Czysty Las, Czyste Letnisko-projekt III-2012

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Czysty Las, Czyste Letnisko-projekt III-2012

Post by Wioleta »

Witam Internautów na nowym forum Czystego Lasu, Czystego Letniska.
Zamieszczać tu będę wszystkie newsy dot. realizacji projektu III-2012 i inne użyteczne informacje. Odpowiadać będę na pytania Internautów związane z zadaniami projektu III-2012, a także na inne pytania związane z ekologią w naszej miejscowości (w miarę możliwości i nabywanej wiedzy).

Zapraszam wszystkich Internautów do żywego uczestnictwa w życiu tego nowego forum:)

Prezentację zawierającą propozycje i finalne ustalenia mieszkańców, którzy na spotkaniu 12.12.2011 w hotelu Kinga, powołali do życia projekt III-2012, administrator niniejszej strony, zawiesił na naszej żareckiej stronie internetowej (bardzo za to dziękuję :lol: )
http://www.zarkiletnisko.pl/index.php?s ... II2012.htm
Zawiesiłam ją też na Facebooku.
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 80d23b5eff

Tylko przez kliknięcie we wskazane linki, można ją obejrzeć.
Zapraszam zatem i pozdrawiam na Nowy 2012 Rok!
Wioleta
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

odbiór plastikowych butelek

Post by slimak »

Czy wiadomo już w które dni w tym roku będą odbierane plastikowe butelki lub gdzie mogę znaleźć taką informację ?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Witam pierwszego Forumowicza w Nowym Roku,

Nie ma jeszcze dat odbioru segregowanych odpadów, w tym butelek plastikowych. Do końca stycznia wyłoniona zostanie przez Gminę Poraj firma, która wygra przetarg i podane zostanaą wtedy daty odbioru segregowanych odpadów sprzed naszych posesji na ten rok.
Jak tylko dane będą potwierdzone, zamieszczę je właśnie na tym forum.
Proszę zatem o regularne odwiedziny:)
Pozdrawiam, Wioleta
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

INFORMACJA DOT. ODBIORU SEGREGOWANYCH ODPADÓW.

Informuję, że segregowane odpady w naszej miejscowości odbierane będą w 2012 roku w dniach:
13 LUTY, 11 KWIECIEŃ, 14 MAJ, 11CZERWIEC, 9 LIPIEC, 13 SIERPIEŃ
W miesiącu sierpniu podane zostaną kolejne daty.
Oto lista ulic Żarek Letniska objętych odbiorem worków z segregegowanymi odpadami:
ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻNA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA.

Mieszkańcy pozostałych ulic (nie ujętych w wykazie powyżej) wystawiają worki na najbliższe ulice swojemu adresowi zamieszkania.

Worki wystawiamy przed godziną 7.00 rano. Nie wystawiamy więcej, niż 6 worków na 1 posesję.
Podczas pierwszej akcji zbiórki (13 lutego), worki będą wrzucane przez firmę na teren posesji. Worki też można już pobrać w Wydziale Ochrony Środowiska UG Poraj lub u sołtysa.

Worki są opisane i należy segregować odpady zgodnie z opisem umieszonym na worku: tj. szkło, makulatura, plastik, metal. Znaczy to, że każdy odpad musi być oddzielnie umieszczony w worku - zgodnie z jego nadrukiem.

Podczas pierwszej akcji lutowej, firma odbierze od nas posegregowane odpady w posiadanych do tej pory przez nas workach.
Na drugą akcję segregujemy już w nowych workach.

Zapraszam świadomych mieszkańców Żarek Letniska do segregacji:)
To bardzo pożyteczne i wcale nieuciążliwe zajęcie...
Last edited by Wioleta on 19 Jan 2012, 12:53, edited 1 time in total.
malwinka
Stały bywalec
Posts: 81
Joined: 21 Jul 2011, 14:15

Post by malwinka »

Pani Wiolu dlaczego nie zbiera się segregowanych śmieci z pozostałych ulic np. Broniewskiego ich transport do Zielonej nie jest wcale taki prosty, czy nie możemy tych Żarek ucywilizować chociaż w taki sposób, żeby śmieci segregowane odbierano ze wszystkich ulic? Deklarowała pani w ubiegłym roku, że segregacja obejmie wszystkie ulice.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Malwinko,
bardzo chciałam, aby odbiorem worków z segregowanymi odpadami objęte były dodatkowe ulice (w zamyśle 5 kolejnych). Na dzień dzisiejszy nie udało mi się. Trochę w tym mojej winy, nie ukrywam :oops: , gdyż miałam informację z gminy, że umowa ma być finalizowana w połowie stycznia, a de facto była wcześniej - niestety. Tej informacji jednak nie miałam :cry: i do wykazu na 2012 poszły ulice z ubiegłego roku. Być może uda się to jeszcze naprawić :oops:
Dam znać szybciutko na tym forum. Bardzo się postaram :roll:
Kmicic
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2009, 19:06

Post by Kmicic »

Dawno nie zaglądalem na stronę naszych Żarek,więc może jestem już trochę zapóżniony.Nie uczestniczyłem w spotkaniu 12stycznia w Kindze-żałuję ale zbiegło się ono z inną b.ważną dla mnie sprawą.Cieszę się ,że segregacja odpadów jest dalej kontynuowana.Sprzątać będziemy dalej Żarki,a może pod wodzą p.Wioli ruszymy gdzieś dalej.Mieszkam w Żarkach 36 lat i jak do tej pory to Ona jest pierwszą osobą, która tak spontanicznie potrafiła zmobilizować sporą część mieszkańców do sprzątania naszej miejscowości.Jak widać i słychac za nami poszli inni.Pani Kowalik nie jest radną ,ale myślę ,że zrobiła dla Żarek bardzo dużo, może i więcej niż niektóre osoby które nas reprezentują. Pani Wiolu pozdrawiam Panią i do zobaczenia na akcji.
mieszkaniec33
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

No i klapa :cry:
Niestety, nie ma już możliwości dołączyć dodatkowch ulic naszej miejscowości do trasy odbioru segregowanych odpadów. Wielka szkoda... Taka jest jednak prawda :roll:
Musimy zatem donosić worki z segregowanymi odpadami z pozostałych ulic spoza wykazu (mój post z 18.01.2012)
Jak pisałam wcześniej, trochę w tym mojej winy... Przepraszam za to tych wszystkich, którzy pomimo - nie zniechęcą się.


Dziękuję Kmicicowi za dobre słowo :D Do zobaczenia na gliniance 5 maja :wink:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Miło mi poinformować Przyjaciół Czystego Lasu, Czystego Letniska, że zostałam zaproszona do uczestnictwa w Forum organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Forum odbyło się 26.01.2012 i dotyczyło: Systemów opłat w gospodarce odpadami komunalnymi - propozycje.

Przesyłam link: http://odpady-dobre-praktyki.pl/aktualnosci-dpgo/

Prezentacje wygłoszone podczas Forum i wersje audio zostały zawieszone na tejże stronie. Po otworzeniu powyższego linka, znajdziecie Państwo parę prezentacji, które mogą Państwa zainteresować, gdyż dotyczą systemów poboru opłat za wdrażaną aktualnie w życie ustawę śmieciową i są prezentowane przez autorytety zaproszone przez NFOŚiGW.
Na końcu listy uczestników forum znajduje się i moja prezentacja wraz z wersją audio (nagranie podczas wystąpienia na forum). Zapraszam do wysłuchania:)
Wersja prezentacji multimedialnej w PDF’ach wczytuje się dość powoli, dlatego proszę się nie zniechęcać, zaczekać parę minut, aż się wczyta do końca. Potem można suwakiem myszki przesuwać slajd po slajdzie:
http://odpady-dobre-praktyki.pl/gfx/odp ... golowa.pdf
i jednocześnie odtwarzać wersję audio:
http://odpady-dobre-praktyki.pl/aktualn ... zycje.html

Mam nadzieję, że godnie reprezentowałam nasz społeczny program, gminę i TPŻL-jako realizatora w 2010 i 2011r. na Forum w NFOŚiGW w Warszawie, choć mówca ze mnie słabiutki, jak słychać :(niestety... Miałam jednak tylko paręnaście minut i tyyyyyyyyyyyle o nas do powiedzenia:), a poza tym wśród takiej rzeszy autorytetów od odpadów, nie było łatwo prezentować lokalną i społeczną inicjatywę...
:)
Wioleta
Kmicic
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2009, 19:06

Post by Kmicic »

Obejrzałem i odsłuchałem Pani wystąpienie.Byłem pod wrażeniem.Na pewno są świetni mówcy ,którzy mówią bo lubią mówić i nic z tego nie wynika- a Pani mówiła przez ponad 20 minut o śmieciach.Mówiła Pani w sposób naturalny tak jak większość z nas mówi i nie ma powodu do jakiegokolwiek wstydu. :) Temat wcale nie popularny w obecnych czasach.To było o nas , o naszym osiągnięciu co zrobiliśmy dla siebie, bo jak do tej pory to państwo polskie nie wiele dla obywatela robi.Pozdrawiam serdecznie. :D
mieszkaniec33
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

PRZYPOMINAJKA:)
13 lutego (w najbliższy poniedziałek) przed godz. 7.00 wystawiamy worki z posegregowanymi odpadami.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Napisali o nas już w tym roku:
1. Gazeta Myszkowska 2012-01-20 „W tym roku czysta także rzeka”
http://www.gazetamyszkowska.pl/articles/3435

2. Strona internetowa Urzędu Gminy Poraj 2012-02-06 „Dyskutowano o śmieciach” http://www.porajug.pl/news.php?ItemId=376

3. Dziennik Zachodni 2012-02-08 „Wioleta Kowalik prezentowała w stolicy doświadczenia związane z akcją „Czysty Las, czyste letnisko” http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/1 ... ,id,t.html

4. Myszków-Twoje miasto.info 2012-02-09 „Czysty Las, Czyste Letnisko wychwalane na warszawskim forum” http://myszkow.twojemiasto.info/wiadomosci,8721.html

Dziękujemy mediom, że wciąż nas zauważają:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Drobne nowinki:
Informuję mieszkańców, że w tym roku odbędą się następujące akcje:
1. Zbiórka wielkogabarytów (meble, wersalki itp.) odbędzie się w maju. Ta akcja odbywać się będzie poprzez przejazd samochodu ulicami objętymi segregacją odpadów, czyli: ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA
Wielkogabaryty należy wystawić przed ogrodzenie. Mieszkańcy pozostałych ulic proszeni są o dowiezienie wielkogabarytowych odpadów do ww ulic.
2. Zbiórka RTV+AGD i innych elekrośmieci odbędzie się w czerwcu.
3. Zbiórka opon odbędzie się w sierpniu
4. Zbiórka odzieży odbędzie się we wrześniu.

