Świętowali remont,a póżniej poprawiali

Dyskusje na temat lokalnego OSP.
Post Reply
Kmicic
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2009, 19:06

Świętowali remont,a póżniej poprawiali

Post by Kmicic »

Powołuję się na artykuł zamieszczony w Dzienniku Zachodnim z 22.03.2013 r red.Krzysztofa Suliga.Cieszę się ,że nasi druhowie strażacy mają lepsze ,fajniejsze warunki.Nie o tym chcę pisać.Nie mogę zrozumieć tylko dlaczego jak to wytyka radna Zdzisława Polak został dokonany odbiór z takimi niedoróbkami.Co to za firma, która wylewa skośne posadzki i robi różnej wysokości schody. [Firma czyjegoś wójka?]Gdzie są gospodarze obiektu?Kto za to płaci?Na zdjęciu widać z-cę prezesa ,wójta Stacherę, panią-nie znam ,prezesa-uśmiechnięci,zadowoleni.Zapłaciliśmy 121tyś za remont.My podatnicy!!!!Za kilka lat znowu zaprosimy kolejną firmę ,która zburzy nierówne schody ,wyrówna posadzkę.A my podatnicy zapłacimy kolejne ileś tam tys.Czas najwyższy powiedzieć fuszerkom-nie.Dlatego,że czasami boimy się powiedzieć prawdę to w tym naszym kraju nieuczciwi się bogacą a biedni tracą.
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Post by kinga98 »

Jezeli w swoim domu przeprowadzam remont, to jako gospodarz nadzoruje wykonawcę by dobrze go wykonał, o ile wiem to gospodarzem remizy są strażacy, a oni mają swój zarząd, na drzwiach jest informacja kto jest personalnie gospodarzem obiektu, więc chyba były osoby odpowiedzialne za nadzór.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Szanowni Kmicicu i Kingo 98
Na cytowanym zdjęciu jest:
Pani Przewodnicząca Rady Gminy Poraj,Pan Wójt, Pan Prezes OSP i Pan Prezes Gminnej OSP.
Faktycznie gospodarzami obiektu są druhowie OSP w Żarkach Letnisko więc mogli i powinni wymagać rzetelnego remontu.Ale właścicielem budynku remizy jest Gmina Poraj. I to Gmina Poraj jest inwestorem tego remontu . Gmina wybrała projektanta , wykonawcę oraz zatrudniła Inspektorów Nadzoru i sfinansowała cały remont z pieniędzy gminnych.
Projektant wykonał projekt ,wykonawca powinien wykonać roboty zgodnie z projektem. Zaś Inspektor Nadzoru pilnuje by remont był wykonany zgodnie z projektem /a tego nie dopełnił/.
Nikt przecież nie robi łaski bo wszyscy otrzymali za to zapłatę.
Zaś Gmina jako Inwestor powinna tę robotę odebrać lub nie /jeżeli są takie niedoróbki i fuszerka/. Po obiorze dokonuje się zapłaty ale za dobrze i trminowo wykonaną robotę.
Termin zakończenia remontu wynikający z umowy był na 31.12.2012r
tak więc pośpiesznie w dniu 28.12.2012 r. sporządzono protokół odbioru
/mówiąc druhom OSP że jest to odbiór cząstkowy/ by zmieścić się w terminie zakończenia remontu i wypłacić wykonawcy forsę .
Zgodnie z obowiązującym prawem taka robota nie powinna być odebrana
Wykonawca powinien był zrobić wszystko zgodnie ze sztuką budowlaną
i w terminie .Jeżeli nie wywiązał się w terminie to Gmina Poraj powinna naliczyć wykonawcy karę wynikającą z umowy za nieterminowość i czekać aż wszystko wykona prawidłowo i dopiero odebrać robote a następnie zapłacić .
Urzędnicy gminni odpowiedzialni za sprawy inwestycji gminnych nie
wywiązują się z tych obowiązków.
Dzięki temu odebrane zostało wadliwie wykonane nasze boisko ORLIK,
żle wykonany Budynek na basenie a teraz remont remizy OSP.
Dodam , że w podobny sposób odbierane są też inne inwestycje i remonty w naszej gminie co jest wysoce naganne.
Ja na to zwracam uwagę to stałam się radną niewygodną i ponoszę tego konsekwencję.
Pozdrawiam Z.Polak
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Pani Polak ....
pani jako radna naszej miejscowości ma prawo i obowiązek pisać o błędach i o bylejakości wykonywanych robót publicznych ale samo pisanie to za mało , to czytamy MY forumowicze . Czy Pani interweniuje w takich sytuacjach ? jakie są ewentualne rezultaty Pani interwencji w gminie ? Dobrze że jest ktoś kompetentny i zajmuje się" niedociągnięciami"w pracy dla naszej miejscowości .....
POZDRAWIAM
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Mecenasie
Dziękuję za zrozumienie tematu i obiektywizm. Zgadzam się z Panem.
I postaram się odpowiedzieć na zadane pytania.
1.Zawsze w takich przypadkach interweniuje w Gminie Poraj:
-w Dziale Gospodarki Komunalnej,
-u Wójta,
- na posiedzeniu komisji rewizyjnej-której jestem członkiem,
-na posiedzeniu komisji d/s budżetu,gospodarki komunalne i inwestycji, której do 27.11.2012 roku byłam przewodniczącą obecnie jestem członkiem,
-na sesjach Rady Gminy Poraj,

