speedy na zielonej

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Arekulos
Bywalec
Posts: 25
Joined: 19 Oct 2008, 11:51

speedy na zielonej

Post by Arekulos »

witam -mam małe przemyslenie odnosnie ulicy zielonej w Zarkach.Jestem tzw :przeszczepem z miasta tzn nie letniskowcem ale kimś ,kto przyjeżdża raz w tygodniu aby poodpoczywać.Niestety jest mały problem.
cykliści i t.p.Bardzo przyjemnie się wypoczywa w żarkach ,zdala od zgiełku,tym bardziej na ulicy zielonej i gdzie pomieszkuje.Niestety jedno mnie wkurza-hałasliwi cykliści.Rozumiem ,że to młody narybek i muszą sie wyszumieć ale ...czasem decybele na ulicy przekraczają 85.
siedze sobie na działce a tu nagle jakieś zuuummmmm zapiernicza ...\

ratunku-jestem mieszczuchem i chciałbym troche wypocząć w weekend..

nie chce utrudniać życia tym młodym cyklistom ,ale z drugiej strony niech oni też liczą się z tym ,że ktoś kurna mieszka albo pomieszkuje na ul.Zielonej.
Dlatego proponuję aby wprowadzić na tej ulicy tzw progi .
sfinansuje koszt 50% byle by było w miarę cicho.
Na zakończenie dodam ,że nie jestem żadnym dziadkiem ,który jest stetryczały ,niemniej jednak będę wdzięczny jeśli ten apel dotrze do tych najmłodszych i niech się zastanowią nad tym ,że jak będą mieli kilkadziesiąt lat ,to też ktoś im nie da wypocząć .,,,
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Progi na Zielonej i w okolicy szkoły mają być jeszcze w tym roku, tylko na razie inwestycje w Żarkach idą trochę "po grudzie"ale wójt wraca już ze zwolnienia lekarskiego i mam nadzieję na przyspieszenie.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Drogi sąsiedzie z ul. Zielonej,
Sama mieszkam na tej ulicy od prawie 4 lat i nie tylko przeszkadza ryk motorów, ale świadomość niebezpiecznych akrobacji na tzw. "jednym kole". Ulica Zielona traktowana jest jako tor treningowy dla motorów, samochodów i kładów! Strach pomyśleć, co stanie się, jak któryś z młodych ludzi kogoś potrąci, albo sam ulegnie wypadkowi. Poza tym, kierowcy samochodów, rozwijąją na tej ulicy prędkości ponad 120-140 km/h (pomimo ograniczenia do 40km/h), jestem tego świadkiem codziennie! Sama też często zapominam się, niestety!
Dlatego, 12.05.2011 r. złożyłam oficjalną prośbę w Urzędzie Gminy, zaakceptowaną przez Radę Sołecką i Sołtysa, a także podpisaną przez wielu mieszkańców ul. Zielonej o założenie 2 spowalniaczy: pierwszego obok stacji transformatorowwj, drugiego koło sklepu Poziomka. W odpowiedzi, 08.06.2011 otrzymałam pismo z Urzędu Gminy podpisane przez Kierownika Gospodarki Komunalnej i Inwestycji, które potwierdza fakt zainstalownaia spowalniaczy na ul. Zielonej. Spowalniacze miały być zainstalowane w sierpniu, ale z uwagi na chwilowy brak środków (proces instalowania spowalniaczy dotyczy całej gminy), dowiedziałam się, że instalowanie przesunięte jest w czasie.
Obiecuję, że będę pilnować tematu, gdyż żarecki "highway" stanie się wcześniej , czy później miejscem tragedii, o ile spowalniacze nie będą zainstalowane.
Mieszkańcy chodzą ulicą, ludzie starsi i dzieci niesforne jeżdżą na rowerach, do tragedii może dojść każdego dnia.
michalsluzalek
Mieszkaniec
Posts: 35
Joined: 15 May 2011, 19:51

Post by michalsluzalek »

Wioleta wrote:Poza tym, kierowcy samochodów, rozwijąją na tej ulicy prędkości ponad 120-140 km/h (pomimo ograniczenia do 40km/h), jestem tego świadkiem codziennie! Sama też często zapominam się, niestety!
Od urodzenia mieszkam prawie przy Zielonej i jak żyję, a mam na oku z podwórka tą ulicę, nie widziałem żeby ktoś jechał Zieloną 100km/h a co dopiero 140km/h.
Progi jeśli zostaną zamontowane znikną pewno po po pierwszym odgarnianiu śniegu.
Wystarczy żeby kilka razy w miesiącu - szczególnie weekendowo podjechała policyjna suszareczka. Odpowiednie ustawienie na ul. Bagienna/Widna/Stafa i sprawa załatwiona.