Akcja zbiórki RTV+AGD, opon i odzieży przebiegać będzie tak, jak w ubiegłym roku, czyli dowozić będziemy odpady we wskazane miejsca-nowe Green-Pointy. Będzie ich w Żarkach Letnisku 4.
Jak tylko zostanie ustalony konkretny dzień akcji i miejsca GREEN-POINT–zawiadomię na tym forum (w połowie kwietnia podam te informacje). Dane te będą też zawarte na afiszach i ulotkach CLCL.
Afisze CLCL będą rozklejone w całej miejscowości, a ulotki dostarczone do naszych domów w II połwie kwietnia

Już zapraszam na pierwszą akcję sprzątania CLCL: 5 maja, na 10.00. Jest co robić…
Harnaś
Gość
Posts: 11
Joined: 12 Nov 2011, 20:11

Post by Harnaś »

Mam pytanie odnośnie segregowania odpadów. Dziś podczas zbiórki posegregowanych odpadów, pan tym się zajmujący zrobił mi bardzo obszerny wykład, o tym, że nie znam się na śmieciach. Dosyć podniesionym głosem tłumaczył mi, że worki foliowe lub opakowania po jogurtach to nie plastik. W takim razie co to jest? Dotychczas zawsze sortowałem do kilku różnych worków szkło białe, kolorowe, makulaturę, puszki i plastik. Wszystko było dobrze, nikt nigdy nie zwrócił uwagi, że coś jest nie tak. Jeżeli więc ten nawiedzony pan jest taki mądry, to dlaczego nie dał mi worków na makulaturę, szkło kolorowe, puszki lub worki foliowe. Dostałam tylko 4 worki na pety i szkło. Co mam zrobić z resztą odpadów? Przestać je sortować i wyrzucać do zwykłego kosza? Jaki sens będzie miała wówczas ta akcja? Czy mam sortować jak dawniej i z niepewnością czekać, czy moje śmieci będą odebrane? Pani Wioleto, proszę o odpowiedź, bo nie ukrywam, że po "rozmowie" z panem odechciało mi się udziału w Waszej akcji..
Pozdrawiam.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Niestety Harnaś sprawy się trochę skomplikowały, otóż recyklingowi poddawane są tylko plastikowe butelki, po napojach, kosmetykach i chemii gospodarczej, dlatego firma, która wygrała przetarg na wywóz segregowanych odpadów dała worki tylko na butelki. Mają jednak obowiązek zabierać wszystkie plastiki. "Borsuczą" się jednak bo to ich zmusza do ponownego segregowania już samych plastyków, a to podnosi koszty.Ja nadal wszystkie plastykowe odpady wrzucam do żółtych worków i będę tak robić nadal.
Harnaś
Gość
Posts: 11
Joined: 12 Nov 2011, 20:11

Post by Harnaś »

Czy istnieje jakiś regulamin, w którym napisane jest, że mają zbierać wszystkie plastiki? Jeśli tak, to bardzo proszę o upublicznienie go. Gdy go wydrukuję, będę mieć podstawę do ewentualnej dyskusji z tym panem. A co z metalowymi puszkami? Czy nadal mam je wystawiać? Czy podobnie jak makulaturę oddawać do skupu?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Witaj Harnasiu,

SEGREGOWAĆ MAMY 4 RÓŻNE RODZAJE ODPADÓW: PLASTIK, SZKŁO, MAKULATURĘ I METAL
Ja tak robię i wiem, że jest to zgodne z prawem. Nie zniechęcaj się wykładami Pana zwożącego:)

Przypominam zatem instrukcję segregowania:
1. szkło bezbarwne należy wrzucać czyste: opakowania ze szkła bezbarwnego np. słoiki, butelki, stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalami i tworzywami (bez kapsli, zakrętek obrączek na szyjkach)
NIE WRZUCAMY: szkła kolorowego, szkła okiennego, samochodowego, luster, porcelany, fajansu i szkła zbrojonego, zużytych żarówek, lamp neonowych i termometrów
2. szkło kolorowe należy wrzucać czyste: opakowania ze szkła kolorowego np. słoiki, butelki, stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalami i tworzywami (bez kapsli, zakrętek obrączek na szyjkach)
NIE WRZUCAMY: szkła bezbarwnego, luster, porcelany, fajansu i szkła zbrojonego, zużytych żarówek, lamp neonowych i termometrów
3. plastik PET: czyste opakowania po płynach i napojach pet- butelkę pet zgnieść i ponownie zakręcić
4. plastik: pojemniki po artykułach sypkich, artykuły gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych, folie, woreczki foliowe, reklamówki,
NIE WRZUCAMY:artykułów wykonanych z tworzyw sztucznych w połączeniu z innymi materiałami, styropianu, zużytych akumulatorów i baterii,
5.makulatura: czyste gazety, magazyny kolorowe, prospekty, zeszyty, katalogii, torby i worki papierowe, papier, kartonowe i tekturowe pudełka, tekturę falistą
NIE WRZUCAMY: opakowań z jakąkolwiek zawartością, kartonów pokrytych folią metalową lub tworzywami sztucznymi( np. opakowań po mleku, sokach), lakierowanego lub foliowego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, zatłuszczonego papieru ( np. z masła lub margaryny)
6.złom: aluminiowe puszki –zgniecione, czyste puszki po konserwach, zakrętki od słoików, opakowania stalowe
NIE WRZUCAMY: puszek po farbach, pojemników po lakierach, opakowań po olejach i smarach, pojemników po aerozolach

Wszystkie odpady segregowane MUSZĄ być zgniatane!!

Po worki proponuję udać się do Urzędu Gminy - do Wydziału Ochrony Środowiska lub do Sołtysa. Postaram się też, aby Sektorowi mieli po pare worków na 1szą akcję naszego sprzątania 5 maja:)
ZAPRASZAM:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

NEWS! Z OSTATNIEJ CHWILI:)

Podaję całkiem świeżutką informację z dzisiaj:)

WYKAZ MIEJSC (GREEN POINT’Y) I TERMINY ODBIORÓW WIELKOGABARYTOWYCH ODPADÓW (ZUŻYTE MEBLE), ELEKTROŚMIECI (AGD+RTV), OPON I ODZIEŻY

Wielkogabarytowe odpady (meble, wersalki, itp.) zbierane będą sprzed posesji w dn. 31 MAJA (czwartek), WG WYKAZU ULIC: ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA. Mieszkańcy pozostałych ulic proszeni są o wystawianie odpadów wielkogabarytowych, czyli mebli, wersalek itp. na ww ulice.

A oto GREEN POINT'Y w Żarkach Letnisku w 2012:

GREEN POINT NR 1: róg ul. Nadrzecznej i ul. Prostej
GREEN POINT NR 2: plac targowy w Centrum
GREEN POINT NR 3: ul. Cicha - teren przed szkołą
GREEN POINT NR 4: Dzierżno, ul. Wesoła (stary sklep)

ELEKTROŚMIECI (AGD+RTV): DOSTARCZAMY do Green Point'ów 14 CZERWCA W GODZ. 8.30 DO 12.30

OPONY: DOSTARCZAMY do Green Point'ów 30 SIERPNIA W GODZ. 8.30 DO 12.30

ODZIEŻ: DOSTARCZAMY do Green Point'ów 27 WRZEŚNIA W GODZ. 8.30 DO 12.30

UWAGA! POWYŻSZE ODPADY SKŁADAMY W GREEN POINT´ACH W DNIACH I GODZINACH, JAK WYŻEJ-NIE WCZEŚNIEJ, ANI NIE PÓŹNIEJ, ABY NIE TWORZYĆ ŚMIETNISK, A PO GODZINIE 12.30 ODPADY BĘDĄ ZEBRANE PRZEZ SPECJALISTYCZNĄ FIRMĘ. DLATEGO PO 12.30 JUŻ NIE DOSTARCZAMY ODPADÓW DO GREEN POINT'ÓW.

NIE MIESZAMY ODPADÓW - ZWOZIMY Z DOMÓW TYLKO TE ODPADY, KTÓRE SĄ OKREŚLONE POWYŻEJ.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Oto treść afisza o programie CLCL w tym roku:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 8de406d499
Afisze zawisną w całej miejscowości niebawem:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Zaproszenie na 1szą akcję sprzątania...

PIERWSZA AKCJA: 5 maja 2012 (SOBOTA) – godz. 10.00 do 13.00
Dla wszystkich uczestników akcji przewidziano bardzo funkcjonalne niespodzianki:)
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i letników, którym nie jest obojętne miejsce, w którym żyją, pracują, mieszkają, odpoczywają, do zebrania się o godz. 10.00 w znanych już miejscach:
1. SEKTOR A: róg ul. Sąsiedzkiej i ul. Sportowej
2. SEKTOR B: róg ul. Cichej i ul. Spokojnej
3. SEKTOR C: róg ul. Zdrowej i ul. Jasnej
4. SEKTOR D: ul. Porajska pod żółtym banerem "Czysty Las, Czyste Letnisko";
5. SEKTOR E: róg ul. Kąpielowej i ul. Wczasowej
6. SEKTOR F: koniec ul. Zielonej i ul. Skrajnej - przy wejściu do lasu

O godz. 10.00 rozdamy rękawice i worki na śmieci zapraszając na podwójnie pożyteczny spacer po lesie i ulicach miejscowości.

TABLICZKI EKO-MIESZKANIEC
Jeśli nie zaśmiecasz ulic, nie wysypujesz popiołu na ulicę, segregujesz odpady, masz aktualną umowę na wywóz odpadów i właściwej pojemności pojemnik na swojej posesji - masz prawo otrzymać numerowaną tabliczkę EKO-MIESZKAŃCA.
DOŁĄCZ DO TYCH, KTÓRYM ZALEŻY, ABY BYŁO CZYŚCIEJ!
Podczas akcji podpisz oświadczenie i zawieś na ogrodzeniu swoją tabliczkę.

DRODZY MIESZKAŃCY I LETNICY!
KONCENTRUJEMY SIĘ W TYM ROKU NA CAŁKOWITEJ LIKWIDACJI WYSYPISKA GLINANKA I ZAGOSPODAROWANIU TERENU (SEKTOR B).Prosimy chętnych o zabranie ze sobą narzędzi ogrodniczych: grabie, kopaczki, grace, rydle, łopaty i stawienie się o 10.00 w sektorze B (koło cmentarza).

Ulotka i mapa z sektorami zawieszona jest na Facebooku. Oto link:

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... f9975bff9b

Do zobaczenia!
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Eko-Uczniowe! Spisują się na 6+!!!
Powiadomieni przez Facebook i sms’y, w ubiegły piątek, tłumnie zjechali na rowerach po ulotki przed naszą pierwszą akcją (już 5 maja).
Wzorem roku ubiegłego, Ci z Eko-Uczniów, którzy mieli ochotę i czas, aby wspomóc nasz program, znów ochoczo, bez zachęcania przyjechali po ulotki.
A gdy po nie przyjechali, czekała na nich niespodzianka: więcej zadań :wink:
W tym roku dodatkową aktywnością jest rozklejenie afiszy w naszej miejscowości! Ulotki natomiast, jak w ubiegłym roku, są do rozwiezienia do naszych skrzynek na listy lub tam, gdzie nie ma skrzynek należy zawiesić ulotkę w woreczku na płocie.
Afisze już wiszą! Ulotki już w większości są rozwiezione!
A 04.maja, na jeden dzień przed akcją, w godzinach popołudniowych odbyła się też akcja z megafonem. Żarki objechał Eko-Uczeń i zachęcał przez magafon do naszej akcji:)
Nasza, żarecka młodzież jest wspaniała! Możemy być dumni z tych młodych ludzi :lol:

Oto nasi młodzi ochotnicy, wspaniali Eko-Uczniowie, którzy z wielkim zapałem przystąpili do zadania rozwiezienia ulotek, rozklejenia afiszy w całej miejscowości i akcji megafonowej :lol:
Iga Zębik, Karolina Irzwikowska, Weronika Sulej, Karolina Kurdziel, Magdalena Kumor, Roksana Karcz, Magdalena Kott, Roksana Prokop, Paulina Motyl, Aleksandra Kustra, Sandra Skorek, Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Anna Chaładaj, Marta Olszewska, Katarzyna Dyrka, Julia Szczepanek, Kamil Kułach, Patrycja Kaleta, Magdalena Olszewska, Sandra Pluta, Sara Sulej, Klaudia Dyrka i Piotr Siedlak.