Dla przykładu podam jak to było przy inwestycjach w naszej miejscowości:
1.Boisko Orlik
-interweniowałam wszędzie gdzie mogłam, wytykałam błędy/żle wykonana nawierzchnia boiska , brak odwodnienia , zły granulat, żle ułożona i wyczesana trawa , krzywe ogrodzenie i bez odpowiedniej podmurówki , chodniki wokól ułożone na podsypce piaskowej zamiast cementowo-piaskowej itp./,zwołałam dodatkową komisje odbioru , zaagażowałam fachowców budowlańców do oceny wykonania boiska, nie podpisałam jako jedyna protokołu odbioru.
Niektóre niedoróbki wykonawca poprawił np zmienił bieg płotu i wykonanie chodników ale spartaczona nawierzchnia boiska została, którą do dziś poprawiamy. Tłumaczono mi że inwestycje należy odebrać bo nie otrzymamy przyznanej dotacji, że będziemy od wykonawcy póżniej żądać
poprawek w ramach gwarancji- a póżniej to było tak ,że firma wykonawcy
upadła i skończyły się nasze roszczenia.
2.Modernizacja basenu-budowa budynku
-wykazałam wiele błędów,
-zwołałam dodatkowo wyjazdowe posiedzenie Komisji d/s budżetu ,gospod komunalnej i inwestycji wraz z inspektorem nadzoru i wykonawcą .
-zostały w protokole komisji spisane wszystkie niedoróbki z wnioskiem
o oddanie zadania bez wad,
-nagłośnione to zostało w prasie.
W rezultacie niewiele poprawiono .Komisja odbioru podpisała protokół /mnie wogóle nie powiadomiono/.

3.Budynek OSP

-prosilam urzędników gminy i Prezesa OSP o powiadomieniu mnie o trminie odbioru,
- w miesiącu styczniu 2013 obejrzałam sobie wraz z fachowcem budowlanym wykonanie tego zadania w OSP,
-wypisane zostały wszystkie błędy/zapisywał P. V-ce Prezes OSP /,
-zgłosiłam i omówiłam sprawe na Komisji Rewizyjnej Rady,
-sprawdzilam wszystkie dokumenty tego zadania ,
-kiedy dowiedzialam się,że odbiór już był dnia 28.12.2012 roku,
zwołałam ponowną komisję do odbioru na dzień 05.02.2013
-na tym dodatkowym odbiorze wymogłam na wykonawcy wykonanie pewnych robót ale niektóre fuszerki zostały gdyż wykonawca odmówił.
Tak więc moje działania przynoszą pewne rezultaty.
Ubolewam jednak nad tym , że muszę dzialać w pojedynkę .Pozostali Radni z Żarek Letniska nie dają mi wsparcia a wręcz przeciwnie walczą ze mną bo boją się narazić Panu Wójtowi.
Serdecznie pozdrawiam
Z.Polak
-zwolałam dodatkową
Kmicic
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2009, 19:06

Post by Kmicic »

