Chodniki czydrzewa

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Chodniki czydrzewa

Post by BARBARA »

Kolejny raz inwestycja w naszej miejscowości została przerwana z powodu protestu przeciw wycięciu drzew.Podobna sprawa miała miejsce przy budowie ulicy Szkolnej, chodnika na Słonecznej, Orlika czy remontu kąpieliska, a teraz chodzi o chodnik przy ulicy Raczyńskiej, który ma być położony od strony północnej na odcinku od Słonecznej do Jasnej. Obydwie strony ulicy na tym odcinku są gęsto porośnięte starymi, grubymi drzewami.Chodnik o szerokości 1 metra czy nawet półtora metra, żeby spełniał swoją funkcję komunikacyjną latem i zimą nie może, moim zdaniem być przerywany drzewami. Jeżeli decydujemy się na budowę chodników w naszej miejscowości, a chodniki mają gwarantować bezpieczeństwo pieszym, to niestety musi się to odbywać kosztem drzew, bo prawie wszystkie pobocza naszych ulic są porośnięte drzewami.Tam gdzie zostanie dosyć miejsca zasadźmy nowe drzewa tak jak to miało miejsce na Akacjowej.Jednak wzgląd na wygodę i bezpieczeństwo ludzi a także trwałość inwestycji, moim zdaniem wymaga wycięcia drzew.Ponieważ w bieżącym roku czeka nas jeszcze kilka inwestycji w tym m.i. budowa chodnika przy Letniskowej, chciałabym poznać opinie mieszkańców w tej kwestii.Będzie to dla nas radnych, a także dla władz gminy ważną wskazówką przy planowaniu przyszłych inwestycji. Szkoda wydawać publiczne pieniądze na zlecanie projektów, których realizacja budzi potem sprzeciw mieszkańców.
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

W zupełności się zgadzam, nasze bezpieczeństwo na I miejscu.
Igor
VIP
Posts: 378
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Post by Igor »

O tym jak powinna być przygotowany teren pod inwestycje powinien decydować projektant i ewentualnie korygować wykonawca. Nikt z laików nie mających pojęcia o zasadach inwestycji drogowych nie powinien mieć w tej sprawie nic do powiedzenia. Pozostawienie drzew w pasie chodnika to zupełnie to samo co pozostawienie drzew w pasie drogowym, tak może myśleć tylko kompletny ignorant. Jeżeli na Raczyńskiej mają pozostać drzewa, to trzeba po prostu zrezygnować z chodnika. Mieszka u nas coraz więcej starszych osób i powinniśmy myśleć o ich bezpieczeństwie na ulicach zwłaszcza zimą, kiedy poruszanie się pieszo po Żarkach nie jest łatwą sprawą, nawet po chodnikach. Nie wiem czy ci protestujący w ogóle się nad tym zastanawiają.
memento
malwinka
Stały bywalec
Posts: 81
Joined: 21 Jul 2011, 14:15

Post by malwinka »

Z plotek wiem że za tymi protestami stoi TPŻL może oni i są przyjaciółmi Żarek ale nie ludzi. Szkoda że noe protestują o skład śmieci na Nadrzecznej czy wypuszczanie szamb do rzeczki i na posesje a przeszkadza im poprawa warunków naszego życia. Dziwni przyjaciele.
Lucyfugus
Stały bywalec
Posts: 82
Joined: 12 Jun 2008, 23:20

Post by Lucyfugus »

http://www.zano.pl/img/oslony-na-drzewa-6651.jpg

Może dało by radę zrobić coś podobnego by wszystkich zadowolić
lub tak oczywiscie w skali adekwatnej do naszego chodnika

http://hubertgajewski.com/wp-content/up ... odniku.jpg
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Nie sądzę by to Towarzystwo inspirowało protesty. TPŻL to poważne stowarzyszenie, poza tym to organizacja pożytku publicznego, która nie może wikłać się w publiczne awantury, a jestem przekonany, że z gminą współpracuje na etapie projektowania inwestycji. Chyba w każdej miejscowości są różnej maści fundamentaliści, którzy szukają rozgłosu.
Kmicic
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2009, 19:06

Post by Kmicic »