Dla tych 24 Eko-Uczniów warto się starać! To wspaniali młodzi ludzie!
:lol:
Last edited by Wioleta on 05 May 2012, 07:51, edited 2 times in total.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Napisali o naszej 1 akcji:

Dziennik Zachodni
http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/1 ... ,id,t.html

Strona www UG w Poraju
http://www.ugporaj.pl/news.php

Dziękujemy:)
Halinka007
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 24 Feb 2010, 15:02

Post by Halinka007 »

Pani Wiolu, wśród dwudziestu kilku nazwisk eko-uczniów znalazłam tylko nazwiska dwóch chłopców, to bardzo charakterystyczne, już od najmłodszych lat widać kto śmieci i kto sprząta. Trzeba coś zrobić by uświadomić młodym ludziom płci męskiej, że porządki to nie tylko sprawa kobiet...pozdrawiam.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Droga Halinko 007, słuszna uwaga... Ja też to zauważyłam:( Trzeba coś z tym zrobić. Ja nie mam kompetencji pedagogicznych niestety... Proszę zatem o pomoc.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

No to mamy już I akcję Czystego Lasu, Czystego Letniska za sobą :lol:

Pogoda? Było widać :lol:

Reszta informacji, poniżej:

1. Działania podczas I akcji CLCL 05.05.2012

a) Posprzątanie ulic i lasu Żarek Letniska przez dorosłych uczestników wraz z Eko-Uczniami

b) Likwidacja całkowita wysypiska nr 10, w kompleksie leśnym na ul. Porajskiej (za tzw. „nowym domem”). Podczas I akcji 2011 , oczyściliśmy je z widocznych śmieci. Po akcji, właściciel terenu swoim staraniem i na swój koszt, wykonał prace ziemne, wybrał koparką ziemię wraz ze śmieciami z uprzątniętego na powierzchni terenu. „Odkrywka” wykonana koparką ma ok. 1,5 m głębokości. Wybrana ziemia wraz ze śmieciami leżała aktualnie na jej brzegach. Podczas II, III i ostatniej akcji 2011 oddzielaliśmy śmieci od ziemi, ziemia z piaskiem wracała do „odkrywki”, a śmieci pakowane były do worków. Worki zwożone były do kontenera w sektorze D. W trakcie wszystkich akcji, oczyściliśmy ok. połowę wybranej piaszczystej ziemi. To olbrzymie wysypisko właśnie podczas I akcji 2012 r - 5 maja 2012 zostało zlikwidowane!

c) Kontynuacja likwidacji olbrzymiego wysypiska nr 3 – glinianka (sektor B, za cmentarzem). W trakcie ubiegłorocznych akcji zlikwidowaliśmy wraz z Nadleśnictwem Złoty Potok olbrzymią część wysypiska. Pomiędzy II, III i IV akcją w ubiegłym roku, Nadleśnictwo Złoty Potok wywiozło nieoczyszczone przez nas pryzmy i śmieci, które oddzielaliśmy podczas ubiegłorocznych akcji. W tym roku oczyszczamy wierzchnią część terenu, ale są dwa brzegi niestety, które wymagają oczyszczenia z pomocą ciężkiego sprzętu. Są tam odpady szklane wymieszane z ziemią i odpady poprodukcyjne z produkcji najprawdopodobniej obuwia (skóry). O to prosić będziemy NZP. Materiały w postaci: worki propylenowe, wody mineralne, rękawice, worki plastikowe zabezpieczył uczestnikom właściciel sprzątanego terenu: NZP. Dziękujemy.

d) Promocja ekologicznych zachowań. Podczas tegorocznej pierwszej akcji wręczaliśmy naszym uczestnikom:
- torby wielorazowego użycia z logo programu CLCL i logo gminy Poraj
- a także, poprzez identyfikację z ideą CLCL wręczaliśmy uczestnikom, którzy jeszcze nie posiadają kamizelek CLCL, odblaskowe kamizelki z napisem Dbam o Czysty Las, Czyste Letnisko.
- zadeklarowanym mieszkańcom wręczaliśmy tabliczki – Eko-Mieszkańca.
Podczas I akcji 5 maja wręczono 11 ponumerowanych tabliczek, które mieszkańcy zainstalują na ogrodzeniach swoich posesji, gdyż spełniają następujące kryteria: NIE ŚMIECĘ, NIE WYSYPUJĘ POPIOŁU NA ULICĘ, SEGREGUJE ODPADY, MAM KOSZ I AKTULNĄ UMOWĘ NA WYWÓZ ODPADÓW. W sumie, od początku wdrożenia tego projektu wydano 123 tabliczki Eko-Mieszkańca – stan na dzień tworzenia tego raportu – 05.05.2012

e) Nie kontynuowaliśmy likwidacji nowego wysypiska nr 13 – ul. Słoneczna/Letniskowa, gdyż w sektorze E uczestnicy zdecydowali sprzątać teren całego sektora. Doły zostały „spróbkowane” koparką w ubiegłym roku dzięki pomocy Gminy Poraj i okazało się, że w ziemi ( w innych dołach) zalegają jeszcze śmieci. Planujemy oczyścić to miejsce podczas trzech kolejnych akcji w tym roku.

2.Uczestnicy.
Uczestnicy akcji 5 maja: Eko-Uczniowie: 23 osoby, druhowie z OSP, radni z ŻL, członkowie TPŻL, przyjaciele naszej miejscowości, letnicy i mieszkańcy ŻL. W akcji 5 maja uczestniczyło 104 osoby osób (bez organizatorów), w tym kobiet: 53, mężczyzn: 51. Dzieci do lat 10: 12 osób; 11-30 lat: 39 osób, 31-50 lat: 24 osoby, powyżej 50 lat: 29 osób.
EKO-UCZNIOWIE-aktywności: Eko-Uczniowie przed pierwsza akcją roznosili ulotki, rozklejali afisze i ogłaszali przez megafon. Uczestniczyli też w pierwszej akcji sprzątania.

3. Czas akcji: 3 godziny (od godz. 10.00 i do godz.13.00). Jak to jest już w zwyczaju, po godz. 13.00 nasi wolontariusze zwozili worki z lasu i miejscowości do kontenerów. Sita Częstochowa zwiezie w poniedziałek 07 maja.

4. Dokumentacja zdjęciowa. Przebieg, efekty akcji: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 921f0bae7a

Zapraszam do obejrzenia.

5. Napoje w postaci soków i wód mineralnych dla wszystkich uczestników akcji zabezpieczyli P.P. Sobczyk. Bardzo dziękujemy.

6. Media: Odwiedziła nas telewizja regionalna. Program emitowany będzie na 3 programie TVP (Katowice), pt. „Bliżej Natury”, najprawdopodobniej za dwa tygodnie - wtorek 22.05 , ok. godz. 17.45. Była także obecna prasa: redakcja Dziennika Zachodniego i Gazety wyborczej. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie.

7. Program CLCL w 2012 r. finansuje Urząd Gminy w Poraju. Dziękujemy.

Raport przygotowała: W. Kowalik - Realizator programu CLCL
Last edited by Wioleta on 09 May 2012, 11:37, edited 1 time in total.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

W uzupełnieniu raportu z naszej pierwszej akcji w dniu wczorajszym, zamieszczam poniżej listę wolontariuszy, naszych młodych społeczników, wrażliwych Eko-Uczniów, którym chce się chcieć:)

Po pierwszej naszej akcji uzyskali oni nastepującą ilość punktów (aktywności Czystego Lasu, Czystego Letniska).

Lista osób wg alfabetu i punktacji:

Po dwa punkty uzyskali następujący Eko-Uczniowe:
Katarzyna Dyrka, Klaudia Dyrka, Patrycja Kaleta, Roksana Karcz, Klaudia Kołodziejczyk, Zorika Kołodziejczyk, Magdalena Kott, Magdalena Kumor, Karolina Kurdziel, Magdalena Olszewska, Marta Olszewska, Sandra Pluta, Piotr Siedlak, Sara Sulej, Weronika Sulej, Julia Szczepanek i Iga Zębik.

Po jednym punkcie mają na koncie:
Anna Chaładaj, Szymon Haczyk, Michał Haczyk, Karolina Irzwikowska, Weronika Kowalik, Kamil Kułach, Aleksandra Kustra, Łapajski Kacper, Łapajski Mateusz, Paulina Motyl, Zuzanna Mól, Roksana Prokop, Karol Sioła, Sandra Skorek i Wojciech Widawski.

Ci młodzi ludzie nie dość, że zapewne nie śmiecą, to jeszcze wykonują zadania, których efekty widać na każdym kroku!
Dziękujemy:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Już o naszej wczorajszej akcji napisał Dziennik Zachodni. Dziękujemy:)
http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/g ... ml#galeria
Zdjęcia są super:)
kijaszek2010
Bywalec
Posts: 24
Joined: 19 Nov 2010, 18:45

Post by kijaszek2010 »

Tak, rzeczywiście zdjęcia w Dzienniku Zachodnim są super!!! Możemy się z nich dowiedzieć, że żadne z nas nie sprzątało Żarek Letniska tylko Zdzisława Polak. Niech to babsko już zniknie ze sfery publicznej. Ilekroć wracam na lato do ŻL zawsze ten babsztyl, który potrafi robić tylko autopromocję swojej własnej osoby, bo nic innego nie zrobiła dla Żarek Letniska!!! O przepraszam, pomyliłbym się, za całej swojej kilkunastoletniej kadencji radnej zrobiła .... drogę do siebie do domu!!! A na marginesie jak zawsze żenujący poziom artykułów w DZ.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Kijaszku 2010,
z całym szacunkiem do Twojego posta, oczywiście masz prawo mieć swoje zdanie i je napisać. Pozwolę sobie przytoczyć jednak fakty: na 24 zdjęcia, które zamieścił Dziennik Zachodni na swojej stronie w internecie, Pani Polak widnieje na 4, a poza Panią Polak jest w sumie na tychże zdjęciach jeszcze 59 innych uczestników, zdjęcie 1 tabliczki, 2 zdjęcia terenu glinianki bez żywej duszy i 3 razy pojawia się sprzątający gliniankę pies:)
Co do treści artykułu - nie wypowiadam się, może poza tym tylko, że jest tam napisana cała prawda o sobotniej akcji, a to akurat cieszy:)
Pozdrawiam Cię Kijaszku 2010 i zapraszam Cię już na kolejną akcję: 9 czerwca:)
Do zobaczenia:)
Last edited by Wioleta on 06 May 2012, 21:31, edited 1 time in total.
kijaszek2010
Bywalec
Posts: 24
Joined: 19 Nov 2010, 18:45

Post by kijaszek2010 »

Jeżeli będziecie prezentować Zdzisławę Polak, a nie ludzi którzy sprzątają i rezultaty ich pracy, nie liczcie więcej na moją pomoc w trakcie akcji sprzątania.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Kijaszku 2010,
zapraszam Cię zatem do obejrzenia wszystkich 24 zdjęć w Dzienniku Zachodnim. A poza tym, wybiegając naprzeciw Twoim oczekiwaniom... Zapraszam do obejrzenia albumu na Facebooku, tylko kliknij:

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 921f0bae7a

Zobacz tylko, co tam się dzieje?
Czy znajdziesz tu jakikolwiek element promocji inny, od tego co robią wspaniali ludzie dla naszej miejscowości?

Mam nadzieję, że po obejrzeniu całego albumu będziesz pod wrażeniem wszystkich ludzi sprzątających nasze Żarki wczoraj i efektów sprzątania w każdym sektorze.
Mówisz-masz:)
Nie zniechęcaj się, potrzebny nam jesteś, jak wszyscy, którzy chcą z nami coś zrobić, bo tych, którzy nie chcą - nie zmusimy...
Do zobaczenia zatem w czerwcu:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Ostatnie spostrzeżenie - do Kijaszka 2010.
Myślę o tym, co piszesz Kijaszku 2010... Oj, okładasz Kijaszku, okładasz...


