Logiczne wytłumaczenie

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Logiczne wytłumaczenie

Post by Lee »

Nurtuje mnie ten temat odkąd weszła nowa ustawa śmieciowa i nie mogę dojść do żadnego logicznego wytłumaczenia znanej nam kwestii:

Co kieruje teraz ludźmi, którzy podrzucają swoje komunalne śmieci pod kosze uliczne (te ustawione przez gminę) skoro wszyscy objęci są obowiązkiem opłaty?

Chodzi mi raczej o poznanie toku rozumowanie takiego delikwenta, niż o jakieś oceny - wiadomo że jest to naganne. Może jak w wyniku takiej "burzy mózgów" poznamy motywy to znajdzie się na to jakiś sposób.

Proszę o pomysły, z uzasadnieniem.[/u]
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

LEE
Moim skromnym zdaniem powodów jest wiele a mianowicie:
-nie wszyscy mieszkańcy gminy mają już kosze,
-nie wszyscy otrzymują odpowiednie worki na odpady segregowane,
-nie wszyscy mieszkańcy złożyli deklaracje,
-gmina nie wie kto jeszcze nie otrzymał koszy i chętnie oczekują na zgłoszenia telefoniczne o braku koszy,
-nie wszystkie osoby nieposiadające koszy domagają się o nie gdyż wychodzą z założenia , jak nie mam kosza to nie będę płacić,
-zaobsewowałam ostatnio,że na końcu ulicy Zielonej tworzone jest składowisko śmieci między innymi przez osoby wyjeżdżające z tzw. Czarki, która nie należy do naszej gminy lecz do gminy Żarki-miasto /należałoby zainteresować tym problemem gmine Żarki/ ,
-myślę,że są też takie osoby,które nigdy nie miały kosza i wywoziły śmieci do lasu są więc przyzwyczajone do tego,
-podejrzewam, że są też mieszkańcy których nie stać na płacenie za śmieci,
Coś z tym należy zrobić.
Mam jednak nadzieje, że gmina wkrótce rozwiąże problem podrzucania śmieci pod kosze uliczne i do lasu.
Pozdrawiam
ZP
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

No też tak sobie główkowałem, ale:

Skoro nie mam kosza, czy worka to po cholerę wywozić to gdzieś i podrzucać skoro to samo odbierze śmieciarka ode mnie spod posesji zgodnie z harmonogramem. Co nie wiedza ze śmieciarka zabierze każdy worek?

Poza tym fakt że nie wystawiam śmieci przed posesje nie zwalnia mnie z obowiązku opłaty. Przecież jak była deklaracja to jest naliczony podatek, i jak go nie płace to powstaje dług. To co, nie kumają tego?