Jestem przeciwny wycinaniu drzew w naszej miejscowości.Biorąc jednak pod uwagę,że dzieje się to kosztem bezpieczeństwa to chyba wycięcie starych drzew w pasie projektowanego chodnika nie powinno być żadnych przeciwskazań w tej materii.Jeżeli chcemy zaistnieć jako miejscowość letniskowa to nie możemy blokować słusznych inwestycji .Myślę że nie jest jeszcze za póżno by naprawić to zło które się zdarzyło.
mieszkaniec33
pejo45
Mieszkaniec
Posts: 46
Joined: 25 Jan 2008, 18:36

Post by pejo45 »

Drzewa są bardzo ważne ale za kilka lat te chodniki będą wyglądać tak jak teren przed pawilonami.Korzenie zrobiły taką dewastację nawierzchni,że kiedyś może tam dojść do wypadku.Wiele razy widziałam jak starsze i młodsze osoby potykały się o wystającą nawierzchnię.Graniczy to chyba z cudem,że jeszcze nikt do tej pory nie złamał sobie reki albo nogi.Uważam,że jeśli zachodzi taka potrzeba to drzewa powinny być usunięte a nowe nasadzenia powinny odbyć się w innym miejscu.Pozdrawiam
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Post by kinga98 »

Myślę Mecenasie, że nie masz racji w sprawie Towarzystwa bo ledwie rozeszła się informacja o remoncie parku już w gminie zalazło się pismo Towarzystwa by broń, Boże nie ruszyć żadnego drzewa.A przecież każdy kto ma chociaż trochę pojęcia o racjonalnej pielęgnacji zieleni wie, że w naszym parku trzeba zrobić solidną wycinkę wszystkich narosłych drzew, aby tym co zostaną dać miejsce by mogły rosnąć piękne i dorodne. Nigdzie w parkach nie ma monokultury drzew, sadzi się także krzewy i dba o trawę. Ta aberracyjna walka pseudo ekologów o każde drzewko, to ekologia rodem z telewizji, w której mieszczuchom wmawia się w reklamach, że będą ekologiczni gdy zasadzą albo obronią drzewko przed wycięciem. Myślę, że założycielom miasta-ogrodu nie o taki akurat ogród chodziło.
krotosz
Ekspert
Posts: 124
Joined: 08 Sep 2008, 19:56

Post by krotosz »

Budowa chodników tej szerokości co u nas z pozostawianiem na nich drzew to jawna głupota i marnowanie pieniędzy , ja uważam, że z tą budową chodników u nas to zdecydowana przesada. Na tych ulicach gdzie jest duży ruch samochodów chodniki już są, a na innych mieszkańcy nauczyli się chodzić jezdnią czy poboczami. Za dużo w Żarkach jest asfaltu i betonu, a naturalne trakty też mają swój urok chociaż może czasem są uciążliwe w komunikacji.
bartek
Mieszkaniec
Posts: 40
Joined: 11 Nov 2010, 16:19

Post by bartek »

Chyba cię porąbało krotosz, chcesz nas wrócić do średniowiecza, a porąbanych ekologów na drzewa- wsadzić!!!
krotosz
Ekspert
Posts: 124
Joined: 08 Sep 2008, 19:56

Post by krotosz »

Możesz mieć bartek swoje zdanie, ale mnie brak chodników i jezdni asfaltowych wcale nie przeszkadza i wiem, że takich osób jest więcej w Żarkach Letnisku, mam nadzieję, że się jeszcze odezwą.Asfaltowe jezdnie to szybsza jazda samochodami, a ludzie u nas już w ogóle przestali chodzić i niedługo będą mieli kółka zamiast nóg.
Lucyfugus
Stały bywalec
Posts: 82
Joined: 12 Jun 2008, 23:20

Post by Lucyfugus »

Szczerze mówiąc chodniki przy drogach asfaltowych są potrzebne bo tam auta jeżdżą szybciej. Jednak uważam że asfaltowanie całych Żarek nie jest aż takie fajne pamiętam że kilka dróg które dawniej były nie wyasfaltowane to były za to bardziej przyjazne pieszym gdyż auta jeździły po nich dużo wolniej i było bezpieczniej. Sam mieszkam przy drodze nieutwardzonej i bardzo mi z tym dobrze ;) A co do drzew przy odcinku ulicy Raczyńskiej to z tego co dzisiaj widziałem, można bez problemu zrobić chodnik i zostawić drzewa.
Senior
Posts: 3
Joined: 18 Oct 2011, 22:14