Kończąc definitywnie już tę wymianę postów, w paru słowach, napiszę o działalności Pani Polak dla Czystego Lasu, Czystego Letniska.
O cokolwiek poproszona przeze mnie zawsze! służy pomocą i poradą. Kiedy poszukiwałam nowego sektorowego do sektora E, Pani Polak od razu rozwiązała problem swoją osobą, zgłaszając się na ochotnika do pracy przez cały ten rok.
W czasie, kiedy Ty Kijaszku pisałeś swojego pierwszego posta w niedzielne popołudnie, Pani Polak (wraz z innymi 5 sektorowymi-społecznikami, którym chce się chcieć), była na dwugodzinnym spotkaniu dotyczącym podsumowania pierwszej akcji sprzątania, na którym to (jak zawsze przed i po każdej akcji) wymieniamy uwagi, spostrzeżenia, szukamy nowych rozwiązań, czy też opracowujemy kolejne projekty. Zapewne wiesz, że po to, aby nasze akcje były skuteczne musi być dobra organizacja. I to, że kolejne niedzielne popołudnie poświęciliśmy na kolejne tematy związane z realizacją programu CLCL, jest dla nas standardem. Praca społeczna to też praca. Należy ja wykonywać sumiennie, bo niczym się nie różni od pracy zawodowej, poza tym tylko, że nie otrzymuje się za nią wynagrodzenia w postaci finansów. Zapłatą jest dobre słowo, chęci i praca uczestników, a przede wszystkim czystszy las i czystsze letnisko.
Tak więc, kończąc wymianę postów w tym temacie, dziekuję Pani Polak - skoro już stała się podmiotem naszej wymiany uwag, za to, że wspiera najlepiej, jak potrafi program Czysty Las, Czyste Letnisko.
Dziękuję też wszystkim Współpracownikom, których nie będę przytaczała z imienia i nazwiska. Pewnie nie mieliby ochoty stać się podmiotami ocen. Robią to, bo chcą. Robią to najlepiej, jak potrafią - dla Żarek Letniska.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

PRZYPOMINAJKA

W najbliższy poniedziałek, 14 maja przed godz. 7.00 wystawiamy przed posesje worki z segregowanymi odpadami. Ulice objęte trasą zbiórki w poście z dn. 18 stycznia, a instrukcja jak segregować w poście z 13 kwietnia (trzeba przewinąć do góry).
Pozdrawiam:)
kijaszek2010
Bywalec
Posts: 24
Joined: 19 Nov 2010, 18:45

Post by kijaszek2010 »

Tak. Akcja wójta Łukasza Stachery i mieszkańców jak najbardziej słuszna i potrzebna. Bardzo dużo w tym roku będzie zbiórek, nawet tekstylia:)Brawo Panie Wójcie!!!
Mieszkańcy będą jak zawsze sumiennie pracować, segregować odpady, a w "Dzienniku Zachodnim" i tak wszyscy zobaczymy jak Pani Polak segreguje odpady!!!
Pozdrawiam gorąco z Mysłowic.
User avatar
kuchta
Stały bywalec
Posts: 95
Joined: 08 Feb 2007, 00:31

Post by kuchta »

Kijaszku, możesz już zakończyć ten temat? Już to się przejadło :cry:
kijaszek2010
Bywalec
Posts: 24
Joined: 19 Nov 2010, 18:45

Post by kijaszek2010 »

Kończę. Kończę jednak cytatem z Mistrza J.I. Sztaudyngera: "Prawda kole w aureole":)
Halinka007
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 24 Feb 2010, 15:02

Post by Halinka007 »

Proszę sprawdzić pani Wiolu, jak wygląda miejsce sektora pani P, śmietnik znacznie większy niż przed akcją.A swoją drogą nie ma to jak dobre układy, /taki ma pani P z dziennikarzem DZ/nie pamiętam w poprzednich 2 latach, żeby prezentowano sektorowych nawet na jednym zdjęciu, a cóż dopiero na 4. Pierwsza akcja pani P i TAAKI SUKCES :evil:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Halinko 0007,
1. sektor E sprawdzony: czysto.
Faktem jest, że zaraz po zebraniu przez Sitę worków, leżały tam pojedyncze śmieci (tak jak w sektorze C), ale wczoraj wieczorem - 9 maja, było już czyściutko w sektorze E. Dziękuję za posprzątanie, choć w tej chwili jeszcze nie wiem komu… mogę się tylko domyślać…, a pojedyncze śmieci w miejscu kontenera w sektorze C posprzątałam własnymi … wczoraj wieczorem:)
2. media
Myślałam, że to już koniec polemiki na temat zdjęć w DZ, ale skoro nie jest to koniec, to informuję Panią, Halinko 007, jak i innych Szanownych Forumowiczów:), że redaktorzy wszystkich mediów odwiedzają te miejsca, które chcą, przygotowują taki materiał, który im odpowiada, wycinają z tekstu/nagrania te informacje, które się nie mieszczą lub nie są dla nich istotne, publikują te zdjęcia, które wybrali, zadają takie pytania, jak chcą i komu chcą. Nigdy nie otrzymałam żadnej publikacji, nawet do wglądu, a co dopiero do autoryzacji, a znam wszystkich redaktorów z racji naszych kontaktów związanych z CLCL. Nie jest w zamyśle nikogo z nas wskazywanie miejsc lub osób. Jest wolność mediów i musimy się z tym zgodzić, czy chcemy, czy nie.

I powiem więcej…
aż się boję pomyśleć, w jakich ostatecznych wersjach ukażą się:
- artykuł w Dzienniku Zachodnim w lokalnym dodatku myszkowskim - nakład ukaże się 11 maja, czyli w najbliższy piatek
- artykuł w Gazecie Wyborczej w dodatku „Gazeta w Regionie”- publikacja tekstu zaplanowana jest na wtorek 29 maja
- program telewizyjny „Bliżej Natury” TVP3 Katowice, którego emisja planowana jest na 22 maja na godz. 17.45

Kto tym razem będzie posądzony o PR i układy?

Pozwólcie Państwo, że już rzeczywiście ostatni raz wypowiadam się na ten temat. Mamy tyle rzeczy do zrobienia, więc nie demotywujmy się wzajemnie :?

Żegnam zatem polemiki na temat wątku promocji Pani Polak w DZ w tym forum, której jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i liczę, że nie zniechęci się do współpracy ze mną przy realizacji programu. Liczę też, że inni moi współpracownicy, nie zniechęcą się do dalszej współpracy w obawie przed ocenami na forum :(
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Pani Wiolu
Dziękuję za obiektywną ocenę mojej roli w życiu społecznym. Jednocześnie zapewniam, że żadna taka krytyka nie jest w stanie mnie zniechęcić do udziału w kolejnych akcjach CLCL jak i w innych społecznych działaniach na rzecz mieszkańców Zarek Letniska i Gminy.
To co robiłam przez ostatnie 2 lata i obecnie w ramach programu CLCL czynię nie dla autopromocji lecz dla dobra Żarek Letniska ,naszych mieszkanców i gości przyjeżdżających do nas na wypoczynek.
Celem nadrzędnym tego programu jest czysta miejscowość a celem drugorzędnym jest promocja Żarek Letniska i Gminy Poraj. Wiadomo ,że żaden program nie zrealizuje się sam , potrzebni są ludzie.
Tak więc osoby uczestniczące w takich akcjach pokazywane są na zdjęciach. Jest to pewna forma podziękowania tym osobom za udział w bezineresownym społecznym działaniu.
Zaś ty Kijaszku 2010 pisząc takie brednie mocno przesadziłeś.
Nie masz prawa opluwać nikogo za to ,że pracuje społecznie i za to że jego osoba jest na zdjęciu.
Nawiazując do zaprezentowanego przez Ciebie cytatu gratuluję wyboru -wybraleś świetnie bo to właśnie bardzo odpowiedni cytat dla Ciebie
Jak z niego wynika to " moja aureola Ciebie w oczy kole"
Nikt nie ma prawa być pochwalony tylko Ty.
Nie wiem o co Ty Kijaszku chcesz ze mną konkurować ? , przecież ja nie zamierzam kandydować na Posła RP.
Powiem Ci jeszcze jedno, że ja dla Ciebie nie jestem babsko ani babsztyl tylko pani magister -na co Ciebie nie było stać. Proszę Cię pogódż się z tym faktem i nie dyskutuj ze mną anonimowo.
Pisząc anonimowo pokazujesz prawdziwe swoje oblicze.
Jeżeli dalej zamierzasz ze mną polemizować to wyjdż tchórzu z ukrycia i podpisz się pod swoją wypowiedzią. Życzę ci więcej spokoju i obiektywizmu i" niech Cie moja aureola w oczy nie kole"

Z. Polak
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Witam i zapraszam do przeczytania kolejnych publikacji na temat naszej pierwszej akcji:

- na stronie interentowej www.wczestochowie.pl, artykuł z 07 maja pt. " Stosy śmieci wyparowały w trzy godziny"
http://www.wczestochowie.pl/kategoria// ... zy-godziny?

- na portalu Myszków-Twoje miasto.info. Artykuł z dzisiaj, 11.05. pt. „W Żarkach Letnisku już czyściej” http://myszkow.twojemiasto.info/wiadomosci,9921.html

- na stronie interentowej Urzędu Gminy w Poraju, publikacja z 11.05 pt. "Pierwsze sprzątanie Żarek Letniska za nami"
http://www.ugporaj.pl/news.php?ItemId=462

- w Dzienniku Zachodnim z 11.05. w dodatku lokalnym "Myszków nasze miasto" artykuł pt. "Ciągle pracują nad glinianką"

- w ostatnim numerze Gazety Myszkowskiej z 11.05.; artykuł pt: " Jakby nie patrzeć, znów sukces!"

Dziękujemy kolejnym mediom za zainteresowanie :lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Już dziś zapraszamy na II akcję sprzątania naszej miejscowości. To już 9 czerwca (sobota), od 10.00 do 13.00
Ulotki będą znów roznoszone do skrzynek pocztowych przez Eko-Uczniów za paręnaście dni.
Oto link do elektronicznej wersji ulotki:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 1688ca98a5

Do zobaczenia:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Jutro, w poniedziałek 14.05 jest odbiów segregowanych odpadów. Worki z posegregowanymi odpadami (plastik, szkło, papier i złom) wystawiamy przed posesje, przed godz. 7.00.

Dla przypomnienia, poniżej wykaz ulic objętych trasą zwozu:
ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA.
Mieszkańcy pozostałych ulic proszeni są o wystawianie worków na ulice z wykazu.

Już też przypominam, że 31 maja (czwartek) odbędzie się pierwsza akcja zwozu wielkogabarytowych odpadów (meble, krzesła, fotele, wersalki, itp). Wystawiamy te odpady przed posesje przed godziną 8.30 wg wykazu ulic, jak powyżej.

Pozdrawiam wszystkich w niedzielne popołudnie:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Dziękujemy TVP Katowice za reportaż o naszej pierwszej tegorocznej akcji w programie "Bliżej Natury". Emisja odbyła się 22 maja 2012. Zapraszam do obejrzenia:
http://www.tvp.pl/katowice/edukacja/bli ... ja/7447284
Dla niecierpliwych: po reklamie, po zbuforowaniu w 07 minucie 20 sekundzie.
:lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

PRZYPOMINAJKA:
31 maja (w najbliższy czwartek) odbędzie się pierwsza akcja zwozu wielkogabarytowych odpadów (meble, krzesła, fotele, wersalki, itp). Wystawiamy te odpady przed posesje przed godziną 8.30 wg wykazu ulic:
ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA.
Mieszkańcy pozostałych ulic proszeni są o wystawianie odpadów na ulice z wykazu powyżej.
Kmicic
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2009, 19:06

Post by Kmicic »

Jestem przerażony nienawiścią(zawiścią)niektórych internautów do pewnych osób.O co -o to że ich fotka znalazła się w prasie?Sądzę że Ci co to piszą nie pohańbili się pracą na rzecz czystości naszej miejscowości.Wstyd .Pozdrawiam i do soboty o 10 godz.
mieszkaniec33
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Do soboty:) do 10.00:)
a wiecie moi mili, że mamy już ławeczki na gliniankę:) Nadleśnictwo Złoty Potok przekazało nam bale drewna, a jeden z naszych mieszkańców wykonał. Już są gotowe, ale zainstalujemy je dopiero, jak wszystko uporządkujemy- czyli na ostatniej akcji - 11 sierpnia:)
Kto ciekawy, jak wyglądają-zapraszam: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... a4e90ca5d9

I wtedy, na gliniance, naszym byłym wysypisku śmieci, zrobimy ognisko na zakończenie sezonu sprzątania w tym roku :) co Wy na to?
A tymczasem do jutra:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Witam...
Dla zainteresowanych link ze zdjęciami z naszej II akcji sprzątania 9 czerwca.
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 2b30ee42f6
Pogratulujmy sobie! Mamy czego!
Dziękuję wszystkim Uczestnikom i Współorganizatorom!
Raport z akcji zamieszczę, jak tylko go opracuję:)
Kłaniam się nisko wszystkim, którym wciąż chce się chcieć!
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

PRZYPOMINAJKA
Jutro, 11 czerwca jest zbiórka segragowanych odpadów. Worki z posegregowanymi odpadami wystawiamy przed posesje przed godz. 7.00. Wykaz ulic objętych trasą zbiórki:
ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA.

