Sprawa jakości wykonanego remontu parku w Żarkach Letnisku

Dyskusje na temat lokalnych problemów Solectwa
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Sprawa jakości wykonanego remontu parku w Żarkach Letnisku

Post by Zdzisława Polak »

Po pewnym przemyśleniu sprawy poczułam się zobowiązana jako radna i postanowiłam przybliżyć mieszkańcom i nie tylko sposób wykonania remontu naszego parku.
W 2012 r. po przetargu Pan Wójt podpisał umowę nr 722 52/2012 z dnia 10.09.2012r z Firmą ENG na wykonanie remontu parku.
Wartość robót to 126.600,38 zł.+ 2.337zł za nadzór budowlany dla Inspektora Nadzoru
Termin rozpoczęcia remontu to 12.09.2012r.
Planowany termin zakończenia to 10.10.2012.
Protokł odbioru remontu z dnia 08.10.2012r podpisany przez 2 urzędników
gminy , sołtysa Ż.L. oraz inspektora nadzoru.
Dodam jeszcze, że w momencie podpisywania protokołu roboty w parku były na poziomie 50%zaawansowania. Rodzi się pytanie czy był to odpowiedni czas do sporządzenia protokołu odbioru? Czy protokół taki nie powinien być sporządzany po zakończeniu remontu?
Kiedy Wykonaca miał w ręce protokół odbioru zażądał zapłaty za remont. Gmina dokonała zapłaty zgodnie z umową i protokólem odbioru.
Wszystko wydaje się być w należytym porządku.
Ale tak nie jest bo problem w tym, że Wykonawca otrzymał zapłatę a remont do dnia dzisiejszego nie został wykonany w całości.
Nie wykonano:
-humusowania terenu parku na powierzchni 2908 m2,
-obsiania trawą -"- -"- -"- 2908 m2,
-brakuje kostki brukowej około 360 m2.
Dlaczego zapłacono za niewykonane roboty?
Przecież to są pieniądze gminne czyli podatników.
Dlaczego dajemy na to przyzwolenie?
Napiszecie mi pewnie, że m.in. ja jestem od tego.
Tak właśnie ja również jestem odpowiedzialna za to.
Więc zaraz odpowiem,że nie pozostawałam obojętna w tej sprawie.
Robiłam co mogłam:
-prezentowałam tę sprawę wielokrotnie na komisjach Rady, na Sesjach
z czego są zapisy w protokołach oraz odpowiednie wnioski kierowane do P.Wójta
-spowodowałam dwukrotnie wizję lokalną w parku dlacałej Rady Gminy Poraj- radni byli zbulwersowani tym co zobaczyli i były kolejne wnioski do P. Wójta o wyegzekwowanie od Wykonawcy dokończenia remontu parku,
-nagłaśniałam w prasie.
Nic w efekcie nie osiągneliśmy.
Tę fuszerkę wykonawcy próbuje się jakoś zakryć.
A to nasza rada sołecka , a to gmina , a to sołtys wydaje kolejne pieniądze na zakup humusu i zasianie trawy.
Dlaczego nie egzekwuje się wykonania remontu od Wykonawcy?
Przecież z umowy wynika 36 miesięczny okres gwarancji.
Najwyższy czas skończyć z fuszerką i dlatego odwołuję się do Państwa i liczę na pomoc.
Pozdrawiam
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Cieszę się, że Pani jako Radna nagłaśnia takie sprawy. Ale przy tej okazji mam pytanie o rozdział pieniędzy na inwestycje w ŻL. Bo mam wrażenie, że robi się pewne inwestycje "na pokaz" zapominając o innych ważnych sprawach. Przykład: ul. Sąsiedzka od Porajskiej do Długiej to poligon nie ulica, po opadach głębokie kałuże na całą szerokość ulicy. Oświetlenie ulic...np Długa od PCK ok. 100 metrów ciemności egipskie, dalej lampa przy lampie...
majeczka
VIP
Posts: 379
Joined: 21 Feb 2014, 15:46

Post by majeczka »

a gdzie są krzewy , te które posadziła RADA SOŁECKA :roll:
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Może to trzeba zgłosić na Policję, lub do Prokuratury jako podejrzenie o popełnieniu przestępstwa? Nie znam się na prawie, ale to brzydko wygląda? Poczekajmy co powiedzą inni?
majeczka
VIP
Posts: 379
Joined: 21 Feb 2014, 15:46

Post by majeczka »

nie dość ,że brzydko to jeszcze meneli pełno :shock:
były ...a konkretniej , to co chcesz zgłaszać na policję :roll: teraz to już musztarda po obiedzie 8)
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