Chodniki czy drzewa

Post by Senior »

Czytając wypowiedzi na temat problemu z wycinaniem drzew na ulicach w Żarkach Letnisku widzę, że wiele osób jest niedoinformowanych i przedstawiając własne słuszne opinie całkowicie niesłusznie przypisują winę TPŻL za to co TPŻL nie uczyniło a nawet nie miało żadnego wpływu na te działania. Osoby te przy okazji przekłamując fakty wprowadzają w błąd czytających.
Po pierwsze przerwa w budowie chodnika na ulicy Raczyńskiej wystąpiła nie z winy TPŻL Zapytanie o opinię w sprawie wycięcia drzew wpłynęła do " Komisji D/S Wycinania Drzew" działającej przy Radzie Sołeckiej. Opinia ta została wydana przez tą Komisję niezwłocznie.
Po drugie demonizuje się niszczycielską i szkodliwą rolę drzew przy prowadzonych inwestycjach. Są gatunki drzew, które sadzone przy jezdni i chodnikach mimo 80 lat nie wypchnęły żadnej płytki chodnikowej. I takie można obejrzeć przy ulicy Raczyńskiej. Patronka tej ulicy sadziła drzewa przy drogach aby nadać naszym ulicom charakter alejek. I taki charakter chcemy utrzymać. Nie mamy nic przeciw wycinaniu drzew, które tego wymagają z powodu inwestycji lub gdy są chore czy zagrażają bezpieczeństwu.
Natomiast istniejące drzewa winny być pielęgnowane, przycinane odpowiednio aby nie utrudniały ruchu pojazdom i pieszym, nie zagrażały złamaniem się zwisającego grubego konara nad chodnikiem i jezdnią. Ale takie zabiegi kosztują. Gmina nie ma swojej ekipy do konserwacji zieleni i taniej jest wyciąć w pień wszystkie drzewa na ulicach niż je pielęgnować i przycinać. Nigdy uzasadnieniem wycięcia drzew nie może być fakt, że jesienią zrzucają liście, albo że wykonawcy utrudniają prowadzenie prac dużymi koparkami. I nie rozumiem jak mogą drzewa w chodniku przeszkadzać ludziom starszym. Sam młodość mam daleko za sobą i bardzo chętnie latem w upalny dzień korzystam z cienia przydrożnych drzew, jesienią podczas deszczu chronię się pod ich konarami a zimą podziwiam piękno ośnieżonych gałęzi. W miastach chroni się drzewa rosnące w chodnikach i jakoś nikt się o nie nie rozbija. a zachowanie leśnego charakteru naszej miejscowości powinno być naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. Dziwne jest, że przeciwnikom drzew przy chodniku na ul Raczyńskiej nie przeszkadzają stojące na środku chodnika na tej samej ulicy betonowe słupy czy znaki drogowe.
Muszę zapewnić, że Komisja D/S Wycinania Drzew to nie grupa oszołomów, ale ludzie dbający o ekologię w naszej miejscowości, świadomi coraz częstszego zastępowania zieleni asfaltem czy betonem. Jak za kilka lat będą wyglądały Żarki Letnisko przedstawił w swojej wizji młody mieszkaniec naszej miejscowości w nadesłanej na konkurs literacki ogłoszony przez TPŻL. Fragmenty pracy będą drukowane w Letniskowcu. Warto przeczytać i się zastanowić czy chcemy widzieć naszą miejscowość Żarki - miasto ogród jako betonowo-asfaltową pustynię z mieszkańcami zamkniętymi w swoich twierdzach za betonowymi murami z wygrodzonym, niedostępnym i niknącym lasem z poważaniem
Prezes TPŻL Andrzej Będkowski
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Szanowny panie prezesie trochę inna jest szerokość chodników w mieście i tam też można drzewa pozostawiać, zupełnie inaczej jest u nas gdy chodnik wraz z poboczem ma 2 m szerokości. Jak będzie ten chodnik wyglądał za 2 lata? tak jak przed pawilonem sklepowym. Tylko, że to nie będzie zmartwienie jakiejś tam komisji tylko wójta, który za tę inwestycję odpowiada i jestem przekonany, że skutki zaniechania tej wycinki będą widoczne jeszcze w kadencji pana Stachery. A co do założycielki naszej miejscowości, to z tego co mnie jest wiadomo,planowała ona szerokie ulice i dlatego zlecała wycinkę drzew nie ich nasadzenia.
Lucyfugus
Stały bywalec
Posts: 82
Joined: 12 Jun 2008, 23:20