Mieszkańcy pozostałych ulic proszeni są o wystawianie worków na ulice z wykazu.

Worki ze specjalnymi nadrukami (PET, SZKŁO, MAKULATURA, ZŁOM) będą wrzucane na posesje, są też do odbioru w Wydziale Ochrony Środowiska UG w Poraju, u sołtysa i były rozdawane podczas akcji CLCL w ubiegłą sobotę. Podczas kolejnych akcji CLCL również będziemy mogli w nie wyposażyć Was, Drodzy Intenauci.
Jak segregować? Patrz parę postów powyżej - na tym forum.
Warto być EKO-MIESZKAŃCEM :lol:
Kolejna akcja (trzecia w tym roku) odbędzie się 7 lipca, a ostatnia 11 sierpnia. Już zapraszamy :lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Oto poniżej raport z naszej sobotniej, II akcji CLCL 9 czerwca 2012.

1. Działania podczas II akcji CLCL 09.06.2012

a) Posprzątanie ulic i lasu Żarek Letniska przez dorosłych uczestników wraz z Eko-Uczniami

b) Kontynuacja likwidacji olbrzymiego wysypiska nr 3 – glinianka (sektor B, za cmentarzem). Po ubiegłorocznych działaniach (likwidacja wraz z Nadleśnictwem Złoty Potok olbrzymiej części wysypiska, oczyszczenie przez mieszkańców części wybranej gliny ze śmieci i wywiezienie dwóch olbrzymich pryzm ziemi połączonej ze śmieciami przez NZP-właściciela terenu), pozostały dwa brzegi, które wymagają oczyszczenia. Staramy się oczyścić ręcznie te nabrzeża, ale niezbędny jest jednak ciężki sprzęt. NZP zadeklarowało, że udzieli pomocy w postaci pracowników Zakładu Usług Leśnych, jednak nie udało się zorganizować tego przedsięwzięcia skutecznie do dzisiaj. Już teraz wiemy, że podczas kolejnych dwóch akcji nie uda nam się (mieszkańcom) oczyścić ręcznie tych dwóch nabrzeży. Musimy skutecznie poprosić o ciężki sprzęt. Zanieczyszczone nabrzeża to odpady szklane wymieszane z ziemią i odpady poprodukcyjne obuwia (skór). W tym celu, poprosimy o wsparcie Urząd Gminy w Poraju, aby skutecznie wyegzekwować pomoc od NZP, szczególnie, że podczas akcji, przy oczyszczaniu glinianki pracował wraz z mieszkańcami Żarek Letniska Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy w Poraju, Pan Mariusz Musialik. Bardzo dziękujemy Panu Kierownikowi za pomoc przy pracach oczyszczania i mamy nadzieję na skuteczne wsparcie przy uzyskaniu pomocy od NZP w spr. ciężkiego sprzętu.
Materiały w postaci: wody mineralne, rękawice, worki plastikowe zabezpieczył uczestnikom właściciel sprzątanego terenu: NZP. Dziękujemy.

c) Promocja ekologicznych zachowań
I podczas tej akcji wręczaliśmy naszym uczestnikom:
- torby wielorazowego użycia z logo programu CLCL i logo Gminy Poraj
- a także poprzez identyfikację z ideą CLCL wręczaliśmy tym uczestnikom, którzy jeszcze nie posiadają kamizelek CLCL, odblaskowe kamizelki z napisem Dbam o Czysty Las, Czyste Letnisko
- podczas sobotniej akcji 9 czerwca wręczyliśmy 1 tabliczkę Eko-Mieszkańca. W sumie, od początku wdrożenia tego projektu wydano 124 tabliczki Eko-Mieszkańca – stan na dzień tworzenia tego raportu – 10.06.2012
- zainstalowaliśmy 3 tablice ostrzegawczo-edukujące. Dwie zawisły na likwidowanym wysypisku na gliniance, a jedna na zlikwidowanym już wysypisku na ul. Porajskiej (za nowym domem). Ten właśnie teren oznaczyliśmy także taśmami ostrzegawczymi (biało-czerwonymi)

d) Podczas 1 akcji 5 maja, rozpoczęliśmy likwidację wysypiska nr 7 i 8 (róg ulicy Górnej i ul. Wierzbowej). Podczas naszej II - akcji 9 czerwca likwidacja wysypiska była kontynuowana. Zebrano 6 worków bardzo ciężkiego gruzu, który zalega na powierzchni wysypiska. Tam też jest potrzebny ciężki sprzęt, ale tym wysypiskiem powinniśmy się zająć w przyszłym roku wraz z Urzędem Gminy-właścicielem terenu.

e) nie likwidowaliśmy podczas tej akcji wysypiska nr 13 - doły Słoneczna/Letniskowa. I to wysypisko powinniśmy zlikwidować w przyszłym roku.

f) zidentyfikowaliśmy jeszcze jedno wysypisko na ul. Sąsiedzkiej (za skrzyżowaniem z ul. Grzybową). Będzie to wysypisko o numerze 14. Zdjęcia w folderze http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 2b30ee42f6
Struktura śmieci: szkło, ceramika budowlana, rury PCV… A co kryje ziemia? Jak zaczniemy je sprzątać, to będzie wiadomo. To wysypisko postaramy się zlikwidować podczas akcji 7 lipca i 11 sierpnia. O ile ziemia nie kryje głęboko śmieci-uda się, jeśli nie - to znów potrzebna będzie koparka. Nie przesądzajmy jednak sprawy. Zaczniemy sprzątać i wtedy okaże się naga prawda.

2.Uczestnicy.

Uczestnicy akcji 9 czerwca: 21 Eko-Uczniów: Marta Olszewska, Magdalena Olszewska, Klaudia Dyrka, Sandra Pluta, Karolina Kurdziel, Paulina Celeban, Aleksandra Kamieniecka, Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Magdalena Kott, Paulina Motyl, Oliwia Sitek, Konrad Cygan, Michał Haczyk, Sebastian Makuch, Katarzyna Dyrka, Klementyna Kreustner; radni z ŻL, członkowie TPŻL, przyjaciele naszej miejscowości, letnicy i mieszkańcy ŻL. W akcji 9 czerwca uczestniczyło 73 osoby osób (bez organizatorów) w tym kobiet: 37 kobiet, 36 mężczyzn, dzieci do lat 10: 5; 11-30 lat: 29 osób, 31-50 lat: 19 osób, 50+: 20 osób.

EKO-UCZNIOWIE-aktywności: Eko-Uczniowie również przed tą akcją roznosili ulotki. Oto lista Eko-Uczniów, którzy zareagowali na apel poprzez Facebook i zgłosili się do tej aktywności: Klaudia Dyrka, Magdalena Olszewska, Sandra Pluta, Sara Sulej, Katarzyna Dyrka, Marta Olszewska, Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Anna Chaładaj, Sylwia Proszowska, Karolina Kurdziel, Magdalena Kumor, Iga Zębik, Weronika Sulej.

Podsumowanie aktywności Eko-Uczniów- stan na 10.06.2012 wg alfabetu i wg największych aktywności: po 4 aktywności posiadają: Katarzyna Dyrka, Klaudia Dyrka, Klaudia Kołodziejczyk, Zorika Kołodziejczyk, Karolina Kurdziel, Magdalena Olszewska, Marta Olszewska, Sandra Pluta, Weronika Sulej, Iga Zębik. 3 aktywności posiadają na koncie: Magdalena Kott, Magdalena Kumor, Piotr Siedlak, Sara Sulej. 2 aktywności są na kocie Eko-Uczniów: Anna Chaładaj, Michał Haczyk, Patrycja Kaleta, Roksana Karcz, Paulina Motyl, Julia Szczepanek. Po jednej aktywności mają: Paulina Celeban, Konrad Cygan, Szymon Haczyk, Karolina Irzwikowska, Aleksandra Kamieniecka, Weronika Kowalik, Klementyna Kreustner, Kamil Kułach, Aleksandra Kustra, Kacper Łapajski, Mateusz Łapajski, Sebastian Makuch, Zuzanna Mól, Dawid Nowak, Roksana Prokop, Sylwia Proszowska, Karol Sioła, Oliwia Sitek, Sandra Skorek, Dawid Stępień, Wojciech Widawski.

3. Czas akcji: 3 godziny (od godz. 10.00 i do godz.13.00). Tym razem, nie pomogła nam aura. Właściwie od godz. 11.00 zaczął padać deszcz. Nie można nazwać było tego ulewą, ale dość trudno jest pracować pod gołym niebem w deszczu. Co prawda, najwytrwalsi z naszych wolontariuszy - cała rodzina Państwa Kołodziejczyków pracowała w nieprzemakalnych kurtkach na gliniance, a i Eko-Uczennice znalazły sposób na odzież wierzchnią: założyły worki na siebie:) i kontynuowały pracę. Bardzo dziękujemy!

Po godz. 13.00 zwoziliśmy worki z lasu i miejscowości do kontenerów. Na zdjęciach widać, że mamy coraz mniej śmieci. Obok kontenerów w sektorach A, B, C, D i F nie zalegają setki worków śmieci. Jedynie w sektorze E jest ich co najmniej paręnaście obok kontenera. Sita Częstochowa zwiezie efekty naszej akcji w poniedziałek 11 czerwca.

4. Dokumentacja zdjęciowa. Przebieg, efekty akcji:

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 2b30ee42f6
Zapraszam do obejrzenia.

5. Napoje w postaci soków i wód mineralnych dla wszystkich uczestników akcji zabezpieczyli P.P. Sobczyk. Bardzo dziękujemy.

6. Bardzo dziękujemy Księdzu Proboszczowi Maciejowi Klekowskiemu za pomoc i poinformowanie wiernych podczas nabożeństw niedzielnych o naszej akcji 9 czerwca.

7. Program CLCL w 2012 r. finansuje Urząd Gminy w Poraju. Dziękujemy.
malwinka
Stały bywalec
Posts: 81
Joined: 21 Jul 2011, 14:15

Post by malwinka »

Pani Wiolu, worki w sektorze E stały już o 8 rano, kiedy tamtędy przejeżdżałam, to śmieci z prywatnych posesji i ten proceder trwa od ubiegłego roku, tylko worków jest coraz więcej. Proponowałabym likwidację tego sektora lub jego przeniesienie w bardziej odsłonięte miejsce np. na ulicy Słonecznej przed taka małą budowlą zakładu energetycznego, tam będzie trudno zatrzymać samochód i wyładowywać worki.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

PRZYPOMINAJKA

Drodzy Intenauci,
Przypominam, że w najbliższy czwartek 14 czerwca odbędzie się akcja zbiórki elektrośmieci.
Stare radia, lodówki, telewizory, pralki, zmywarki i inny, zużyty, mechaniczny sprzęt domowy (AGD+RTV) zwozimy w godz. 8.30 do 12.30 do GRREN -POINTÓW.
GREEN -POINTY oznaczone sa żółtymi tablicami.

Tylko tego dnia i tylko w tych godzinach zwozimy elektrośmieci.
Po 12.30 samochód zbierze elektrośmieci z GREEN-POINTÓW, dlatego nie można dowozić ich później. Nikt potem ich już nie posprząta!!!