No chyba że w gminie jest problem z wyegzekwowaniem deklaracji od wszystkich... W sumie to nie wiem jak z tym stoimy.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Jakiś miesiąc temu, też zbierałem śmieci porzucone w pobliżu kosza. Domyślam się że ten co podrzucił te śmieci, bał się by go ktoś nie zauważył i pozostawił 20 - 30 metrów od kosza. Przenosząc te śmieci widziałem, że to przede wszystkim śmieci po weekendowe. Butelki po alkoholu, puszki po piwie i inne podobne. Była impreza, po imprezie, trzeba się śmieci pozbyć ze swojej działki?
Ci którzy wyjeżdżają z Czarki, lepiej niech te śmieci zostawiają przy koszu, niż mieliby wyrzucić w lesie. Wiem że to małe pocieszenie i należy też sprawdzić, czy wszyscy na Czarce mają kosze? Jeżeli to inna Gmina, to trzeba załatwić to z inną Gminą.
No a kontrola, czy wszyscy mają kosze, to wydaje mi się naturalne. Może to brzmi trochę jak z poprzedniej epoki, ale są jeszcze ludzie co żyją przyzwyczajeniami z poprzedniej epoki :D Ja się nie obrażę, gdy przyjdzie do mnie osoba sprawdzić czy mam umowę na wywóz śmieci. Obrażą się ci którzy takiej umowy nie mają.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Były
Coś Ci się pokręciło.Jaką umowę na śmieci pokażesz? Przecież nikt indywidualnie nie zawierał umowy z gminą w sprawie śmieci.
To gmina ma zawartą umowę z Firmą SITA na podstawie której płaci ustaloną w umowie kwotę co miesiąc za wywóz naszych śmieci.
Gmina tylko ma ustalić ile osób jest na posesji i pomnożyć przez ustaloną
przez radę gminy stawkę zł/osobę i wystawić fakturę czy nakaz płatniczy.
Najważniejszy problem polega na tym aby gmina dotarła do każdego mieszkańca a Firma Sita dowiozła odpowiedni kosz i odbierała od wszystkich śmieci. Nikt z nas nie może być pominięty w tym procesie.
Podobnie nie może być pominięty żaden letnik mający u nas domek , czy tylko działkę na którą przyjeżdża.
Dla przykładu podam, że obok mnie mają osoby domki letniskowe i nie mogą się doprosić koszy na śmieci lub worków./Sita tłumaczy,że nie ma ich na jakiejś liście więc kosza ani worka nie zostawią/
Coś tu nie gra ,ludzie chcą być w porządku a nie mogą.
Pozdrawiam ZP
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Droga Zdzisławo, nie wierzę w to ci napisałaś, a konkretnie w to, że letnicy którzy mieszkają blisko ciebie nie mogą doprosić się koszy ani worków :lol: :lol: :lol: Podam, ci przykład na sobie, gdy na początku ustawy było zamieszanie z wywozem śmieci. Nie miałem worka na plastiki, więc załadowałem do zwykłego worka kupionego w sklepie i przymocowałem karteczkę z napisem Plastik. Po następnej zbiórce śmieci, Sita już zostawiła mi odpowiedni worek. Podobnie było z workiem na BIO. Pojechałem do Gminy i w pokoju na parterze, powiedziałem, że nie mam worka na bioodpady. Panie bez żadnych pytań wręczyły mi taki worek, nikt nie pytał się mnie, czy nazywam się Polak, czy Zamora. Gdyby twoi znajomi, chcieli mieć kosz i worki, na pewno by sobie poradzili. Ale oni zapewne nie chcą? Byli tutaj w lipcu, czy w sierpniu, teraz wyjechali i znów wrócą w lipcu i po co im kosz? A ja gdybym był radnym i bywał dwa razy w Gminie to zabrałbym z tego pokoju na parterze takie worki i przywiózł tym sąsiadom, niech mają i niech wystawiają w dniu wywozu. Oczywiście przywiózł bym im jeszcze z Gminy druk umowy niech sobie wypełnią i prześlą do Gminy. Zdzisławo kilka worków zmieściłoby się w twojej torebce, żadne obciążenie, dałabyś radę :lol: Dla jasności dodam, że na mojej ulicy, nikt nie ma już żadnych kłopotem z wywozem, czy segregacją śmieci. Oczywiście mam na myśli tych najbliższych sąsiadów, bo nie wiem co dzieje, się pół kilometra ode mnie.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Były
Serdecznie dziękuję za bardzo pouczające Twoje rady bez których nie wiedziałabym co mam zrobić w tym temacie.
Jeszcze zapomniałeś dodać, że powinnam im jeszcze ustalić kwotę do zapłaty i wystawić rachunek za odbiór śmieci.
A znalazłeś już tę umowę na odbiór śmieci o której wcześniej pisałeś?
Jeżeli uwważasz,że tak wszystko jest w porządku to może odpowiedz na pytanie postawione przez LEE "dlaczego ludzie podrzucają śmieci obok koszy ulicznych i do lasu?"
Pozdrawiam Cię znawco problemu.
ZP
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Składy śmieci koło koszy ulicznych robią się w różnych miejscach, ostatnio widziałam taki skład na skrzyżowaniu PCK z Brzozową. Jutro zadzwonię do kierownika gospodarki komunalnej i poproszę go o przygotowanie na wtorkowe posiedzenie komisji budżetowej pełnej informacji o przebiegu realizacji ustawy śmieciowej 1/ czy sprawdzono już wszystkie deklaracje z ewidencją ludności, ilość i rzetelność danych2/jaka jest ilość dotychczas niepodpisanych deklaracji i czy wydano już w tych przypadkach decyzje administracyjne3/czy zidentyfikowano już wszystkie posesje niezamieszkane , na których powstają odpady i czy wszyscy właściciele tych posesji też złożyli deklaracje. Nadal nie widzę kontenerów za pawilonem sklepowym i za sklepami przy ulicy Kąpielowej, dlaczego?to też postaram się wyjaśnić. System jest zdecydowanie nieszczelny i musimy ustalić gdzie leży tego przyczyna. Moim zdaniem absolutnie NIC nie usprawiedliwia podrzucania śmieci w publiczne miejsca
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