Post by Lucyfugus »

Ja natomiast jestem przekonany że żadnych skutków nie będzie.
bartek
Mieszkaniec
Posts: 40
Joined: 11 Nov 2010, 16:19

Post by bartek »

A założysz się Lucyfugus?
Lucyfugus
Stały bywalec
Posts: 82
Joined: 12 Jun 2008, 23:20

Post by Lucyfugus »

Jeśli wszystko zostanie dobrze wykonane to się założę. Wiadomo że trzeba trochę podnieść teren w okół drzew a nie kłaść kostki na korzeniach.
lukrecja
Stały bywalec
Posts: 86
Joined: 26 Feb 2008, 09:33

Post by lukrecja »

Śmieszy mnie ta cała komisja do spraw drzew, nie ma komisji do spraw zanieczyszczania rzeki, wywożenia śmieci do lasu, wypuszczania szamb na posesje, palenia śmieci w piecach czyli prawdziwych ekologicznych problemów naszej miejscowości, a kilku fanatyków robi problem z wycinania drzew przy inwestycjach i narzuca swoją wolę wszystkim mieszkańcom. Gdyby nie wycinka drzew w litym lesie nie byłoby przecież naszej miejscowości.To żareckie pieniactwo zablokowało onegdaj budowę oczyszczalni ścieków i dotychczas nie mamy kanalizacji. A KAŻDEMU KTO UWAŻA ŻE DA SIĘ POGODZIĆ BLISKIE SĄSIEDZTWO CHODNIKA CZY DROGI I DRZEW RADZĘ OBEJRZEĆ CHODNIK NA SZKOLNEJ, I PRZED PAWILONEM GS-U.
niezadowolona
Mieszkaniec
Posts: 32
Joined: 24 Feb 2009, 12:23

Post by niezadowolona »

Proszę również zobaczyć ul. Zieloną. A kiedy będą robione ul. Podleśna, Skrajna :?: którymi nie można ani przejechać ani przejść. Ale wg zasady rynek ładny a uliczki niekoniecznie :!:
Barbara Wożniak
Mieszkaniec
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2011, 10:08

Chodnik czy drzewa

Post by Barbara Wożniak »

Lukrecjo dziwi mnie Twoje spojrzenie na ul. Szkolną i chodnik wzdłuż tej ulicy. Drzewa lipy sadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej pod kierunkiem ówczesnej kierownik szkoły Eugenii Cieśli co niektórym tak przeszkadzały, że je wycięto ze względu na chodnik, który rzekomo nie został położony przez te nieszczęsne lipy. Drzewa dawno wycięto a chodnika nie ma. Może tak naprawdę nigdy nie był uwzględniony w planach inwestycyjnych naszej gminy? A stary chodnik położony około 40 lat temu dalej ma się dobrze: jest krzywy, ma połamane i pokrzywione płytki i jest przegrodzony w wielu miejscach słupami energetycznymi w taki sposób, że słupy te stoją pośrodku wąziutkiego chodnika. Nikomu jednak do tej pory słupy nie przeszkadzały, ani osobom starszym ani matkom z dziećmi w wózkach .
To samo dotyczy płytek chodnikowych przed sklepem GS przy ul. Grunwaldzkiej. Żaden beton nie wytrzyma tylu lat intensywnej eksploatacji przez ciężkie samochody dostawcze bez uszczerbku na nawierzchni. I proszę nie zwalać winy na sosny, za dziury, za połamane płytki przed sklepem GS.. Ile lat gospodarz czyli GS Poraj nic nie reperował i nie poprawiał ubytków w nawierzchni? Prawie 30 lat. Najważniejsze , że GS w Poraju ma się dobrze a za to , że są dziury i ubytki w nawierzchni chodnika obarczmy biedne sosny, które tam okaleczane ledwo stoją.
lukrecja
Stały bywalec
Posts: 86
Joined: 26 Feb 2008, 09:33