WYKAZ GREEN-POINTÓW w Żarkach Letnisku:

GREEN POINT NR 1: róg ul. Nadrzecznej i ul. Prostej
GREEN POINT NR 2: plac targowy w Centrum
GREEN POINT NR 3: ul. Cicha - teren przed szkołą
GREEN POINT NR 4: Dzierżno, ul. Wesoła (koło budynku starego sklepu)


Przypomnijcie o tej akcji swoim sąsiadom oraz tym, którzy nie korzystają z internetu... :wink:

Informacyjnie podaję przy okazji, że w sierpniu odbędzie się na takich samych zasadach zbiórka opon, a we wrześniu tekstyliów, ale o tym przypomnę we właściwym czasie :lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Prasa już o naszej 2.akcji :lol:
Myszków-Twoje miasto.info z 2012-06-11 „Druga akcja sprzątania Letniska”
link: http://myszkow.twojemiasto.info/polecamy,10302.html

Dziękujemy:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Witajcie,
pozwoliłam sobie skopiować ze strony internetowej Urzędu Gminy w Poraju i wkleić do naszego forum CLCL apel Wójta Gminy z 11.06.2012. Jest integralnie związany z tematem Czystego Lasu, Czystego Letniska, choć dotyczy najbliższego nam otoczenia, czyli naszych posesji i terenów wokół nich...
Doskonale wiem, że w większości mamy porządek na posesjach, ale może warto rozejrzeć sie dokładniej i posprzątać niektóre zakamarki, wyjść przed swój dom i oczyścić chodniki z chwastów i śmieci przed swoimi posesjami; będzie czyściej i schludniej...
:lol:

APEL WÓJTA GMINY PORAJ

11 Czerwiec 2012

- porządkowania posesji poprzez usunięcie nagromadzonych odpadów, popiołów, zbędnego złomu,

- oczyszczania chodników z piasku i zanieczyszczeń,

- oczyszczania rowów przydrożnych, przepustów przed swoimi posesjami w celu odprowadzenia wód opadowych,



Pamiętajmy, że środowisko naturalne oraz estetyka naszej Gminy zależy od każdego z nas.

Wyrażam przekonanie, że apel spotka się z życzliwym zrozumieniem wszystkich mieszkańców naszej Gminy.

WÓJT GMINY PORAJ

Łukasz Stachera
Oto link do oryginalnej wersji:
http://www.ugporaj.pl/news.php?ItemId=495
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Wiadomość z ostatniej chwili:)
W dniu dzisiejszym (20.06.2012) odbyło się umówione spotkanie z Panem Nadleśniczym Nadleśnictwa Złoty Potok, Panem Robertem Gęsiarzem. O wsparcie na spotkaniu poprosiłam Panią Zdzisławę Polak i Panią Krystynę Bodnar-Miler. Posiadałyśmy ze sobą też dokument z Urzędu Gminy, zaświadczający o konieczności użycia ciężkiego sprzętu w celu całkowitej likwidacji zanieczyszczeń na dwóch nabrzeżach glinianki. Za popracie dziękujemy Panu Kierownikowi, Mariuszowi Musialikowi.

Ustaliliśmy, że dwa miejsca na gliniance, które są zanieczyszczone rozkładającymi się skórami i potłuczonym szkłem - ZOSTANĄ UPRZĄTNIĘTE KOPARKĄ I WYWIEZIONE na składowisko!
Bardzo dziękujemy za deklarację i słowo honoru Pana Nadleśniczego :lol:
Do tej pory zawsze mogliśmy polegać na Jego słowie :lol:
Bez pomocy Nadleśnictwa Złoty Potok, nie można byłoby zakończyć likwidacji tego wysypiska w tym roku!

Szukamy teraz sponsorów na parędziesiąt sadzonek NIEZAPOMINAJEK:) Kto nam sprezentuje upragnione na gliniance niezapominajki? :roll:
Ławeczki już czekają! :lol:
Teraz, podczas akcji 7 lipca, zajmiemy się zatem wygrabieniem i wyrównaniem terenu, może uda się skosić chwaściska, aby było miejsce dla pola niezapominajek...
bartek
Mieszkaniec
Posts: 40
Joined: 11 Nov 2010, 16:19

Post by bartek »

Super kosę spalinowa mają strażacy jak pani poprosi to na pewno skoszą, albo pani Polakowa.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Dziękuję Bartku za sugestię :wink: Skorzystam i poproszę naszych strażaków - nie odmówią, bo to nasze super chłopaki :lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Dziękujemy Gazecie Myszkowskiej za artykuł pt.: "Śmieci coraz mniej!" w ostatnim numerze z 22.06.2012. Oto link:
http://www.gazetamyszkowska.pl/articles/3638

:lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Zaproszenie na 3 akcję w tym roku
7 lipca (sobota) kolejna akcja CLCL.
Od 10.00 zaczynamy, kończymy o 13.00. Sektory (gdzie pobieramy rękawice i worki, znosimy zapełnione worki i otrzymujemy niespodzianki):
1. SEKTOR A: róg ul. Sąsiedzkiej i ul. Sportowej
2. SEKTOR B: róg ul. Cichej i ul. Spokojnej
3. SEKTOR C: róg ul. Zdrowej i ul. Jasnej
4. SEKTOR D: ul. Porajska pod żółtym banerem „Czysty Las, Czyste Letnisko”
5. SEKTOR E: róg ul. Kąpielowej i ul. Wczasowej
6. SEKTOR F: koniec ul. Zielonej i ul. Skrajnej - przy wejściu do lasu

ZAPRASZAMY TYCH, KTÓRYM PRZESZKADZA BRUDNE LETNISKO :oops:
Do zobaczenia :lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Informacja o gliniance...

I nie wiem, czy się cieszyć czy nie...
Tak, jak obiecano nam w Nadleśnictwie Złoty Potok, Nadleśnictwo wybrało koparką zalegające skóry na jednym z nabrzeży Glinianki. Jak to zobaczyłam, to ...
Wręcz niesamowite, ile tych skór było w ziemi. Nie mielibyśmy szans tego wybrać ręcznie... :cry:
Dziękujemy Nadleśnictwu Złoty Potok za wybranie tego z ziemi i obietnicę podstawienia przed naszą sobotnią akcją kontenera, do którego powrzucamy te skóry...
Oby tylko pogoda dopisała i oby przyszło nas jak najwięcej na Gliniankę. Wtedy damy radę :lol:
Oto zdjęcia wykopanych koparką skór:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... c885744351
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Jest w Żarkach tajemnicą Poliszinela, kto w przeszłości parał się garbarstwem i kto zatem odpowiada za proceder zakopywania skór w ziemi. Zakopane skóry znaleziono też pod jezdnią w czasie budowy ulicy Jasnej. Dziwne jest tylko to, że właściciele gruntów, na których zakopane skóry znaleziono nie składają o tym fakcie doniesienia na policję.
Jeżeli tego rodzaju działania pozostają bezkarne nie ma co liczyć na przestrzeganie prawa i zachowanie czystości w Żarkach. Zawsze znajdą sie tacy, którym będzie się bardziej opłacało wywieźć śmieci do lasu czy na łąkę niż zapłacić za ich wywóz. I nie pomoże nawet nowa ustawa zmieniająca zasady gospodarki odpadami.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Raport z przebiegu III akcji Czystego Lasu, Czystego Letniska 7 lipca 2012

1. Działania podczas III akcji CLCL 07.07. 2012

a) Posprzątanie ulic i lasu Żarek Letniska przez dorosłych uczestników wraz z Eko-Uczniami

b) Kontynuacja likwidacji olbrzymiego wysypiska nr 3 – glinianka (sektor B, za cmentarzem).
Ubiegłoroczne nasze zmagania na gliniance wraz z Nadleśnictwem Złoty Potok poskutkowały oczyszczeniem przez mieszkańców części wybranej gliny ze śmieci i wywiezienie dwóch olbrzymich pryzm ziemi połączonej ze śmieciami przez Nadleśnictwo Złoty Potok-właściciela terenu. W tym roku, okazało się, że dwa brzegi wymagają jeszcze oczyszczenia. Podczas dwóch tegorocznych akcji oczyściliśmy ręcznie te nabrzeża, ale okazało się, że dość niepozornie wyglądające śmieci, zalegały bardzo głęboko w ziemi. Po wizycie w Nadleśnictwie Złoty Potok, wspartym pismem z Urzędu Gminy w Poraju, zadeklarowano wykopanie ich koparką. Zanieczyszczone nabrzeża to odpady szklane wymieszane z ziemią i odpady poprodukcyjne z produkcji najprawdopodobniej obuwia lub z garbarni skór.
Przed III akcją skóry zostały wykopane koparką przez Nadleśnictwo Złoty Potok. Stworzyła się wielka pryzma o wysokości 2 m -zdjęcia: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... c885744351
i podstawiony został wielki kontener. W trakcie III akcji pracujący tam wolontariusze zapełnili skórami olbrzymi kontener po brzegi i dodatkowo zapełnili 10 worków. Gdyby nie fakt zapełnienia kontenera i ustawienia paru worków obok, to można by uznać, że pryzma właściwie nie zmniejszyła się, pomimo, że pracowaliśmy tam bez przerwy w upale, a było nas 12 osób. W tej sytuacji, wiemy, że podczas następnej i ostatniej już akcji w tym roku, tj. 11.08 nie uprzątniemy glinianki. Chcieliśmy tam zrobić ognisko na zakończenie tegorocznych akcji i cieszyć się zlikwidowanym wysypiskiem – glinianka. O ile nie pomoże nam właściciel terenu - nie damy rady w tym roku. :cry:
Najlepszym rozwiązaniem byłoby załadowanie wykopanej już i częściowo zmniejszonej przez nas podczas akcji 7 lipca pryzmy skór, wykopanie koparką śmieci z drugiego nabrzeża (szkło pomieszane z ziemią) i wywiezienie wszystkiego wywrotką na wysypisko. A wszystko to musiałaby się stać do 11.08.
Poprosimy ponownie Nadleśnictwo Złoty Potok o pomoc. Są to przede wszystkim przyjaciele lasu, a potem urzędnicy, więc może uda nam się rozwiązać problem glinianki definitywnie w tym roku.
Podczas akcji 7 lipca wykosiliśmy chwasty, które porosły nabrzeża glinianki. To nasi strażacy dokonali dzieła za pomocą kosy mechanicznej i ręcznej. I uwieczniliśmy to na zdjęciach.
Materiały w postaci: wody mineralnej i podstawionego kontenera zabezpieczył uczestnikom właściciel sprzątanego terenu: Nadleśnictwo Złoty Potok. Dziękujemy.
Wywóz pełnego skór kontenera już nastąpił w godzinach popołudniowych. Nie zabrano stojących obok niego worków wypełnionych skórami. Nie znamy powodów, choć to także powinno być wywiezione przez Nadleśnictwo Złoty Potok. Dlaczego nie zostałow wywiezione? Postaramy się dowiedzieć.

c) zidentyfikowane podczas akcji 6 czerwca wysypisko na ul. Sąsiedzkiej (za skrzyżowaniem z ul. Grzybową), zostało dzisiaj oczyszczone z widocznych śmieci: butelki, słoiki, plastikowe rury i sanitariat. Zdjęcia w albumie: III akcja CLCL 7 lipca 2012. Poniżej link. Co kryje się pod powierzchnią ziemi: sprawdzimy i wtedy zdecydujemy…

d) w tym roku, rozpoczęliśmy likwidację wysypiska nr 7 i 8 (róg ul. Górnej i ul. Wierzbowej). Podczas naszej III - akcji 7 lipca likwidacja wysypiska była kontynuowana. Zebrano kolejne worki gruzu, który zalegał na powierzchni wysypiska. Tam też jest potrzebny ciężki sprzęt, gdyż w głębi śmieci w postaci materiałów budowlanych i ich opakowań wymieszane są z podmokłą ziemią. Tym wysypiskiem powinniśmy się zająć w przyszłym roku wraz z Urzędem Gminy-właścicielem terenu.