Witam.
Przepraszam za mylny opis zdjęcia zamieszczonego w Dzienniku Zachodnim/nie wszystkich rozpoznałem/.Kinga 98 ma całkowitą rację i chyba nie ma kogoś takiego kto płaci i nie żąda solidnie i terminowo wykonanej pracy.Dziwi mnie stanowisko Inspektora odbioru.Nie wiem jakie są w tym przypadku procedury i do kogo można się jeszcze odwołać.Dziękuję Pani Polak za szczegółowe opisanie tych zagadnień i nie tylko związanych z OSP ale i pozostałych a dotyczących naszej miejscowości.Szkoda tylko,że pozostali radni/znamy przecież ich też/nie byli aktywni i nie wspomogli działań Pani Polak .Może to ich nie dotyczyło tak jak i mnie/nie jestem pracownikiem Gminy ani strażakiem/.Ale mnie oburzają wszelkie nieprawidłowości i powinniśmy wszyscy walczyć z fuszerką i niedoróbstwem.Myślę,że w tej sprawie powinien się wypowiedzieć radny Pan Krzysztof Klimek który jest członkiem OSP.
Pozdrawiam ,a wszystkim druhom i sympatykom życzę owocnych obrad na dzisiejszym zebraniu.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Szanowni Państwo
Muszę Was poinformować jak skończyły się na dzień dzisiejszy moje
starania i interwencje w sprawie obowiązku właściwego wykonywania i odbioru iwestycji i remontów gminnych.
Na dzisiejszej /28.02.2013 /Sesji Rady Gminy zostałam publicznie skrytykowana przez Pana Wójta Gminy Poraj i zastraszana pod grożbą
oskarżenia mnie i gazety za .." szkalowanie " jak powiedział P.Wójt.
Zobaczcie Państwo jak za prawdę można być niszczonym.
W dniu 27.11.2012r. zostałam odwołana z funkcji przewodniczącej Komisji d/s budżetu , gospodarki komunalnej i inewstycji a teraz straszy się mnie Sądem. Tak się postępuje z tzw."niewygodną radną"
Proszę o komentarze.
Pozdrawiam Z.Polak
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Kmicicu, jak wynika z dzisiejszej wypowiedzi na sesji, sprawa z odbiorem remontu pomieszczeń w remizie strażackiej wyglądała nieco inaczej niż przedstawiono ją w gazecie. Otóż inwestycja NIE ZOSTAŁA ODEBRANA w dniu opisanym przez pana Suligę, bowiem w czasie odbioru ustalono 27 niedoróbek, do naprawienia których zobowiązano wykonawcę. Podpisany w tym dniu protokół nie by więc protokołem odbioru, tylko stwierdzeniem stanu faktycznego. Nie zapłacono także wówczas za tę inwestycje, tylko po usunięciu usterek. Trochę więc gospodarze pośpieszyli się ze świętowaniem. A dzisiejsza wypowiedź wójta dotyczyła nieprawdziwego przedstawiania przez panią Polakową faktów dziennikarzom, a nie jak twierdzi Pani radna, jej troski o jakość inwestycji. Rzetelny dziennikarz sprawdza fakty , są przecież dostępne dokumenty w gminie, tylko trzeba się pofatygować, a nie opierać się na opinii jednej osoby. Pani radna podpisanie protokołu o ustalonych usterkach potraktowała jako podpisanie PROTOKOŁU ODBIORU i również nie sprawdzając dokumentów, przekazała informację dziennikarzowi.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Barbaro
Mów za siebie a nie za mnie . I nie bądż adwokatem diabła.
Sama wiesz dobrze jak odbierane są gminne inwestycje bo współuczestniczyłaś w formułowaniu wniosków krytycznych przy odbiorze budynku na basenie kąpielowym , placu zabaw i.tp.
W przypadku odbioru remontu w OSP nie znasz kompletnie sprawy więc się nie wypowiadaj.
Na ostatniej komisji rewizyjnej przejrzeliśmy wszystkie dokumenty w sprawie remontu OSP. I prawda wygląda tak jak to opisałam.
Jestem w posiadaniu kserokopii protokołu odbioru z dnia 28.12.2012 i nie ma tam wypisanych 27 niedoróbek jak mówisz za P.Wójtem.
Niedoróbki to wypisane zostały w m-cu styczniu 2013 r przez spontanicznie zebrane osoby : P.Prezesa Gminnego OSP ,przez autorytet budowlany /nazwiska nie podam/i przezemnie.
Po spisaniu tych usterek prezentowałam sprawę na komisji rewizyjnej
a następnie Pan Przystalski zwołał ponownie komisję odbioru wraz z inspektorami nadzoru i wykonawcą i pewne niedoróbki zostały wyegzekwowane od wykonawcy a pewne niedoróbki pozostały .Możesz je zawsze obejrzeć w budynku OSP.
Pofatyguj się , zbadaj sprawę a potem zabieraj głos i mów prawdę .
Czy o tak wiele Cię proszę?