Pozdrawiam :D
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Michalsluzalek
W pełni się zgadzam z Tobą. Uważam, że w Zarkach Letnisko jest zbyt dużo dziurawych dróg po których poruszanie się jest ograniczone.
Ulica Zielona jest jedną z dróg o lepszej nawierzchni po której dobrze się jeżdzi to chcemy wprowadzać progi zwalniające. Uważam, że byłoby to bezsensowne wydawanie pieniędzy. Metoda którą wskazałeś do poskromienia nieodpowiedzialnych kierowców jest właściwa i bezkosztowa.
Jeżeli chodzi o progi zwalniające na ul. Cichej przy szkole to uważam, że ze względu na bezpieczeństwo dzieci należy zamontować próg zwalniający. W tym przypadku jest to stan wyższej konieczności.
Sedecznie dziękuję za mądrą radę i pozdrawiam.
Z. Polak
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Panie Służałek, jesteś w błędzie obliczając prędkość na "oko" Samochody jeżdżą setką i więcej. Policja tutaj nie przyjedzie chyba, że zdarzy się tragedia, tylko to już będzie za późno. A P. Polak uważa, że dzieci na Zielonej to gorsza kategoria? Na Spokojnej dbamy o dzieci, na Zielonej już nie?
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Myślę, że w tej kwestii nigdy nie będzie zgody między pieszymi a kierowcami dlatego trzeba wyważyć co jest ważniejsze bezpieczeństwo pieszych czy komfort jazdy kierowców? O tym, że patrole policji rozwiążą problem nie ma co marzyć bo po pierwsze nawet na przelotowej Słonecznej nigdy ich nie ma, a po drugie, przecież nie będą patrolować Zielonej przez całą dobę, a wyścigi na Zielonej mają miejsce o różnych porach. Koszt blokad nie jest tak wysoki, żeby determinował bezpieczeństwo ludzi.
bartek popiołek
Posts: 1
Joined: 23 Jan 2011, 13:05

Post by bartek popiołek »

Witam!
Taki sam "problem" z szybką jazdą jest koło mnie na Jasnej. I ja mam inny pomysł może dla pieszych zróbmy chodniki a niech sobie tamtędy chodzą. Dla rowerzystów ścieżki rowerowe niech jeżdżą po ścieżkach. A policja niech kontroluje prędkość i trzeźwość na ulicach. A tak poważnie to skoro rodzice się nie interesują jak i gdzie jeżdżą ich dzieci to tylko czekać na jakąś tragedię.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Były
Wyciągasz zbyt daleko idące i na dodatek mylne wnioski.
Pomyliłeś ulicę Spokojną z Cichą. Nie mam zamiaru tłumaczyć się przed anonimowym rozmówcą. Wyjaśnię tylko jedno ja uważam, że próg zwalniający powinien być tylko na ulicy Cichej w rejonie szkoły i przedszkola.
W pełni zgadzam się z wypowiedzią Pana B. Popiołka.
W większości nasze drogi są wyboiste, dziurawe jak ser dlatego wolna jazda jest wymuszana samoczynnie bez progów zwalniających.
A od policji mieszkańcy naszej gminy mogą wymagać więcej, gdyż nasza
gmina wspiera policję w poraju.
Pozdrawiam Z. Polak
Panna Nikt
Gość
Posts: 11
Joined: 16 Nov 2010, 20:12

Gdzie te Speedy !

Post by Panna Nikt »

Wrzucałam już rożne Speedy, ale na zielonej ??? :lol:
michalsluzalek
Mieszkaniec
Posts: 35
Joined: 15 May 2011, 19:51

Radarowy pomiar prędkości

Post by michalsluzalek »

Ok. To kto i w jaki sposób może wymusić na Policji kotrole szybkości na Zielonej?
Czy nasi radni mogą wystąpić z takim wnioskiem?
Nie mam pojęcia jak formalnie wygladałaby taka inicjatywa.

