SOSNOWA SZYSZKA

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply

Czy popierasz pomysl budowy pomnika SOSNOWEJ SZYSZKI jako symbolu/wizytowki Zarek - Letnisko??

Tak
6
50%
Nie
5
42%
Nie mam zdania
1
8%
 
Total votes: 12

Guest

SOSNOWA SZYSZKA

Post by Guest »

Witam wszystkich Mieszkancow Zarek - Letnisko!
Ostatnio myslalem sobie wlasnie, ze Zarki - Letnisko potrzebuja czegos co byloby niejako symbolem/wizytowka naszej miejscowosci. Czyms takim byl i wciaz niby jest basen kapielowy choc niestety przez wielu tak czesto obrzydzany - nie wiedziec czemu - bo czy nie lepiej zamiast wybrzydzac zrobic cos by powrocila jego swietnosc??
Wiem, ze podjety zostal kiedys temat przez Towarzystwo Przyjaciol Zarek Letniska: symbol Zarek Letniska, niejako herb nawet, bardz tez po prostu element herbu.
Otoz moj pomysl to pomnik, pomnik SOSNOWEJ SZYSZKI.
Tak, wiem ze juz w tym momencie narodzila sie cala masa przesmiewcow i zagorzalych przeciwnikow. Maja nawet cale setki kontrargumentow. Nie o nich chce jednak tu rozwazac.
Rozwijajac watek:
1. Projekt, wokonanie - ja wyobrazam sobie dorodna szyszke, taka juz rozwinieta ktora zostala wystawiona na slonce (prawdziwi mieszkancy ZL wiedza o czym mowie), wielkosc ok. 3 do 4 metry wysoka, wykonana z brazu. Mam tez rowniez propozycje kto moglby a nawet powinien (z racji swojego tutejszego pochodzenia) sie zajac jej wykonastwem - swiatowej slawy rzezbiarz Pan Jerzy Kedziora. Przeciez On jest juz niejako specjalista od rzezb, pomnikow - symboli miast! Chyba taka postac komu jak komu, ale nam nie odmowi!
2. Miejsce, lokalizacja - to musi byc niewatpliwie centralne polozenie i bardzo reprezentatywne - proponuje glowne skrzyzowanie, tak, dokladnie tam - na samym srodku, na okraglej 'wysepce', jako srodek specjalnie na ten cel stworzonego ronda - mini ronda (poboczny efekt pozytywny to wymuszone spowolnienie przy jednoczesnej zwiekszonej plynnosci ruchu samochodowego w centrum). Wiem, ze najslynniejsza tworczosc Pana Jerzego Kedziory to tzw. rzezby wiszace, ale mysle, ze wszystko da sie polaczyc, zorganizowac.
3. Koszta - i tu wlasnie oparlbym sie na sponsoringu - cos na wzor budowy bazyliki w Licheniu. Mamy przeciez co najmniej kilku, zeby nie powiedziec wielu, lokalnych biznesmenow - ludzi dysponujacych wiekszym kapitalem. W praktyce wygladalo by to tak, ze nazwiska najhojniejszych ofiarodawcow (jesli bedzie to konieczne) zostana umieszczone nieduzym nadrukiem na postumencie powstalego pomnika. Mysle, ze moglaby zostac zrobiona jednoczesnie ogolnozarecka zbiorka ktora rowniez zostalaby zapisana na jej upamietnienie. Niewatpliwie liczylbym jednoczesnie na pewnego rodzaju upust ze strony Pana Jerzego Kedziory.
Reasumujac: uwazam, ze zapewne uatrakcyjnilo by to nasza miejscowosc jednoczesnie dodalo jakiegos ladu i moglo by byc zalazkiem dalszych, bardziej spektakularnych, tych naprawde kosztownych, potrzebnych i praktycznych zmian w Zarkach - Letnisko.
Oddaje teraz moj projekt w 'rece' mieszkancow, prosze o oddanie swoich glosow (zarowno negatywnych a ze zrozumialych wzgledow przede wszystkim pozytywnych) w ankiecie liczac jednoczenie na duze czynne zainteresowanie Towarzystwa Mieszkancow Zarek Letniska, Rady Soleckiej a moze i nawet Parafii Zarek Letnisko.
Pozdrawiam.
User avatar
kuchta
Stały bywalec
Posts: 95
Joined: 08 Feb 2007, 00:31

Post by kuchta »

Pomysł wspaniały. Szyszka jako symbol, ale jeszcze lepszy pomysł z usytuowaniem na rondzie w Żarkach Letnisko! Myślę że wykonać Szyszkę z pomocą Pana Kędziory i rodzimego biznesu udałoby się zrobić, ale wybudować rondo to już raczej niemożliwe. Proponuje żeby ktoś się zwrócił z takim pytaniem do Pana Wójta :D . Bardzo jestem ciekaw co Pan Wójt na to by odpowiedział, a zobaczyć jego minęto już... :lol:
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

Rzeźba szyszki na środku skrzyżowania czy też ronda :shock: ?? To chyba jakiś żart "Pyrma Arpilisowy", ludzie jakie rondo w Żarkach, a może jeszcze ślimak ?? Pomnik może i nie jest najgorszym pomysłem, ale nie w tym miejscu, bardziej by pasował na skwerku między ulicą a sklepami, za tablicą z mapą Żarek. Trzeba by też się zastanowić co tak naprawdę jest symbolem Żarek Letnisko, może wałęsający się, bezpański pies, jakich tutaj jest mnóstwo, albo cała horda takich psów, albo walające się wszędzie śmieci ??
worm_eater_PL
Ekspert
Posts: 136
Joined: 05 Feb 2007, 20:01

Post by worm_eater_PL »

Po co komu jakis herb (dla ZBYT malej wsi :P)!?!
Z drugiej strony... :P :P :P :P
ja
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 25 Jan 2008, 10:17

Post by ja »

No właśnie, może zanim zbudujemy pomnik zadbamy o czystość , sprzątniemy śmieci, pomnik dobra myśl ale wolę wiewiórkę może z szyszką JA
BTS
Post Reply