UWIELBIAM KRYMINAŁY 8)
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Remont parku miał miejsce w końcówce 2012 r i jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia, ale nie ma w tym wielkiej afery tylko zwykłe niedbalstwo. Zaprojektowane prace w listopadzie i grudniu byłyby bezsensowne, więc w ramach tej samej umowy zamiast prac ziemnych firma wykonała alejki w parku po prawej stronie ulicy Grunwaldzkiej. Może i nie było to formalnie zgodne z umową, ale moim zdaniem zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Jak zwykle koniec roku, to konieczność "zamknięcia " budżetu więc firma otrzymała zapłatę. 2 palety kostki, która nie została wykorzystana na parkowe alejki, leżały przez bardzo długi czas pod żywopłotem na tzw. działce kolejowej i mimo zgłoszenia tego w Urzędzie nikt się nimi nie zainteresował. Częścią tych kostek "zaopiekowali " się mieszkańcy, resztę na moją prośbę zwieziono na plac za remizą. Tak wyglądają fakty, które może nie są budujące, ale doskonale znane radnym, dlatego też nawoływanie przez 2 lata, żeby firma w ramach gwarancji dokończyła remont jest zwykłym "biciem piany". A krzewy zasadzone przez Radę Sołecką rosną sobie doskonale na wewnętrznych alejkach, a teraz zrobiliśmy jeszcze nowy trawnik od strony ulicy Raczyńskiej, uznaliśmy bowiem, że lepiej poprawić to co się da we własnym zakresie, niż bezskutecznie nawoływać i oglądać wyliniałą zieleń.
Franio
Ekspert
Posts: 121
Joined: 25 Jul 2013, 14:30

Post by Franio »

krzewy nie były podlewane , to uległy zniszczeniu , a reszta (mniej wymagająca ) została .Jezeli chodzi o kostkę , to jest tak jak opisała p. BARBARA .
Zgadzam się z opinią ,że odstawili FUSZERKĘ , czyli WNIOSEK Z TEGO ,ŻE ROBI SIĘ NA POKAZ ( DUŻO I BYLE JAK ) :roll:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Sznowni Państwo
Wyjaśnienia Radnej Barbary są soczyste ale nieprawdziwe.
Firma ENG nie wykonała swojej pracy zgodnie z umową.
Bo nie dokonała korytowania terenu, nie nawiozła humusu i nie rozsypała go na grubość 5 cm i nie zasiała trawy na powierzchni 2908 m2 jak wynikało z Obmiaru Robót i Specyfikacji Powykonawczej.
Jeżeli chodzi o kostkę brukową to zapłacone zostało za 1180m2 a ułożonno tylko 820m2 /można to sprawdzić wykonując pomiar/.
Wszystkie dokumenty w tej sprawie są i można je sprawdzić.
Jezeli Wykonawca być może zostawił jakąś paletę kostki to sprawa Jego niedbalstwa. Gmina zaś winna zapłacić za kostkę ułożoną w parku i po drgiej stronie obok slepów.
Pani Barbaro proszę nie pełnić roli "adwokata diabła" i bronić Wykonawcy i przedstawicieli Inwestora i Inspektora Nadzoru.
Wszystkie te osoby winny dbać o interes gminy a więc o właściwe wykonanie zleconej roboty nie tolerować fuszerkę i dokonywać odbioru robót, które są wykonane w 50 %.
Dlaczego do tego odbioru nie został poproszony ktoś z naszych radnych?
/o co tak bardzo zbiegam/? Z pewnością nie doszłoby do takiej sytuacji.
I dziwię się Pani Barbarze bardzo czyjego interesu Pani tak bardzo broni bo napewno nie gminy i mieszkańców.
Sprawa 36-miesięcznej gwarancji o której wspomniałam to jedynie moja podpowiedż jak by mogła gmina dochodzić swoich roszczeń w sposób bardzo polubowny.
I nie jest to jeszcze "musztarda po obiedzie" jak ktoś napisał.
Pozdrawiam
spajdermen
VIP
Posts: 316
Joined: 08 May 2014, 08:41

Post by spajdermen »