e) nie likwidowaliśmy podczas tej akcji wysypiska nr 13 - doły Słoneczna/Letniskowa. I to wysypisko powinniśmy zlikwidować w przyszłym roku.

f) promocja ekologicznych zachowań
I podczas tej akcji wręczaliśmy naszym uczestnikom:
- torby wielorazowego użycia z logo programu CLCL i logo gminy Poraj
- a także poprzez identyfikację z ideą CLCL wręczaliśmy tym uczestnikom, którzy jeszcze nie posiadają kamizelek CLCL, odblaskowe kamizelki z napisem Dbam o Czysty Las, Czyste Letnisko.
- podczas III akcji 7 lipca wręczyliśmy 2 tabliczki Eko-Mieszkańca. W sumie, od początku wdrożenia tego projektu wydano 126 tabliczek Eko-Mieszkańca – stan na dzień tworzenia tego raportu – 07.07.2012

2. Uczestnicy.
Uczestnicy akcji 7 lipca: 12 Eko-Uczniów: Patrycja Kaleta, Klaudia Dyrka, Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Oliwia Sitek, Klementyna Kreuschner, Sara Sulej, Weronika Sulej, Julia Szczepanek, Iga Zębik, Piotr Prusek, radni z ŻL, nasi strażacy, sołtys, członkowie TPŻL, przyjaciele naszej miejscowości, letnicy i mieszkańcy ŻL. W akcji 7 lipca uczestniczyło 82 osoby (bez organizatorów). w tym kobiet: 44 kobiety, 38 mężczyzn; dzieci do lat 10: 5; 11-30 lat: 21 osób, 31-50 lat: 22 osoby, 50+: 34 osoby
EKO-UCZNIOWIE-aktywności: Eko-Uczniowie również przed tą akcją roznosili ulotki i ogłaszali przez megafon: Oto lista Eko-Uczniów, którzy zareagowali na apel poprzez Facebook i zgłosili się do tej aktywności: Klaudia Dyrka, Magdalena Olszewska, Sandra Pluta, Sara Sulej, Katarzyna Dyrka, Marta Olszewska, Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Anna Chaładaj, Sylwia Proszowska, Karolina Kurdziel, Magdalena Kumor, Iga Zębik, Weronika Sulej i Piotr Siedlak.
Podsumowanie aktywności Eko-Uczniów- stan na 07.07.2012 wg alfabetu i wg największych aktywności: po 8 aktywności posiadają: Zorika Kołodziejczyk i Klaudia Kołodziejczyk, 7 aktywności ma Klaudia Dyrka, 6 aktywności jest na kontach: Katarzyny Dyrki, Karoliny Kurdziel, Magdaleny Olszewskiej, Marty Olszewskiej, Sandry Pluty, Weroniki Sulej, Igi Zębik, 5 aktywności jest na koncie Sary Sulej, po 4 aktywności mają: Anna Chaładaj, Magdalena Kott, Magdalena Kumor, Sylwia Proszowska, 3 aktywności odnotowali: Michał Haczyk, Patrycja Kaleta, Klementyna Kreuschner, Paulina Motyl, Piotr Siedlak, Oliwia Sitek, Julia Szczepanek, 2 aktywności uzyskali: Paulina Celeban, Konrad Cygan, Aleksandra Kamieniecka, Roksana Karcz, Sebastian Makuch i Dawid Stępień, a po 1 aktywności jest na koncie: Szymona Haczyka, Karoliny Irzwikowskiej, Weroniki Kowalik, Kamila Kułacha, Aleksandry Kustry, Kacpra Łapajskiego, Mateusza Łapajskiego, Zuzanny Mól, Dawida Nowaka, Roksany Prokop, Karola Sioły, Sandry Skorek i Wojciecha Widawskiego.

3. Czas akcji: 3 godziny (od godz. 10.00 i do godz.13.00). Pogoda była iście plażowa, upał i pełne słońce. W lesie sprzątało się przyjemnie, ale na wysypisku glinianka, pot ściekał nam z czoła, a owady nas kąsały, gdzie popadnie.
Już podczas akcji i po godz. 13.00 zwoziliśmy worki z lasu i miejscowości do kontenerów. Na zdjęciach widać, że z akcji na akcję i pomiędzy nimi jest coraz mniej śmieci. To cieszy!
Sita Częstochowa zwiezie efekty naszej akcji w poniedziałek 9 lipca.

4. Dokumentacja zdjęciowa. Zapraszam do obejrzenia przebiegu i efektów akcji: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 38f213b988

5. Bardzo dziękujemy Księdzu Proboszczowi Maciejowi Klekowskiemu za pomoc i poinformowanie wiernych podczas nabożeństw niedzielnych o poprzedniej i ostatniej naszej akcji. Dziękujemy też za umieszczenie ogłoszenia o naszej akcji 7 lipca na tablicy ogłoszeniowej. Wielkie Bóg zapłać Księże Proboszczu.

6. Napoje w postaci soków i wód mineralnych dla wszystkich uczestników akcji zabezpieczyli P.P. Sobczyk. Bardzo dziękujemy.

7. Program CLCL w 2012 r. finansuje Urząd Gminy w Poraju. Dziękujemy.

BARDZO DZIĘKUJĘ SEKTOROWYM-WOLONATRIUSZOM, KTÓRZY WSPÓŁORGANIZUJĄ KAŻDĄ AKCJĘ! DZIEKUJĘ WAM ZA CZAS, ZA POMYSŁY I SUGESTIE. DZIEKUJĘ WAM ZA TO, ŻE ANI ULEWNY DESZCZ, ANI UPALNE SŁOŃCE NIGDY WAS NIE ZNIECHĘCIŁY!
DZIĘKUJĘ WAM ZA TO, ŻE ZAWSZE MOGĘ NA WAS LICZYĆ!

DZIĘKUJĘ WYTRWAŁYM MIESZKAŃCOM I LETNIKOM ZA UCZESTNICTWO! TYLKO WASZA OBECNOŚĆ POWODUJE, ŻE WCIĄŻ JEST SENS TO ROBIĆ!

Raport przygotowała: W. Kowalik - Realizator programu CLCL, 7 lipca 2012.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

PRZYPOMINAJKA
Jutro - 9 lipca zbiórka segregowanych odpadów. Worki wystawiamy przed posesje na uliceach z wykazu przed 7.00.
Dla przypomnienia wykaz ulic:
ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA.
Mieszkańcy pozostałych ulic proszeni są o wystawienie worków na najbliższą ulicę z wykazu.
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

a czemu nie wszystkie worki zostały zebrane?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

A gdzie nie zostały?
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

na grzybowej
a ta ulica jest przecież na liście ulic z których będą zbierane worki...

na części ulicy worki zostały zebrane a na części nie... jeżeli tylko w części ulicy worki są zbierane a nie wzdłuż całych ulic to może zamiast listy ulic zrobić mapkę z zaznaczoną trasą przejazdu śmieciarki?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Dziekuję za informację matek_08. Zainterweniuję w gminie i dam znać na forum.
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

ok, a jest szansa że zabiorą te worki czy będą czekać do kolejnej akcji?

dzięki bardzo za pomoc :)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

No niestety... Szans chyba nie będzie na odbiór przed następną akcją zbiórki segregowanych odpadów, a ta 13.08, ale nie przesądzajmy... Podziałam w temacie i dam znać.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Media o nas pamiętają :lol:
http://www.zawiercie.info/wiadomosci,10636.html
Dziękujemy:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Jak obiecałam, poinformowałam w dniu wczorajszym gminę o incydencie nie zebrania worków z ul. Grzybowej. Pani Inspektor z Wydziału Ochrony Środowiska zaraz zainterweniowała w firmie, która odbiera w naszej miejscowości segregowane odpady. Złożyło się bowiem tak, że w dniu wczorajszym segregowane odpady obierane były w Poraju i istniała szansa pojechania też na ul. Grzybową. Zatem, prawdopodobnie worki zostały zebrane. Czy mógłyś to sprawdzić drogi matek_08? Proszę Cię, daj informację.
Jeśli worki stoją do teraz, to znaczy, że kierowca dostał zbyt późno informację z siedziby, albo nie znalazł worków i w tym przypadku postoją do następnej akcji, niestety. Daj zatem informację pod jakim numerem posesji one stoją (jeśli stoją) lub jakąś informację, gdzie ich szukać.
Jeśli zniknęły, to super! Znaczy, że interwencja Twoja była skuteczna:)
Czekam na info i dziękuję z góry.
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

niestety stoją nadal... przy numerze 35
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

No to już chyba nic się z tym nie da zrobić. Będą czekać do 13 sierpnia. Szkoda...
:oops:
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

schowam je żeby nie straszyły...
muszę tylko udać się do sołtysa po nowe worki bo te mam już zapełnione...
jeden muszę od nowa pakować bo jakieś psy porozciągały folie po lesie... :(

ciekawe czy za miesiąc je zabiorą i czy zabiorą wszystkie, bo max można 6 wystawić... ?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Matek_08, byłam tam dziś rano i zabrałam te worki. Wystawię je przed swój dom 11.08.
Powiadomiłam też gminę ponownie i uczuliłam, że ul. Grzybowa ciągnie się dalej, niż do skrzyżowania z ul. Łączną...
I.... dziękuję Ci za deklarację uprzątnięcia worków.
A co do nowych worków-mam ich mnóstwo, bo zaopatrzyliśmy się przed akcjami sprzątania CLCL i jak pewnie wiesz, wydajemy je podczas akcji sprzątania. Służę zatem, gdyby nie miał ich sołtys. Daj tylko znać, to jakoś Ci podrzucę, albo sam sobie odbierzesz.
Pozdrawiam :lol:
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Użyteczny news

Jest już znany terminarz odbioru segregowanych odpadów od września. Tak więc kolejna akcja odbioru odpadów segregowanych, wg znanego nam harmonogramu to 13 sierpnia. A kolejne, do końca roku odbędą się:
10 września, 11 października, 12 listopada i 10 grudnia.
I jeszcze jedna ważna informacja: do wykazu ulic z Żarek Letniska dodano ulicę DOLNĄ.
Tak więc, mamy już 40 ulic objętych trasą odbioru segregowanych odpadów: ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA, DOLNA.
Mieszkańcy pozostałych ulic (nie ujętych w wykazie powyżej) proszeni są o wystawienie worków na najbliższe ulice swojemu adresowi zamieszkania. Worki wystawiamy przed godziną 7.00 rano.
-------------------------------------------------------------------------------------
Kolejne posty na 2giej stronie - przejdź klikając poniżej...
Last edited by Wioleta on 16 Jul 2012, 13:26, edited 1 time in total.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Jeszcze o naszej 3ciej akcji kolejny artykuł. Dziękujemy :lol:

http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/1 ... ,id,t.html
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Witam wszystkich przyjaciół Czystego Lasu, Czystego Letniska

W imieniu koleżanek i kolegów wspórealizatorów programu Czysty Las, Czyste Letnisko zapraszam na ostatnią akcję sprzątania naszej miejscowści w tym roku - sobota - 11.08, godz. 10.00.

A po akcji...

W imieniu Sołtysa, Rady Sołeckiej i Urzędu Gminy w Poraju serdecznie zapraszam na ognisko do amfiteatru, na godz. 16.00.

Zaproszenie:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... ce72f860cc
Do zobaczenia:)
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

No to zakończyliśmy tegoroczne sprzątanie Żarek Letniska. Akcja 4ta i ostatnia już za nami.


DZIĘKUJEMY! DZIĘKUJEMY! DZIĘKUJEMY!