M.S. :D
Lucyfugus
Stały bywalec
Posts: 82
Joined: 12 Jun 2008, 23:20

Re: Gdzie te Speedy !

Post by Lucyfugus »

Panna Nikt wrote:Wrzucałam już rożne Speedy, ale na zielonej ??? :lol:
A mnie się zdarzyło na zielonej :wink:

A gadanie typu tu są potrzebne bo jest szkoła a tu nie bo jest fajna nawierzchnia wskazuje tylko co dla kogo jest ważniejsze. Sprawa jest prosta droga wyjątkowo kusi swym ukształtowaniem do szybkiej jazdy, do okoła jest pełno domów i ludzi nie wspominając o pupilach a w dodatku brak chodnika. w miastach na każdym osiedlu jest po kilka progów na odcinku kilkudziesięciu metrów a tam i tak nikt nie jeździł wcześniej tak szybko jak po zielonej bo się po prostu nie dało. Myślę że dwa progi na zielonej mogły by być.
Pozdrawiam!
Ewelineczka
Mieszkaniec
Posts: 32
Joined: 25 Nov 2008, 17:11

Post by Ewelineczka »

Uważam, że progi zwalniające na ulicy zielonej to dobry pomysł. Mam dzieci i spacer tą ulicą pieszo z dziećmi czy rowerkami jest stresujący, cały czas trzeba uważać na zbyt szybko jeżdżace samochody. Policja nic nie pomoże może jedynie wspomóc a nie będzie przecież cały czas stała i pilnowała.
krotosz
Ekspert
Posts: 124
Joined: 08 Sep 2008, 19:56

Post by krotosz »

To, co może być zasadne na wewnetrznych drogach osiedlowych, nie zawsze ma rację bytu na przejazdowej drodze, jaką jest dla Żarek ulica Zielona.
Bezpieczeństwo pieszym zapewni w pierwszym rzędzie budowa chodnika, a nie poprzeczne blokady na ulicy. Tą akurat ulicą poruszają się w większości kierowcy, natomiast jest wiele zaciszniejszych uliczek, odpowiedniejszych do spacerów z dziećmi na rowerkach, wózkami czy biegającymi psami.
Nie może być tak, że poprawa warunków dla jednych-w tym przypadku pieszych, drastycznie utrudnia życie kierowcom.
Drogi powinny być przystosowane do potrzeb wszystkich użytkowników jezdni, a Żarki to wprawdzie miejscowość letniskowa, ale nie zapominajmy, że mieszkają tam też osoby, które muszą dojechać na czas do pracy.
Pamiętajmy też, że jazda poniżej tzw. szybkości ekonomicznej, którą wymuszają blokady to zwiększona emisja spalin, a więc zanieczyszczenie powietrza.
Probonuję więc chodniki i "zebry" zamiast poprzecznych wielbłądzich garbów.
Arekulos
Bywalec
Posts: 25
Joined: 19 Oct 2008, 11:51

Post by Arekulos »

dziękuję wszystkim za wypowiedź
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Jest! :lol:
Co prawda jeden, ale ważne, że jest! Jeden spowalniacz dzisiaj został zainstalowany na ul. Zielonej! Już miałam okazję przyhamować :wink: Bardzo dziękuję za zainstalowanie! Może wreszcie będzie bezpieczniej na ul. Zielonej!
Miały być trzy spowalniacze, więc nie wiem, czy to początek i za chwilę będą kolejne, czy tylko jeden zostanie?
:?
krotosz
Ekspert
Posts: 124
Joined: 08 Sep 2008, 19:56

Post by krotosz »