Post by lukrecja »

Jak zwykle sprawdza się powiedzenie "gdzie 2 Polaków tam 3 zdania", ale w wypowiedzi Barbary Woźniak okazuje się, że "gdzie 2 Polaków tam 3 spojrzenia" Proszę więc pani Barbaro obejrzeć dobrze chodnik przed GS-em to zobaczy pani, że nie samochody go zniszczyły a niestety drzewa.I nie ma tu nic do rzeczy brak remontu, bo remont tej części chodnika polegałby między innymi na usunięciu drzew lub podcięciu ich wybrzuszonych korzeni a wówczas skutek byłby taki jak teraz na Raczyńskiej czyli podcięte drzewo przewróciło się samo. Ale o tym wiemy tylko my mieszkańcy tej ulicy no i robotnicy.Nie da się też ukryć, że w jednym miejscu chodnik trzeba było zwęzić bo przeszkadzało drzewo i to już jest partactwo budowlane.Śmiem twierdzić, wbrew temu co mówi szanowna komisja, że sadzi się u nas znacznie więcej różnorodnych drzew niż się ich wycina i to dobrze bo przełamuje się monokulturę sosen co jest korzystne dla całości leśnej infrastruktury. Proponuję mniej sentymentalizmu w podejściu do przyrody a więcej wiedzy i zwykłego zdrowego rozsądku.
anatol
Posts: 8
Joined: 30 Aug 2012, 20:41

Wyprowadzcie się do miasta

Post by anatol »

Wszystkim osobą, którym w naszych Żarkach przeszkadzają drzewa - nasza chluba miejscowości i to że istnieje i ma miano Letniska - rekomenduje wyprowadzkę do MIASTA.
Tam szanownemu Państwu nie zabraknie betonowych chodników i placyków, asfaltu i wszelkich udogodnień miejskich za którymi tak tęsknicie.

Dumą i tym co w Żarkach Letnisko jest najceniejsze są własnie drzewa.
To one tworzą specyficzny mikroklimat porównywalny do Rapki czy Ciechocinka.
To tym sosnom zawdzięczamy nasz świeże powietrze.

Jak to jest że u nas wycina się całe aleje lipowe a w Choroniu pormuje się lipy rosnące proszę spojrzeć na link
http://ugporaj.pl/content.php?ContentId=137

Proszę powiedzięć czy naprawdę podoba się wam ta betonowa pustynia , która jest teraz w centrum Żarek ? Czy ktoś jeszcze pamięta drzewa lipy rosnące przy drodze kiedy wieczorem można było przechadzać sie w ich chłodzie i wdychac zapach .

A odśnieżanie chodników w zimie ?
W zimie należy się cieszyć , że są odśnieżane ulice a co dopiero mówić o chodnikach.
A podoba wam się chodnik na Słonecznej ? Gdzie w porze deszczu cała droga jest zalana bo chodnik blokuje jej odpływ.

Największym zagrożeniem dla pieszych i innych jest nie brak chodników ale szybka brawurowa jazda przez centrum Żarek . Tu powinno się interweniować a nie nie szczyć nasze wspólne dobro i to co zawsze skłaniało ludzi by do nas przyjechali LASY LASY I drzewa.

Na całym świecie promuje się zieleń. Czy ktoś widział piękne stare drzewa w Berlinie miasto chwali się tym że ma stare drzewa w parkach
a u nas co WYCINKA WYCINKA . Bo co bo w naszym malutkim parku nie moga rosnąc 100 letnie sosny bo komuś to przeszkadza a może ktoś za tą wycinkę i wybetonowanie kolejnych chodników w parku ( betonowe chodniki w parku skandal)
weżnie pieniądze.

