RAPORT Z PRZEBIEGU I AKCJI IV PROJEKTU -2013 CLCL W DN. 18.05.2013
1. Działania podczas I akcji CLCL 18.05.2013
a) Posprzątanie ulic i lasu Żarek Letniska przez dorosłych uczestników wraz z Eko-Uczniami
b) Kontynuacja likwidacji olbrzymiego wysypiska nr 3 – glinianka (sektor B, za cmentarzem). W ostatnich dwóch latach, podczas ośmiu akcji CLCL, zlikwidowaliśmy wraz z Nadleśnictwem Złoty Potok olbrzymią część wysypiska. Nadleśnictwo Złoty Potok wywiozło nieoczyszczone przez nas pryzmy i śmieci. W tym roku, nie zamierzaliśmy kontynuować oddzielania zbutwiałych skór od gliny licząc na wywiezienie przez Nadleśnictwo Złoty Potok pozostałych dwóch pryzm skór wymieszanych z gliną, lecz nasi wspaniali mieszkańcy, ludzie, którym bardzo zależy na oczyszczeniu glinianki, postanowili wesprzeć i w tym roku właściciela terenu (NZP) i kontynuowali prace na gliniance. Wynikiem akcji 18 maja 2013 roku, było zapełnienie skórami 40 worków 120 litrowych.
Do wywiezienia są jeszcze dwie pryzmy i oczyszczenie dwóch nabrzeży. Na jednym nabrzeżu są odpady szklane wymieszane z ziemią, na drugim zalegają wciąż w ziemi zbutwiałe skóry.
Poza widocznymi dwoma skarpami zbutwiałych skór, dwa nabrzeża do oczyszczenia oznaczyliśmy taśmami.
Liczymy, że nie tylko wywiezione zostaną zbutwiałe skóry w pryzmach, ale i oczyszczone oznaczone taśmami dwa nabrzeża. Pamiętać należy też o wywiezieniu 40 worków, które zapełnione zostały podczas akcji. Na takie działania liczymy ze strony Nadleśnictwa.
Szczególne podziękowania dla Niezawodnych Ludzi Glinianki: Pani Jadwidze Dulias, całej rodzinie Kołodziejczyków, Panu Andrzejowi Siwkowi, Pani Lucynie Cieleckiej.
c) Sprzątanie parku, sadzenie krzewów, sianie trawy. Nowostworzony sektor Centrum (róg ul. Grunwaldzkiej i ul. Raczyńskiej) skupił wokół altanki i obelisku hrabiny Raczyńskiej członków Rady Sołeckiej, Straż Pożarną, Zarząd TPŻL mieszkańców wraz z Eko-Uczniami przy pracach porządkowych. Wygrabiono teren, nasadzono krzewy, posiano trawę. Ładnieje park wokół altanki. Są już ławeczki i alejki… Przyjemniej tam i czyściej.
d) Promocja ekologicznych zachowań. Podczas tegorocznej pierwszej akcji wręczaliśmy naszym uczestnikom:
- stojaki na worki do segregowanych odpadów. Segregacja odpadów już nie jest tylko dobrem samym w sobie, lecz może wpłynąć na nasze domowe budżety. To dzięki deklaracjom o segregowaniu odpadów, rachunki za wywóz śmieci będą niższe od lipca, a stojaki są doskonałym wsparciem w utrzymaniu porządku przy segregacji w każdym z naszych domów.
- torby wielorazowego użycia z logo programu CLCL i logo gminy Poraj
- odblaskowe kamizelki z napisem Dbam o Czysty Las, Czyste Letnisko.
- zadeklarowanym mieszkańcom wręczaliśmy też tabliczki – Eko-Mieszkańca. Podczas I akcji 18 maja wręczono 5 ponumerowanych tabliczek, które mieszkańcy zainstalują na ogrodzeniach swoich posesji, gdyż spełniają następujące kryteria: NIE ŚMIECĘ, NIE WYSYPUJĘ POPIOŁU NA ULICĘ, SEGREGUJĘ ODPADY, MAM KOSZ I AKTULNĄ UMOWĘ NA WYWÓZ ODPADÓW.
W sumie, od początku wdrożenia tego projektu wydano 135 tabliczek Eko-Mieszkańca – stan na dzień tworzenia tego raportu – 18.05.2013
2. Uczestnicy.
Uczestnicy akcji 18 maja 2013: 26 Eko-Uczniów, druhowie z OSP, radni z ŻL, członkowie Rady Sołeckiej, członkowie TPŻL, przyjaciele naszej miejscowości, letnicy i mieszkańcy ŻL.
W akcji 18 maja uczestniczyło 112 osób (bez organizatorów). Z organizatorami: 122 osoby. To wielki sukces!
Dziękuję za pomoc Panom: Zygmuntowi Milerowi, Henrykowi Sołtysikowi, Mirosławowi Lisieckiemu, Feliksowi Lebiockiemu, Andrzejowi Stępniowi, Zbigniewowi Wieczorkowi, Ryszardowi Świerdzy i Łukaszowi Wójcikowi. Dziękuję także Pani Jolancie Holi.
EKO-UCZNIOWIE-aktywności: Eko-Uczniowie przed pierwsza akcją roznosili ulotki, rozklejali afisze. Uczestniczyli też w pierwszej akcji sprzątania.
3. Czas akcji: 3 godziny (od godz. 10.00 i do godz.13.00). Jak to jest już w zwyczaju, po godz. 13.00 nasi wolontariusze zwozili worki z lasu i miejscowości do kontenerów. W poniedziałek kontenery ze śmieciami zostaną wywiezione.
4. Dokumentacja zdjęciowa. Przebieg, efekty akcji:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 43ad4bb3ab
Zapraszam do obejrzenia.
5. Napoje w postaci soków i wód mineralnych dla wszystkich uczestników akcji zabezpieczyli P.P. Sobczyk. Bardzo dziękujemy.
6. Program CLCL w 2013 r. finansuje Urząd Gminy w Poraju. Dziękujemy Wójtowi, Radnym z Żarek Letniska i pracownikom Urzędy Gminy w Poraju za wsparcie przy realizacji naszego społecznego programu.
7. Dziękuję Sektorowym za czas, zaangażowanie i nieustającą chęć współpracy: Pani Lidii Szczagiel (sektor A), Pani Krystynie Bodnar-Miler (sektor B), Pani Marii Stępień (sektor C) , Państwu Róży i Mirosławowi Doboszom (sektor D), Pani Zdzisławie Polak (sektor E), Państwu Marioli i Markowi Cebulom (sektor F), Pani Barbarze Trząskowskiej-Szcześniak (sektor Centrum). Bez Was nie udałoby się nic!