Pani Wioleto, czy to rzeczywiście powód do radości, ciekaw jestem co wcześniej uniemożliwiało pani ograniczanie prędkości na Zielonej. Czy nie wystarczy samoświadomość i wszystko musi być wymuszane?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Tak, Drogi Krotoszu. To powód do radości, gdyż prawdopodobnie ograniczą się wyścigi i popisy młodzieży na jednym kole. To bardzo niebezpieczne-chyba nie muszę się rozpisywać, jak bardzo; podobnie, jak prędkości innych kierowców na tej ulicy, którą chodzi mnóstwo ludzi i dzieciaki. Co do drugiego Twojego pytania, to już odpowiadam: mnie wystarczy świadomość (nie dla mnie jest ten spowalniacz, co wyjaśniłam powyżej), staram się jeździć zgodnie z przepisami przemierzając regularnie nie mniej niż 3tyś km co miesiąc... w sumie to nie pamiętam, kiedy dostałam ostatnie punkty i mandat.
Tyle wyjaśnień, Krotoszu.
I mam tylko nadzieję, że jeszcze będą zainstalowane dwa kolejne, z czego bardzo sie ucieszę, podobnie, jak wielu mieszkańców tej ulicy, którzy podpisali prośbę o 3 spowalniacze w ubiegłym roku.
Świadomość, to też prewencja, ale o tym zapewne wiesz, miły Krotoszu.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Gratulacje dla Pana Wójta i Radnych za taką inwestycje w Zarkach Letnisku na ulicy Zielonej . Zamiast ulepszać życie mieszkańcom budując nowe chodniki i drogi to oni utrudniają jazdę montując poprzeczne garby na ulicy.Jakby nia było jest to jedyna inwestycja w naszej wsi za czasów panowania tej władzy.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

W sprawie blokad na ulicy Zielonej najistotniejsze jest stanowisko mieszkańców tej ulicy, a oni właśnie o blokady prosili, zmęczeni igrzyskami samochodowymi, które się na niej rozgrywały.Blokady na pewno nie są idealnym rozwiązaniem, ale doraźnie poprawią bezpieczeństwo na ulicy a o to przecież chodzi. Jednak władzy miło zawsze dołożyć, prawda widzu i żądać w ciągu roku chodników na 60 ulicach w Żarkach Letnisku skoro prawie nic nie zrobiło się przez ostatnie 10 lat.
Lucyfugus
Stały bywalec
Posts: 82
Joined: 12 Jun 2008, 23:20

Post by Lucyfugus »

Każdy ma prawo do swojego zdania wiec i ja wyrażę swoje. Brawo za taką inwestycje, jak dla mnie super a wszystkich którzy jeszcze nie dorośli (mimo znacznego wieku) do normalnej jazdy samochodem i dostają wylewu jak mają zwolnić i przejechać przez próg zapraszam na spacer pieszo.
Pozdrawiam!
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

A ja zapytam może tak: Z jaką bezpieczną prędkością mogę pokonać samochodem te progi aby nie uszkodzić zawieszenia ?
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Ślimaku, przed samym progiem należy zwolnić do 30km/h - tak mówi znak, więc pewnie jest to bezpiecznie dla auta; a z praktyki wiem, że należy prawie się zatrzymać. I dobrze skąd inąd! :wink:
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

No dla mnie to przesada aby na drodze na której jest ograniczenie do 50km/h lub mniejsze, nie wiem nie kojarzę, zatrzymywać się przed dwoma progami praktycznie do zera. Lepiej zamknąć całkowicie ulicę dla ruchu. Jednoślady i tak ominą progi bez zwalniania.
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Ślimaku, na ul. Zielonej jest ograniczenie do 40km/h i do tej pory jest jeden próg- to tak dla informacji. Pewnie wystarczy przyhamowac do przepisowych 30km/h, o czym mówi znak tuż przed progiem...
A co do zamknięcia drogi... dobre :wink: wszak prowadzi do lasu! - to oczywiście żart :wink:
Arekulos
Bywalec
Posts: 25
Joined: 19 Oct 2008, 11:51

progi

Post by Arekulos »

ja bym przypierniczył jeszcze ze 2 progi .
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

A ja bym im zdarł asfalt i nie będzie problemu jak na większości dróg po zachodniej stronie torów :-)
Swoją drogą, paranoja - najpierw larmo że nie ma utwardzonych dróg, a jak utwardzą to larmo że za gładkie za szybkie i chcą wyboi...
Ulica to ulica - nie miejsce do spacerów i puszczania dzieci czy psów. Czego jak czego, ale spokojnych zakamarków idealnych na spacer nikt w Żarkach daleko szukać nie musi.
Lucyfugus
Stały bywalec
Posts: 82
Joined: 12 Jun 2008, 23:20

Post by Lucyfugus »

Tak się składa że gdy nie ma chodnika to właśnie ulica jest miejscem do spacerów i ruchu pieszych (KRD) A gdy by kierowcy stosowali się do ograniczenia prędkości które jest na ul Zielonej to pewnie progi nigdy by nie powstały.
Post Reply