Szanowni państwo apeluje do was i do Pani Barbary
wyprowadzcie się z Żarek Letnisko zostawcie nam to co mamy najpiękniejsze nasze lasy i weźcie sobie te betonowe chodniczki.
anatol
Posts: 8
Joined: 30 Aug 2012, 20:41

Szerokie ulice

Post by anatol »

mecenas wrote:Szanowny panie prezesie trochę inna jest szerokość chodników w mieście i tam też można drzewa pozostawiać, zupełnie inaczej jest u nas gdy chodnik wraz z poboczem ma 2 m szerokości. Jak będzie ten chodnik wyglądał za 2 lata? tak jak przed pawilonem sklepowym. Tylko, że to nie będzie zmartwienie jakiejś tam komisji tylko wójta, który za tę inwestycję odpowiada i jestem przekonany, że skutki zaniechania tej wycinki będą widoczne jeszcze w kadencji pana Stachery. A co do założycielki naszej miejscowości, to z tego co mnie jest wiadomo,planowała ona szerokie ulice i dlatego zlecała wycinkę drzew nie ich nasadzenia.
Nasza założycielka planowała szerokie ulice z pasem zieleni przy nich a nie betonowe szosy .
Ona promowała Letnisko a nie miasteczko.
Proszę nie obrażać naszej założycielki brakiem wiedzy.
anatol
Posts: 8
Joined: 30 Aug 2012, 20:41

Post by anatol »

niezadowolona wrote:Proszę również zobaczyć ul. Zieloną. A kiedy będą robione ul. Podleśna, Skrajna :?: którymi nie można ani przejechać ani przejść. Ale wg zasady rynek ładny a uliczki niekoniecznie :!:
Na ulicy Zielonej pozostały jeszcze najładniejsze drzewa .

Tak koniecznie Szanowna Pani według Pani je wyciąć .
Ulica Zielona jest jedną z najszerszych ulic. Gdzie Szanowna Pani ma problem z przejściem ?

Może by tak kierowcy zwolnili jeżdzili przepisowo w terenie zabudowanym
i uważali na innych uczestników ruchu drogowego. Bo ulica nie należy tylko do nich.
anatol
Posts: 8
Joined: 30 Aug 2012, 20:41

Post by anatol »

Kmicic wrote:Jestem przeciwny wycinaniu drzew w naszej miejscowości.Biorąc jednak pod uwagę,że dzieje się to kosztem bezpieczeństwa to chyba wycięcie starych drzew w pasie projektowanego chodnika nie powinno być żadnych przeciwskazań w tej materii.Jeżeli chcemy zaistnieć jako miejscowość letniskowa to nie możemy blokować słusznych inwestycji .Myślę że nie jest jeszcze za póżno by naprawić to zło które się zdarzyło.
Szanowny Panie
do naszej miejscowości ludzie przybywają by szukac drzew a nie betonowych chodników.

Nie musimy zaistnieć nasza miejscowość od zawsze była znana z drzew i letniska
ale to się teraz brutalnie zabija.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Moim zdaniem anatolu, nazywanie centrum Żarek Letniska "betonową pustynią" to naprawdę przesada, a hrabina Raczyńska bvła światłą i nowoczesną kobietą o czym świadczą jej nowatorskie poczynania w Złotym Potoku i na pewno nie chciałaby by Miasto-ogród przekształciło się w zapyziały SKANSEN, którego mieszkańcy latem brodzą w piasku a jesienią topią się w błocie na ulicach. Zdrowy rozsądek i umiar potrzebny jest we wszystkim.
anatol
Posts: 8
Joined: 30 Aug 2012, 20:41

Post by anatol »

To jak Szanowna Pani Barbara nazwie to co teraz widzimy w centrum Żarek ?
Zapewne Pani Barbara nie pamięta tych Jarzębin co rosły w centrum na przeciwko obecnej kwiaciarni po których skakały wiewiórki , które sam jeszcze karmiłem.
I zapewne Pani też nie pamięta tych lip co rosły przy Raczyńskiej pod którymi, przechadzali się wieczorna pora wczasowicze.
I penie tych koszy na śmieci też nie Pamięta w kształcie misia trzymającego plaster miodu ze szklanymi oczami co był symbole Żarek.

Może ktoś z forumowiczów ma zdjęcia to Pani przypomnimy jak wyglądały Żarki Letnisko kiedyś a jak wygląda teraz ta pustynia.