Z.Polak
Kmicic
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2009, 19:06

Post by Kmicic »

Szanowni Państwo.
Polemiki nigdy za wiele.Prawda jak zwykle bywa leży gdzieś tam po środku.Możemy się spierać o protoloły.terminy,rzetelności dziennikarzy,wiarygodności podawanych faktów itd,ale.
Zamieszczone zdjęcie dokumentuje fakt zakończenia remontu.Podobnie się ma w wielu innych dziedzinach w naszym kraju.Przecina się wstęgę na oddanym odcinku autostrady po to by pokazać maluczkim jaki to nasz rząd jest wspaniały i by za kilka dni przystąpić do remontu.
Pani Trząskowska czy to Pani coś nie przypomina?Pamięta Pani doskonale nie tak odległe czasy socjalizmu!!!Co do tego znowu wracamy?Miejmy odwagę powiedzieć władzy NIE.
Nie wiem być może Pan Wójt gdyby był poinformowany,że remont jeszcze trwa to nie dałby się namówić do pozowania w takich okolicznościach .Widocznie komuś na tym zależało.
Czytając wypowiedzi Pani Pani Barbaro Trząskowska można by pomyśleć,że to Pani ma tylko monopol na więdzę i Pani jest nie omylna.To samo mogę odnieść również do Pani Polak.Chociaż z drugiej strony cieszę się,że jest ktoś kto myśli i nie jest tylko członkiem chóru.Uważam,że bardzo dobrze,że Gmina nie zapłaciła za remont do czasu usunięcia przedmiotowych (ponad 20)usterek.
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Post by Igor »

Każdy kto czyta DZIENNIK ZACHODNI zapewne zauważył jak sprawnie w opluwaniu gminy działa tandem RADNA ZDZISŁAWA POLAK I KRZYSZTOF SULIGA ..........
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Co Barbaro ? Brakło Ci argumentów to zaczęłaś kąsać i oczywiście anonimowo. Ty to potrafisz bez żadnych wyrzutów sumienia.
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Post by Igor »

Pani radna Polak ..........
jeśli wydaje się pani że rozszyfrowała pani wszystkie niki , to jest pani w błędzie ! Nie jestem BARBARA .........
Nie mam nic wspólnego z BARBARA i z POLAK więc proszę nie mieszać mnie do rozgrywki między wami !!!!!!
Nie życzę SOBIE TEGO !!!!
memento
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Kto chce psa uderzyć, kij zawsze znajdzie ..........jak mówi stare porzekadło.Pani Zdzisława ten kij znajduje ciągle i uderza , raz trafia 10 razy nie , ale osiąga to o co jej chodzi , OPINIE JEDYNEJ RADNEJ KTÓRA DBA O DOBRO GMINY i niektórzy na tę manipulację dają się nabrać :)
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Igor
Jak to mówią " uderz w stół a nożyce się odezwą" i tak się stało
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Mecenasie
W Twoim poście z dnia 23.02.2013 r napisałeś , "..dobrze ,że jest ktoś kompetenty i zajmuje się niedociągnięciami w pracach dla naszej miejscowości" a terez piszsz zupełnie coś odwrotnego. Zastanów się raz jeszcze nad tym i napisz jak jest lepiej. Czy należy wykonawstwo inwestycji i remontów gminnych sprawdzać i wytykać fuszerkę czy też nie kontrolować ?
Pozdrawiam
Z.Polak
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Pani radna POLAK.....
Pisałem i nie odwołuje tego !, czytając pani posty tylko jeden na dziesięć jest pozytywny... reszta to krytyka wszystkiego co się u nas dzieje.
Czy nie dostrzega pani pozytywnych zmian ?
Czy wszyscy inni radni są ....be ? Tylko pani cacy ? Obraża pani innych forumowiczów ....
Mnie osobiście nie podobają się ataki pani na innych forumowiczów , chyba nie po to jest to forum !
POZDRAWIAM...
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Mecenasie
Postawiłeś krzywdącą tezę bez dowodów.Proszę napisz kogo obraziłam.
Post Reply