Wiec wracając do tematu postu, mamy dwie możliwe grupy:

1. Stali mieszkańcy - którzy mogą podrzucać śmieci bo nie maja kasy, albo z przyzwyczajenia.
Czy nie wydaje Wam się że jakaś "kampania" informacyjna - jak krowie na miedzy - nie pomogłaby w końcu?

2. Letnicy - którym nie pasuje termin odbioru śmieci i nie chcąc tego kisić w domku, podrzucają po drodze.
Czy tu też nie pomogłaby informacja, że nie muszą się trudzić i zawozić tego gdzieś.

Dodam jeszcze ze zakładam iż Sita zabierze wszystkie śmieci sprzed posesji na ulicy jak przejeżdża, a problem wyegzekwowania opłaty spoczywa na UG, wiec śmieciarzom powinno być wszystko jedno.
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

odgórnie został ustalony limit 40 L na osobę...

a co jeżeli ktoś wyprodukuje więcej śmieci ???

może tutaj jest problem? w założeniach do ustawy było że gmina bedzie odbierać wszystkie śmieci, a nie tylko 40 L na osobę. jeżeli ktoś na więcej śmieci to co ma z nimi zrobić?
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

ZAMÓWIĆ DRUGI KOSZ W GMINIE I ZA NIEGO ZAPŁACIĆ, to chyb proste.
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

no to macie odpowiedź dlaczego ludzie nadal wyrzucają śmieci do lasu !

chyba nikt się nie spodziewał że jak ktoś wcześniej nie płacił za kosz to teraz dzięki tej "cudownej" ustawie nawróci się i będzie płacił? chyba że się mylę i są tacy naiwni?

ta ustawa (a może bardziej jej wprowadzenie w życie) to bubel !!!

kilkukrotnie pisałem o tym ale inni bagatelizowali problem mówiąc że po wprowadzeniu ustawy się poprawi.

niby czemu miało by się poprawić?

zmienił się tylko przepływ pieniędzy! kiedyś płaciliśmy bezpośrednio firmom wywożącym odpady a teraz pośredniczy w tym jeszcze gmina. nic się nie zmieniło.

może należy się zastanowić nad zmianami ??? może dostosować tak opłaty by wszystkie śmieci były zabierane a nie tylko 40 L na osobę?
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Matek-08, prawdopodobnie masz rację, że ustalona ilość śmieci 40 l na osobę, za dotychczasową opłatę jest niewystarczająca. Chociaż jeżeli śmieci konsekwentnie się segreguje to mnie np. zostaje puste miejsce w koszu.Ale, żeby podjąć nowe decyzje musimy sprawdzić szczelność obecnego systemu, a firma Sita, zgodnie z umową przeprowadzi na posesjach kontrole segregowania odpadów. Mam wrażenie, że ludzie powpisywali w deklaracjach, że będą śmieci segregować, by miec niższą opłatę a teraz tego nie robią i dlatego śmieci nie mieszczą im się w ustalonym limicie.
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

ja też się mieszczę w limicie, ale na pewno część osób się nie mieści...

ja tylko próbuję Wam wszystkim pokazać że ta ustawa nic nie zmieniła (przynajmniej w formie jaka jest wprowadzona w naszej gminie) i nie spowoduje że ludzie przestaną wyrzucać śmieci do lasu.