A co do basenu to bajoro zawsze będzie jeśli się go nie sprząta.
Pamiętam, że basen sprzątali uczniowie jako czyn społeczny, też uczniowie grabili park i dbali o niego to uczniowie sadzili te lipy przy szkolnej co je brutalnie wycięto i tez sadzili tam żywopłot.
Obecni mieszkańcy pracowali na ta zieleń.

Jeśli Pani tak tęskni za betonem to proszę jechać do Katowic tam powstaje specjalnie dla Pani piękna betonowa galeria duuuużo betonu.
Last edited by anatol on 31 Aug 2012, 11:29, edited 1 time in total.
anatol
Posts: 8
Joined: 30 Aug 2012, 20:41

Post by anatol »

BARBARA wrote:którego mieszkańcy latem brodzą w piasku a jesienią topią się w błocie na ulicach.
Główna ulica tam gdzie już wycięto drzewa od lat jest nie remontowana i zalega na niej woda i błoto. Może by pierw się zająć tymi miejscami? Brak porządnej kanalizacji powoduję, że postulat o brodzeniu jest bez sensu. Drzewa wycina się, a korzenie zostają, bo za wycięte drzewo są pieniądze, a za usunięcie korzenia trzeba zapłacić. Jaki ma sens wycięcie drzewa bez usunięcia korzenia? przecież chodnik nadal taki korzeń musi omijać i więcej miejsca się nie robi. Przykładem niech będzie ulica Raczyńskiej gdzie wycięto drzewo ale pień został i kostka go omija. Duże miasta na zachodzie jak berlin pielęgnują drzewa. Całe ulice ze szpalerami drzew wzdłuż. Ale "letnisko" ma być bez drzew.

Błoto i śnieg. Nie widziałem odkąd tu mieszkam, żeby gmina usuwała śnieg z chodników. Wystarczy ze trochę popada a robi się przejście na szerokość jednej osoby. Pługi zagarniają śnieg na chodniki, ale już go nie zbierają, więc proszę takimi argumentami nie rzucać bo są całkowicie chybione, i drzew i ich wycinki nie dotyczą. Drzewa nie przeszkadzają ludziom, miejsca jest dość i na chodnik i na drzewo. Stare chodniki jakoś się trzymają przy drzewach, tylko nowa paskudna kostka wymaga wycinki. Beton i kostka... to obecna moda, z której mądre miasta już zrezygnowały. O drzewa trzeba dbać i je pielęgnować, a to kosztuje i to najbardziej przeszkadza. Także wszelkie prace wokół są trudniejsze, więc najlepiej wydać decyzje... wyciąć.
BARBARA wrote:Miasto-ogród
Bez drzew to co najwyżej ogród kamienny.
anna2011
Posts: 4
Joined: 30 Aug 2012, 20:23

Re: Chodniki czy drzewa

Post by anna2011 »

