Nowości gminne

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Nowości gminne

Post by Zdzisława Polak »

W Gminie Poraj w ostatnim czasie dzieje się bardzo dużo.
Jak wykażecie Państwo zainteresowanie to sukcesywnie przekażę Wam te informacje.
Pozdrawiam
ZP
jasiek
Ekspert
Posts: 116
Joined: 16 Apr 2013, 22:50

Post by jasiek »

No jasne, że jesteśmy zainteresowani :roll:
majeczka
VIP
Posts: 379
Joined: 21 Feb 2014, 15:46

Post by majeczka »

Chętnie przeczytam :lol:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Pierwsze sprawdzone wiadomości:

1.Pan wójt sprzedał bez przetargu w m-cu grudniu 2015r. Oczyszczalnie Ścieków w Poraju wraz z działką oraz budynek byłego urzędu gminy wraz z działką przy ul,Górniczej w Poraju.

2.Pan wójt dokonał transakcji polegającej na zamianie działki gminnej budowlanej nr 156/5 o powierzchni 2327m3 w Żarkach Letnisku ul. Długa wyceniona na 103.600 zł
na dwie działki prywatne o nr 682/24 i 682/2 o łącznej pow. 708m2.w Żarkach Letnisko obok "Glinianki" za cmentarzem wycenione na 83.700zł.
Działka gminna wyceniona po 30 zł/m2 i 45 zł/m2
a działka prywatna po 118 zł /m2.
Dlaczego tak duża różnica w cenie 1 m2 tych działek?

Z uwagi na zbyt niskie wyceny majątku gminnego obydwie te transakcje budzą poważne zastrzeżenia pod względem przestrzegania przez
P. wójta zasad gospodarności w Gminie Poraj.

Powyższe działania P.wójta spowodowały niezadowolenie społeczne mieszkańców i Poraja i Żarek Letniska. Zaraz po podjęciu uchwał w tych sprawach Rada Sołecka, Sołtys, Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letnisko oraz 2 Radnych z Żarek Letnisko wysłali pisma do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach . Mieszkańcy Poraja również wystąpili z prośbą o uchylenie uchwały w/w sprawie.
Pan wójt nie czekając na nic pośpiesznie dokonał transakcji.
Pozdrawiam
ZP
Last edited by Zdzisława Polak on 27 Jan 2016, 09:53, edited 2 times in total.
jasiek
Ekspert
Posts: 116
Joined: 16 Apr 2013, 22:50

Post by jasiek »

Liczyłem na coś lepszego :cry: To było ogłoszone, że kupuje POREKO, czyli Spółka gminna, żadna rewelacja, to tak jakby poszło w rodzinie.
Prosimy o bardziej smakowite kąski 8)
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Jasiek
Nie jest to takie proste ponieważ spółka nie posiadała środków finansowych na zakup. Zadałam wczoraj na komisji pytanie kto za to zapłacił ?
Nie uzyskałam odpowiedzi. Będę pytała jeszcze dzisiaj.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

W dniu wczorajszym na Komisji d/s Oświaty dowiedzieliśmy się również, że:

1.Gmina zaplanowała przeniesienie Gminnej Biblioteki z budynku GOK-u
do budynku Dworca PKP.
W tej sprawie zadałam P. Dyrektor GOK-u pytanie dlaczego chcemy wyprowadzić bibliotekę z gminnego budynku do budynku PKP na tzw. lokatorne gdzie trzeba będzie płacić czynsz właścicielowi?
Odpowiedziała, że teraz też płacimy czynsz ponieważ jest tam GCI.

2.Wielkie problemy w funkcjonowaniu ma też Gminny Ośrodek Zdrowia w Poraju. Wyjaśniono mi, że niewiadomych przyczyn lekarze specjaliści odeszli z Ośrodka. Czy taka jest prawda? Zobaczymy.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Może dlatego lekarze odchodzą, bo to chyba jest gminny, czyli państwowy ośrodek i w takich ośrodkach są słabi menażerowie, kiepsko zarządzają, niskie zarobki i etc... W Żarkach Letnisku, jest ośrodek prywatny i świetnie działa, nie słyszałem by ktoś odchodził?
A w Gminie nie jest wszystko tak źle, jak przedstawia Zdzisława, bo np tak było głośno o nadmiernym zadłużeniu Gminy a tutaj opinia RIO, że jest wszystko bardzo dobrze :lol: http://poraj.bip.net.pl/?a=4405
Szkoda, że tylko opozycja informuje nas co się dzieje w Gminie, gdyby informował nas też radny Karkocha, mielibyśmy porównanie :cry:
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

Radny Karkocha jak i radny Klimek mają nas wyborców, mieszkańców głęboko w ... o czym już pisałem w innym temacie.
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

A widzieliście ten oszpecony budynek dworca w ZL? Białe tarasowe drzwi do brązowego budynku - jak kwiatek do kożucha. Masakrycznie to wygląda i to jest w centrum...
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Przywołana tu ocena RIO dotyczy tylko planowanych kwot długu w 2016r. - planować można wszystko. Gorzej jest z realizacją tych planów. Jak jest tak dobrze to dlaczego RIO nie daje oceny tylko pozytywnej lecz z uwagami (zwraca uwagę na pewne zagrożenia).
Czy jest dobrze czy żle ? Można to ocenić analizując sprawozdanie RIO dotyczące zadłużenia gminy za 3 kwartały 2015r . Wynika z niego, że :
-kredyty i pożyczki gminy wynoszą 21.306 tys. zł
-dochody wykonane gminy wynoszą 24.396 tys.zł
21.306 :24.396 = 87,3 %
Tak więc udział zobowiązań w stosunku do dochodów wykonanych za trzy kwartały 2015r wynosi około 90%.
Wskażnik ten jest porażająco wysoki.
Pamiętać należy , że w m-cu pażdzierniku 2015r czyli w IV kwartale 2015r zaciągnięty był kolejny kredyt na ok.5 mln.zł.
Dokładny obraz sytuacji uzyskamy przy ocenie całego wykonania budżetu za 2015r.
Post Reply