Raport zamieszczę w najbliższym czasie, a zdjęcia możemy już pooglądać,
więc zapraszam...
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... cafcb64bf0
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

OTO RAPORT Z PRZEBIEGU OSTATNIEJ AKCJI SPRZĄTANIA W TYM ROKU

1. Działania podczas IV akcji CLCL 11.08.2012

a) Posprzątanie ulic i lasu Żarek Letniska przez dorosłych uczestników wraz z Eko-Uczniami

b) Kontynuacja likwidacji olbrzymiego wysypiska nr 3 – glinianka (sektor B, za cmentarzem). Ubiegłoroczne nasze zmagania na gliniance wraz z Nadleśnictwem Złoty Potok poskutkowały oczyszczeniem przez mieszkańców części wybranej gliny ze śmieci i wywiezienie dwóch olbrzymich pryzm ziemi połączonej ze śmieciami przez Nadleśnictwo Złoty Potok-właściciela terenu. W tym roku, okazało się, że dwa brzegi wymagają jeszcze oczyszczenia. Podczas dwóch tegorocznych akcji oczyściliśmy ręcznie te nabrzeża, ale okazało się, że dość niepozornie wyglądające śmieci zalegały bardzo głęboko w ziemi. Po wizycie w Nadleśnictwie Złoty Potok, wspartym pismem z Urzędu Gminy w Poraju, zadeklarowano wykopanie ich koparką. Zanieczyszczone nabrzeża to odpady szklane wymieszane z ziemią i odpady poprodukcyjne z produkcji najprawdopodobniej obuwia lub z garbarni skór. Przed III akcją skóry zostały wykopane koparką przez Nadleśnictwo Złoty Potok. Stworzyła się wielka pryzma o wysokości 2 m -zdjęcia: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 885744351i podstawiony został wielki kontener. W trakcie III akcji pracujący tam wolontariusze zapełnili skórami olbrzymi kontener po brzegi i dodatkowo zapełnili 10 worków. Gdyby nie fakt zapełnienia kontenera i ustawienia paru worków obok, to można by uznać, że pryzma właściwie nie zmniejszyła się, pomimo, że pracowaliśmy tam bez przerwy w upale, a było nas 12 osób. Wykosiliśmy też chwasty, które porosły nabrzeża glinianki. Podczas ostatniej w tym roku akcji, zapełniliśmy skórami ponad 100 worków. Przed akcją, Nadleśnictwo Złoty Potok, obiecało uprzątnięcie nie tylko efektów naszego sprzątania 11.08.2012, ale także wywiezienie pozostałej pryzmy skór, których nie udało się nam zlikwidować. Poza tym, wciąż pozostajemy z nadzieją, że nabrzeże zanieczyszczone szkłem zostanie wybrane koparką, pomimo trudności z wjechaniem ciężkiego sprzętu w tym miejscu. Tak więc liczymy, że Nadleśnictwo Złoty Potok wywiąże się ze składanych deklaracji i oczyści gliniankę ze sków i szkła w bieżącym roku. Szkoda, że nie udało się tego zrobić do 11.08, bo to właśnie na oczyszczonej gliniance, miało się odbyć nasze pożegnalne ognisko. Nie mogliśmy go tam zorganizować tylko dlatego, że glinianka nie jest czysta!
Materiały w postaci wód mineralnych i worków zabezpieczył uczestnikom właściciel sprzątanego terenu: Nadleśnictwo Złoty Potok.

c) promocja ekologicznych zachowań
I podczas tej akcji wręczaliśmy naszym uczestnikom:
- torby wielorazowego użycia z logo programu CLCL i logo gminy Poraj
- podczas IV akcji 11 sierpnia wręczyliśmy 4 tabliczki Eko-Mieszkańca. W sumie, od początku wdrożenia tego projektu wydano 130 tabliczek Eko-Mieszkańca – stan na dzień tworzenia tego raportu – 12.08.2012

2. Uczestnicy.
Uczestnicy akcji 11 sierpnia: 17 Eko-Uczniów: Sara Sulej, Weronika Sulej, Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Aleksandra Kamieniecka, Paulina Kurdziel, Katarzyna Sowińska, Sandra Pluta, Klaudia Dyrka, Magdalena Kumor, Katarzyna Dyrka, Agata Zarychta, Magdalena Olszewska, Paulina Celeban, Magdalena Kott, Roksana Karcz, Karolina Kurdziel, nasi strażacy, sołtys, członkowie TPŻL, przyjaciele naszej miejscowości, letnicy i mieszkańcy ŻL. W akcji 11 sierpnia uczestniczyło 89 osób (bez organizatorów). W tym kobiet: 50 kobiet, 39 mężczyzn; dzieci do lat 10: 6; 11-30 lat: 26 osób, 31-50 lat: 20 osób, 50+: 37 osób.
EKO-UCZNIOWIE-aktywności: Eko-Uczniowie również przed tą akcją roznosili ulotki i ogłaszali przez megafon: Oto lista Eko-Uczniów, którzy zareagowali na apel poprzez Facebook i zgłosili się do tej aktywności: Sandra Pluta, Sara Sulej Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Anna Chaładaj, Sylwia Proszowska, Weronika Sulej, Iga Zębik i Piotr Siedlak. Wielu z nich starało się nadrobić utracone wcześniej punkty i pojęło się rozwiezienia ulotek w całych sektorach.
Podsumowanie aktywności Eko-Uczniów - stan na 12.08.2012 wg największych aktywności: po 11 aktywności posiadają: Zorika Kołodziejczyk, Klaudia Kołodziejczyk, Weronika Sulej, 10 aktywności ma Iga Zębik, 9 aktywności jest na kontach: Sandry Pluty i Sary Sulej, 8 aktywności ma Klaudia Dyrka, 7 aktywności zdobyły: Katarzyna Dyrka, Karolina Kurdziel i Magdalena Olszewska, a Marta Olszewska 6 aktywności, po 5 aktywności jest na kontach: Anny Chaładaj, Sylwii Proszowskiej, Magdaleny Kott i Magdaleny Kumor, 4 aktywności ma Piotr Siedlak, natomiast po 3 aktywności mają: Michał Haczyk, Patrycja Kaleta, Klementyna Kreuschner, Paulina Motyl, Oliwia Sitek, Julia Szczepanek, Paulina Celeban, Aleksandra Kamienicka i Roksana Karcz. Dwie aktywności odnotowali: Sebastian Makuch, Dawid Stępień i Konrad Cygan, a po 1 aktywności jest na koncie: Szymona Haczyka, Karoliny Irzwikowskiej, Weroniki Kowalik, Kamila Kułacha, Aleksandry Kustry, Kacpra Łapajskiego, Mateusza Łapajskiego, Zuzanny Mól, Dawida Nowaka, Roksany Prokop, Karola Sioły, Sandry Skorek, Wojciecha Widawskiego, Pauliny Kurdziel, Agaty Zarychty, Katarzyny Sowińskiej i Piotra Pruska.

3. Czas akcji: 3 godziny (od godz. 10.00 i do godz.13.00). Pogoda… nie rozpieszczała nas ani na chwilę: deszcz do samej 10.00, ciężkie chmury w czasie akcji, lecz… bez deszczu.
Już podczas akcji i po godz. 13.00 zwoziliśmy worki z lasu i miejscowości do kontenerów. Efekty sprzątania widać na zdjęciach. Link poniżej.
Sita Częstochowa zwiezie efekty naszej akcji w poniedziałek 13 sierpnia.

4. Od godziny 16.00, w deszczu, rozpoczęło się ognisko pożegnalne. Kiełbaski, sztućce, tacki, obrusy i przyprawy zasponsorowała nam Rada Sołecka, soki i pyszne kwaszone ogórki (z własnego ogródka) zafundowali nam Państwo Sobczykowie, inne napoje i pieczywo Gmina Poraj. Dobre ceny zaoferowała nam Pani Agnieszka z naszego Rogalika. Ognisko przygotowali nasi strażacy wraz z sołtysem, a kijki do pieczenia kiełbasek przygotował Pan Miler. Naszemu ognisku dodawał uroku dobroczynny występ artystyczny Pani Wiesławy Pośpiech i Pana Jana Gryzika.
Bardzo dziękujemy!
Po rozpoczęciu ogniska, deszcz ustał i zaświeciło słoneczko. Tak już było do samego zachodu. Piekliśmy kiełbaski, gawędziliśmy o Czystym Lesie, o tym, co się udało, o tym czego nie zrobiliśmy i rodziły się pomysły na przyszły rok.

5. Dokumentacja zdjęciowa. Zapraszam do obejrzenia przebiegu i efektów akcji: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... cafcb64bf0

6. Napoje w postaci soków i wód mineralnych dla wszystkich uczestników akcji zabezpieczyli P.P. Sobczyk. Bardzo dziękujemy.

7. Program CLCL w 2012 r. finansuje Urząd Gminy w Poraju. Dziękujemy.

8. Podsumowujący raport z przebiegu realizacji projektu III-2012 Czystego Lasu, Czystego Letniska zostanie przygotowany w końcówce roku.

Raport przygotowała: W. Kowalik - Realizator programu CLCL, 12 sierpnia 2012.
Last edited by Wioleta on 12 Aug 2012, 22:20, edited 1 time in total.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

PRZYPOMINAJKA
Jutro, 13.08.2012 o godz. 7.00 wystawiamy przed posesje worki z posegregowanymi odpadami.
Ulice objęte trasą zwozu:
ZIELONA, ŚWIERKOWA, OGRODOWA, RACZYŃSKIEJ, GRUNWALDZKA, DŁUGA, SPORTOWA, JASNA, PORAJSKA, SŁONECZNA, NADRZECZNA, LIPOWA, AKACJOWA, PODLEŚNA, OKRĘŻA, PCK, NAŁĘCZOWSKA, WIEJSKA, SZKOLNA, KĄPIELOWA, LETNISKOWA, ŻURAWIA, WESOŁA, ROLNA, KRÓTKA, SĄSIEDZKA, PROSTA, BRZOZOWA, ŁĄCZNA, LEŚNA, GRZYBOWA, CICHA, JODŁOWA, KOPERNIKA, SPOKOJNA, GÓRNA, BAGIENNA, WIDNA, STAFFA i nowododana DOLNA.
Mieszkańcy pozostałych ulic proszeni są o wystawianie worków na ulice z wykazu.
Kolejne daty odbioru segregowanych odpadów:
10 WRZESIEŃ
11 PAŻDZIERNIK
12 LISTOPAD
10 GRUDZIEŃ
Worki wystawiamy zawsze przed godz. 7.00

I JESZCZE JEDNA PRZYPOMINAJKA


AKCJE ZBIÓRKI OPON I TEKSTYLIÓW - W GREEN POINT´ACH SKŁADAMY ODPADY, JAK PONIŻEJ:
OPONY DOSTARCZAMY 30 SIERPNIA W GODZ. 8.30 DO 12.30
TEKSTYLIA DOSTARCZAMY 27 WRZEŚNIA W GODZ. 8.30 DO 12.30

GREEN POINT NR 1: róg ul. Nadrzecznej i ul. Prostej
GREEN POINT NR 2: plac targowy w Centrum
GREEN POINT NR 3: ul. Cicha - teren przed szkołą
GREEN POINT NR 4: Dzierżno, ul. Wesoła (stary sklep)
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

i znowu to samo...
znowu nie zabrali worków :(
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Matek_08, czy z tego samego miejsca nie zabrali worków?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Zapraszam do lektury:) http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/g ... ml#galeria

Dziękujemy za dobrą prasę przez całe 3 lata Panu Redaktorowi Krzysztofowi Sulidze i Dziennikowi Zachodniemu:)
matek_08
Mieszkaniec
Posts: 47
Joined: 24 Apr 2012, 09:28

Post by matek_08 »

dokładnie z tego samego...
był tylko jeden worek z PET, bo nie dostałem worków na inne surowce...
sprzątnę go dzisiaj i wystawię za miesiąc...

z kim trzeba w gminie kontaktować się w sprawie odbioru segregowanych surowców? może zadzwonię i wyjaśnię tę sytuację... nie chcę wozić worków na inne ulice i podrzucać komuś pod dom skoro na rozpisce jest moja ulica...

pewnie w przyszłym miesiącu sytuacja się powtórzy... :(
Post Reply