliwością...no cóż , cobędzie , to będzie, jeśli muszę płacić, no to zapłacę, .....nikogo nieobwiniam za nie przekazanie odpowiednich inormacji..... ale w grudniu mój sąsiad otrzymał jakieś pismo dotyczące zmiany podatku z UG, bo mnie pytał, ale ja żadnego pisma nie otrzymałam :?: jeśli będę musiała zapłacić , to zapłacę i tyle w tym temacie
Amelka
VIP
Posts: 440
Joined: 18 Jan 2016, 12:17

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Amelka »

Przepraszamza błędy ale piszę na smart...."co będzie..nie obwiniam"""... 8)
Amelka
VIP
Posts: 440
Joined: 18 Jan 2016, 12:17

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Amelka »

No właśnie...budżet ustala się z naszych podatków, .....gmina jest bardzo zadłużona, dlatego wreszcie muszą zrobić WIELKIE PORZĄDKI :?:
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by slimak »

Z informacji jakie uzyskałem w gminie to Starostwo dokonało zmiany klasyfikacji gruntów we wrześniu 2016r. W grudniu ja, jak i wielu innych mieszkańców Żarek Letniska dostało wezwanie z Gminy do złożenia zeznania podatkowego.
Mi_Ki
Mieszkaniec
Posts: 39
Joined: 28 Dec 2016, 13:54

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Mi_Ki »

Niestety jest Pani winna.
Mamy 3 radnych, i ani jeden nie zainteresował się tematem.
Może w takim razie najwyższy czas zamiast patrzeć na innych i krytykować, oraz wytykać iż ten czy tamten siedzi bliżej przysłowiowego "koryta", wziąść się do pracy i zacząć się interesować tym co dotyczy zwykłego Kowalskiego.
Przypominam, iż to Państwo jako radni zostaliście wybrani dzięki mieszkańcom i należy zadbać również o ich interesy a nie tylko udawać pokrzywdzoną i zrzucać winę na innych tylko nie na siebie.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Zdzisława Polak »

MI-ko
W takim razie będziesz musiała udowodnić zarzucaną mi winę. Bo jeśli nie to będzie to pomówienie a to jest karalne. Tak więc zastanów się nad tym , czy nadal to podtrzymujesz czy się z tego wycofujesz. Bardzo proszę i czekam.
Mi_Ki
Mieszkaniec
Posts: 39
Joined: 28 Dec 2016, 13:54

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by Mi_Ki »

Dowód jest w archiwum Bip-u Myszkowskiego. Kiedy to było robione i jakie reguły obowiązywały.
I dlatego podtrzymuje to iż Pani kłamie co do daty aktualizacji ewidencji.

I proszę mnie nie straszyć, bo to też jest karalne.
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Budżet na 2017r w Gminie Poraj

Post by kobek »

Czy ktoś się zastanawiał nad pismem które dostał z urzędu czy właściwie ma wyliczone podatki od gruntu przez powiat myszkowski?
Czy faktycznie powinien tyle płacić ile wyznaczył powiat. :?:
To powinno być sprawdzone, taka informacja zamieszczona aby każdy sobie sprawdził czy faktycznie ma tak jak powinien mieć.
Ale takiej informacji nie było nikt nie informował.
Post Reply