Senior wrote:Czytając wypowiedzi na temat problemu z wycinaniem drzew na ulicach w Żarkach Letnisku widzę, że wiele osób jest niedoinformowanych i przedstawiając własne słuszne opinie całkowicie niesłusznie przypisują winę TPŻL za to co TPŻL nie uczyniło a nawet nie miało żadnego wpływu na te działania. Osoby te przy okazji przekłamując fakty wprowadzają w błąd czytających.
Po pierwsze przerwa w budowie chodnika na ulicy Raczyńskiej wystąpiła nie z winy TPŻL Zapytanie o opinię w sprawie wycięcia drzew wpłynęła do " Komisji D/S Wycinania Drzew" działającej przy Radzie Sołeckiej. Opinia ta została wydana przez tą Komisję niezwłocznie.
Po drugie demonizuje się niszczycielską i szkodliwą rolę drzew przy prowadzonych inwestycjach. Są gatunki drzew, które sadzone przy jezdni i chodnikach mimo 80 lat nie wypchnęły żadnej płytki chodnikowej. I takie można obejrzeć przy ulicy Raczyńskiej. Patronka tej ulicy sadziła drzewa przy drogach aby nadać naszym ulicom charakter alejek. I taki charakter chcemy utrzymać. Nie mamy nic przeciw wycinaniu drzew, które tego wymagają z powodu inwestycji lub gdy są chore czy zagrażają bezpieczeństwu.
Natomiast istniejące drzewa winny być pielęgnowane, przycinane odpowiednio aby nie utrudniały ruchu pojazdom i pieszym, nie zagrażały złamaniem się zwisającego grubego konara nad chodnikiem i jezdnią. Ale takie zabiegi kosztują. Gmina nie ma swojej ekipy do konserwacji zieleni i taniej jest wyciąć w pień wszystkie drzewa na ulicach niż je pielęgnować i przycinać. Nigdy uzasadnieniem wycięcia drzew nie może być fakt, że jesienią zrzucają liście, albo że wykonawcy utrudniają prowadzenie prac dużymi koparkami. I nie rozumiem jak mogą drzewa w chodniku przeszkadzać ludziom starszym. Sam młodość mam daleko za sobą i bardzo chętnie latem w upalny dzień korzystam z cienia przydrożnych drzew, jesienią podczas deszczu chronię się pod ich konarami a zimą podziwiam piękno ośnieżonych gałęzi. W miastach chroni się drzewa rosnące w chodnikach i jakoś nikt się o nie nie rozbija. a zachowanie leśnego charakteru naszej miejscowości powinno być naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. Dziwne jest, że przeciwnikom drzew przy chodniku na ul Raczyńskiej nie przeszkadzają stojące na środku chodnika na tej samej ulicy betonowe słupy czy znaki drogowe.
Muszę zapewnić, że Komisja D/S Wycinania Drzew to nie grupa oszołomów, ale ludzie dbający o ekologię w naszej miejscowości, świadomi coraz częstszego zastępowania zieleni asfaltem czy betonem. Jak za kilka lat będą wyglądały Żarki Letnisko przedstawił w swojej wizji młody mieszkaniec naszej miejscowości w nadesłanej na konkurs literacki ogłoszony przez TPŻL. Fragmenty pracy będą drukowane w Letniskowcu. Warto przeczytać i się zastanowić czy chcemy widzieć naszą miejscowość Żarki - miasto ogród jako betonowo-asfaltową pustynię z mieszkańcami zamkniętymi w swoich twierdzach za betonowymi murami z wygrodzonym, niedostępnym i niknącym lasem z poważaniem
Prezes TPŻL Andrzej Będkowski



Wpełni się z Panem zgadzam i popieram.
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

Zdecydowanie jestem za pozostawieniem jak największej liczby drzew i to naprawdę da się zrobić.Nie rozwiąże tej sprawy wykonawca,a dobry projektant.Projektant jednak zrobi projekt tak,aby były konkurencyjne-czyli najtańsze-zrówno sam projekt ,jak i jego realizacja,gdyż takie kryteria przyjmują zleceniodawcy.Nie od dziś wiadomo,że kryterium wyboru projektu nie może być tylko jego niska cena i jak najtańsza realizacja ,szczególnie w miejscach,gdzie walczy się o estetykę,zachowanie określonego charakteru miejsca.Mnie również serce się kraje,gdy widzę betonową pustynię,zamiast szpaleru drzew,choćby w okolicach "Rogalika";"łysą" ulicę Szkolną-przy kościele rosły takie piękne drzewa...A ruch samochodowy w naszej miejscowości - ten tranzytowy szczególnie-powinien być ograniczony!Np.:na ul.Słonecznej powinien być ograniczony ruch tranzytowy Myszków-Poraj(np.:progi zwalniające).
Dziwi mnie fakt,że dyskutując o estetyce naszego"centrum" nikt nie skrytykował tu paskudnych bud -nowych obiektów w samym sercu naszej miejscowości.Toż to skandal!!!
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

http://www.petycjeonline.com/forum/19717/start/0
Zapraszam do przeczytania powyższej dyskusji o wycince drzew i jak ktoś już wspomniał,ciśnie się na usta klasyk Młynarski :"co by tu jeszcze sp...ć panowie,co by tu jeszcze..."
gość...
Posts: 1
Joined: 30 Aug 2012, 23:06

Post by gość... »

Muszę zapewnić, że Komisja D/S Wycinania Drzew to nie grupa oszołomów
Bardzo Cię proszę Senior, przedstaw to gremium. Kto to jest i jakie ma kwalifikacje? Strasznie jestem ciekaw.
Post Reply