"wygodniej" jest wyrzucić śmieci do lasu niż płacić extra za dodatkowy pojemnik i jego wywóz, gdyby ktoś chciał tak robić to mógł przecież już wcześniej zamówić sobie dodatkowy kosz w firmie z którą miał podpisaną umowę...

wydaje mi się że to że niektórzy wcześniej nie mieli w ogóle kosza to "mit" bo wiem że inne gminy potrafiły sobie z tym poradzić i poprzez kontrole i kary (mandaty) zmusić ludzi do podpisania umów z fimami które wywożą śmieci.

problem tutaj chyba była i jest ilość produkowanych śmieci a nie brak umów na ich wywóz... jak uważacie?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Jak już wcześniej wielokrotnie pisałam dalej uważam,że brak było i jest odpwiedniej akcji prelekcyjnej w sprawie ustawy śmieciowej i wynikających z niej praw i obowiązków dla mieszkańców oraz podnoszenia świadomości proekologicznej.
Drugą bardzo ważną sprawą jest fakt nieradzenia sobie przez urzędników
gminnych z wdrożeniem tej ustawy.
- z obserwacji wiem, że ani gmina ani SITA nie wie kto jeszcze nia ma kosza,
-nikt nie egzekwuje zapłaty za śmieci,
-nikt nie sprawdza jak segregujemy odpady i co wrzucamy do kosza
/ oczywiście w przypadku zadeklarowanej segregacji/,
-jeżeli chodzi o odbiór odpadów budowlanych to myśle,że należy to zmienić. Zamiast obowiązku płatnego zamawiania dodatkowego pojemnika
to należałoby nieodpłatnie zabrać 1 raz w roku takie odpady co zlikwiduje
wywożenie do lasu odpadów po remontach. Będę o to wnioskować już dzisiaj na komisji .
Pozdrawiam ZP
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Popieram osobę .....matek_08... nikt i nic nie zmotywuje ludzi do ustawy ....jak częste kontrole i wysokie kary za wywożenie śmieci i nie tylko do lasu ...
POZDRAWIAM...
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

Ja też myślę ze w takim razie należy zacząć od UG i weryfikacji kto złożył i ile osób zadeklarował w tej deklaracji.
Ja rozumem ze to jest obowiązek UG a nie radnych, ale może dacie rade jakoś zainterweniować.

A tymczasem kosz na rogu PCK i Brzozowej, który był dogodnym miejscem dla podrzucających, został zdemontowany. Wiemy gdzie od teraz te śmieci wylądują...
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Jak obiecałam tak zrobiłam Podjełyśmy na dzisiejszej komisji temat śmieci .
Ze wstępnego rozeznania wynika,że jeszcze dużo osób nie posiada koszy /najwięcej brakuje w Żarkach L./
Widać jasno, że Urząd gminy nie ma rozeznania w tym temacie. Nawet przekazane nam informacje czerpał z Firmy PORECO zamiast z ewidencji ludności i wydziału sporządzającego nakazy podatkowe.
Poruszyłam też sprawę dotyczącą nieodpłatnego odbioru odpadów budowlanych .
O dalszym rozwoju sprawy będę informować.
Pozdrawiam ZP
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Jak wywiązuje się Gmina ze swoich obowiązków nadzoru nad gospodarką odpadami to powiem ogólnie, że moim zdaniem nieszczególnie. W naszym sołectwie 59 właścicieli posesji zamieszkałych nie złożyło dotychczas deklaracji w tym 13 tzw.letników. Obradująca dziś komisja budżetowa złożyła wniosek o natychmiastową weryfikację rzetelności informacji w złożonych deklaracjach, wydanie decyzji administracyjnych w stosunku do tych, którzy deklaracji nie złożyli oraz zobowiązania firmy Sita do przeprowadzenia kontroli segregacji odpadów na posesjach.Wnioskowaliśmy także o przygotowanie informacji jak wyglądała po pierwszym kwartale terminowość wnoszenia opłat.
Post Reply