P.radna Zdzisławo .... atakuje pani "wszystkich" którzy sa odpowiedzialni za
"remont parku "
A ja pytam .... gdzie wtedy pani była ? , przeciez pani brała w tym udział , dlaczego wiec skoro były takie machloje nie zgłosiła pani wniosku do prokuratury o "mozliwosci popełnienia przestepstwa ?
Dlaczego wyciaga pani stare sprawy na temat który juz dawno był upubliczniony ....
wszystko wg. pani w Z-L jest złe !!! wszedzie pani interweniuje i nic z tego nie wynika ...
Cały urzad gminy jest ..be ! tylko pani ...cacy ! Jak to jest ? ze wszyscy pani współdziałacze widza sprawy inaczej niz pani .Moze to pani nie ma racji w wielu sprawach ? Zastanawia mnie.... dlaczego przez 12 lat wg. pani nic dobrego w Zarkach - Letnisku nie zrobiono , z tego co czytam z pani postów wnioskuje , ze nie powinno byc wyborów ....pani powinna byc jedyna radna
DOZYWOTNIO , a urzad gminy powołac wsród swoich znajomych.....
Moze wtedy napisałaby pani cos pozytywnego na temat robót i funkcjonowania naszej naszej miejscowosci .
Przeczytałem prawie wszystkie pani posty i w zadnym nie dopatrzyłem sie pochwały czegokolwiek lub kogokolwiek .... czy to aby normalne ?
Nasze Żarki -L. sie zmieniaja , powoli ale jednak , wiekszosc mieszkanców to widzi ..... tylko nie pani a zmieniaja sie na lepsze , nie na gorsze !!!
Pani osobiste zaangazowanie w prace zareckie tez nie bardzo widac ,bo
nawet w akcji CLCL nie brała pani udziału !!! poza ostatnim rokiem gdy była pani "sektorowa" raczek sobie pani nie ubrudziła !!!
Prosze spojrzec troche krytyczniej na siebie , nie tylko na wszystko i wszystkich wokół ...
A moze napisze pani co dobrego pani osobiscie zrobiła dla Żarek- Letniska , ale tak ...konkretnie !!!...pozyjemy --- zobaczymy ! Wiem ze odmaluje pani elaborat w odpowiedzi na mój post , i znów pani "racje beda na górze "
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Spajdrmen
Wręcz przeciwnie nie będę z Tobą polemizować bo nie warto.
Powiem tylko jedno wszystko co napisałeś to jest tak "prawdziwe "
jak to , że nie brałam udział w akcji Czysty Las Czyste letnisko.
Oświadczam,że brałam udział od samego początku do samego końca i nawet 1 dzień dłużej.
Pozdrawiam Cię mój zagorzały krytykancie.
Zapamiętaj sobie , że prawda obroni się sama.
spajdermen
VIP
Posts: 316
Joined: 08 May 2014, 08:41

Post by spajdermen »

Pani radna Polak ..... czyja prawda sie obroni ? ogółu ? czy pani prawda ?A nie warto polemizowac bo ....? bo nie wszystko co pani pisze jest prawda ... wiele niewygodnych dla pani pytan zadałem , za to warto psioczyc na wszystko ....bo w Zarkach tylko pani sie liczy i pani " DOKONANIA "
spajdermen
VIP
Posts: 316
Joined: 08 May 2014, 08:41

Post by spajdermen »

Pani radna Polak ..... czyja prawda sie obroni ? ogółu ? czy pani prawda ?A nie warto polemizowac bo ....? bo nie wszystko co pani pisze jest prawda ... wiele niewygodnych dla pani pytan zadałem , za to warto psioczyc na wszystko ....bo w Zarkach tylko pani sie liczy i pani " DOKONANIA "
tylko pani ma patent na pisanie prawdy .....ha ha ha
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

Jej "dokonania" i "interwencje" - nic tylko interweniuje i petycje pisze. Zima jest, pociągi nie jeżdżą to ona petycje do wójta, żeby linię autobusową uruchomił, bo w Choroniu mają. I post na forum napisała jak to zadziałała, bo pismo napisała, które wójt pewnie do szuflady wrzucił i nigdy więcej nie widział.

I tak w kółko - wykrywa "aferę" na forum, a potem interweniuje u wójta pismem i się chwali jak to naszych interesów broni. Potem się okazuje, że to nie do końca jest tak jak Zdzisława pisze, ale dyskusja z nią to jak kopanie się z koniem - nie każdemu się chce to robić :-)

I żeby było jasne - nie mam nic przeciwko patrzeniu władzy na ręce, ale myślę ze to forum jest nadużywane przez Zdzisławę do swojej politycznej propagandy w wiejskim wydaniu.
Ten pomysł już się kiedyś pojawił, ale przywołam go jeszcze raz - Zdzisława na sołtysa, to jest bardziej rola dla solistki jaką ona niewątpliwie jest.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

LEE
A cóż Cię znowu ugryzło?
W temacie sprzedaży działek gminnych w Żarkach L. byliśmy zgodni,
że nie należy sprzedawać. Radziłeś się nawet jak powstrzymać Pana Wójta aby nie sprzedawał.
Wtedy było o.k. ,że wykorzystałam forum do poinformowania Państwa o zamiarze sprzedaży działek i podjętej w tej sprawie Uchwale przez Radę Gminy Poraj. Dobrze było się dowiedzieć ? A teraz zarzucasz mi nadużywanie tego forum. Czy być może uderzyłam nie w ten "stół i nożyce się odezwały"?
Dziękuję również za podpowiedzi co dalej mam robić. Ale pozwól o tym zadecyduję sama.
Serdecznie pozdrawiam.
ZP
Post Reply